Co dělat zadarmo v Berlíně

Co dělat zadarmo v Berlíně 1

Pokud jde o evropské metropole, Berlín nabízí dobrou hodnotu, ale při dnech strávených návštěvami muzeí a nocích v klubech se vydané peníze mohou načitat. Naštěstí existuje také řada možnosti, jak svůj rozpočet „natáhnout“ tím, že vyhledáte některé bezplatné atrakce.

 

Kopule Reichstagu

Reichstag (budova Říšského sněmu) je sídlem německého parlamentu, Bundestagu. Bezplatně se dostanete výtahem na střešní terasu, která skýtá pozoruhodné výhledy na Berlín a zblízka na skleněnou kopuli, dílo architekta Normana Fostera. Na místě je k dispozici (bezplatný) audioprůvodce, který Vám řekne více o okolních pamětihodnostech, budově a fungování parlamentu, zatímco budete stoupat nahoru po spirálové rampě do kopule. Návštěvu si rezervujte předem, anebo doufejte, že ten den se nebude nic konat a budete moct dovnitř.

East Side Gallery

Pestrý památník svobody East Side Gallery se nachází kolem Sprévy a jedná se o nejdelší dochovaný úsek Berlínské zdi. Krátce po jejím pádu v listopadu 1989 jej více jak 100 umělců z celého světa proměnilo ve venkovní galerii pokrytou deklaracemi míru a dalšími, často politickými muraly.

Muzejní ostrov

Muzejní ostrov (Museumsinsel) je komplex 5 muzeí – Pergamonmuseum, Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie a Altes Museum – která mají dohromady status památky UNESCO. I když pro vstup dovnitř musíte zaplatit vstupné, procházka po „ostrově“ a obdivování nádherné architektury Vás nebude stát nic.

Panoramatické výhledy na město

Střešní bar Klunkerkranich (neplatí ve vstupné, ale jen to, co zkonzumujete) se nachází nahoře v mnohapatrovém parkovacím domě ve čtvrti Neukölln a nabízí krásné výhledy a skvělé občerstvení. Ještě idyličtější prostředí budete mít, když se vydáte pěšky do Viktoriaparku a budete se těšít z dalekého výhledu z místa nad klidným vodopádem, nebo vydáte na Teufelsberg, umělý kopec vybudovaný ze suti po II. světové válce, který sloužil Američanům za studené války jako odposlouchávací stanoviště.

Hackescher Höfe

Hackescher Höfe, působivé bludiště s 8 krásně zrestaurovanými dvory v centrálním okrsku Mitte, představuje skvělé místo, kde si můžete dát odpolední kávu, procházet nezávislou berlínskou módu a design a udělat pár snímků zdejšího eklektického streetartu na Instagram.

Berlínská scéna komedie

Scéna stand-up komedie v Berlíně je v posledních letech výrazně na vzestupu. I když mnohá vystoupení mají relativně levné vstupné, některé autorské večery (open mic nights) umožňují vstup pouze za dar (tj. dobrovolné vstupné). Podívejte se na program nejoblíbenějších míst se stand-up programy, jako je Bar In A Jar či Comedy Café.

Co dělat zadarmo v Berlíně 2

Autobus 100

Mnohé komentované prohlídky Berlína jsou cenově dobře dostupné, ale abyste pár eur ušetřili, nasedněte do osvědčeného autobusu 100, na který platí běžné jízdenky na zdejší dopravu a projíždí kolem mnoha klíčových lokalit a atrakcí města, jako je Sloup vítězství, Pamětní kostel císaře Viléma, Zoologická zahrada a Alexanderplatz.

Bezplatné pěší prohlídky

K dispozici je řada bezplatných pěších prohlídek města, které Vám poskytnou seznámení s městem od odborníků, přičemž se zaměřují na různé okrsky, zajímavé části historie města nebo ikonický berlínský street art. Prohlídky jsou bezplatné, ale očekává se, že průvodci dáte dar/spropitné.

Piknik v parku

V létě zamíří Berlíňané do svých oblíbených parků se opalovat, pořádat pikniky a dát si pár piv.  Tiergarten je rozlehlý park v centru města se spoustou stezek, jezírek a romantických koutů. Pokud byste raději něco nekonvenčního, zamiřte na Tempelhofer Feld, dříve letiště proměněné ve veřejný park. Pak uspořádejte ekologické BBQ a opečte si klobásy (bratwurst) vedle dřívější letištní ranveje.  Mauerpark, který byl vytvořen z prostoru, který kdysi rozděloval obě části Berlína, je další oblíbené místo, především v neděli, kdy se zde koná bleší trh a oblíbené venkovní karaoke. Počítejte s davem na tribunách venkovního amfiteátru, který povykuje a tleská odvážlivcům zpívajícím „v jámě“.  

Farmářské a podobné trhy 

Podívejte se, co vaří místní, při návštěvě farmářských trhů s jejich gurmánskou nabídkou. K nejlepším řemeslným trhům patří trh ve čtvrtek a sobotu na nám. Kollwitzplatz ve čtvrti Prenzlauer Berg. Pestrý Turecký trh se koná v úterý a pátek kolem kanálu v Kreuzbergu. Nedaleko odtud se nachází Markthalle Neun, historická tržnice, která hostí prodejce zemědělských produktů vždy v pátek a sobotu, ale nejzábavnější bývá ve čtvrtek večer, když se sem přihrnou milovníci jídla a módy na oslavu mezinárodního pouličního jídla.

Street Art

Berlín je jedna ze streetartových metropolí světa, kde na fasádách zanechala stopu řada mezinárodních umělců, jako je Blu, Pure Evil, ROA, JR a Os Gemeos, spolu s místními talenty, jako je El Bocho a Alias. Dobře se dívejte kolem, především ve východním Kreuzbergu, kolem parku Boxhagener Platz a RAW Gelände ve Friedrichshainu, Kastanienallee v Prenzlauer Berg a Haus Schwarzenberg v Mitte.

Topographie des Terrors

Na místě, kde kdysi stály nejobávanější vládní instituce nacistického Německa včetně ústředí gestapa, dnes najdete expozici Topographie des Terrors dokumentující děsivou chronologii Třetí říše. Od jara do podzimu jsou k vidění venkovní panely popisující, jak se změnil život místních poté, co převzali moc nacisté.

Sachsenhausen – koncentrační tábor a památník

Hrůzy Třetí říše ožijí, když se budete procházet v Sachsenhausenu, památníku koncentračního tábora, který patřil k prvním vybudovaným nacisty na německé půdě. Nejděsivější částí je Stanice Z s popravčím příkopem, krematoriem a plynovou komorou.

Památník Berlínské zdi

Památník Berlínské zdi (Gedenkstätte Berliner Mauer), ústřední památník obětí Berlínské zdi v Německu, se táhne 1,4 km kolem ul. Bernauer Strasse po trase, kudy zeď původně vedla. Je to nejlepší místo, kde se můžete dozvědět, jak do sebe zapadaly všechny prvky nenáviděné bariéry a „pásma smrti“, jak bylo hraniční opevnění v průběhu času rozšiřováno a vylepšováno, a jaký vliv mělo na každodenní život lidí na obou stranách.

Checkpoint Charlie

I když je z někdejšího hraničního přechodu Checkpoint Charlie dnes převážně turistická atrakce, stále je důležité ho navštívit. Byla to hlavní vstupní brána pro cizince a diplomaty mezi oběma částmi Berlína a místo, kde svět stál v roce 1961 na pokraji III. světové války, když zde proti sobě stály americké a sovětské tanky. Venkovní expozice se vstupem zdarma mapuje milníky v historii studené války.

Braniborská brána

Nejikoničtější berlínská pamětihodnost, Braniborská brána, byla vztyčena v roce 1791 jako brána královského města, ale v letech studené války přiléhala k Berlínské zdi, takže se stala symbolem rozděleného města. Bránu zdobí socha okřídlené bohyně vítězství řídící vozík a dnes představuje mocný symbol sjednocení Německa.

Památník holocaustu

Památník holocaustu o velikosti fotbalového hřiště (který je znám také jako Památník zavražděných Židů v Evropě) se nachází mezi Postupimským náměstím (Potsdamer Platz) a Braniborskou branou.  Tvoří ho 2710 betonových stél stejné šířky a délky, ale lišících se svou výškou. Můžete se mezi nimi volně procházet a všímat si, jak se přitom země zvedá a klesá. Můžete také navštívit centrum Ort der Information přímo pod památníkem, které dokumentuje osudy některých rodin a jednotlivců, kteří přišli o život.

Jezero Schlachtensee

Když je teplo, přidejte se k místním, vezměte plavky a balení piva v plechovkách, nasedněte na vlak a vyrazte se zchladit k nedalekému jezeru. Schlachtensee leží na okraji lesa Grunewald 30 minut od města, přičemž nabízí čistou vodu a spoustu místa na piknik. Hned za letištěm Tegel leží krásné jezero Tegel s možnostmi plavby na parníku a s půjčovnou člunů.

Návštěva klubů

I když si téměř všechny noční kluby na ikonické hudební scéně v Berlíně účtují vstupné, při troše pátrání můžete najít bezplatné možnosti pro hudební nadšence; typicky k nim patří kluby Dunckerclub a Süss war Gestern.

Berlínský dóm – katedrála

Obdivujte honosný exteriér někdejšího královského dvorního kostela ve stylu italské renesance – Berliner Dom. Interiér je plný umění, ale vstup zdarma je možný pouze v době bohoslužeb.

Co dělat zadarmo v Berlíně 3
Památník Berlínské zdi

Další tipy, jak v Berlíně ušetřit

  • podívejte se na oblíbené hostely, jako je The Circus Hostel, nebo si rezervujte ubytování na kratší dobu v levnějších okrscích, jako je Moabit, Wedding či Weissensee
  • Museumspass Berlin, pro milovníky kultury nezbytnost, umožňuje vstup do stálých expozic více jak 30 muzeí po tři po sobě jdoucí dny; stojí 29 EUR (koncese 14,50 EUR) a prodává se v turistických kancelářích a zúčastněných muzeích
  • potraviny (a pivo) nakupujte v diskontních supermarketech, jako je Aldi, Penny, Netto či Lidl a pak si vařte sami ve Vašem ubytovacím zařízení
  • o víkendu zamiřte do Thai Park na levné, ale vynikající asijské jídlo a kulturní zážitky
  • v neděli se vydejte do některého z brunch bufetů ve městě a dopřejte si snídani „co zvládnete sníst“; doporučujeme Südblock a Pasternak.
  • systém berlínské veřejné dopravy nabízí mnohem levnější možnosti, které se vztahují na tramvaje, autobusy, vlaky a trajekty, od 8,60 EUR za denní jízdenku po 34 EUR za 7denní jízdenku. Karta Welcome Card nabízí nespočet slev turistům, zatímco měsíční 10-Uhr-Karte skýtá slevu, ale zároveň umožňuje cestovat pouze po 10 hod. dopoledne.

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.