Navštivte australský Darwin

Navštivte australský Darwin 1

Tropický Darwin je nejsevernější (a nejindividuálnější) metropole australského státu. Leží blíže Bali než Bondi v Sydney a díky odlehlé atmosféře malého města nabízí něco úplně jiného než nablýskané metropole na východním pobřeží. Město bylo pojmenováno podle přírodovědce Charlese Darwina a kvůli blízkosti Asie přilákalo mnoho imigrantů, kteří proměnili kdysi drsnou hraniční výspu v mladistvé multikulturní pobřežní město. Návštěvníci ho sice často nejprve přehlížejí, Darwin má přitom mnoho co nabídnout. Už dvakrát vstal z popela: poprvé poté, co byl srovnán se zemí bombardováním za II. světové války, a podruhé poté, co ho zničil cyklon Tracy v 70. letech, takže jeho duch dobré nálady je tím pozoruhodnější. Město nabízí vzkvétající festivalovou scénu, rušný tah hospod a restaurací a spoustu muzeí a galerií umění. Také zde naleznete plážové trhy a (v podobě nábřežního okrsku Waterfront Precinct za mnoho milionů AUD) řadu moderního hotelů, restaurací a lagun s vlnami. Díky poloze města si zde milovníci outdoorových aktivit přijdou na své. NP Kakadu a Litchfield leží jen pár hodin autem odtud, a je to právě zdejší směsice neuspěchaného života ve městě a vynikajících přírodních krás, co sem přitahuje mnoho návštěvníků. Především Kakadu je podivuhodné místo s pláněmi a srázy, které mají dlouhou domorodou historii. Oblíbené jsou výlety vozidly 4WD a plavby s pozorováním krokodýlů, zatímco přímo ve městě je velkým lákadlem plachtění na plachetnici a rybářské výlety. Než přicestujete do Darwinu , měli byste si svoji cestu dobře načasovat, protože zdejší počasí může být nepředvídatelné. Průměrná teplota je po celý rok stejná, ale střídá se 6 ročních období včetně výrazně suchého a vlhkého/deštivého období. Druhé z nich vrcholí od ledna do března a může zažehnout tropické cyklony, monzunové deště a hurikány, takže některé silnice budou neprůjezdné.

Turistická kancelář: Tourism Top End nabízí vše od map a rad až po rezervaci prohlídek a ubytování, a také cestování a vypůjčení aut, takže představuje nejlepší místo, kde můžete svoji návštěvu začít. 

Navštivte australský Darwin 2
Crocodile Cove

Jak se tam dostat

Letecky

I když nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do Darwinu, některé aerolinie nabízejí přímé letenky, např. Malaysia Airlines (spojení v Kuala Lumpur), Qantas (spojení v Melbourne nebo v Sydney) a Singapore Airlines (spojení v Singapuru). Z USA je nejrychlejší trasa z Los Angeles přes Brisbane s aeroliniemi Qantas. Nejlevnější doba k cestování je od dubna do června. 

Doba letu: z Londýna 19 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 27 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 20 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 27 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 4 hodin 40 minut.

Po silnici

Doprava v Austrálii jezdí vlevo a dálnice jsou očíslované, i když častěji jsou známé pod názvem. Minimální věk pro řízení je 16 let. Maximální povolená rychlost v Severním teritoriu je 60 km/h na zastavěném území (se snížením v některých místech na 50 km/h a v blízkosti škol na 40 km/h) a 110 km/h mimo zastavěná území. Ve státě Severní Teritorium můžete až 3 měsíce jezdit s platným zahraničním ŘP, měli byste však mít také mezinárodní ŘP. Pojištění pro dočasně dovezená motorová vozidla ze zámoří obvykle není k dispozici, avšak automobilový klub RACWA nabízí cestovní pojištění (vyjma vozidel s řízením na levé straně). Oblast Outback na severu Austrálie je po většinu roku mimořádně suchá a horká, takže řidiči, kteří plánují tudy jet na delší vzdálenost, by si měli vzít s sebou velké množství pitné vody, palivo, rezervní pneu a lékárničku.

Poruchová služba: Automobilová asociace Severního Teritoria (AANT).

Trasy – do Darwinu z Alice Springs je to 1480 km po pusté dálnici Stuart Highway. Z východu se dálnice Barkly Highway napojuje na Stuart Highway ve Warumungu, 960 km jižně od Darwinu. Ze západu se Victoria Highway spojuje se Stuart Highway ve městě Katherine 314 km jižně od Darwinu.

Autobusy – Greyhound Australia je hlavní operátor, který obsluhuje trasy do více jak 1100 destinací v Austrálii včetně Brisbane, Canberry, Adelaide a Melbourne. Autobusy přijíždějí a odjíždějí z Dopravního centra v Darwinu na 69 Mitchell Street.

Doba do města: z Uluru/Ayers Rock 24 hodin, z Alice Springs 17 hodin 30 minut, z NP Litchfield 2 hodiny, z NP Kakadu 2 hodiny 30 minut, z Tennant Creek 11 hodin 15 minut.

Vlakem

Vlakové spojení do Darwinu je omezené. Vlakové nádraží v Darwinu leží 20 km od města na Berrimah Road, což je asi 20 minut autem z centra, a obsluhuje pouze The Ghan, ikonický luxusní vlak, který jezdí 2979 km přes Alice Springs do Adelaide. The Ghan, jedinečnou vlakovou trasu, která překračuje Austrálii od severu na jih, provozuje společnost Great Southern Rail. Vlak z Darwinu přes Alice Springs do Adelaide odjíždí ve středu od listopadu do března, a vlak z Darwinu přímo do Adelaide ve středu od května do října.

Doba cesty: do Alice Springs 24 hodin, do Adelaide 3 dny.

Doprava na nádraží: Great Southern Rail provozuje kyvadlovou autobusovou dopravu mezi centrem města a nádražím.

Navštivte australský Darwin 3
Muzeum letectví v Darwinu

Co dělat a na co se podívat 

Darwin Waterfront Precinct – komplex s restauracemi, bary, halou pro konání akcí, trávníky na opalování se, bazény s vlnami a místy na plavání bez žihadel, to je nový velký nábřežní okrsek v Darwinu, který městu přinesl současný prvek. Přesto zůstalo dost prostoru pro tradice – jen kousek pěšky odtud je přístaviště Stokes Hill Wharf, kde ryba s hranolky při západu slunce stále představuje typický zážitek z Darwinu. 

Muzeum a galerie umění Severního Teritoria (Museum and Art Gallery of the Northern Territory )instituce nabízející vše, co potřebujete vědět o této části světa, zahrnuje vynikající sbírky aboriginského umění, umění a řemesel z jihovýchodní Asie a Tichomoří, námořní galerii, minerály a hmyz, obrovského vycpaného krokodýla a samostatnou místnost, kde se návštěvníci mohou seznámit s účinky cyklonu Tracy (1974).

Vojenské muzeum v Darwinu (Darwin Military Museum) – nedávno renomované muzeum umístěné v někdejším velitelském stanovišti dělostřelectva se zaměřuje na bombardování Darwinu Japonci. Překvapivě na Darwin za II. světové války spadlo více bomb než na Pearl Harbor. Vystaveno je polní a protiletadlové dělostřelectvo, historické zbraně a japonské meče. Expozice Defence of Darwin Experience vypráví o roli Darwinu ve válce.  

Parliament House parlamentní budova byla otevřena v roce 1994, je pěkným příkladem tropické architektury a její součástí je Knihovna Severního Teritoria Library. Komentované prohlídky začínají ve vstupní hale vždy v sobotu v 9 hod. od února do listopadu, a ve středu v 10,30 od května do září; trvají 90 minut a jsou bezplatné.  

Tunely pro skladování ropy za II. světové války – tunely, které byly vybudovány na ochranu zásob ropy v Darwinu před bombardováním za II. světové války, z nichž nejdelší má 170 m, začínají u Wharf a je v nich umístěna vynikající přehlídka fotografií z doby války. Tunely najdete pod útesy kolem města, jen kousek pěšky od centra a třídy Esplanade.

Fannie Bay Gaol Museum – historická věznice nenabízí zrovna nejveselejší zážitek, ale zato vypráví příběhy lidí zde uvězněných včetně mnoha domorodců. Věznice fungovala od roku 1883 do 1979 a původní budova je tvořena 2 bloky se 6 celami, kuchyní a umývárnou/prádelnou. Ošetřovna byla připojena v roce 1887 a její součástí je šibenice, na níž proběhla poslední poprava v Severním Teritoriu v roce 1952.

Crocodylus Park je místo plné krokodýlů: návštěvníci chodí nad nimi po lávce, drží je v ruce (alespoň mláďata) a spatří je ve všech životních stádiích, od vylíhnutých mláďat po dospělce vážící půl tuny. Krmení krokodýlů se koná denně v 10, 12, 14 a 16 hod.. K vidění je také řada dalších živočichů.

Navštivte australský Darwin 4
Crocodylus Park

Muzeum letectví v Darwinu (Australian Aviation Heritage Centre) – na tomto pozoruhodném místě se nacházejí vrtulníky a letadla (včetně a Spitfire a bombardéru B-52), tak jako vraky japonských letounů Micubiši A6M (Zero). Můžete očekávat motory, zbytky, uniformy, uniformy a bomby dokumentující účast státu na osobním i vojenském letectví, od prvních průkopníků a překonavatelů rekordů přes II. světovou válku až po věk tryskových letadel.

Crocosaurus Cove chtěli byste vidět, jak nad Vámi plave krokodýl? Crocosaurus Cove je akvárium s krokodýly, kde mohou navíc návštěvníci vstoupit do „klece smrti“ zavěšené v krokodýlím teritoriu.  Uvidíte zde výběh pro plazy, 2x denně veřejné krmení krokodýlů, a také želví rezervaci. Je to zábavné, ale jen zlomek toho, co obnáší život krokodýlů v přírodě.

Aquascene Fish Feeding Sanctuary – příliv na nábřežní ulici Doctors Gully přivádí stovky ryb (chanosů stříbřitých, cípalů, sumců, pleskáčů a latesů stříbřitých/barramundi), kteří připlouvají k pobřeží, a hlavní atrakcí je příležitost je ručně krmit. V mělčinách číhají také rejnoci, tresky, kanici červení a další. Zdejší vody jsou dnes chráněny coby oficiální mořská rezervace.

Akční nabídka ubytování: