24 aktivit v Kambodži

24 aktivit v Kambodži 1

Od nádhery Angkor Watu po klidné soukromé ostrovy, zde uvádíme 24 hlavních atrakcí a aktivit, které byste si neměli nechat ujít, když budete cestovat do Kambodži.

Moderní Kambodža zažívá nové období rozmachu: nové dálnice, vlaky a spousta kvalitních možností ubytování a jídla přispívají k tomu, že je cestování po Kambodže snadné a odměňující. Od rychle se rozvíjející metropole Phnompenhu po majestátní khmérské ruiny v Angkor Watu nedaleko města Siem Reap (a nesmíme zapomenout ani na stylový Battambang a jižní pobřežní města Kampot a Kep), Kambodžu s její přírodou a obyvateli (patřícími k nejmladším na světě) nemůžete poznat celou při jedné cestě. Ať už do země pojedete poprvé nebo se budete vracet, zde máte 24 tipů, jak co nejlépe využít dobu v kambodžském království. 

 

Poznávejte město na kole a vydejte se zpátky v čase

Ostrov Koh Trong, který leží v řece Mekong přímo před městem Kratie, nabízí vlastní jedinečné kouzlo. Bez aut a jen se stezkou pro pár motorek a jízdních kol, které místní používají k dopravě po ostrově, je Koh Trong na světelné roky vzdálen od turistického ruchu v ostatních kambodžských městech a na ostrovech. Po pravdě řečeno, není zde moc co dělat kromě relaxace, šlapání na kole rovnou modrozelenou krajinou, návštěvy tradičních domů na kůlech, které jsou rozesety kolem pobřeží, a zastávek v chrámech na ostrově. Večer můžete odpočívat na verandě některého z luxusních dřevěných domů spadajících pod Rajabori Villas, zatímco hmyzí filharmonie se postará o dokonalou zvukovou kulisu na konci klidného dne stráveného na ostrově.

Tip: Jízdní kolo si můžete vypůjčit na mole, kde místní rovněž nabízejí prostré ubytování v rodinách, které skýtá autentický pohled na život v  odlehlé části Kambodže.

 

Vydejte se za plachým druhem místního delfína

Vody u vesnice Kampi, vzdálené jen kousek cesty vozíkem tuk-tuk na sever od Kratie, jsou domovem kolonie asi 20 plachých místních delfínů (Irrawaddy/orcela tuponosá). Nejaktivnější jsou brzy ráno a pozdě odpoledne, kdy místní majitelé člunů vozí návštěvníky tak blízko, jak je to jen možné. Nejlepší doba pro návštěvu je během období sucha, tj. zhruba od listopadu do července, kdy se delfíni shromažďují na menší ploše, úroveň vody v Mekongu je méně nebezpečná a je možné vyrazit samostatně na kajaku a podívat se na ohrožený druh skutečně zblízka.

 

Pozorujte východ slunce nad Angkor Watem

Chrámový komplex Angkor Wat je nesporně vrcholem návštěvy Kambodže. Pozorujte rudý východ slunce nad zašpičatělými věžemi, které vrhá dlouhý odraz na jezero ležící nalevo od vstupní cesty do chrámu. Buďte však obrněni trpělivostí, protože umělé chrámové jezero je nejoblíbenějším místem pro fotografování v Angkor Watu.

Tip: Vydejte se sem v období dešťů, kdy jsou davy menší a pro Vás to bude mnohem klidnější zážitek.

 

Návštěva chrámů 

24 aktivit v Kambodži 2

Angkor Wat znamená „chrám v metropoli” a je to pouze hlavní budova v komplexu s více jak 50 nádherně tesanými starými khmérskými svatostánky. Zaplaťte si řidiče tuk-tuku na celý den, začněte při východu slunce v Angkor Watu a pokračujte návštěvou vzdálenějších chrámů, jako je tajemný chrám Bayon s 200 usmívajících se kamenných tváří, anebo Ta Prohm s kaskádovou změti kořenů před hlavním vchodem a na střeše, který proslavila filmová série Tomb Raider s Angelinou Jolie. Vydejte se také mimo hlavní místa, např. do severní části komplexu s méně známými chrámy, jako je Banteay Srei z růžového pískovce, kde naleznete mnohem menší davy.

Tip: Při tolika chrámech je nejlepší způsob, jak se vyhnout přesycení, zakoupit si týdenní pas Angkor Wat pass. Pak můžete střídat návštěvy chrámů s časem stráveným v v Siem Reap v rozmanitých barech, ochutnáváním vynikající kuchyně a poznáváním luxusních butikových hotelů.

 

Seznamte se s genocidou v zemi

Kambodža nechala svoji nechvalně proslulou minulost za zády a vyrazila do budoucnosti naplněné mírem a růstem. Tuto změnu odráží vynikající scéna restaurací, umělecké akce a mezinárodní populace v metropoli. Ale když budete v Phnompenhu, udělejte si také čas na seznámení se s děsivou minulostí země, jednou z největších novodobých lidských tragédií na světě. Navštivte muzeum a památník Tuol Sleng, děsivé místo seznamující s tím, kam až dokážou lidé zajít. V severní části města naleznete památník genocidy Choeung Ek, známý také jako Killing Fields („Vražedná pole“), s prosklenou věží plnou lebek. Byl postaven na památku tisíců lidí zavražděných během genocidního režimu Rudých Khmérů.

 

Pomozte chudým místním obyvatelům

Organizace HUSK Cambodia , kterou vytvořili majitelé ubytovacího zařízení Sojourn Boutique Villas, pracuje přímo s místními komunitami za účelem zlepšení jejich života, vzdělání a zdraví. HUSK otevřela komunitní školu ve vesnici Kompheim hned vedle Siem Reap. Školní třídy jsou vybudovány z biologicky ne/rozložitelného odpadu, jako jsou plastové lahve naplněné dalším plastem, místo cihel. Organizace také vybudovala doškové bungalovy pro rodiny mnoha chudých studentů. HUSK můžete navštívit a pomoct projektu darem nebo tím, že si zakoupíte tašku a jiné tkalcovské výrobky, které místní ženy vyrábějí v dílně vedle školy.

 

Nakupujte a dejte si jídlo na předměstí Kandal Village

Ulička Hup Guan Street, skrytá za rušnou ulice Samdech Tep Vong Road v Siem Reap, je tepnou Kandal Village, stylového centra v jinak rušném turistickém městě Siem Reap. Od dobrého jídla a živé hudby v oblíbeném podniku Village Cafe, přes vynikající kávu v Little Red Fox Espresso, až po domácí potřeby od Louise Loubatieres nebo procedury nabízené v Frangipani Spa, Kandal Village má pro každého něco.

 

Navštivte pepřovou farmu

Stylové město na řece ležící na úpatí pohoří Dâmrei („Sloní hory“) je obklopeno sérií zvlněných kopců, kde místní obyvatelé pěstují pepř patřící k nejvíce ceněným na světě. Šéfkuchaři v New Yorku používali kampotský pepř při přípravě zmrzliny a francouzský michelinský šéfkuchař Olivier Roellinger se rozplýval nad jeho chuťovou bohatostí a neuvěřitelným spektrem vůní. Když budete ve městě Kampot, snadno můžete navštívit některou z mnoha plantáží na okolních kopcích. Některé se začínají pomalu orientovat na ekoturistiku, např. Chamkar Damnak, plantáž na bio pepř, která používá přírodní hnojivo (trus slonů z provincie Ratanakiri), a hosté se zde mohou ubytovat a poznat tradiční khmerskou krajinu.

 

Poznejte živou uměleckou scénu

Battambang stále zůstává mimo pozornost turistů, ale jedná se o nejvíce umělecky orientované město v Kambodži. Za vším stojí institut Phare Ponleu Selpak, nejstarší umělecká škola v zemi, která učí a podporuje umění a dala vzniknout oblíbenému Kambodžskému cirkusu. Uličky starého města Battambangu jsou domovem galerií umění, jako je Romcheik 5 Art Space, Sangker Gallery a Tep Kao Sol. Vystavují nejlepší díla současných umělců z celé země. Kreativita se projevuje také ve zdejší pestré scéně restaurací a nočního života, která zahrnují originální místa, jako je koktejlový bar Miss Wong Battambang ve stylu staré Číny nebo bistro Libations inspirované Francií na rohu hotelu Bric-a-Brac (údajně uzavřen).

 

Bokor Hill Station

Přehlídka francouzských koloniálních budov na vrcholu hory Bokor, po velkou část roku zahalených mraky a mlhou, nabízí pozoruhodný pohled. Vrchol je součástí modrozeleného Národního parku Preah Monivong a představuje vynikající bod s výhledy táhnoucími se až k jižnímu pobřeží země. Nedávný čínský projekt přinesl rekonstrukci dříve opuštěné (a údajně strašidelné) budovy Bokor Palace Hotel, kdysi kasina. Ale bez ohledu na nedávný rozvoj byste si určitě neměli nechat ujít výstup na vrchol hory a procházku kolem okázalých budov vybudovaných kdysi Francouzi, zatímco horizont pokrývají mraky.

 

Pochutnejte si na rafinované luxusní khmerské kuchyni

Khmérská gastronomie sice není ve světě tak vyhlášená jako sousední thajská a vietnamská kuchyně, je však na rozdíl od nich svěží a jemná, takže určitě stojí za seznámení. V Phnompenhu si dopřejete luxusní večeři na břehu Mekongu v tradičním dřevěném domě šéfkuchařky Rotanak Ros, která připravuje pokrmy z ručně vybraných ingrediencí přímo z trhu. Je to součást jejího projektu Mahope Home Dining , který si klade za cíl modernizovat staré khmérské recepty pro dnešní chutě. V Siem Reap se nachází restaurace Sugar Palm (umístěná před lotosovým jezírkem z předangkorského období u cesty k chrámu Banteay Srei) a Devatas pokračují v odkazu rodinných receptů majitele. Ochutnejte vynikající rybí amok připomínající soufflé, který je tak jemný proto, že se připravuje celé hodiny.

25 aktivit v Laosu

Obdivujte francouzskou koloniální architekturu 

24 aktivit v Kambodži 3
Phnompenh

Mimo rychle se rozrůstající moderní panorama v Phnompenhu https://www.topmagazine.cz/24-hodin-v-kambodzskem-phnompenhu/   dál žije historický odkaz v podobě krásných francouzských a čínských budov a obchodů. Kompaktní staré město Battambang je plné zajímavých budov, k nimž patří především Sídlo guvernéra, které je dílem italského architekta ze samého počátku 20. století a dnes je v něm umístěno muzeum. V Chhlongu, městě ležícím mimo obvyklé turistické trasy jižně od Kratie, se kdysi nacházelo vzkvétající centrum francouzské Indočíny. Některé ze zdejších starých budov byly proměněny v luxusní ubytovací zařízení: patří k nim Le Relais De Chhlong, honosné sídlo z roku 1916 obrácené čelem k Mekongu. A nakonec, v Kampotu naleznete velmi zajímavé čínsko-thajské budovy obchodů rozeseté v ulicích kolem Starého trhu, kde bývá ubytováno nejvíce turistů.

 

Trosečníkem v resortu Song Saa Private Island

Za ostrovem Koh Rong se ukrývá Song Saa, soukromý ostrůvek s krásným resortem. Ekologický luxusní resort, který získal řadu ocenění, zvedá laťku v oboru tím, že kombinuje repasované dřevo ze starých rybářských lodí s luxusními prvky v půvabných vilách na kůlech. Soukromé bazény obrácené směrem k moři nabízejí výhled na chráněný mořský park, první v Kambodži. Ať už si vyberete kterýkoli typ ubytování, „bosý luxus“ v resortu Song Saa Private Island a pozornost k detailu způsobí, že se budete cítit jako nejvíce hýčkaný trosečník na světě.

 

Zamiřte na pobřeží a pláže

Jeden z největších tropických ostrovů u jihozápadního kambodžského pobřeží stále odolává většímu rozvoji a může se chlubit 23 plážemi s měkkým pískem, kde najdete krásně neokázalé bungalovy a malá letoviska. Vnitrozemí ostrova nabízí hustou džungli se spoustou možností pěší turistiky, zatímco moře kolem ostrova skýtá více jak 15 potápěčských lokalit a pěkných úseků podmořského útesu, kde je radost šnorchlovat.

Tip: Pokud chcete víc při své dovolené víc než jen párty, zamiřte za pláž Koh Touch, kde zastavují trajekty. Lonely Beach je jedním z nejlepších míst, kam se vydat za tichem.

 

Pěší turistika u hory Kulen

Posvátná hora Phnom Kulen se nachází jen 30 km severně od Angkor Watu, přitom však stále zůstává mimo pozornost většiny cestovatelů. Je to skvělé místo pro jednodenní pěší túru s 2 vodopády (jeden z nich v období dešťů dosahuje až 20 m) a s archeologickými lokalitami, jako je „řeka linggas“, jejíž dno je poseto zbytky falických kamenů-lingamů, a s také největší sochou ležícího Buddhy v Kambodži umístěnou v chrámu Preah Ang Tom.

 

Ochutnejte kraby a relaxujte na pláži 

24 aktivit v Kambodži 4

Jen 20 km od Kampotu najdete ospalé městečko Kep ležící v nejjižnějším záhybu kambodžského pobřeží. Mezi hlavní pláží a Koh Tonsay  („Králičí ostrov“) se z moře tyčí skulptura kraba vytvořená na počest tohoto korýše, který se na zdejších březích hojně vyskytuje. Crab Market („Krabí trh“) v Kepu má jen základní vybavení, přitom však představuje zajímavé místo, kde můžete pozorovat místní, jak pracují se sítěmi a klecemi, do nichž chytají vynikající čerstvé kraby a ryby, které zde denně nabízejí.

Tip: Budete-li ochotni slevit z luxusu a pohodlí, na Crab Market můžete mít 1 kg čerstvých krabů připravených s kampotským pepřem a podávaných s místním kořením za méně než 10 USD. 

 

Poznejte umělecky orientované půvabné staré město

Kampot se těší fantastickému přírodnímu prostředí: leží na břehu veletoku v pozadí s tyčící se horou Bokor a s plážemi v Kepu méně než hodinu cesty odtud. Ale nezapomeňte ani na pestrou směsici kreativců z řad místních i přistěhovalců, kteří nalezli domov v půvabných uličkách kolem Starého trhu. V honosných domech původních čínsko-thajských migrantů dnes naleznete tiché kavárny, knihkupectví a vynikající restaurace, od skvělého italského jídla v Divino (prý zavřeno) po asijské fusion hlavní chody a koktejly v  polstrované staré restauraci Fish Market. To vše dohromady činí z Kampotu skvělé bohémské město, které nebudete chtít jen tak opustit.

 

Prohlédněte si krajinu z pomalého vlaku

Když Kambodža v roce 2018 znovu uvedla do provozu svoji železnici, obdivování krajiny a vesnic z okna vlaku se stalo alternativou k cestování autem, kde mnohé odrazuje bezohledné řízení místních. Nejnovější vlaková linka spojuje Poipet u thajské hranice s Phnompenhem, se zastávkami v Battambangu a Pursatu. Víkendové spoje míří z metropole na jih k pobřeží s konečnou v Sihanoukville, se zastávkami ve městě Takeo a v rušném Kampotu.

Tip: Na letiště Pochentong v Phnompenhu se dostanete novým kyvadlovým vlaken, který odjíždí z vlakového nádraží v metropoli.

24 aktivit v Kambodži 5

Navštivte starší chrámy málo vyhledávané turisty

Ruiny nedaleko město Kampong Thom mezi Phnompenhem a Siem Reap jsou o 400 let starší než Angkor Wat, a přesto je navštíví méně turistů. Objednejte si vozík tuk-tuk a vydejte se k chrámu Sambor Prei Kuk, zbytku předangorské metropole království Chenla/Zhenla, který je dnes na seznamu UNESCO.

 

Divoká příroda v Národním parku Ream

NP Ream, který leží v jihozápadním rohu Kambodže jen 15 km od velmi rozvinutého Sihanoukville (Preah Sihanouk), představuje přírodní protiklad k tomuto pobřežnímu městu. Můžete zde putovat v původním deštném pralese nebo zamířit na pobřeží a vyplout na kajaku. Milovníci ptactva ocení zdejší populaci luňáka brahmínského a orla bělobřichého, a také mohou zahlédnout plaché čápy, kteří obývají bahnité pobřežní roviny v parku.

 

Ochutnejte vynikající mezinárodní kuchyni

Metropole, která je úlem mezinárodní aktivity, se rychle stala nejpestřejší a nejvíce vzrušující distancí, pokud jde o jídlo a restaurace. Od pouličních stánků, které plní vzduch vůněmi místních pokrmů, až po luxusní evropskou kuchyni podávanou v předních restauracích, Phnompenh má pro každého něco. K nejlepším restauracím patří Tepui at the Chinese House, nebo můžete vyzkoušet menu se sestavenými khmerskými chody v Cuisine Wat Damnak. Pokud byste si přáli španělské tapas a evropskou gastronomii, navštivte Friends the Restaurant (údajně zavřeno), kterou vede neziskovka pomáhající znevýhodněným mladým lidem v Kambodži.

 

Zkuste jíst smažené tarantule

Ve vesnici Skuon asi hodinu cesty autem na sever od Phnompenhu žije spousta tarantulí. Kambodžané je začali jíst v drsném období vlády Rudých Khmérů. Ve Skuonu však místní lidé tarantule stále loví, smaží a skládají na tácky, které uvidíte na obou stranách hlavní silnice, takže vesnice představuje nejlepší místo, kde můžete tuhle děsivou kambodžskou „pochoutku“ ochutnat.

Tip: Pokud nemáte žaludek na to sníst velkého pavouka (a to má jen málo lidí), kupte jednoho a dejte ho místním dětem. Věřte nebo nevěřte, zdejší děti tuto havěť milují a nedělá jim problém zapózovat pro dokonale šokující snímek.

 

Vydejte se lodí po největším kambodžském jezeře Tonlésap

Tonlésap (Tonle Sap) jedno z největších jezer jihovýchodní Asie, leží v centru Kambodže. Během ročních obdobích se zvětšuje a zmenšuje v závislosti na výkyvech hladiny Mekongu. Jednou za rok zažívá přítok Tonlesap obrácení toku, které Kambodžané oslavují při pestrém festivalu Bon.

Tip: Pomalé lodě mezi Siem Reap a Battambangem jsou oblíbený, ale časově náročný způsob, jak poznat život na jezeře.

 

Shlédněte fascinující tanec Apsara

V představách hinduistů jsou apsary nebeští duchové vody a mraků, kteří jsou centrálním prvkem ikonografie v Angkor Watu i v kambodžské kultuře. Tanec Apsara se snaží vystihnout pohyby těchto nebeských bytostí a téměř zanikl během režimu Rudých Khmérů. Dnes můžete v Phnompenhu zhlédnout živé představení: navštivte Cambodian Living Arts nebo Sovanna Phum Khmer Art Association. V Siem Reap si nenechte ujít krásné představení tance Apsara organizované v zahradách luxusního Raffles Grand Hotel d´Angkor.

Akční nabídka ubytování: