Hlavní turistické atrakce Istanbulu, hotely a výlety

Hlavní turistické atrakce Istanbulu, hotely a výlety 1

Hlavní turistické atrakce Istanbulu

Istiklal Caddesi a náměstí Taksim

Istiklal Caddesi (ulice Nezávislosti) je rušná moderní třída hlavně pro pěší se spoustou restaurací a kaváren. Na její dolní konec se dostanete z blízkosti Galatského mostu po nejstarší podzemní tramvajové trase světa nazývané Tünel (1875).  K dispozici je rovněž starosvětská tramvaj jezdící až na Taksimské náměstí na kopci. Z náměstí Taksim vede rušná ulice Cumhuriyet Caddesi lemovaná hotely, obchody, restauracemi a výškovými budovami. Na východní straně silnice hned za náměstím leží Maçka Park, kde naleznete pozoruhodné Vojenské muzeum. V okolí ulice Istiklal Caddesi spatříte mnoho kostelů a nejstarší budovy konzulátů se zdobnými fasádami. V blízkosti je rovněž Muzeum nevinnosti spisovatele Orhana Pamuka, nejvýznamnějšího tureckého spisovatele a držitele Nobelovy ceny za literaturu. Jedná se o konceptuální muzeum založené na tématu jeho románu Muzeum nevinnosti, které je bizarní, výstřední a mimořádně působivé.

Kde: Istiklal Caddesi

Nádrž Jerabatan

Čtvrť Üsküdar

Na asijskou stranu Istanbulu se snadno dostanete trajektem z doků Eminönü za Bosporem. Na ostrůvku u asijského břehu stojí Kiz Kulesi (Panenská věž) vysoká 30 m. Üsküdar je tradičně znám jako Scutari a najdete zde pár pěkných starých mešit, klikatících se uliček a omšelých domů z hnědého dřeva (především mezi trajektovými doky a hřbitovem). Zde leželo město ve starověku známé jako Chrysopolis, jedno z nejstarších řeckých sídel na Bosporu. Bylo mnohem více vystaveno útokům cizích dobyvatelů než Konstantinopol s její obrannou polohou a silnými hradbami, ale dokázalo ze své polohy čerpat ekonomickou výhodu: až do roku 1800 představovalo konečnou karavanových tras, které přivážely poklady Východu do Konstantinopole, odkud se dostávaly dále do Evropy. Za pozornost a návštěvu zde stojí především Mešita Mihrimah Sultan, kterou nechal v roce 1547 postavit Sulejman Nádherný pro svoji dceru Mihrimah, a Mešita Yeni Valide postavená v 18. století sultánem Ahmedem III..

Hlavní turistické atrakce Istanbulu, hotely a výlety 2
Velký bazar

KDE SE V ISTANBULU UBYTOVAT

Pokud máte v plánu především poznávat památky Istanbulu, nejvhodnější lokalita, kde se můžete ubytovat, je Sultanahmet, staré město jen kousek pěšky od všech významných historických atrakcí. Modrá mešita (sultána Ahmeda), Palác Topkapi a Hagia Sofia jsou vzdáleny jen 5 minut chůze a mnoho zdejších hotelů nabízí fantastické výhledy na tyto stavby (ze střešních teras až na Bospor). V oblasti jezdí tramvajová linka a k dispozici je hojná veřejná doprava spojujících starý okrsek se vzdálenějšími turistickým atrakcemi. Další oblíbené lokality, kde se můžete ubytovat, jsou okrsky Beyoglu a Taksim za Galatským mostem. Jedná se o živé oblasti se spoustou zábavy ležící v centru moderního Istanbulu. Zde uvádíme některé hotely s vysokým hodnocením nacházející se na praktických místech pro návštěvu památek:

Luxusní hotely: Four Seasons Hotel Istanbul 5*umístěný ve stoleté neoklasicistické turecké budově v Sultanahmetu je vzdálen jen 5 minut pěšky od Modré mešity, paláce Topkapi a Hagia Sofia. Butikový White House Hotel Istanbul 4* je vyzdoben v osmanském stylu a také je vzdálen jen pár minut od všech hlavních historických památek. Pokud byste si přáli bydlet blízko zábavy a dění v Taksimu, skvělou volbou je Grand Hyatt Istanbul 5* vzdálený jen pár minut pěšky od náměstí Taksim.

Akční nabídka:

Hotely střední třídy:  elegantní Orient Express Hotel 4* v koloniálním stylu představuje skvělou možnost střední třídy, vzdálenou jen kousek pěšky od historických atrakcí v Sultanahmetu a od vlakového nádraží Sirkeci. Na vynikajícím místě v Sultanahmetu se nachází také Osmanhan Hotel 3* s krásnými výhledy na Bospor. V samém srdci okrsku Taksim nabízí hotel Mercure Istanbul Taksim moderní pohodlí v blízkosti náměstí Taksim a ulice Istiklal, jedné z nejznámějších pěších tras ve městě lemované kavárnami, butiky a knihkupectvími.

Akční nabídka:

Ekonomické hotely: pokud budete cestovat s omezeným rozpočtem, Hotel Alp 3* je malý butikový hotel uprostřed Sultanahmetu se spoustou starosvětského kouzla nabízející skvělou hodnotu za Vaše peníze. Pár minut od Modré mešity stojí Hotel Peninsula 3*a půvabný Apricot Hotel, což jsou další oblíbené ekonomické hotely na praktickém místě blízko historických lokalit a památek.

Akční nabídka:

Hlavní turistické atrakce Istanbulu, hotely a výlety 3

TIPY NA VÝLETY

Prohlédněte si město: pokud budete mít na prohlídku města pouze den či dva, podnikněte jednodenní okružní prohlídku Istanbulu. Při pěší prohlídce uvidíte všechny nejvýznamnější atrakce, jako je palác Topkapi, Hagia Sofia, Modrá mešita a Velký bazar. Pořádají se pro malé skupiny max. 14 lidí a zahrnují vyzvednutí v hotelu a dopravu zpět, dále tradiční oběd a vstupné do památek. Pokud byste ve městě měli více času nebo byste si chtěli památky prohlédnout samostatně, vydejte se na tzv. velkou prohlídku Istanbulu autobusem. Tradiční dvoupatrový autobus zastavuje u významných památek a umožní Vám prohlédnout si město vlastním tempem, navíc se dobře seznámíte s obecným uspořádáním města. Jízdenky jsou platné 24 nebo 48 hodin.

Poznejte tradiční kulturu: pokud budete mít dost času na návštěvu představení, určitě byste si neměli nechat ujít vystoupení tančících (vířících) dervišů. Je to jedinečný zážitek – tento tanec je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Vstupenky na vystoupení v tanečním divadle Hodjapasha si zakupte si předem.

Vydejte se na jednodenní výlet: k nejoblíbenějším jednodenním výletům z Istanbulu patří návštěva bojiště, kde se odehrála bitva u Gallipoli (1915–1916). Celodenní výlet zahrnuje vyzvednutí v hotelu a dopravu zpět, vstupné, oběd a profesionálního průvodce. Gallipoli bylo místem intenzivních bojů za I. světové války především mezi osmanskými Turky a australskými a novozélandskými vojsky.

Zamiřte k moři: pokud byste si přáli skvělý poklidný odpolední výlet po vodě, podnikněte z Istanbulu plavbu Bosporskou úžinou do Černého moře. Výletní plavba trvá 5,5 hodiny a zahrnuje oběd, průvodce a vyzvednutí z hotelu+dopravu zpět. Hosté mohou na lodi ochutnat některé turecké speciality a pak loď zamíří k Bosporské úžině, kde si můžete prohlédnout starověké ruiny a těšit se ze slunce, okolní scenérie a památek.