Libanon – co dělat a na co se podívat

Libanon – co dělat a na co se podívat 1

Co dělat a kam se podívat v Libanonu

Al Mina – ochutnejte vynikající libanonské jídlo v přístavním městě Al Mina, kde najdete řadu restaurací s mořskými plody a rybí trhy.

Přírodní rezervace Al Shouf Cedar – největší přírodní rezervace v zemi zahrnuje tři velké cedrové lesy, které dohromady tvoří čtvrtinu dochovaných cedrových stromů v zemi. Kromě pestré flóry a fauny nabízí rezervace také kilometry a pěších a cyklistických stezek.

Americká univerzita v Bejrútu – v bejrútské čtvrti Hamra naleznete neo-osmanský kampus Americké univerzity v Bejrútu, která byla založena v roce 1868. Dále je zde archeologické muzeum s působivou sbírkou artefaktů od doby kamenné do islámského období.

Centrální okrsek v Bejrútu nabízí pozoruhodné množství moderních budov a kancelářských bloků, které si můžete prohlédnout.

Pláže v Bejrútu – díky pobřeží dlouhému 225 km v Libanonu nikdy nebudete daleko od pláže. Jen málo měst se však může chlubit písčitými plážemi přímo na dosah, přitom azurové Středozemní moře omývá velkou část obvodu Bejrútu. K dispozici jsou veřejné pláže, ale také lépe vybavené plážové kluby nabízející lehátka, sprchy, bazény, kavárny či restaurace, např. Riviera Beach Lounge 5*.

Centrum Bejrútu zahrnuje elegantní secesní architekturu, avšak velká část prochází od doby libanonské občanské války (1975-1990) rozsáhlou renovací. Centrum zdobí arkády a venkovní kavárny, přičemž srdcem celé pěší zóny je nám. Place de L’Etoile s hodinovou věží z 30. let 20. století. Nedaleko odtud sídlí libanonský parlament, jehož budova je dalším pěkným příkladem libanonské secese; okolní oblast nabízí také několik významných kostelů a mešit.

Bazary – starý Bejrút můžete poznat při návštěvě krytých bazarů (souků), které byly rekonstruovány autentickým způsobem. Jednou týdně se koná farmářský trh Souk El Tayab v centru města. Vždy v sobotu ráno zde naleznete řadu výrobců nabízejících vynikající organické plodiny a pokrmy z nich připravené, které pocházejí z okolí města (např. cedrový med, džemy, naložená zelenina, ovoce a zelenina, a také domácí olivový olej). Další pohled na starý svět skýtají turecké lázně Al-Nouzha, zatímco Národní muzeum v Bejrútu stále doplňuje své zajímavé sbírky.

Lanovka Teleferique – na okraji Bejrútu se nachází takto lanovka zprovozněná v roce 1965, která odváží návštěvníky do výšky 650 m nad mořem a nabízí dechberoucí výhledy na město a ještě dál.

Holubí skály (Raouche) – k nejznámějším symbolům Bejrútu patří tzv. Holubí skály, působivá přehlídka klenutých skalních formací zvedajících se ze Středozemního moře v blízkosti okrsku Raouche na západním konci nábřeží třídy Corniche. Od chodníku lemovaného restauracemi a kavárnami vede stezka dlouhá 100 m dolů k moři, přičemž skýtá pozoruhodné výhledy.

Bejrút – metropole Libanonu

Libanon – co dělat a na co se podívat 2
Raouche – Holubí skály, Bejrút

Archeologické lokality – prohlédněte si archeologickou lokalitu Tyre: oblast I. zahrnuje ruiny velkého okrsku s civilními budovami, veřejnými lázněmi a ulicemi zdobenými mozaikami, zatímco oblast II. tvoří rozsáhlá síť římsko-byzantských cest; oblast 3 pak zahrnuje jeden z největších římských hipodromů.

Baalbek – na jihozápadních svazích pohoří Antilibanon v údolí Bekaa (Bikáa) leží pozoruhodné ruiny Baalbeku, jeden z nejpůsobivějších příkladů dochované fénické a řecko-římské architektury na světě; zdejší Jupiterův chrám je největší římský chrám, který byl postaven.

Pevnost Beiteddine (Beit ed-Dine) – nádherná pevnost se tyčí vysoko v pohoří Chouf s fantastickými výhledy na okolní krajinu. Vybudována byla za vlády osmanského panovníka Bashira Shihaba II. a patří k nejlepším příkladům libanonské palácové architektury 19. století v zemi. V interiéru je možné spatřit starší mozaiky, turecké lázně hammam, nádvoří, elegantní arkády a zahrady, a také etnologické muzeum.

Byblos – působivé opevněné pobřežní město město Byblos (UNESCO) leží 40 km severně od Bejrútu. Vykopávky vynesly na světlo artefakty pocházející z neolitických dob, ale vrcholným obdobím Byblos prošel za vlády Féničanů, kdy představoval klíčovou křižovatku mezi východem a západem. Jeho malebný přístav plný menších lodí a opevnění v barvě medu se těšil velké popularitě coby luxusní přímořské útočiště v 60. letech 20. století, kdy sem mířily celebrity typu Brigitte Bardot.

Libanon – co dělat a na co se podívat 3

Byblos

Gibranovo muzeum v Bšarré (Besharre) – město je známé především jako rodiště slavného libanonského básníka Chalíla Džibrána, který napsal Proroka, je však také vstupní branou do údolí Kadíša (Kadisha), hornatého regionu známého svým množstvím cedrů (národní strom).

Jeskyně Jeita – nenechte si ujít návštěvu pozoruhodné Jeita Grotto vzdálené asi 20 km od Bejrútu. Má dvě úrovně, kdy do horní se dostanete lanovkou a můžete zde spatřit oslnivou přehlídku stalaktitů a stalagmitů, kterou si prohlédnete ze speciálního vyvýšeného chodníku. U vstupu návštěvníci nastoupí do malého turistického vláčku, který je odveze do dolní úrovně, kde se nachází podzemní jezero, po němž je možné podniknout krátkou plavbu.

Palm Islands – jen kousek od pobřeží a 5,5 km od Tripolisu leží Přírodní rezervace Palm Islands, trojice neobydlených ostrovů, jediných skutečných ostrovů patřících Libanonu. Milovníci přírody mohou pozorovat zdejší kolonii chráněných karet obecných, tak jako velké kolonie stěhovavých ptáků.

Potápění – potápět se a šnorchlovat můžete v moři nedaleko starověkého města Tyre; potápěči zde přitom mohou spatřit zajímavé podmořské archeologické ruiny.

Mořský hrad Sidon vybudovaný z kamene z římských budov naleznete v malém přístavním městě Sidon. Spatřit zde můžete jednu z nejlépe dochovaných chrámových lokalit v římském světě, která se dochovala v Baalbeku nedaleko hranic se Sýrií. Sloupy Jupiterova chrámu se tyčí za komplexem tvořeným několika chrámy.

Lyžování se Středozemním mořem v pozadí můžete zažít v libanonských horských letoviscích, jako je Bakish, The Cedars, Faqra, Faraya, Laklouk a Zarour, která nabízejí vynikající ubytování a vybavení. Přitom si můžete prohlédnout zdejší hory a rokle, které v jiném období představují vynikající terén pro pěší turistiku.

Libanon – co dělat a na co se podívat 4
libanonský cedr

Tripolis (Tripoli) – druhé největší město Libanonu, které je zároveň nejvíce arabské, nabízí staré středověké centrum na úpatí křižáckého hradu a řadu mešit, k nimž patří Al-Muallaq Burtasiyat Madrasa, Al-Qartâwiyat Madrasa, Velká mešita (Al Mansouri) a mešita Taynâl. Zdejší rušné bazary patří k nejpůsobivějším v  zemi a představují nezbytnou zastávku při návštěvě města.

Želvy – spatřit karety obrovské a vzácné druhy ptáků můžete na ostrovech Palm Islands (UNESCO), což je přírodní rezervace nedaleko Tripolisu.

Tyre – další z významných libanonských archeologických lokalit na seznamu UNESCO je přímořské sídlo Tyre, které je poseto zbytky z více jak 5000 let své historie. Osídlili ho Egypťané, osmanští Turci, Féničané, Řekové, Byzantinci, Arabové a Římané a jsou to ve skutečnosti 3 lokality pokrývající velkou plochu. Lokalita je však známé předevšími svými římskými památkami, k nimž patří jeden z největších římských hipodromů, které kdy byly vybudovány.

Vinice v údolí Bekaa – Libanon patří k nejstarším vinařským regionům na světě. Víno sem přinesli Féničané před asi 5000 lety a vinicemi porostlé svahy v údolí Bekaa tvoří srdce výroby vína v zemi. Navštívit můžete historická vinařství, jako je Chateau Musar umístěné v hradu z 18. století nebo Chateau Ksara, což jsou nejznámější výrobci vína v zemi.

Vodní sporty – vyzkoušet můžete různé vodní sporty, jako jsou vodní lyžování a plachtění na plachetnici. Oblíbené je také plavání a mnoho pláží nabízí rovněž bazén se sladkou vodou, který můžete využívat kromě moře.

Méně známá města na Blízkém východě, která stojí za návštěvu