11 hlavních turistických atrakcí Marseille

11 hlavních turistických atrakcí Marseille 1

Marseilles s rušným přístavem a spoustou energie láká cestovatele, kteří hledají autentický turistický zážitek. Jedná se o kosmopolitní město, které je nejstarší ve Francii a druhé největší po Paříži. Má typické středomořské prostředí, od domů s červenými střechami až po rybářské lodi v přístavu. Na mnoha místech města jsou návštěvníci blízko klidnému modrému moři, ať už se procházejí po půvabných starých ulicích s výhledy nebo vnímají osvěžující mořskou brízu. Díky pestrému multientickému dědictví je Marseilles fascinujícím místem. Byla považována za most mezi Evropou a severní Afrikou, takže je domovem značené menšiny původem z Alžíru. Proto zde můžete najít tradiční arabské bazary hned vedle klasické francouzské polévky bouillabaisse.

 

Bazilika Notre-Dame de la Garde

Na dechberoucím místě na kopci stojí pozoruhodná bazilika, která je nejslavnější stavbou Marseille. Místo sloužilo už ve starověku jako pozorovatelna a během středověku zde stála poutní kaple. Dnes bazilika Notre-Dame de la Garde představuje maják víry s obří zlacenou Madonnou na vrcholu zvonice. Bazilika byla zbudována v letech 1853-1864 a má honosný interiér v neobyzantském stylu s oblouky ze světlého a tmavého mramoru podpírajícími zlacené mozaikové kopule. Okázalý design má hypnotizující účinek. Až si prohlédnete interiér, můžete se vydat na terasu, která nabízí fantastické panoramatické výhledy: sahají od červených střech a Starého přístavu v Marseilles až k Frioulským ostrovům (níže) ve Středozemním moři.

Adresa: Rue Fort du Sanctuaire, Marseille

10 nejkrásnějších katedrál ve Francii 

Bazilika Abbaye Saint-Victor

Svatostánek kdysi patřil ke klášteru založenému v 5. století. Klášterní bazilika patří k nejstarším budovám v Marseille, které se dochovaly v původním stavu, kdy její základy pocházejí z raně křesťanské a karolinské doby. Ponurý exteriér se zdmi a věžemi s cimbuřím působí dojmem středověké pevnosti. Uvnitř baziliky najdete prostý a strohý design, který jí dává zvláštní auru. V kryptě jsou uloženy sarkofágy ze 4. a 5. století, a také náhrobek opata Isarna z 11. století. Abbaye Saint-Victor je otevřena veřejnosti vždy v úterý odpoledne, koncem léta také v dalších dnech.

Adresa: 3 Rue de l’Abbaye, Marseille

 

Prohlédněte si Starý přístav (Vieux Port)

Vieux Port představuje místo, kde se zrodila Marseilles: v těchto místech vznikl kolem roku 600 př.n.l. řecký přístav. Starý přístav obklopený klidným modrým mořem se nachází na západě Marseille nedaleko bulváru La Canebière. Při procházce rušným přístavem se návštěvníci ponoří do výjevů a zvuků středomořského přístavu. Nábřeží je ústředním bodem pro turisty a mnozí říkají, že je to jedno z nejlepších míst v Marseille, kde můžete ochutnat autentickou místní kuchyni. Rybí restaurace se specializují na bouillabaisse, dušené jídlo z ryb a mořských plodů, které je pro město typické. Na východní straně přístavu je nábřeží Quai des Belges, kde se vždy ráno koná rybí trh. Vieux Port kdysi představoval významný obchodní přístav a dnes je především přístavem pro rybářské lodě a sportovní plavidla. Starý přístav je rovněž místem, odkud vyplouvají trajekty mířící ke dvěma oblíbeným cílům turistů: pevnosti If (níže) a pohoří Calanques nedaleko městečka Cassis.

 

Procházejte se pestrými ulicemi ve starém městě Le Panier

Pestrý okrsek Le Panier ležící na krásném místě na svahu nad Starým přístavem představuje historické centrum a kulturní srdce Marseille. Le Panier je nejstarší čtvrtí Marseille obydlenou už od starověku, kde se kolem roku 600 př.n.l. usadili staří Řekové. Čtvrť se strmými úzkými klikatícími se ulicemi a malebnými budovami v pastelových barvách nabízí pohled na půvabnou stránku Marseille. Kdysi čtvrť pracujících je dnes gentrifikovaný obytný okrsek, ale typické domy s okny vybavenými okenicemi a šňůrami s prádlem ukazují jeho starosvětský charakter. Návštěvníci mohou začít svoji pěší prohlídku na severní straně Vieux Port na nábřeží Quai du Port a odtud pokračovat po La Canebière, rušném bulváru, který oplývá aktivitou. Při toulání se působivým okrskem objevíte různá zajímavá místa, jako jsou řemeslné butiky, obchody s gurmánskými potravinami a galerie umění. Také zde najdete restaurace podávající autentickou alžírskou kuchyni. Ve čtvrti se nachází rovněž několik významných budov, jako je Hôtel de Ville (radnice), která byla zbudován ve druhé polovině 17. století podle janovského architektonického modelu. K dalším významným stavbám patří Cathédrale de la Major a kulturní centrum Vieille Charité (níže), kde najdete muzeum se zajímavými expozicemi současného umění.

Franouzská riviéra

Navštivte Muzeum MuCEM (Muzeum evropských a středomořských civilizací)

11 hlavních turistických atrakcí Marseille 2
Fort Saint-Jean

Rozsáhlé Muzeum MuCEM (Musée des Civilisations de l’Europe et de la Méditerranée), který tvoří komplex tří lokalit různých velikostí, nabízí řadu objevů. V galeriích muzea, při přednáškách nebo promítání filmů se mohou návštěvníci seznámit s historií a kulturou středozemní civilizace. Nejnovější část muzea tvoří oslnivá ultramoderní budova na krásném místě u moře (na dřívějším mole J4). Naleznete v ní permanentní sbírky, ale také dočasné expozice; také je zde gurmánská restaurace Le Mole Passedat. Další část muzea je umístěna v klenutých prostorách pevnosti Fort Saint-Jean, stavby z 12. století, která hrála roli během during křížových výprav. Pevnost Saint-Jean nabízí také zelené středozemní zahrady a stezku po valech, kde mohou návštěvníci obdivovat panoramatické výhledy na pobřeží. Třetí lokalitu muzea pak zabírá Centrum ochrany a zdrojů (umístěné ve čtvrti Belle de Mai), které skýtá pohled „za scénu“ na práci muzea.

Adresa: 7 Promenade Robert Laffont, Marseille

 

Vydejte se na túru po stezkách nebo na vyhlídkovou plavbu v Národním parku Calanques

Mezi Marseille a malebnou rybářskou vesnicí Cassis leží NP Calanques (Parc National des Calanques), krásná přírodní lokalita, kde se Středomoří setkává s pohořím Massif des Calanques. Pro zdejší krajinu jsou typické majestátní vápencové stěny se zátokami podobnými fjordům (calanque), které zaplňuje moře v hypnotizujících tyrkysových odstínech. Milovníci outdoorových sportů najdou v NP Calanques řadu možností, jako je plavání, plavba na kajaku, lezení po skalách a pěší turistika. Vynikající systém stezek umožňuje návštěvníkům ocenit zdejší krásné prostředí a pobřežní výhledy. Těm, kdo se věnují plavbě na plachetnici nebo ve člunu, skýtají calanques pozoruhodnou scenérii při idylické plavbě v klidném mořském prostředí. Největší calanques jsou Port-Miou, En-Vau a Port-Pin, a dostanete se k nim autem nebo trajektem z Marseille. Také je možné se sem vydat na lodní výlet s průvodcem nebo si zařídit soukromý lodní výlet.

 

Pevnost If a Frioulské ostrovy

Jen kousek trajektem od přístavu v Marseille se nachází pevnost If (Château d’If) umístěná na ostrůvku If, který je součástí Frioulských ostrovů, chráněné přírodní oblasti s ostrůvky If, Pomègues, Ratonneau a Tiboulen. Zdejší scenérie je pozoruhodná a zahrnuje chráněné zátoky, tyrkysově modré moře, čisté pláže, písčité potoky a působivé vápencové útesy. Díky středomořskému slunci vytváří světlo na hladině pozoruhodný efekt a zdejší mikroklima umožňuje růst vzácným druhům květin. V krásném přírodním prostředí nechal král František I. v 16. století vybudovat Château d’If jako pevnost, ta byla ale brzy poté proměněna ve věznici. Místo se objevuje v románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Cristo.

 

Muzeum historie v Marseille

Ve čtvrti Le Panier, jen pár kroků od Starého přístavu, se nachází Muzeum historie v Marseille (Musée d’Histoire de Marseille), které vypráví příběh Marseille od jejích galo-řeckých počátků přes středověk až do současnosti. Muzeum vystavuje působivou sbírku historických artefaktů, které pokrývají historii dlouhou 2600 let. Archeologické a historické sbírky ožívají v moderních světlých a prostorných místnostech muzea. Muzeum zahrnuje také zahradu Jardin des Vestiges, ve skutečnosti místo vykopávek přístavu Massalia z 3. stol. př.n.l..

Adresa: 2 Rue Henri-Barbusse, Marseille

 

Vieille Charité – kulturní centrum a muzeum

Vieille Charité se nachází na nám. Place des Moulins na nejvyšším místě Le Panier. Budova vznikla v roce 1640, když městská rada Marseille rozhodla dát chudým místním slušné místo bydlení, v souladu s královskou politikou „uzavření chudých“. V roce 1749 byla k budově připojena třípatrová veřejná nemocnice se 4 křídly. Na centrálním dvoře komplexu se nachází kaple, která byla zbudována v letech 1679-1707 a představuje krásnou ukázku italské barokní architektury. Fasáda Vieille Charité je modernější a pochází z roku 1863. Při bližším pozorování si návštěvníci všimnou zobrazení dvou pelikánů krmících mladé, což představuje Charitu pečující o chudé děti. Od roku 1986 slouží budova Vieille Charité pro vědecké a kulturní akce a je v ní umístěno muzeum Le Centre de la Vieille Charité; muzeum během roku nabízí kulturní akce, etnografické výstavy a tematické výstavy umění.

Adresa: 2 Rue de la Charité, Marseille

 

Cathédrale de la Major

Nedaleko severozápadního rohu čtvrti Le Panier se majestátně tyčí Cathédrale de la Major (Cathédrale Sainte-Marie-Majeure) na esplanádě s výhledem na nábřeží. Zdobená neobyzantská katedrála se dvojicí věží a kopulí vysokou 70 m jakoby stála na stráži nad Starým přístavem. Její stavbu zadal Napoleon III. v roce 1852 a dokončena byla v 1893, takže je to největší kostel (a jediná katedrála) zbudovaná ve Francii v 19. století. Její rozměry (délka 142 m a výška 20 m) jsou podobné jako u Baziliky sv. Petra v Římě. Honosný interiér je bohatě zdoben kararským mramorem a nádhernými benátskými mozaikami. Uvnitř je možné vidět působivou přehlídku soch. U katedrály leží náměstí známé jako Les Voûtes, oblíbené místo setkávání místních s mnoha obchody, restauracemi a kavárnami. Také se jedná o oblíbené místo k procházkám pro místní i turisty. Kromě stylového prostředí nabízí Les Voûtes rovněž skvělé výhledy na moře.

Adresa: 10 Place de la Major, Marseille

 

Muzeum Cantini

Milovníci umění ocení vynikající sbírku moderního a současného umění v Musée Cantini, umístěném v sídle (hôtel particulier) ze 17. století. Místní sběratel umění Jules Cantini tento elegantní dům koupil v roce 1888 a v roce 1916 ho odkázal městu Marseilles. Muzeum Cantini se může chlubit výběrem moderního umění vytvořeného mezi lety 1900-1960, patřícím k nejrozsáhlejším v zemi. K nejzajímavějším exponátům patří díla Raoula Dufyho, Vasilije Kandinského, Maxe Ernsta, Joana Miró a Pabla Picassa. Jen kousek pěšky od Muzea Cantini leží Cours Belsunce, široká esplanáda vytvořená v 17. století pro místní obyvatele, aby se měli kde procházet.

Adresa: 19 Rue Grignan, Marseille

***

11 hlavních turistických atrakcí Marseille 3

KDE SE UBYTOVAT

Většina nejvýznamnějších atrakce Marseille se nachází v blízkosti Starého přístavu (Vieux Port) a čtvrti Le Panier, pestrého historického okrsku se strmými úzkými ulicemi, které se vinou po svahu kopce nad západní stranou Starého přístavu. V těchto čtvrtích Marseille naleznete následující výborně hodnocené hotely.

Luxusní hotely: Hotel La Résidence du Vieux Port 4* nabízí výjimečné výhledy na nábřeží a na baziliku Notre-Dame de la Garde za přístavem; hotel je vyzdoben v retro stylu 50. let. InterContinental Marseille – Hotel-Dieu 5* je umístěn v historické budově tyčící se na kopci v Le Panier. Má vlastní stylovou brasserii s venkovní terasou, restauraci ověnčenou michelinskými hvězdičkami a luxusní spa s krytým bazénem a fitcentrem. Na Starý přístav shlíží Sofitel Marseille Vieux-Port 5* stojící na malebném místě v prostorném parku nedaleko kláštera Abbaye Saint-Victor. Zařízení zahrnuje spa, fitcentrum a několik restaurací.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Hotel Escale Oceania Marseille 3* je vzdálen jen pár kroků od Starého přístavu a umístěn v centru města v blízkosti mnoha restaurací a obchodů. Stylové moderní pokoje mají velká okna, vlastní balkon a „dešťové sprchy“ v italském stylu. Na nábřeží se nachází Radisson Blu Hotel Marseille Vieux Port 4* skýtající skvělé výhledy na Starý přístav a k tomu luxusní vybavení. Hosté mohou používat venkovní bazén a sluneční terasu, a také gurmánskou restauraci s příjemným venkovním patiem. Světlé prostorné pokoje v Grand Hotelu Beauvau Marseille Vieux – MGallery Collection 4* jsou vyzdobeny v provensálském stylu. Hotel je blízko Starého přístavu a centra města.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Hotel Hermés Vieux Port 2* je vzdálen jen kousek pěšky od čtvrti Le Panier a má střešní terasu s výhledem na Starý přístav. Zdejší služby (jako je hlavní recepce otevřená 24 hodin denně a služby concierge) jsou lepší, než byste od ekonomického hotelu čekali. Nedaleko vlakového nádraží a asi 20 minut pěšky od centra města se nachází Ibis Marseille Centre Gare Saint-Charles 3* , který nabízí základní ubytování za dostupné ceny. Hotel má vlastní kyvadlovou dopravu na letiště a restauraci s příjemným posezením venku.

Akční nabídka ubytování:

***

TIPY A VÝLETY

Prohlídka Marseille a okolí: skvělou kombinaci prohlídky památek a přímořské scenérie skýtá půldenní výlet zahrnující prohlídku historických památek Marseille, scénickou jízdu po silnici Corniche des Crêtes, zastávku v provensálské rybářské vesnici Cassis a plavbu (45 minut) v Národním parku Calanques.

Jednodenní prohlídka Provence: pokud budete chtít vidět to nejlepší z Provence, skvělá možnost je výlet na provensálský venkov. Celodenní výlet Vás zavede do „města papežů“ Avignonu, vesnice Châteauneuf-du-Pape obklopené vinicemi a do opevněného středověkého městečka Les Baux-de-Provence.

Jednodenní výlet do pohoří Luberon: levandulová pole, vesnice na kopci a skalnatý horský terén můžete spatřit při jednodenním výletě s návštěvou vyvýšených vesnic v Luberonu. Celodenní výlet začíná scénickou jízdou krásným říčním údolí, pak si prohlédnete několik pěkných středověkých vesnic a budete pokračovat ke klášteru Sénanque z 12. století a do města Fontaine-de-Vaucluse.

Hlavní turistické atrakce Francie