Navržení obývacího pokoje

Navržení obývacího pokoje 1

Pokud hledáte rady, jak rozvrhnout obývací pokoj, jsme tu, abychom Vám pomohli. Protože vědět, kde začít, může být problém, ať už pracujete s prázdným prostorem (třeba pokud se stěhujete), nebo s velmi rušnou místností. Bez ohledu na velikost, tvar nebo orientaci Vašeho obývacího pokoje, zde se zabýváme podrobnostmi, které je třeba vědět, od úvah o nábytku přes barvy a rozvržení až po podlahy.

 

Jak uspořádat nábytek v obývacím pokoji

Prvním krokem při navrhování obývacího pokoje je jeho uspořádání. Může se stát, že máte malý obývací pokoj s malou flexibilitou pro umístění nábytku, ale nelze popřít, že většina z nás bez ohledu na velikost našeho prostoru vytváří obývací pokoj kolem jedné věci: televize. Ale i když proměnit Váš obývací pokoj v domácí kino může být skvělé pro večerní sledování filmů, není to vždy nejefektivnější možnost ani nejatraktivnější způsob, jak uspořádat nábytek. Zejména v průchozím obývacím pokoji uspořádejte nábytek tak, abyste vytvořili účelné zóny. Jistě, pořiďte si pohovku, která je tu pro uctívače televize, ale také vytvořte vymezený prostor pro čtení umístěním křesla k oknu nebo vedle stolní lampy; do rohu umístěte vyhrazený pracovní prostor se stolkem, konzolovým stolem nebo domácí kanceláří ukrytou ve skříni; nebo otevřenými policemi oddělte dětský koutek od zbytku místnosti. Při zařizování obývacího pokoje zvažte také to, co skutečně potřebujete, a bez čeho se můžete obejít. Přinejmenším budete potřebovat dostatek místa na sezení, boční a/nebo konferenční stolky, TV a úložný prostor pro vše od herního vybavení přes hračky až po knihy. Pokud začíná být místnost přeplněná, zvažte, co by mohlo jít jinam.

Tip: Pokud opravdu nevíte, odkud začít s plánováním obývacího pokoje, použijte metr a změřte velikost místnosti. Podle toho si můžete načrtnout půdorys a nakreslit několik různých způsobů, jak by nábytek mohl zapadnout do místnosti.

 

Při navrhování obývacího pokoje zvažte osobní styl

Jakmile si naplánujete rozmístění Vašeho obývacího pokoje, můžete přejít k zábavnější části – výběru stylu Vašeho obývacího pokoje. Budete zde trávit hodně času: večery, pokud nemáte děti, a čas už od odpoledne, pokud je máte. Zatímco styl designu Vašeho obývacího pokoje bude do značné míry určován stářím Vaší nemovitosti, jejími přirozenými architektonickými prvky a stylem zbytku místností nebo stávajícího nábytku v obývacím pokoji, musí také vyhovovat Vašemu životnímu stylu. Jinými slovy, pokud je Váš dům plný dětí, výběr obývacího pokoje se zdobnými starožitnostmi pravděpodobně nebude praktický, zato moderní styl obývacího pokoje může být vhodná volba. Poznamenejte si návrhy obývacího pokoje, které se Vám líbí (třeba si připněte obrázky na nástěnku na Pinterestu) a brzy si všimnete, že se objevují témata, která budou dobrým základem pro schéma Vašeho pokoje. Čeho se vyvarovat? Styl, který je zjevně v rozporu s věkem Vašeho domova: styl 30. let 20. století dobře sedí v domácnostech od tohoto období dál, ale spíše nevyhovuje starším nemovitostem; podobně těžký viktoriánský styl nefunguje v domě ze 70. let. I když Vás může lákat držet se jednoho stylu, nebojte se kombinovat. Pokud tak učiníte, vytvoříte méně konstruovaný, uvolněnější pocit; koneckonců je to místnost, ve které večer relaxujete, takže by měla být skutečným vyjádřením Vašeho vkusu.

 

Vyberte si barevné schéma

Až vyřešíte estetiku, je čas vybrat si barvy. Při tomto rozhodování myslete na velikost pokoje a výšku stropu. Může to být základní interiérový design, ale pokud máte malý obývací pokoj a chcete, aby vypadal větší a jasnější, budete se muset rozhodnout pro světlejší barvy. Nebo možná protože svůj obývací pokoj používáte pouze večer, budete chtít, aby byl útulný a intimní s tmavšími barvami. Pokud máte větší obývací pokoj, může být práce s barvami dobrodružnější: zkuste experimentovat s tmavšími paletami, přidejte nápadnou akcentní stěnu nebo buďte kreativní s výraznými barvami. Pamatujte také na to, že přirozené světlo do Vašeho obývacího pokoje by mělo ovlivnit Váš výběr barvy. Barevná schémata obývacích pokojů orientovaných na sever a východ se hodí do místností, které mají chladnější světlo, takže teplejší odstíny všech barev (od bílé přes modrou až po šedou) v nich budou působit přívětivějším dojmem. Stejně tak místnosti orientované na jih a západ budou mít dost slunečního svitu, takže je dobré zvolit chladnější barvy, abyste se zde cítili příjemně. Jakmile si vyberete hlavní barvu místnosti, zvolte jednu hlavní akcentní barvu a další 1 či 2 odstíny akcentu, které použijete v menších dávkách. To Vám umožní přidat teplo do neutrálního schématu, zchladit světlé schéma, propojit dva konce dlouhého nebo otevřeného prostoru a možná dokonce sladit barvy Vašeho obývacího pokoje s barvami chodby pro soudržnost celého domu.

 Navržení obývacího pokoje 2

Tapety nebo barva?

Jestli si vyberete tapety nebo natření stěn pokoje, to z velké části závisí na Vašem vkusu, ale měli byste vědět následující:

  • Akcentní stěny definované tapetou sladěnou s barvou nátěru na zbývajících stěnách jsou poněkud zastaralé. Líbí se Vám však tato myšlenka? Umístěte tapetu na nejméně očekávanou stěnu – třeba za pohovku, místo na komín.
  • Velké potisky zaplaví malý obývací pokoj, pokud jsou na všech čtyřech stěnách. Zvažte je pouze v případě, že jednu stěnu zabírá velké okno nebo dvoudílné dveře; v opačném případě zvolte jemný design.
  • Malé potisky vypadají tradičněji než ty současné a hodí se do malých prostorů nebo do obývacích pokojů ve venkovském stylu.
  • Pomocí vzorů tapet můžete zvýraznit proporce místnosti. S jemnými svislými pruhy může místnost působit vyšší, zatímco vodorovné pruhy vyvolávají dojem širší místnosti.
  • Barvu lze použít k blokování jiných barev pro vyvolání zajímavosti, což je levnější a snadněji aktualizovatelná možnost pro obývací stěny.

 

Vyberte si praktickou podlahu

Podlahy v obývacím pokoji jsou často používány a namáhány, takže výběr nejvhodnější krytiny je klíčový. Koberec může zpočátku vypadat krásně, ale světlým barvám byste se měli vyhnout a upřednostnit tmavší odstíny, moderní vzory nebo koberec s nízkým vlasem odolný vůči skvrnám. V každém případě stojí za to vědět, jak koberec čistit, než ho nainstalujete. Přírodní materiály, jako je sisal, jsou další možností, ale jejich údržba může být složitá, takže si raději zvolte koberec z nich položený na tvrdé podlaze. Případně můžete zvolit odolné dřevěné nebo laminátové podlahy a koberečkem můžete vždy dodat útulnost a pohodlí. Pokud bydlíte v bytě jinde než v přízemí, zvažte instalaci opravdu silné podložky pod podlahu obývacího pokoje; tímto způsobem minimalizujete pravděpodobnost, že bude soused bouchat na Vaše dveře, když budete uprostřed cvičení. Majitelé domácích mazlíčků mohou zvážit koberec, který bude maskovat zvířecí chlupy; v jiném případě investujte do nejlepšího vysavače na zvířecí chlupy.

 

Vyberte si nejvhodnější nábytek

Přejděme k výběru nejlepšího nábytku do Vašeho obývacího pokoje. To bude pravděpodobně nejdražší aspekt designu místnosti, takže opravdu přemýšlejte o tom, co děláte a co nepotřebujete (to může znamenat, že místo konferenčního stolku, který používáte téměř výhradně jako podnožku, použijte otoman, který lze navíc používat jako další místo k sezení). Začněte od základů a posuďte, bez jakého nábytku se Váš obývací pokoj opravdu neobejde, a jak byste jej mohli učinit všestranným například pomocí skrytého úložného prostoru. Přemýšlejte také o tom, jak odolný každý kus musí být a do čeho se vyplatí investovat – bytový textil se rychle opotřebovává, takže si pořiďte nejvyšší kvalitu, jakou můžete v rámci svého rozpočtu dovolit, nebo si vyberte snímatelné potahy, které lze prát v pračce. A nezapomeňte si vybrat nábytek, který obstojí ve zkoušce času, a to nejen v praktickém smyslu, ale také pokud jde o styl. Nevolte styly, tvary, barvy či vzory, které budou brzy zastaralé nebo které Vás rychle omrzí.

Navržení obývacího pokoje 3

Najděte ideální pohovku do Vašeho obývacího pokoje

Při výběru pohovky je snadné uvíznout na barvách a tkaninách povrchu, ale pro začátek ignorujte kudrlinky a zaměřte se na praktičtější aspekty. Začněte tím, že se zamyslíte nad velikostí a tvarem místnosti, kolik lidí potřebujete usadit, kam v místnosti pohovka přijde a zda by rozkládací pohovka nebyla užitečnější; pak přejděte k tomu, zda potřebujete snímatelné potahy. Poté můžete zvážit styl, tvar a barvu pohovky. Většina z nás si pro potahy vybírá neutrální odstíny, protože je snazší je dozdobit. Naše rada? Světlé pohovky nebo sedací soupravy s výrazným vzorem tvoří báječný ústřední bod, ale ujistěte se, že se Vám budou líbit dlouhodobě. Pokud jde o tvar Vaší pohovky, kusy s nízkým opěradlem vypadají méně formálně a zabírají méně prostoru než tradičnější, formálnější pohovky s vysokým opěradlem. Pokud máte omezenou plochu, stojí za zvážení, zda vůbec potřebujete tak obrovský kus nábytku, který zabírá spoustu cenného místa. Víme, že je těžké si představit svůj život bez krásné pohodlné sedačky. Malá nebo štíhlejší pohovka však může být mnohem praktičtější, získáte s ní více podlahové plochy a možná i prostor pro další sedací nábytek.

 

Zvažte řešení úložného prostoru

Bez ohledu na to, jak moc se tomu můžete snažit zabránit, různé věci a tím nepořádek se dostává do obývacího pokoje, takže buďte na to připraveni a přidejte dostatek úložného prostoru v obývacím pokoji. Abyste ušetřili místo a omezili zbytečný nábytek navíc, vybírejte kousky, které nabízejí co největší všestrannost: konferenční stolky s velkým množstvím odkládacích polic, TV skříňky se zásuvkami nebo sedačku se skrytým úložným prostorem. Vyberte si do obývacího pokoje skříňky, které mají otevřený i uzavřený úložný prostor, takže můžete věci schovat a přitom mít své nejcennější drobnosti vystavené.

 

Zajistěte správné osvětlení

Dobré osvětlení prostoru je klíčovou součástí obývacího pokoje, protože tam po večerech strávíte mnoho času. Správné osvětlení může proměnit Váš obývací pokoj v útulný a příjemný prostor, zatímco špatné osvětlení může způsobit, že Váš pokoj bude ponurý jako čekárna u zubaře. Začněte přemýšlet o různých zónách svého obývacího pokoje a podle toho vybírejte zdroje světla: budete potřebovat tzv. pracovní osvětlení, jako je stojací nebo stolní lampa nad křeslem na čtení, stmívatelné ústřední závěsné svítidlo pro příležitosti, kdy chcete místnost jasně osvětlit, dále třeba akcentní osvětlení v podobě nízkých stolních svítidel, bodová svítidla u obrazů nebo osvětlení skryté ve výklenkových policích. Osvětlení můžete použít také k vytváření efektů. Světla obrácená nahoru na stěnách mohou způsobit dojem vyššího stropu, světla obrácená dolů učiní místnost intimnější, reflektory mohou zvýraznit prvky, jako jsou velké pokojové rostliny, teple tónované žárovky přinesou do místnosti útulnost a žárovky napodobující denní světlo způsobí, že bude místnost jasnější.

 

Vyberte si nejvhodnější doplňky na okno

Doplňky na okno jsou v designu Vašeho obývacího pokoje velmi důležité – nabízejí vzor, ​​barvu, pocit pohodlí, soukromí, regulaci světla, izolaci – a při dobrém výběru dokážou stmelit celý interiér místnosti. To, co si vyberete, bude do značné míry záviset na Vašem vkusu a rozpočtu. Pokud chcete obývacímu pokoji dát punc luxusu, dobrou volbou jsou rolety či římské rolety spolu s dlouhými shrnovacími závěsy. V moderním obývacím pokoji jsou žaluzie snadno koordinovatelnou možností, která zároveň skýtá atraktivitu. Navíc pokud máte omezený rozpočet, patří k možnostem, které si můžete nainstalovat sami, takže mnohem dostupnější než ty, které Vám budou přizpůsobeny na míru.

 

Pomocí doplňků dodejte svému obývacímu pokoji osobnost

Všichni milujeme čistou estetiku, ale aby Váš pokoj nevypadal neosobně jako vytažený přímo z katalogu, je nutností vložit také osobní doteky. Svůj bytový nábytek můžete snadno dozdobit koberečky, polštáři a přehozy a přidat barvu pomocí dobře prezentovaných uměleckých děl a fotografií či galerijní stěny. A nezapomeňme na pokojové rostliny: představují opravdu snadný způsob, jak přidat šmrnc barev a oživit místnost.