Macao – čínské město s portugalskou minulostí

Macao - čínské město s portugalskou minulostí 1

Macau se nepodobá žádné jiné město za Zemi. Je to jedna ze dvou tzv. zvláštních administrativních oblastí Číny, původně malé autonomní teritorium, které se (s jakousi nenasytností) rozvinulo do podoby neonové džungle 5* hotelů s kasiny a obřích resortů. Označení „Vegas Východu“ však představuje jen polovinu skutečnosti. Je to zároveň místo, které nese stopy staletí čínsko-portugalského dědictví, nabízí prastaré chrámy a architekturu z koloniálního období hned vedle moderních paláců zábavy. Stejný mišmaš vlivů z celého světa zde proniká vším, od kultury až po kuchyni. Destinace (která se skládá ze tří částí: pevniny, Taipy a tišší zelenější čtvrti Coloane) leží v blízkosti Hongkongu, kam se odtud snadno můžete vydat – je to však úplně jiný svět. Díky rychlým trajektům trvá cesta necelou hodinu, zatímco Most Hongkong-Ču-chaj-Macao má představovat silniční spojení mezi nimi dlouhé 50 km.  Srovnávání s Las Vegas byste ale neměli brát na lehkou váhu: najdete zde mnoho významných jmen z Las Vegas (např. resorty spravované společnostmi Wynn, MGM a Sands) a zdejší zisky z hazardních her jsou podstatně vyšší než v Nevadě. Kasina v hotelech, jako je The Venetian 5*, City of Dreams a více asijský Galaxy 5* , nabízejí představení samy o sobě, a to i v případě, že nemáte ani vindru. Především okrsek Cotai Strip se v posledních letech proměnil v obří luxusní centrum zábavy. Zdejší scéna restaurací je dnes na světové úrovni, můžete zde shlédnout prvotřídních show a najít další možnosti zábavy pro návštěvníky. Pokud však chcete město skutečně poznat, je potřeba se podívat dále, mimo okázalé herny. Architektonické a kulturní dědictví dlouhé čtyři staletí, kdy město představovalo portugalskou kolonii, je nadále živé, především na pevnině. V roce 2005 uznala organizace UNESCO zdejší bohatství historických památek (jako jsou kostely, zahrady, staré hřbitovy, koloniální budovy a kamenné uličky) tím, že přidala historické centrum Macaa na seznam památek UNESCO. Najdete zde však také pevnost na kopci, ruiny katedrály, buddhistický chrám, stylové portugalské kavárny a rušné čínské tržiště. K historickým atrakcím patří chrám A-Ma Temple pocházející z 15. století a krásné náměstí Senado. A pokud chcete raději svoji dávku adrenalinu, můžete vyzkoušet bungee jumping ze závratné výšky z věže Macau Tower (233 m).

Turistická kancelář: Macau Government Tourist Office

Macao - čínské město s portugalskou minulostí 2

Jak se tam dostat

Letecky

Nejsou k dispozici žádné přímé lety do Macaa z Velké Británie. Nepřímé lety nabízí Air China přes Peking nebo Thai Airways přes Bangkok. V jiném případě je možné letět na mezinárodní letiště v Hongkongu, odkud se dostanete do Macaa rychlými trajekty společnosti TurboJET (plavba trvá 50 minut). Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA. 

Doba letu: z Londýna 16 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 19 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 17 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 20 hodin (včetně mezipřistání)

Lodí

Spoje z Hongkongu směrem do Macaa odplouvají ze dvou terminálů. Spoje z Hong Kong-Macao Ferry Terminal v Shun Tak Centre na Hong Kong Island jsou v provozu 24 hodin denně, každých 15-30 minut ve dne a jednou za hodinu v noci. Z Ferry Terminal v Tsim Sha Tsui, Kowloon (HK) vyplouvají trajekty každých 30 minut ve dne od 7:00 a 22:30. Dále je možné cestovat trajektem od mezinárodního letiště Hongkong. Kromě toho několik dalších trajektových společností nabízí spojení do Macaa z přístavů na čínské pevnině, jako je  Ťiang-men, přístav Shekou (v Šen-čenu) a Fuyong Ferry Terminal (vedle letiště Šen-čen).

Trajekty: společnosti TurboJet a Cotaijet provozují spojení rychlými trajekty z Hong Kong Island a Kowloonu, HK. Pokud budete cestovat z mezinárodního letiště Hongkong, může plout trajektem TurboJet z přístaviště SkyPier, kam se dostanete místním vlakem.

Akční nabídka ubytování:

Macao - čínské město s portugalskou minulostí 3
Pevnost a maják Guia

Hlavní atrakce Macaa

  • Pevnost a maják Guia – stále fungující maják Guia, postavený v roce 1637, aby vedl lodě v macajských vodách, slouží také k tomu, aby město varoval před hrozícími tajfuny. Můžete navštívit přilehlou pevnost, která ukrývá kapli zdobenou freskami. Nedaleko odtud se nachází série válečných bunkrů vykopaných do svahu a malé muzeum vyprávějící příběh těch, kteří zde sloužili.
  • Historické centrum Macaa – je na seznamu památek UNESCO a zahrnuje více jak dvě desítky náměstí a historických budov. Koloniální budovy, tržiště a úzké kamenné uličky představují kombinaci vzhledu uličky v Portu a pestrých vůní a pachů jižní Číny. Prohlédněte si také fasádu zničeného kostela sv. Pavla.
  • Macao Giant Panda Pavilion – pod skleněnou střechou ve tvaru lastury ve čtvrti Coloane se nachází jedna z hlavních atrakcí Macaa. Díky vysutým chodníkům návštěvníci mají skvělou pozici, odkud mohou pozorovat pandy velké v prostředí, které se má co nejvíce podobat jejich domovu v přírodě. V komplexu jsou také části vyhrazené pro pandy červené.
  • Museu de Macao – mapuje komplexní historii Macaa. Přízemí se zaměřuje na námořní odkaz Číny i Portugalska, představuje objevení tohoto teritoria a jeho vývoj do podoby obchodního přístavu. Podívejte se na sekce popisující historii soubojů cvrčků (které předcházely zdejšímu hernímu průmyslu) a kdysi významného oboru výroby petard.
  • Mandarin’s House – zachovalá soukromá rezidence z roku 1869 nabízí pohled na životní styl a kulturní zvyklosti v Číně té doby. Má více jak 60 místností, které jsou v různých architektonických stylech s asijskými i evropskými vlivy. Komentované prohlídky bývají k dispozici v sobotu a v neděli.
  • Lou Lim Ieoc Garden – zelená orientální zahrada nabízí stín stromů, rybníčky s lotosy, zlatožlutý bambusový háj, umělou jeskyni a most s 9 otočkami (protože duchové se mohou pohybovat pouze v přímých liniích). Místní lidé sem chodí cvičit tai chi nebo hrát na tradiční čínské hudební nástroje a pavilon uprostřed jezera slouží k výstavám.
  • Hotel a kasino Venetian Macao 5* s kolosálními rozměry je součástí okázalého luxusního herního okrsku Cotai Strip. Pojmenován byl podle sesterského zařízení v Las Vegas a jedná se o největší komplex kasin na světě s tématikou Benátek, kterou používá všude, kde je to v lidských silách (včetně imitace italizující architektury a obchodů kolem kanálů). Proto stojí za návštěvu i v případě, že nemáte v plánu si zahrát.
  • Chrám A-Ma – chrámový komplex připomínající bludiště kamenných pavilonů, zahrad, soch a svatostánků je zasvěcen mořské bohyni A-Ma, po které bylo Macao pojmenováno jméno. Duchovní atmosféru často protínají hlučné výbuchy petard, které mají za úkol zahnat zlé duchy. Nejstarší části stavby pocházejí z roku 1488.
  • Macao Tower – s nadm. výškou 338 m dominuje panoramatu města a z terasy v 61. patře zaručuje daleké výhledy na čínskou pevninu. Je také magnetem pro milovníky adrenalinu, kteří se mohou projít po jejím obvodu, vylézt na její vrcholek nebo zkusit nejvyšší bungee jumping na světě.
  • Náměstí Senado – fotogenické portugalské náměstí tvoří fasády v pastelových barvách oranžové a žluté, a k tomu kamenná šedá neoklasicistická budova  CTT (Correios e Telegrafos), jedna z nejpozoruhodnějších budov pošty v Asii. Nenechte si ujít nádherné místnosti bývalého sídla správy Leal Senado Building spolu s dvorem s arkádami a s modrobílými kachlemi azulejo.

Singapur    Hongkong      Šanghaj     Taiwan