Navštivte katedrálu ve francouzském Chartres

Navštivte katedrálu ve francouzském Chartres 1

Jeden z předních architektonických divů západní civilizace, katedrála Notre Dame de Chartres, je dlouhá 130 m a proslulá svými vitrážovými okny v zářivě modrém odstínu, a také uchovávaným Svatým závojem. Vybudována byla v gotickém stylu v první čtvrtině 13. století na místě románské katedrály (která byla zničena při požáru spolu s většinou města) v roce 1194. Díky efektivnímu získávání prostředků a bezplatné práci trvala její stavba pouhých 30 let, díky čemuž dosáhla vysokého stupně architektonické jednotnosti.

Dnes se jedná o nejlépe zachovalou středověkou katedrálu ve Francii, která byla ušetřena pozdějších úprav, válečného pustošení i jakobínského teroru (1793-4). Západní, severní a jižní vchod do katedrály jsou zdobeny krásnými trojitými portály, ale západní vchod, známý jako Královský portál, je jediný pocházející z doby před požárem. Vytesán byl v letech 1145-1155 a jeho sochy s rysy prodlouženými v románském stylu představují Kristovu slávu uprostřed a scény Narození a Nanebevstoupení napravo a nalevo. Další významný románský prvek představuje Jižní věž nazývaná Clocher Vieux (105 m). Její stavba začala ve 40. letech 12. století a dnes se jedná o nejvyšší dochovanou románskou věž. Návštěva Severní věže, Clocher Neuf (112 m), stojí za to, i když se platí vstupné a vyžaduje výstup po dlouhém točitém schodišti (350 schodů). Plošina se nachází ve výšce 70 m na krásně zdobené gotické věži, kterou postavil v letech 1507-1513 Jehan de Beauce poté, co předchozí dřevěná shořela. Dnes plošina skýtá skvělé výhledy na trojúrovňové venkovní opěrné sloupy a měděnou střechu z 19. století, která je zelená kvůli měděnce.

10 nejkrásnějších katedrál ve Francii

Navštivte katedrálu ve francouzském Chartres 2

Celkem 176 mimořádných vitrážových oken, z nichž téměř všechna pocházejí ze 13. století, tvoří jeden z nejvýznamnějších souborů středověkých vitráží na světě. Tři nejkrásnější okna pocházející z poloviny 12. století se nacházejí na stěně nad západním vchodem a pod rozetovým oknem. Přežily požár v roce 1194 (vytvořeny byly asi 40 let předtím) a přitahují obdiv kvůli hloubce a intenzitě barevných tónů, především modré (proslulá „chartreská modř“).

V Chartres je od roku 876 uložen uctívaný Sainte Voile („Svatý závoj“) – nažloutlý kus hedvábí zavěšený na podpěře, který prý měla na sobě Panna Maria, když rodila Ježíše, vystavený na konci severní uličky za kůrem. Zdejší krypta (110 m), románská stavba bez hrobů vybudovaná v roce 1024 kolem předchozí stavby z 9. století, je největší ve Francii.

Prohlídky ve francouzštině (30 minut) s psaným anglickým překladem v době od dubna do října začínají u katedrálního obchodu se suvenýry. V jinou dobu začínají v obchodě pod věží Clocher Neuf v katedrále. Také komentované prohlídky v angličtině začínají v obchodě. Vícejazyčný audioprůvodce stojí 3,20 EUR (Clocher Neuf) a 4,20 EUR (katedrála) nebo 6,20 EUR (obojí).

Adresa: 16 Cloître Notre Dame, 28000 Chartres, France

Stránky: https://www.cathedrale-chartres.org/

Otvírací doba: 8,30-19,30 denně po celý rok; do 22 hod. v úterý, pátek a neděli v červenci a srpnu

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com  ,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.