Nic pro klaustrofobiky: podzemní atrakce

Nic pro klaustrofobiky: podzemní atrakce 1

Můžete zdolat nejvyšší hory, obletět svět nebo potopit se do nejhlubších částí oceánu, ale často opomíjená pozoruhodná místa se nacházejí přímo pod Vašima nohama, pod dlažbou ulic nebo pod pustou krajinou. Některá jsou úžasně krásná, zatímco jiná Vám způsobí mrazení. Zde uvádíme 10 nejzajímavějších podzemních atrakcí: od tunelů vysekaných ve válečných dobách až po přírodní jeskyni ukrývající hvězdnou galaxii. Přitom je můžete spatřit, i když nejste vědec. 

 

Churchill War Rooms, Londýn, Velká Británie

Churchill War Rooms, Churchillovo válečné stanoviště, se ukrývá přímo pod ulicemi Londýna a dnes je součástí válečného muzea Imperial War Museums.  Z těchto míst někdejší britský premiér Winston Churchill se svým kabinetem a vojenským personálem řídil chod II. světové války. Po válce byla ihned zřejmá historická hodnota komplexu a některé jeho části, jako je Mapová místnost, zůstaly zachovány přesně tak, jak byly v roce 1945. Můžete zde spatřit také část na spaní, Churchillovu otáčecí židli, historické mapy a dokumenty. 

 

Jeskyně Poço Encantado, Brazílie

Poço Encantado („Začarovaná jeskyně“), nacházející se v brazilském NP Chapada Diamantina, je snadno přístupná jeskyně s podzemním jezerem a přírodním oknem do džungle. V určitém denním čase od dubna do září dopadají sluneční paprsky skrz trhlinu přímo na křišťálově čistou vodu, která tak získává tajemný výrazně modrý odstín. Kmeny starých stromů a skalní formace se odtud zdají být velmi blízko, přestože má voda hloubku 60 m. Poço Encantado představuje křehký ekosystém, takže není dovoleno zde plavat.

Nic pro klaustrofobiky: podzemní atrakce 2
V nitru vulkánu Thrihnukagigur

Magmatická komora vulkánu Thrihnukagigur, Island

Od poloviny května do poloviny října máte možnost se vydat na cestu do nitra země na Islandu. Po absolvování pěší túry (40-50 minut) přes lávové pole u sopky Thrihnukagigur nastane moment pravdy: otevřená kabina výtahu s Vámi bude klesat do hloubky 120 m do jícnu sopky, která naposledy vybuchla před 4000 lety. Cesta nahoru (a dolů) trvá jen asi 6 minut, doba strávená na místě je asi 30 minut.

 

Waitomo jeskyně světlušek, Nový Zéland

Jeskyně světlušek Waitomo na novozélandském Severním ostrově jsou známé svojí přehlídkou staktitů a stalagmitů, a také přitomností milionů světlušek, které visí ze stěn a stropu. V jeskynním systému, vytvořeném z vápence působením podzemních říček v průběhu posledních 30 milionů let, září tito malí broučkové namodralým světlem, které přitahuje kořist, takže jiný malý hmyz se chytá na jejich lepivá vlákna („pavučiny“). Vrcholem komentované prohlídky jeskyní bývá plavba na člunu černočernou jeskyní Glowworm Grotto, kde si pod svítícím stropem budete připadat jako pod hvězdnou galaxií.

 

Solný důl Salina Turda, Rumunsko

Sůl se začala těžit v Salina Turda v roce 1075 a důl pak fungoval po celý středověk až do svého uzavření v roce 1932. Znovuotevřen byl v roce 1992 jako podzemní muzeum a centrum pro haloterapii, kde se léčí dýchací problémy díky zdejšímu ionizovanému vzduchu, tlaku a vlhkosti. Nachází se 112 m pod povrchem a zahrnuje obrovské podzemní sály (největší z nich má výšku 90 m a průměr 87 m). K hlavním atrakcím dolu Salina Turda patří Sál s ozvěnou, solná kaskáda, podzemní jezero, stalaktity (některé dlouhé až 3 m) a Křišťálový sál.

 

Tunely Cu Chi, Vietnam

Tunely Cu Chi se nacházejí sí severovýchodně od Ho Či Minova Města a je to podzemní komplex o délce asi 120 km. Vojákům Vietkongu sloužil jako úkryty, zásobovací trasy, a byly zde také obytné části. Navštívit je můžete na dvou místech, Ben Dinh a Ben Duoc, která byla přizpůsobena tak, aby byla přístupná turistům (vstupy a chodby byly rozšířeny a zvýšeny, aby se sem vešli lidé ze Západu). Můžete se plazit a krčit v bezpečných částech systému tunelů nebo ochutnat jídlo, jaké jedli bojovníci. Původní podzemní komplex měl místy několik pater do hloubky a nacházela se zde továrna na výrobu zbraní, polní nemocnice a kuchyně.

 

Nadace Césara Manrique, Kanárské ostrovy, Španělsko

Pokud jste už viděli nejrůznější obydlí, od přestavěných stodol až po iglú, zde na Vás čeká něco naprosto originálního. Na kanárském ostrově Lanzarote si proslulý malíř César Manrique (který se přátelil s Picassem a Mirem) postavil v 60. letech 20. století velmi netradiční sídlo. Pod bílým domem ve španělském stylu se nachází sklep, který je spojen s 5 podzemními lávovými bublinami, z nichž byly vytvořeny elegantně navržené místnosti vysekané přímo do vulkanického čediče. V tomto příbytku nejsou potřeba tapety ani okna. Ústřední otevřený prostor ukrývá malou kaktusovou zahradu, bazén a prostor pro grilování. Dům v městečku Tahiche je nejoriginálnějším obytným prostorem vytvořeným v přírodní formaci a každoročně si jej přijde prohlédnout asi 300 000 návštěvníků.

 

Hrobka Sethiho I., Egypt

Místo posledního odpočinka faraona Sethiho I. snadno zastíní ostatní egyptské hrobky: je to největší, nejhlubší a nejlépe dokončená hrobka v Údolí králů. V říjnu 1817 ji objevil italský cestovatel Giovanni Battista Belzoni a nedávné vykopávky odhalily, že je asi o 36 m delší než se původně myslelo. Hrobka Sethiho I. se skládá z 11 komor a místností, z nichž téměř všechny obsahují dobře zachovalé malby a reliéfy znázorňující panovníkovo uvedení do podsvětí a scény z egyptské Knihy mrtvých. V průběhu času byly nástěnné panely a scény odstraněny a odvezeny, takže dnes jsou součástí muzejních sbírek v Paříži, Florencii a Berlíně.

 

Jeskyně Sonora, Texas, USA

Caverns of Sonora v Texasu, které Bill Stephenson, zakladatel Národní speleologické společnosti, označil jako „nepopsatelně krásné jeskyně“, Vás nadchnou svojí přehlídkou formací z kalcitových krystalů. Při komentované prohlídce návštěvníci projdou po 3 km bohatě zdobených jeskynních chodeb, z nichž některé leží v hloubce asi 47 m pod povrchem. Možná nejkrásnější jeskynní formace jsou heliktity, které mají různé tvary (např. rybí ocas, pilka, prut, motýli). Jedno místo v jeskyni, která je přístupná veřejnosti od roku 1960, je tak zaplněné minerálními formacemi, že se mu přezdívá Hadí díra.

 

Město Coober Pedy, Austrálie

Coober Pedy bývá někdy označováno jako „hlavní město opálů na světě“ díky hojnosti tohoto polodrahokamu, který se zde těží. Odlehlé město v Jižní Austrálii je také známé svými podzemními obydlími (dugouts), v nichž žije asi polovina z 3500 obyvatel, aby unikli před spalujícím vedrem (teplota často překročí 40 °C). Pokud zde budete, můžete se ubytovat v podzemním hotelu, najíst se v podzemní restauraci a navštívit podzemní kostely (katolický a srbský ortodoxní). Také si můžete zahrát v noci golf se zářícími míčky na hřišti, které je zcela bez trávy.