Ještě není konec: vědci identifikovali hybridní variantu deltacron

Ještě není konec: vědci identifikovali hybridní variantu deltacron 1

Deltacron, kmen covid-19 s geny z variant delta i omikron, je podle všeho v oběhu od začátku roku.

V USA, Velké Británii, Nizozemsku, Francii a Dánsku byl identifikován hybridní kmen koronaviru delta a omikron. Delta 21J/AY.4-Omikron 21K/BA.1, který mnozí nazývají „Deltacron“, je známý jako rekombinantní virus, protože obsahuje geny z obou variant. Rekombinanty se vyskytují, když více než 1 varianta infikuje stejnou osobu a replikuje se ve stejných buňkách. Jedna studie odhaduje, že až 5 % viru SARS-CoV-2 mohou být rekombinanty.

Nedávná studie v předtisku na MedRxiv identifikovala kmen deltacron při provádění genotypového sledování SARS-CoV-2 ve Francii. Období studie probíhalo od 27. prosince 2021 do 14. února 2022 a varianta byla poprvé sekvenována v lednu 2022. Deltacron má téměř kompletní spike protein omikronu a páteř (nebo „tělo“) delty. Hybridní genom je podporován střední hloubkou sekvenování 1163-1421 a střední nukleotidovou diverzitou 0,1-0,6 %. Hlavní autor studie, Philippe Colson z institutu IHU Mediterranee Infection ve francouzské Marseille, uvedl, že tým navrhl a implementoval specifickou duplexní qPCR pro rutinní diagnostiku. Zdá se, že varianta cirkuluje od začátku roku 2022, což naznačuje, že může být méně infekční než předchozí kmeny. Dosud bylo deltacronem infikováno pouze 17 pacientů v USA a přibližně 30 ve Velké Británii. Případy deltacronu identifikované ve Francii, Dánsku a Nizozemsku jsou si dosti podobné a mohou být stejný rekombinant, ale zdá se, že případy infekce deltacronem v USA a Velké Británii kombinují různé aspekty rodičovských variant delta a omikron.

Je ještě příliš brzy vědět, zda bude deltacron vysoce přenosný jako omikron nebo způsobí vážné onemocnění jako delta. Jedním z důvodů k obavám je strukturní uspořádání rekombinantního spike proteinu; obsah hybridu by mohl optimalizovat vazbu viru na membránu hostitelské buňky. Vědci však předpokládají, že se nepovýší na variantu obav (VOC), protože se zpočátku nezdá, že by se šířil tak snadno jako předchozí kmeny. Rekombinantní varianty nejsou anomálií a často se vyskytují, když jedna varianta předběhne jinou, dříve dominantní variantu. Předchozí vlny delty a omikronu a vysoce účinné očkování proti covid-19 znamenají, že pravděpodobně bude existovat určitý stupeň ochrany proti deltacronu.