Jak strávit skvělý víkend v Sao Paolu

Jak strávit skvělý víkend v Sao Paolu 1

Na první pohled to vypadá, že víkend nemůže stačit na prohlídku São Paula, největšího města Jižní Ameriky. Působivá však není pouze jeho velikost: Sampa (jak mu říkají místní) má v kapse mnoho superlativ, od největšího průvodu Pride Parade na světě až po největší přehlídku muzeí na kontinentu, dále (možná) nejlepší pizzu mimo Itálii a sushi mimo Japonsko.

To jsou důvody, které uvádějí hrdí místní obyvatelé (Paulistanos) ve střešních barech, když vysvětlují, proč jejich město předčí Rio de Janeiro ležící na severovýchod odtud. Přesto se nenechte zastrašit rozsáhlým a rušným velkoměstem: když vyberete dobře plánovat, můžete optimálně využít svůj čas a strávit skvělý víkend v São Paulu.

Jak strávit skvělý víkend v Sao Paolu 2
Beco do Batman – Batmanova ulička

SOBOTA

Ráno a dopoledne

Kostel Mosteiro São Bento představuje památku, která zaujme i zcestovalého turistu (ostatně papež Benedikt XVI. zde pobýval v době své návštěvy země). Kostel se na tomto místě nachází téměř od chvíle, kdy se tu první zakladatelé města pustili do hledání bohatství (1598). Až se seznámíte s detaily týkajícími se nádherných nástěnných maleb a honosných vitrážových oken, dejte si k snídani kávu a pečivo čerstvě upečené zdejšími mnichy. Poté zamiřte do Farol Santander, další ikonické budovy v São Paulu. Pokud Vám připadne povědomá, bude to tím, že mrakodrap ve  stylu raného art deco a dříve banka byl vytvořen podle newyorské Empire State Building. Expozice uvnitř jsou první pohled trochu nudné (např. historické portréty bankovních guvernérů), ale velmi se zlepší, když se vydáte do vyšších částí budovy; naleznete zde působivé prostory se současným uměním, které vystřídá pozoruhodná výstava fotografií dokumentující závratný vzestup města. Výstup vrcholí panoramatickým výhledem do daleka z vyhlídkové plošiny.

Odpoledne

Když se přiblíží doba oběda, je načase prozkoumat gastronomickou pověst města v Městské tržnici (Mercado Municipal). Oblíbená tržnice s lesknoucími se sloupy a nekonečnými řadami stánků pokrytých pestrým ovocem, o kterém jste nikdy neslyšeli, je skutečný chrám pro gurmány. Nevybírejte si však potraviny příliš rychle; procházet se uličkami, zatímco Vám budou nabízet vzorky světové kuchyně zdarma, je radost. Při omezených finančních prostředcích stačí něco jednoduchého, jako je měkký sendvič s mortadelou v Hocca Baru a k tomu pivo Brahma. Nasycení a s předem objednanou vstupenkou v ruce pak zamiřte rovnou do Městského divadla (Theatro Municipal), lesknoucího se klenotu mezi kulturními svatostánky v São Paulu. Prohlídka různých architektonických stylů divadla ve zlatých odstínech Vás může inspirovat k tomu, abyste se zdrželi v pokladně a zakoupili si vstupenku na představení.

Večer

Naplánujte si svůj další postup v Baru da Dona Onça ve stínu výrazného mrakodrapu Edifício Copan, který byl kdysi označován za nejstylovější budovu v Latinské Americe. Je to vynikající místo, kde můžete – s drinkem caipirinha v ruce – zblízka obdivovat zaoblené modernistické dílo architekta Oscara Niemeyera. Pak si objednejte taxi do čtvrti Pinheiros, úžasné části města, pokud jde o proslulý noční život v São Paulu. Najezte se předtím v Braz Elettrica, kde nabízejí levnou pizzu paulista na tenkém těstě, a vyrazte poznávat zdejší bary. V Pinheiros budete mít nekonečný výběr tradičních barů (boteco), ale milovníci piva si přijdou na své v baru Ambar nabízejícím nejlepší piva z mikropivovarů v Brazílii; oproti němu bar No Name přitahuje kultivovanější místní obyvatele. A pokud se cítíte na velkou párty, zavítejte do klubu Love Story, kde můžete tančit až do svítání a ještě více poznat život místních.

Jak strávit skvělý víkend v Sao Paolu 3
muzeum umění MASP

NEDĚLE

Ráno a dopoledne

Vydejte se metrem na zelený bulvár Rua Oscar Freire, což je zdejší verze newyorské Fifth Avenue, kde si prohlédnete výlohy některých luxusních butiků. Budete mít na výběr z mnoha dobrých kaváren, kde můžete začít svůj den; doporučujeme Santo Grão nabízející vynikající autentickou kávu. Pak zamiřte na ikonický bulvár Avenida Paulista, nejvýznamnější hlavní tah v São Paulu a jeho tlukoucí srdce. Neděle je vynikající doba k jeho poznávání, protože je uzavřen pro dopravu a pohybují se zde pouze chodci, pískaři a občas škola samby, která předvede improvizované vystoupení (roda de samba).  Mohli byste strávit hodiny zíráním na mrakodrapy tyčící se nad Vámi, ale nezapomeňte se podívat také dolů, jinak Vám ujde spousta zajímavých věcí na úrovni silnice. Historická vila Casa das Rosas soupeří o pozornost s modernějšími stavbami, jako je nově otevřený Japan House, zatímco nad hlavou září pouliční muraly od Eduarda Kobry.

Odpoledne

Při chození po ulicích a chodnících Vám rychle vyhládne, takže zamiřte do SESC Paulista, dalšího nového podniku na Avenida Paulista, umístěného v krásné budově s knihovnami, galeriemi umění a sportovními komplexy. Kavárna na vrcholu je ideálním místem, kde můžete mít rychlé jídlo spolu s vynikajícími výhledy. Poté by milovníci umění měli zamířit do MASP (foto) nejlepšího muzea umění v Latinské Americe. Naleznete zde díla brazilských mistrů, jako je Di Cavalcanti a De Almeida Júnior, vedle působivé sbírky západního umění, a také řadu vynikajících střídajících se expozic, které stojí za to prozkoumat. Existuje jen jediné zakončení prohlídky působivé sbírky muzea MASP: streetart s tématikou Batmana. Zamiřte do čtvrti Vila Madalena, kde Vás překvapí celá síť uliček zářících streetartovými díly věnovanými Batmanovi (Cape Crusader) a obsazenými i dalšími hrdiny. Streetart v Beco do Batman („Batmanova ulička“) se každých pár měsíců kompletně mění, takže žádné dvě návštěvy místa nebudou stejné. Navíc zdejší pestrá graffiti (foto výše) nejen skýtají vynikající příležitosti k fotografování na Instagram, ale také k nahlédnutí do vskutku bohémského okrsku (bairro).

Večer

Snad každý Paulista Vás bude přesvědčovat, že nemůžete odjet z města, aniž byste ochutnali něco ze zdejší prvotřídní japonské kuchyně. Nedaleká restaurace Izakaya Matsu dobrým místem, kde si můžete dopřát vynikající tonkatsu, nudle a ohnivé saké. Víkend v São  Paulu se možná blíží ke konci, ale nezoufejte: ještě zbývá čas na pár piv. Posaďte se v boteco São Cristóvão, objednejte si vyhlazené pivo (cerveja) a začněte plánovat svoji příští cestu do tohoto úžasného města.

Akční nabídka ubytování: