Národní park Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu

Národní park Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu 1

Pozoruhodný NP Phong Nha-Ke Bang, který byl zapsán na seznam UNESCO v roce 2003, nabízí nejstarší krasové hory v Asii vzniklé přibližně před 400 mil. lety. Lokalita Phong Nha je přímo provrtaná stovkami jeskyní, z nichž mnohé mají mimořádný rozsah a délku, a také podzemními řekami, takže je rájem pro speleology. Region se přitom rychle mění. Městečko Son Trach s 3000 obyvateli je jeho hlavním centrem a nabízí stále větší rozsah možností ubytování i stravování, a také vylepšuje dopravní spojení s ostatními částmi centrálního Vietnamu.

Jednoznačně největší atrakcí jsou zdejší jeskyně, na povrchu v horách se však můžete věnovat také pěší turistice, horské cyklistice nebo se seznamovat s válečnou historií oblasti, takže byste si na návštěvu regionu měli vyhradit asi 3 dny.

 

Phong Nha-Ke Bang

Plánujete cestu do Vietnamu a toužíte poznat jeho úžasnou scenérii? Kousek na sever od 17. rovnoběžky (demarkační čáry, kterou byl Vietnam kdysi rozdělen na Severní a Jižní) leží Phong Nha-Ke Bang: 885 km² původní džungle, jeskyní a podzemních řek mezi hranicí s Laosem a Jihočínským mořem.

Národní park, který je na seznamu památek UNESCO, se objevil v médiích v roce 2009, kdy zde byla objevena kolosální jeskyně Hang Son Doong, dnes největší na světě, a znovu v roce 2017, kdy zdejší drsný terén posloužil při natáčení hollywoodského filmu Kong: Ostrov lebek. Region se však rychle mění a zlepšující se dopravní spojení sem přivádí více turistů než kdy dříve.

Tunely Cu Chi a demilitarizovaná zóna ve Vietnamu

Národní park Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu 2

Jeskyně v Phong Nha

Úžasná krasová krajina stará 400 mil. let je plná jeskyní a podzemních řek, přičemž každoročně dochází k objevování, prozkoumávání a zpřístupňování dalších. Nejznámější jeskyně je Son Doong dlouhá více jak 5 km a natolik prostorná, že by se do ní pohodlně vešel newyorský mrakodrap.

Pokud máte k dispozici 3000 USD, můžete se pokusit získat místo v 5denní výpravě, kterou organizuje agentura Oxalis. V plánu je také stavba lanovky, která by odvezla tisíce lidí až ke vstupu do jeskyně. Ta by Vás však připravila o dojem, že právě objevujete ztracený svět, takže pokud toužíte právě po takovém dobrodružství, vydejte se sem co nejdříve.

Pokud nemáte dostatečně vysoký rozpočet ani možností, navštívit můžete alespoň krásnou jeskyni Phong Nha, která se nachází nejblíže městu Phong Nha a je přístupná pouze v „dračích lodích“ přistávajících u malého mola.

Temná jeskyně (Hang Toi) nabízí jízdu na zipline, průzkumy v bahně, plavání v chladné vodě a krátkou plavbu na kajaku, zatímco Rajská jeskyně je obrovská suchá kaverna se zdánlivě maličkým vchodem. Druhá z nich nabízí fantastické stalaktitové a stalagmitové formace, které si můžete prohlédnout z dřevěného chodníku. Ostatní jeskyně, jako jsou Hang Va a Hang En, však už vyžadují náročnou pěší túru.

Obrovská biodiverzita v Phong Nha zahrnuje celosvětově ohrožené muntžaky podobající se jelenům, primáty langury/hulmany, makaky a medvědy ušaté, nemluvě o stovkách druhů ptáků, plazů a obojživelníků. Pouze zlomek parku je přístupný veřejnosti, ale vstup je zdarma, přičemž se platí pouze za určité atrakce. Navíc budete mít fantastické výhledy na skalnatou krajinu při cestě po okruhu dlouhém 65 km vedoucím po dálnici 20 a po Ho Či Minově stezce. Botanické zahrady se nacházejí 12 km od města a Vy si je můžete prohlédnout pěšky, a také sešplhat k vodopádu Ban Gioc, kde se vykoupete.

Dále můžete navštívit Jeskyni 8 žen, kde stojí svatyně na památku 8 místních žen, které zde v roce 1972 zahynuly při americkém bombardování. Během Vietnamské války byla celá oblast zdevastována (stále zde můžete spatřit krátery v krajině) a kvůli nevybuchlým zbraním je samostatná pěší turistika v parku zakázána.

Místní operátoři Oxalis a Jungle Boss organizují náročnější vícedenní pěší túry džunglí, při kterých účastníci spí pod celtou nebo ve vesnicích místních menšin.

Vietnam se pyšní největší jeskyní na světě 

 

Mimo park

Velmi příjemné je vydat se na kole mimo turistickou trasu a poznávat zdejší rýžová políčka a vesnice; nenechte si ujít Údolí Bong Lai, které působí jako Vietnam před 10 lety. Vydejte se také po nezpevněné cestě k The Duck Stop („Kachní zastávka“), kde Vám přátelský hostitel Quynh ukáže rodinnou plantáž se zeleninou.

 

Jak se tam dostat a kde přenocovat

Phong Nha se stále více dostává do povědomí cestovatelů a turistů a stejnojmenné městečko je dnes zastávkou autobusových výletů. Pokud nechcete cestovat nočním „spacím“ autobusem z Hanoje (cesta trvá 10 hodin), můžete jet autobusem či vlakem do nedalekého města Dong Hoi a dál pokračovat taxíkem či místním autobusem (jezdí každou hodinu) do města Phong Nha Town (45 km). 

 

Město Phong Nha

Město Phong Nha Town (někdy nazývané Son Trach) má jednu dlouhou ulici, která byla nedávno proměněna v rušné centrum pro výlety do Údolí Bong Lai. O baťůžkáře je zde dobře postaráno, kdy hostel Easy Tiger je centrem všeho: bezplatné sdílení informací se tu koná každé ráno v 9 hod.. Ve městě je také k dispozici spousta levného ubytování, takže se můžete projít ulicemi a prohlédnout si pár pronajímaných pokojů.

 

Ubytování v Farmstay Village a v okolí

Město Phong Nha je obklopeno vesnicemi a snadno zde naleznete ubytování v místních rodinách. Vezměte si mapu a zamiřte do centra Farmstay Village, kde je ubytování dobře značené; pamatujte však na to, že ubytování v domácnostech (obvykle asi 10 USD/noc) nabízí jen základní potřeby a ne všude se domluvíte anglicky. Více luxusu poskytuje ubytovací zařízení Phong Nha Farmstay v poklidném venkovském prostředí, přitom však s bazénem a restaurací.

 

Město Dong Hoi

Jedná se o město s nejbližším letištěm a vlakovým nádražím vzdálené 50 km od NP, nemyslete si však, že je Dong Hoi pouze dopravní uzel. Město je tiše podmanivé a krásné především v místech, kde se řeka Nhat Le setkává s mořem, takže se zde můžete ubytovat a podnikat jednodenní výpravy do NP. Přímo na pláži stojí hotel Beachside Backpackers a k dispozici jsou také skvělé kavárny a restaurace na říčním nábřeží.

Halong Bay

Ruiny My Son

Delta Mekongu