Pláže v turecké Antalyi

Pláže v turecké Antalyi 1

Antalya, kterou založil jako přístav řecký král Attalos I. Sótér v roce 158 př.n.l., patřila v průběhu času Římanům, Byzantincům, křižákům, seldžuckým Turkům, osmanskýmTurkům a krátce také Italům. Čtvrté největší město Turecka je z velké části typická městská aglomerace, až na staré centrum Kaleiçi, což je fantastický labyrint strmých úzkých ulic lemovaných obchody s koberci a butikovými hotely ve zrenovovaných osmanských domech. Kaleiçi se vine až ke starému přístavu, zatímco nábřeží Konyaalti je úžasné místo pro večerní procházky.

 

Pláže

Konyaalti západně od starého města je rozsáhlá oblázková pláž, spíše místo zábavy na pobřeží než pláž na koupání, se spoustou restaurací, kaváren, obchodů a snack barů, ale také s několika velmi luxusními hotely. Sem také přicházejí místní na svoji večerní procházku.  Lara, hlavní turistický pás hotelů na vzdáleném konci města, se ve skutečnosti nachází na vrcholu útesů s umělými platformami na koupání vytvořenými ve skále. Pokud byste chtěli skutečnou písčitou pláž, musíte se vydat ven z města asi 11 km na západ k plážím Büyük Calticak a Kuçuk Calticak. Oproti tomu místa, jako je Phaselis, nabízejí kouzelnou kombinaci borových lesů, starověkých památek a zlatého písku, a letovisko Belek má bílé písečné pláže, kam se dostanete při jednodenním výletu.

Hlavní turistické atrakce Antalye

Mimo pláže

Muzeum Antalye na nábřeží Konyaalti má špičkovou archeologickou sbírku s úžasnými exponáty z klasických nalezišť kolem Středozemního pobřeží, včetně starověkých měst Perge a Aspendos, kam se snadno dostanete z letiště v Antalyi. Ve městě samotném se většina památek nachází ve starém Kaleiçi, které  – podle cestovatele Evlija Čelebi – bylo v 17. století obklopeno hradbou o délce 4,5 km s 80 věžemi a 4 branami.

Začněte na vrcholku nedaleko hodinové věže z 13. století a sochy Atatürka a postupujte dolů kolem Rýhovaného minaretu a budovy Karatay Medrese až ke starému přístavu, což je dnes luxusní nábřeží s restauracemi a kavárnami. Na útesu na vzdáleném konci přístavu označuje starověká věž-maják Hidirlik Kulesi okraj dalšího historického okrsku s úzkými uličkami, starými z velké části dřevěnými osmanskými domy, římskou triumfální Hadriánovou bránou a ruinami Kesik Minare Camii, byzantského kostela z 5. století později proměněného v mešitu. Soukromý Suna-Inan Kiraç Institute je vynikající muzeum středomořských civilizací sídlící v dřívějším řeckém ortodoxním kostele.

Pamukkale a Hierapolis

Zábava pro rodiny s dětmi

Ve městě sice nejsou žádné písečné pláže, naleznete tu však dva skvělé akvaparky s pozoruhodnými tobogany. Je to Aqualand Dolphinland (nedaleko Konyaalti) a Aquapark (u pláže Lara), kdy první z nich má delfinárium a nabízí vystoupení. Zdejší muzeum má skvělou dětskou sekci, pokud budete chtít dát dětem během pobytu také trochu kultury. Kromě toho z přístavu vyplouvá řada lodních výletů.

 

Okolí

Perge a Aspendos jsou významné lokality starověkého světa, zatímco město Side jen o kousek dále je atraktivní letovisko kombinující starověké a moderní prvky se skvělou pláží. Západně od města se nacházejí starověká města Phaselis (které má rovněž krásné písečné pláže a stinné borovicové lesy a představuje úžasné místo pro piknik) a Olympos s oblázkovou pláží a s mimořádnou horou Chimaera (Yanartaş), kde je možné spatřit přírodní jev, při němž se skály vyšlehávají plameny. K oběma se nejsnáze dostanete na lodi při některém z mnoha výletů vyplouvajících ze starého přístavu. Pohoří Taurus ve vnitrozemí nabízí vynikající podmínky pro pěší turistiku a tvoří dramatické prostředí pro starověké město Termessos.

 

Luxusní ubytování

Ubytovat se můžete na Konyaalti v hotelu Sheraton Voyager nebo Hillside Hotel Su, které nabízejí komplexní luxusní vybavení, výhled na moře a balkony, nebo si můžete zvolit některé pečlivě restaurované osmanské sídlo u starých hradeb, jako je malý butikový Minyon Hotel. Povečeřet pak můžete při svíčkách ve skryté zahradě v podniku Gizli Bahçe nebo si dát jídlo hodné krále v restauraci Kral Sofrasi. Pokud si svůj pobyt naplánujete na červen, budete moct shlédnout operu či balet v římském divadle v Aspendosu během festivalu, který probíhá v červnu a červenci.

Turecké pobřeží Černého moře