15 atrakcí Tanzanie

15 atrakcí Tanzanie 1

V Tanzanii se nacházejí nejslavnější národní parky a přírodní atrakce Afriky, jako je majestátní hora Kilimandžáro. V důsledku toho patří k nejoblíbenějším aktivitám v Tanzanii – a pro mnoho lidí je to hlavní důvod pro návštěvu země – safari a dobrodružství v přírodě. Většina návštěvníků prochází městem Dar es Salaam a pak zamíří do oblastí divočiny a dalších destinací. Turistům, kteří chtějí strávit nějaký čas u moře, nabízí ostrov Zanzibar krásné pláže. U ostrovů Pemba a Mafia se nachází další přírodní divy, které ocení potápěči a šnorchlaři, jež sem přicházejí cz celého světa spatřit korálové zahrádky, pestrobarevné ryby a průzračné moře.

 

Hora Kilimandžáro

Hora Kilimandžáro (5895 m) je nejvyšší vrchol Afriky a nejikoničtější místo v Tanzanii. Na rozdíl od parků v severní Tanzanii není NP Mount Kilimanjaro navštěvován kvůli divokým zvířatům, ale kvůli příležitosti obdivovat nádhernou horu s vrcholkem pokrytým sněhem a (pro mnohé) také vylézt na její vrchol. Na Kilimandžáro se můžete vydat kdykoli v roce, i když nejlepší období je od konce června do října během suchého období. Hora Kilimandžáro (UNESCO) vznikla před více jak 1 milionem let díky vulkanickému pohybu kolem Příkopové propadliny. Před asi 750 000 lety se zrodily 3 vulkanické kužely (Shira, Kibo a Mawenzi). Nejvyšším místem je Uhuru Peak na vyhaslém vulkánu Kibo, který je jedním ze Sedmi nejvyšších vrcholků světa. Hora se zvedá uprostřed zemědělské půdy, přechází v deštný prales, vysokohorskou louku až po pustou měsíční krajinu na vrcholcích. Svahy s deštným pralesem jsou domovem buvolů, levhartů, opic, slonů a antilop losích. Vysokohorská zóna je místem, kde milovníci ptactva naleznou hojnost dravých ptáků. Přestože teď neprobíhá žádný bezprostřední projekt, ke konci roku 2020 vláda schválila plán na vybudování lanovky na Kilimandžáro. Po svém dokončení by měla dopravovat návštěvníky do nadmořské výšky 3700 m.

 

Národní park Serengeti 

15 atrakcí Tanzanie 2

NP Serengeti je rozlehlá pláň bez stromů a s miliony zvířat, které zde žijí nebo tudy procházejí při hledání čerstvých pastvin. Nejznámější je každoroční migrace stád pakoní, ale můžete zde spatřit také „Velkou 5“ a téměř 500 zaznamenaných druhů ptáků. Serengeti je druhý největší park v Tanzanii, který přiláká desetitisíce turistů ročně. Nejlepší doba pro pozorování divokých zvířat v Serengeti je od června do září. Období dešťů probíhá od března do května a nejchladnější období od června do října. Každoroční migrace více jak 1,5 mil. pakoní a stovek tisíc zeber a gazel se odehrává v květnu nebo na začátku června. Tato migrace divokých zvířat patří k nejpůsobivějším přirodním podívaným a pro mnoho turistů je hlavní atrakcí.

Nejlepší safari destinace v Africe

Národní park Lake Manyara

NP Lake Manyara je tvořen lesem, travnatými pláněmi a bažinami. Voda pokrývá 2/3 parku a jezero Manyara je v určitých částech roku přechodným domovem tisíců plameňáků, ale i dalších druhů ptactva. Hlavním lákadlem NP Lake Manyara je však velká populace slonů, lvů lezoucích na stromy a hrochů, které je možné pozorovat z mnohem menší vzdálenosti než v jiných parcích. V parku je také koncentrace paviánů patřící k nejvyšším na světě. K nejoblíbenějším aktivitám v NP Lake Manyara patří výlety vozidlem s pozorováním divokých zvířat, plavby na kanoi (když je dostatečná úroveň vody), výlety na horských kolech a pozorování ptactva.

 

Národní park Tarangire

NP Tarangire založený v roce 1970 je fantastická lokalita pro pozorování divokých zvířat. Měli byste ho navštívit nejlépe v suchém období od července do září, kdy se zvířata shromažďují kolem řeky. Během suchého období nabízí NP Tarangire vysokou koncentraci stěhovavých zvířat, k nimž patří pakoně, zebry, buvoli, antilopy impala, gazely, buvolci stepní a antilopy, kteří se scházejí kolem lagun. Park je rovněž známý velkou populací slonů a baobaby rozesetými v travnaté krajině. Je vynikajícím místem pro pozorování ptactva s více jak 300 zaznamenanými druhy: patří k nim káňata lesní, supi, volavky, čápi, luňáci, sokoli a orli.

 

Chráněná oblast Ngorongoro 

15 atrakcí Tanzanie 3

Chráněná oblast Ngorongoro, která leží mezi NP Serengeti a Lake Manyara, obklopuje známý vulkanický kráter Ngorongoro a patří k nejoblíbenějším místům pro pozorování divokých zvířat v Tanzanii. Obří vulkanický kráter má stálý zdroj vody přitahující tisíce zvířat, která se zde spíše zdržují, než aby migrovala. Návštěvníci sem přicházejí primárně proto, aby pozorovali velká zvířata a ptactvo. Na dně kráteru můžete spatřit tisíce zvířat včetně lvů, slonů, nosorožců, gazel Thomsonových a buvolů, avšak pakoně a zebry tvoří více jak polovinu živočichů obývajících kráter Ngorongoro. Podmínky pro pozorování ptactva jsou vynikající, především kolem jezera Migadi, které na své mělčiny přitahuje hejna plameňáků. Hroši jsou během dne ponoření ve vodě a večer se pasou na trávě kolem. Kráter Ngorongoro je největší nedotčená prehistorická kaldera na světě se stářím téměř 3 miliony let. Vulkán Ngorongoro byl jednou z nejvyšších hor na Zemi předtím, než explodoval a zřítil se. V chráněné oblasti stojí za pozornost také rokle Olduvai. Významná archeologická lokalita odhalila prastaré fragmenty lebky a kostí, které poskytly zásadní informace o raném vývoji lidstva. Rokle Olduvai je archeologická lokalita ležící na sérii zlomových linií, kde staletí eroze odhalila fosilie a pozůstatky počátků lidstva. V roce 1911 našel zkamenělé kosti německý profesor, když hledal motýly v rokli Olduvai. Při pozdější expedici britský antropolog Louis Leakeys nasbíral fragmenty lebky a kostí se stářím přibližně 2 miliony let. V rokli byly rovněž nalezeny nástroje a lovecké zbraně z doby před 1-1,5 miliony let. K dalším pozoruhodným nálezům patří známé stopy muže, ženy a dítěte v lokalitě Laetoli nedaleko Olduvai. Tyto a další nálezy poskytly další důkazy pro teorii, že v regionu v průběhu 2 milionů let žily minimálně 3 druhy hominidů

 

Ostrov Mafia

Mafia láká vyznavače potápění a šnorchlování ze všech kontinentů do svého podmořského světa, který je chráněn coby Mořský park ostrov Mafia. Nejlepší doba pro potápění je od října do března, ale nejlepší počasí na ostrově Mafia bývá od května do října. Březen a duben přinášejí silné deště. Mafia Island Marine Park nabízí korálové zahrádky, širokou škálu ryb a pohodovou atmosféru pro potápění. V oblasti můžete vidět nespočet ptáků a více jak 400 druhů ryb. Ostrov Mafia je také tradičním hnízdištěm ohrožených želv karet obrovských. Kromě toho je Mafia příhodným místem pro rybaření na hlubokém moři, kde se vyskytují tuňáci, marlíni, plachetníci a další velké lovné ryby. Tento ostrovní ráj byl poprve osídlen v 8.-9. století, ale stal se významným sídlem až ve 12.-14.století, kdy zaujímal klíčovou pozici na východoafrických obchodních trasách.

 

Ostrov Pemba

Pemba je nejsevernější ostrov v zanzibarském souostroví. Kolem Pemby naleznete mnoho pustých ostrovů a vynikající podmínky pro hloubkové potápění v Indickém oceánu s bezkonkurenční viditelností. Pod hladinou uvidíte korálové zahrádky, pestré mořské houby a měkké korály. Město Chake Chake, hlavní populační centrum na Pembě, je oblíbenou základnou pro potápěče. Pemba je méně navštěvovaná než Zanzibar, a proto má klidnější atmosféru. Ostrov je kopcovitý s hlubokými údolími, kam se vydávají vyznavači horské cyklistiky, přitahováni vrcholky vysokými kolem 1000 m. Nedaleko břehu byste si neměli nechat ujít pláž Misali Beach s fantasticky bílým pískem, která leží na neobydleném vedlejším ostrůvku Misali. Pemba je světově významným producentem hřebíčku, ale také je známá místními tradicemi juju, které se týkající medicíny a magie. Přicházejí sem lidé z různých míst východní Afriky, aby se učili od tradičních léčitelů nebo hledali léčbu.

Selousova rezervace

Selousova rezervace je největší rezervace divokých zvířat v Africe. Založena byla v roce 1922 a zabírá 5 % celkové rozlohy Tanzanie. Její jižní část je zakázaná zóna, která je nerozvinutá, silně zalesněná a zahrnuje sérii strmých skal. Turisté mohou navštívit pouze oblast severně od řeky Rufiji. Tato část Selousovy rezervace (Selous Game Reserve) je tvořena otevřenými travnatými pláněmi, zalesněnými úseky, řekami a kopci. Nejlepší doba k návštěvě je od července do října. Selousovu rezervaci protíná řeka Rufiji s největším povodím ze všech řek ve východní Africe. Řeka je významným prvkem rezervace, který skýtá příležitosti pro pozorování rozmanitých živočichů. Spatříte zde slony, hrochy a nosorožce, tak jako buvoly, antilopy, žirafy, prasata savanová/bradavičnatá, pakoně, lvy, levharty a gepardy. Pestrá škála ptáků v rezervaci zahrnuje více jak 350 zaznamenaných druhů.

 

Pláže na Zanzibaru

15 atrakcí Tanzanie 4

Ostrov Zanzibar (nazývaný také Unguja) je významná turistická destinace proslulá svými krásnými plážemi. Je součástí souostroví Zanzibar, které se skládá z ostrovů Zanzibar a Pemba, a nabízí pláže patřící k nejlepším na světě. Podmínky pro surfování se liší podle toho, na které straně ostrova jste, ale návštěvníci zde najdou měkký bílý písek a čisté mělké moře, spolu s tradičními loděmi dhow kolem pobřeží. Historická metropole Stone Town známá svými arabskými městskými domy, úzkými uličkami a rušným přístavem leží v samém srdci Zanzibaru.

Slunečné ostrovy u Zanzibaru

Zanzibarská metropole Stone Town

Město Stone Town je kulturním srdcem Zanzibaru se za posledních 200 let se změnilo jen málo. Velkolepé staré arabské domy lemující úzké ulice a klikatící se uličky, přičemž dávají městu jedinečný půvab. Většina obytných domů ve Stone Town byla vybudována v 19. století, kdy Zanzibar patřil k nejvýznamnějším svahilským obchodním městům v Indickém oceánu. Návštěvníci si na mnoha domech mohou všimnout bohatě vyřezávaných dřevěných dveří okovaných mosaznými knoflíky. Coby nejstarší fungující svahilské město vůbec má Stone Town řadu památek, které byly zrekonstruovány do své původní podoby a krásy. Některé z historických budov byly proměněny v muzea a turistické atrakce. Ve městě se nachází také několik zajímavých kostelů historického významu. Když půjdete po ul. Creek Road, dostanete se k původnímu prostoru města Stone Town s bazarem Darajani Market, Památníkem míru (Beit el-Amani), radnicí a anglikánskou katedrálou. K dalším významným pamětihodnostem patří zahrady/park Forodhani, budova Old Dispensary („Stará ošetřovna“) s vyřezávanými dřevěnými balkony, dřívější sídlo sultánů Muzeum Lidový palác (Beit el-Sahel), Hamamni Persian Baths („Perské lázně“) z roku 1888 a nejstarší stavba ve Stone Townu Stará pevnost (Old Fort).

 

Národní park Arusha

NP Arusha je sice menší než většina ostatních parků v Tanzanii, má však rozmanité prostředí, jako je les na Mount Meru, kráter Ngurdoto v jihovýchodní části parku a jezera Momella, což série 7 jezer v kráteru. V lesnaté oblasti snadno zahlédnete černobílé opice colobus, zatímco bažinaté dno krátera je poseto stády buvolů, zeber a prasat bradavičnatých. Mělká jezera Momella jsou domovem široké škály stálých i stěhovavých vodních ptáků. Lidé sem přicházejí pozorovat divoká zvířata a také vylézt na Mount Meru, jednu z nejkrásnějších sopek v Africe a druhou nejvyšší horu v Tanzanii. Na vrchol se dostanete po úzkém hřebeni, který skýtá fantastické výhledy na vulkanický kužel několik stovek metrů pod Vámi. Výstup je strmý, ale trasa vede částí parku, lesem, zónou vřesovce stromovitého a vřesovištěm.

 

Národní park Ruaha

V roce 2008 se NP Ruaha stal největším parkem v Tanzanii. Je domovem velkých stád buvolů a gazel, a také koncentrace slonů patřící k nejvyšším v zemi. Řeka (Velká) Ruaha představuje hlavní prvek NP Ruaha a skýtá fantastické podmínky pro pozorování divokých zvířat na svých březích. Řeka také produkuje většinu elektrické energie v Tanzanii díky přehradě s hydroelektrárnou v Kidatu. NP Ruaha je nejméně přístupný park v zemi v důsledku toho, že krajina zůstává relativně nedotčená. Milovníci ptactva zde mohou spatřit více jak 400 druhů ptáků, které žijí v severní Tanzanii; pro fotografy je zajímavá především řeka, pozoruhodné rokle a majestátní stromy.

 

Národní park Gombe Stream

NP Gombe Stream (NP Gombe) je cílem především pro ty, kdo se chtějí vydat trochu mimo obvyklé trasy a vidět šimpanze. Je to jeden z nejmenších NP v Tanzanii známý především díky práci britské bioložky a vědkyně Jane Goodall. Ta sem přišla v roce 1960 studovat divoké šimpanze a její práce se proměnila v nejdéle probíhající behaviorální výzkumný program svého druhu na světě. Při komentovaných výletech se návštěvníci dostanou do lesa, kde mohou pozorovat šimpanze v divočině. V parku žije mnoho druhů primátů a savců. V tropickém pralese bylo zaznamenáno přes 200 druhů ptáků včetně barbetů, špačků, strdimilů, ledňáčků, orla korunkatého, a orlosupa palmového. K dalším oblíbeným aktivitám patří pěší turistika a plavání: stezka vede do lesa k vodopádu v údolí.

 

Národní park Katavi

NP Katavi se nachází v odlehlém regionu a nabízí původní divočinu. Převažujícím prvkem je obrovské záplavové území s řekou Katuma a několika sezónními jezery. V jezerech žije obrovská skupina hrochů, krokodýlů a více jak 400 druhů ptactva. K oblíbeným atrakcím v Katavi ke konci období sucha patří pohled na hrochy, když se až 200 kusů snaží namačkat do zbylé vody. Rivalita mezi samci vede k teritoriálním bojům. V suchém období NP Katavi ožívá a je možné vidět stáda antilop impala, bahnivců, lvů, zeber a žiraf u vzniklých jezer a potoků. Také se sem sbírají tisíce slonů a buvolů, když záplavové vody ustupují.

 

Viktoriino jezero

Viktoriino jezero je největší sladkovodní jezero v Africe, které zasahuje do Keni, Tanzanie a Ugandy. Jezero je pramenem Bílého Nilu a skýtá zdroj příjmu milionům obyvatel na jeho březích. Tanzanská část Viktoriina jezera patří k nejméně navštěvovaným regionům v zemi, avšak města Bukoba, Musoma a Mwanza disponují řadou atrakcí. Nedaleko Mwanzy a Musomy leží mnoho ostrovů, z nich některé se staly přírodními rezervacemi. K oblíbeným patří výlety spojené s pozorováním ptactva a rybařením, ale také je možné si zařídit zařídit lodní výlety nebo pěší túry kolem Viktoriina jezera. NP Rubondo Island, který zahrnuje několik dalších menších ostrůvků, leží u jihozápadních břehů Viktoriina jezera.

15 atrakcí Tanzanie 5
Stone Town, Zanzibar

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Kdy je nejlepší doba pro safari v Tanzanii?

Nejlepší doba pro safari v Tanzanii závisí na parku, který chcete navštívit. V NP Tarangire a Selousově rezervaci je to od července do října. Pokud plánujte cestu do NP Katavi, mělo by to být v období od srpna do října. NP Serengeti uvítá nejvíce návštěvníků od června do září, i když díky vysoké koncentraci zvířat se sem můžete vydat kdykoli během roku. Přitom však je nutné říct, že většina lidí se vyhýbá období dešťů od března do dubna.

Kde najdu nejlepší pláže v Tanzanii?

Nejlepší pláže v Tanzanii leží na ostrově Zanzibar, kde naleznete neuvěřitelně bílý písek omývaný tyrkysově modrým mořem. K nejlepším patří Nungwi Beach, Kendwa Beach a Paje Beach; poslední z nich patří k předním plážím na kiteboarding na ostrově. Další pozoruhodné pláže jsou na ostrůvcích Pemba (Misali Beach) a Mafia (Utende Beach).

15 atrakcí Tanzanie 6
AndBeyond, Mnemba

Akční nabídka ubytování: