Hlavní zastávky v australských Modrých horách

Hlavní zastávky v australských Modrých horách 1

Modré hory (Blue Mountains), které získaly své jméno podle eukalyptových výparů, jež zbarvují vzduch při pohledu z dálky, jsou už dlouho útočištěm pro vystresované obyvatele Sydney. Oblast hor s útulnou domáckou atmosférou nabízí gurmánské lahůdky, ubytování ve stylu art deco a dávku alternativní kultury v podobě galerií, festivalů, osobitých obchodů a vzkvétající hudební a kulinářské scény. 

 

Skalní útvar Tři sestry (Three Sisters)

Hlavní zastávky v australských Modrých horách 2

Slavná skalní trojice v Modrých horách shlížející na věčné Jamison Valley představuje pohled, při němž se cítíte jako bezvýznamné smítko ve vesmíru, takže nepochybně patří mezi nejúžasnější přírodní atrakce Austrálie. Podle pověsti tři krásné sestry z domorodé kmene Katoomba čaroděj dočasně proměnil v kámen, aby si nemohly vzít tři nevhodné bratry z jiného kmene. Ale když bratři čaroděje zabili, dívky byly už navždy uvězněny v kameni. Dnes jsou Tři sestry magnetem pro autobusy chrlící turisty z celého světa, ale když se vydáte po některé ze stezek vedoucích dolů do buše, brzy se ocitnete obklopeni tichým lesem a úžasnými výhledy.

 

Velký kaňon (Grand Canyon)

Nemůžete navštívit Modré hory, aniž byste se pořádně neprošli v buši, a tohle je ideální příležitost. Trasa, která byla založena už v roce 1907, vede od vyhlídky Evans Lookout (kam se dostanete z města  Blackheath) dolů do údolí, kolem vodopádů, deštného pralesa, vyhlídek na kaňon a domova ptáků, přičemž stezky jsou dobře značené. Je to strmé stoupání a po čtyřhodinovém pochodu dlouhém 5,5 si oběd skutečně zasloužíte.

 

Sídlo Everglades se zahradami

Úžasné sídlo Everglades bylo vybudováno v době, kdy veselá zahradní párty znamenala převléknout se za nymfy a satyry a pobíhat v zahradním divadle vytvořeném z křovin, a postavit ho nechal milionář a milovník stylu art deco, malíř Henri Van de Velde. Jedná se o luxusní útočiště s terasovitými trávníky, chodníky obklopenými rododendrony a výhledy na Jamison Valley. Navrhl ho přední dánský krajinný architekt Paul Sorensen ve 30. letech 20. století, kdy kultivovaně využívá zdejšího vodopádu, potoka, vyhlídek a dokonce i skalnatého podkladu, který používal při terasování zdí a cest.

 

Jeskyně Jenolan Caves

Svatební dort z vápence, krajkové záclony, zamrzlé podzemní řeky… mnoho metafor je spojeno s jeskyněmi Jenolan Caves, nejoslavovanější vápencovou jeskynní atrakcí Austrálie. Okouzlí Vás chytře nasvícené formace v podzemí a – tak jako u mnoha jiných atrakcí v Modrých horách – je jedním z bonusů návštěvy jeskyní spojení místa s historií; historický dům 1898 Caves House se tyčí nad souvislým údolím jako útulná chata v evropských Alpách.

 

Galerie a muzeum Normana Lindsaye

Autor klasické dětské knížky The Magic Pudding, malíř smyslných scén z řecké mytologie, bonviván, bohém a rouhač Norman Lindsay je jeden z nejslavnějších umělců Austrálie. Jeho pískovcový dům ve Faulconbridge dnes ukrývá Galerii a muzeum Normana Lindsaye (Norman Lindsay Gallery & Museum) vystavující jeho díla včetně krásných zahradních skulptur a knižních ilustrací.

 

Vyhlídková železnice Scenic Railway

Je to jeden ze vzrušujících zážitků pro děti, na které s láskou vzpomíná každý, kdo vyrostl v Sydney. Posadíte se na vratké sedátko a přijde Vám tu něco podezřelého – proč je nakloněné dozadu v tak nepohodlném úhlu? To se objasní, když budete klesat kolem téměř vertikální skalní stěny a v podstatě stát na stěně před sedátkem. Je to skvělá zábava s vůní eukalyptu, a přes úžasné údolí, kam se dostanete, vede snadno schůdný chodník s informacemi o historii a prostředí.Železnice je přístupná přes zábavní park Scenic World, kde naleznete rovněž skyway, lanovku (úvodní foto), kavárnu a spoustu kýčovitých suvenýrů.

Akční nabídka ubytování: