Hlavní turistické atrakce Zambie

Hlavní turistické atrakce Zambie 1

Zambie bývá považována za jednu z nejkrásnějších, nejpřátelštějších, nejrozmanitějších a nejčistších zemí na celém africkém kontinentu. Kromě mohutných Viktoriiných vodopádů má Zambie více přírodních vodních zdrojů než kterákoli země na jihu Afriky, včetně nespočtu dalších vodopádů, o proslulé řece Zambezi nemluvě. Mnoho národních parků nabízí skvělé příležitosti pro pozorování zvířat na afrických pláních, zatímco rušné městské oblasti Vás seznámí s eklektickou zambijskou kulturou.

 

Národní parky

Asi 30 % z rozlohy Zambie (752 614 km²) je zabírají rezervace na ochranu divoce žijících zvířat.  Nachází se zde 20 národních parků a 34 oblastí správy zvěře. South Luangwa, Kafue a Lower Zambezi patří k nejlepším parkům s divokými zvířaty na světě. Luambe a Lukusuzi Liuwa Plain, West Lunga, Sioma Ngwezi a Nyika Plateau jsou domovem velkého množství divokých zvířat, ale zatím nejsou rozvinuté. Oblast Mosi-oa-Tunya nedaleko Viktoriiných vodopádů je považována za zoologický park, kde žije dobře spravovaná populace antilop, slonů, žiraf a nosorožců, ale nejsou zde žádní predátoři (šelmy). Isangano, Lavushi Manda, Lusenga Plain a Mweru Wantipa nemají správu ani zařízení a jen málo divokých zvířat, pro neohrožené cestovatele a milovníky ptactva přesto stojí za návštěvu. Nejnovějším parkem je NP Lusaka hned vedle metropole, který byl zpřístupněn veřejnosti v červnu 2015. Zde uvádíme 9 hlavních fungujících parků, všechny s přístupem a ubytováním, v přibližném pořadí důležitosti z hlediska divoké zvěře. 

Oblíbené parky: Kafue, Kasanka, Lochinvar, Lower Zambezi, Liuwa Plain, Mosi-oa-Tunya, North Luangwa, Nsumbu, Sioma Ngwezi, South Luangwa

Menší parky: Barotse Floodplains, Blue Lagoon, Isangano, Lavushi Manda, Luambe, Lukusuzi, Lusaka, Lusenga Plains, Mweru Wantipa, Nyika, West Lunga

Proč navštívit Zambii

Vodopády

Hlavní turistické atrakce Zambie 2

Zambie patří k nejbohatším zemím na vodu v Africe a mnoho řek se řítí fantastickými kaskádami zdejší zvlněnou krajinou. Nejpozoruhodnější jsou samozřejmě Viktoriiny vodopády, ale v zemi najdete také 17 dalších krásných vodopádů. Výlety k vodopádům získávají na popularitě, kdy umožňují spatřit vzdálenější vodopády, ale také život ve vesnicích v Zambii.

Vodopády na severu

Severní provincie v Zambii jsou odlehlé a nekomercializované. Je potřeba se z Lusaky vydat na okružní jízdu autem, která zabere 2-3 týdny, abyste si mohli prohlédnout tato málo navštěvovaná místa v zemi. Hledání vodopádů na severu země se podobá hledání truhly s poklady podle tajné mapy. V mnoha částech nejsou asfaltové silnice, po kterých byste se k nim dostali, takže dobrodružství je se vůbec dostat na místo. Místní venkované ale bývají nápomocní a řeknou Vám i tradiční pověsti spojené s vodopády (které jsou považovány za posvátná místa). Několik poskytovatelů nabízí výlety do těchto oblastí včetně návštěvy vesnic, aby turisté mohli vidět autentický život na zambijském venkově uprostřed krásné původní krajiny.

Velké vodopády:  Kalambo, Kundalila, Lumangwe, Ngonye, Viktoriiny vodopády

Menší vodopády: Chipembe, Chipoma, Chisimba, Kabweluma, Kundabwika, Mumbuluma, Mutumuna, Ntumbachushi, Nyambwezi

Nejkrásnější vodopády světa  

Jezera

I když se jedná o zemi odklopenou pevninou, jen málo regionů na světě má tolik vodních zdrojů jako Zambie. Zdejší obrovská, krásná jezerům zahrnují dechberoucí výjevy, jako je mohutná řeka Zambezi a Viktoriiny vodopády. Jezero Tanganika je nejdelší jezero na světě, zatímco jezero Kariba je největší přehrada vytvořená člověkem v Africe a v současnosti se stává zambijskou verzí Francouzské riviéry. Odvážnější cestovatelé zde najdou divoké tropické jezero Mweru skýtající fascinující pohled na to, jako kdysi vypadal život na vesnici na březích jezera daleko na severu země.

Jezera: Bangweulu, Kariba, Mweru, Tanganika

Nejlepší jezera Afriky

Řeky

Zambie má tři velké řeky, několik významných přítoků a mnoho menších řek, tak jako velká jezera a obrovskou přehradu Kariba. Pramen řeky Zambezi se nachází na severozápadě Zambie a prochází mokřadem Barotse Floodplains, až nakonec tvoří hranici se Zimbabwe. Skýtá energii pro přehradu Kariba Dam, spojuje se s řekou Kafue a pak s Luangwou předtím, než dosáhne Indického oceánu. Řeky Kafue a Luangwa jsou hlavní tepny národních parků Kafue a Luangwa, takže se hemží hrochy, krokodýly, vodním ptactvem a zvířaty z plání, která sem chodí pít. Zemí protékají také další řeky se spoustou krásných vodopádů.

Řeky: Kafue, Luangwa, Zambezi

Nejlepší safari rezervace v Africe

Města

Zambie je jedna z nejvíce urbanizovaných afrických zemí, kde více jak 44 % obyvatel žije ve městech. Zambijské hospodářství je na vzestupu, což má v příštích letech pokračovat, takže stále více chudých obyvatel venkova se stěhuje do městských oblastí, z nichž mnohé procházejí rozsáhlým rozvojem už od 90. let. Metropole Lusaka je jádrem tohoto pobybu coby jedno z nejrychlejší rostoucích velkých měst v Africe. Stálý nárůst turistiky v zemi přinesl další rozvoj a lepší turistickou infrastruktura do kdysi malých provinčních měst, jako je Livingstone a Chingola, ale také do komerčních a průmyslových center, jako je Ndola a Kitwe. S ohledem na to je v mnoha městech patrný neustálý pohyb a ruch související s kosmopolitní směsicí lidí, kultur a komodit z celé země i dalekého zahraničí. Pohled na městská centra v Zambii je proto pohledem na obyvatelstvo celé Zambie.

Města: Chingola, Kitwe, Livingstone, Lusaka, Ndola, Siavonga, Mufulira.

Hlavní turistické atrakce Zambie 3

Akční nabídka ubytování:

Lusaka:

Chingola:

Livingstone: