Navštivte ostrov Réunion

Navštivte ostrov Réunion 1

Ostrov Réunion, který je technicky vzato francouzským zámořským departementem, se vznáší v teplých azurových vodách Indického oceánu mezi Madagaskarem a Mauriciem. Pokud si ale představujete dokonalé pláže jako na Mauriciu, tady je to trochu jinak. Pláže na Réunionu jsou spíše úzké na jižním a východním pobřeží, kde najdete jen černý vulkanický písek. Zato Réunion nabízí korálové útesy, zelené lesy ve vnitrozemí, vzácné ptactvo a rostliny, nespočet vodopádů a jednu z nejaktivnějších sopek na světě, takže se jedná o skvělou destinaci pro ekoturistiku a dobrodružné aktivity & sporty. Réunion je rájem pro pěší turistiku s více jak 1000 km dobře značených stezek, ale také milovníci koní, horské cyklistiky, surfingu a potápění si přijdou na své. Réunion nabízí fascinující kulturní fúzi. Až do 17. století byl neobydlený a dnešní obyvatelé ostrova jsou potomky evropských kolonizátorů, afrických otroků, indických dělníků a čínských obchodníků, kteří všichni měli vliv na kulturu a kuchyni ostrova.

 

Doporučujeme:

 1. Vydejte se po Grande Randonnée Route 2 – velkolepá pěší trasa dlouhá 130 km vede napříč ostrovem, kolem tří cirques (obrovských přírodních kotlin vytvořených vulkanickou aktivitou) a zvláštních lávových formací v okolí sopky Piton-des-Neiges.
 2. Slaňte některý z mnoha vodopádů na Réunionu – k nejoblíbenějším patří Cirque de Salazie a Cirque de Cilaos.
 3. Ulovte si obřího marlína v Indickém oceánu – provozovatelé rybářských výletů na hluboké moře mají základnu ve vesnici St-Gilles-les-Bains.
 4. Navštivte místní bar a poslechněte si rytmy séga, což je jedinečný hudební žánr ostrovů Maskarény (Réunion, Mauricius a Seychely).
 5. Podívejte se na ostrov z ptačí perspektivy – podnikněte let ultralevým letadlem nebo vyhlídkový let vrtulníkem. 
 6. Na koňském hřbetě zamiřte do tropického vnitrozemí.

 

Tipy

Turistický průmysl na Réunionu se pomalu přeorientovává na anglicky mluvící turisty, ale stále je potřeba rozumět alespoň trochu francouzsky. Mnoho místních obyvatel nezná anglicky ani slovo a jejich mateřským jazykem je kreolština, rádi Vám však francouzsky poradí a doporučí nejlepší bar, restauraci a místa pro pikniky. Navíc bývají tolerantnější než Francouzi, když jde o gramatiku a výslovnost. A znát fráze, jako je „pied droit là“ (pravou nohu sem) je zásadní, pokud plánujete slaňování.

 

Informace v kostce:

 • Metropole (département): Saint-Denis
 • Obyvatelstvo: 827 000
 • Jazyk: francouzština, kreolština
 • Víza: zde
 • Peníze: euro (CRI).
 • Úřad pro turistiku: Réunion Tourisme

Navštivte ostrov Réunion 2

Kdy cestovat

Většina turistů na Réunionu jsou Francouzi. Ubytování a lety bývají během prázdnin ve Francii brzy obsazené a jejich ceny vzrostou. Vyhněte se době léta na Réunionu (od ledna do března), kdy zde probíhá období tropických cyklónů. I když cyklón neudeří, bývají zde přívalové deště a neprůchodné stezky. V srpnu tamilské obyvatelstvo ostrova pořádá obřady s chozením po žhavém uhlí. Zrušení otroctví se slaví 20. prosince a také týdenní Fête des Letchis (Festival liči) probíhá v prosinci.

Mezinárodní letiště: Roland Garros (RUN) 7 km od Saint-Denis

 

Cestování po Réunionu

Mezi městy na Réunionu jezdí spolehlivé a nákladově efektivní autobusové spoje (car jaunes). Avšak typické žluté autobusy jsou v provozu jen do 19 hod., na méně vytížených trasách dokonce jen do 17,30. Zastávky jsou na znamení, což zde znamená 2x nahlas zatleskat, když chcete vystoupit. Taxi je je hojné, ale drahé. Půjčovny aut mají rozumné ceny; jezdí se vpravo.

 

Ubytování

I když nedosahují hvězdných výšek jako ubytování na nedalekém Mauriciu a Seychelách, mohou být luxusnější resortové hotely na Réunionu nákladné. Ušetřit můžete, když se ubytujete v zařízení chambres d’hôtes (B&B), gîtes (penzionu) nebo fermes auberges (venkovské farmy). Pokud se budete věnovat pěší turistice, naleznete zde spoustu horských chat (gîtes de montagne). Jsou velmi levné, ale mají jen naprosto základní vybavení, tj. ne všechny umožňují sprchování teplou vodou. Ubytování v nich je nutné si rezervovat předem.

Akční nabídka ubytování zde

 

Jídlo a pití

Tak jako jeho obyvatelstvo je i kuchyně Réunionu směsicí kreolských, čínských, francouzských a indických vlivů. Od samos přes bagety až po všudypřítomné kari (se spoustou rajčat, cibule, zázvoru, tymiánu a šafránu), můžete si být jisti, že se dobře najíte. A jak lze od ostrova očekávat, jsou zde vynikající ryby a mořské plody. Přestože je většina hlavních jídel založena na mase, vegetariáni na Réunionu naleznou bohatý výběr exotického ovoce a zeleniny, jako je čajot (chayote), pandán (screwpine) a baba figue. A nenechte si ujít rhum arrangé, což je ovoce naložené v rumu, obvykle podávané po jídle.

 

Zdraví a bezpečnost

V roce 2006 Réunion postihla epidemie viru chikungunya, který přenášejí komáři. Ale díky úsilí armády a hasičů a postřiku insekticidy byla nemoc už do roku 2007 zvládnuta. Požadováno bývá obvyklé očkování proti žloutence typu A, tyfu, tetanu a obrně. Voda je oficiálně pitná, i když může způsobit menší znepokojení. Zdravotní péče na Réunionu je vynikající a odpovídá francouzským standardům. Občané EU by s sebou měli mít svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění. Réunion je obecně bezpečná země, přesto zde k loupežím dochází. Nenechávejte proto cenné věci vystavené ve vypůjčeném autě nebo na pláži. Při plavání byste měli pamatovat na silné proudy a přílivové proudy kolem ostrova.