16 hlavních turistických atrakcí Madridu

16 hlavních turistických atrakcí Madridu 1

Madrid oplývá energií a kulturními atrakcemi a je moderní metropolí, kde můžete poznat skutečné Španělsko. Široké třídy jsou ucpané dopravou, ale městská aglomerace také ukrývá krásné parky. Madrid nemá tradiční tradiční půvab Andalusie ani krásu Barcelony, ale zato se jedná o centrum společenského života s rušnými kavárnami a nočním životem. Město je stále plné aktivity a k vidění je zde toho spousta, takže turisté budou mít těžké rozhodování, kam se vydat dřív. Světoznámé Muzeum Prado vystavuje obrovskou škálu mistrovských prací vytvořených během španělského Zlatého věku, zatímco Královský palác z 18. století může soupeřit s Versailles ve Francii. Návštěvníci by určitě měli blíže poznat večerní Madrid, kdy město ožívá životem. Místní obyvatelé milují procházky po městě a večerní procházka je jejich milovaný rituál. Pokud to bude možné, měli byste se vyhnout návštěvě během léta, kdy horko bývá nesnesitelné. Chytří cestovatelé se vydávají do Madridu na jaře nebo na podzim, aby využili mírného počasí. Španělská metropole Madrid se může chlubit působivým množstvím historických památek a muzeí umění, a také příjemnými zahradami a veřejnými náměstími. 

 

Muzeum Prado

Muzeum Prado, muzeum skutečně světové úrovně, vlastní sbírku více jak 8000 obrazů a 700 skulptur. Rozsáhlý výběr uměleckých prací zahrnuje mnoho mistrovských kusů včetně oslavovaných maleb, které mohou soupeřit s nejslavnějšími díly v pařížském Louvru. Muzeum Prado vystavuje si 2300 kusů ze své sbírky ve více jak 100 místnostech na třech patrech. Představa, že byste měli vidět vše, je poněkud odrazující, ale je možné se změřit na určitý program a sled mistrovských prací. Prado proto navrhuje „trasy“ pro samostatné prohlídky s konkrétními díly. Většinu sbírky tvoří španělské obrazy od 12. století do počátku 19. století. Výběr obrazů od Francisca de Goyi zahrnuje úctyhodných 140 prací. Neměli byste si nechat ujít Dvorní dámy (Las Meninas), portrét španělské královské rodiny Filipa IV. od Velázqueze z roku 1656. Dále byste ve sbírce španělské malby neměli vynechat Zvěstování od El Greca, Jákobův sen od José de Ribery, Popravy 3. května 1808 od Goyi a Neposkvrněné Početí od Murilla. Část Muzea Prado sídlí v současné budově a zrenovovaném ambitu kláštera San Jerónimo el Real z 16. století. Tyto galerie vystavují významnou sbírku španělských náboženských obrazů 17. toletí. Turisté jistě ocení muzejní obchod s dárky a kavárnu s příjemnou venkovní terasou. Maximum ze své návštěvy Muzea Prado můžete mít, když se zúčastníte organizované prohlídky, a také se vyhnete dlouhému čekání ve frontách a půjdete přímo do nejzajímavějších galerií. Při devadesátiminutové prohlídce Vám oficiální průvodce předloží přehled nejvýznamnějších mistrovských prací a poskytne historický kontext, abyste mohli díla lépe pochopit. 

Adresa: Paseo del Prado, Madrid

 

Prohlédněte si park Buen Retiro a Křišťálový palác 

16 hlavních turistických atrakcí Madridu 2

Park Buen Retiro (Parque del Retiro) je oáza klidu v samém srdci Madridu. Zelený, krásně udržovaný park nabízí únik z ruchu a shonu města. Má rozlohu více jak 140 ha a zahrnuje více jak 15 000 stromů. Historický park, který byl vytvořen pro vévodu ze Sanlúcaru v 17. století, nabízí elegantní prostředí s pěknou úpravou a stezkami lemovaným stromy. Během vlády Isabely II. v 19. století byla vylepšena a rozšířena úprava parku. Ten byl majetkem španělské královské rodiny až do 19. století; nyní je to veřejný park. Od hlavního vstupu z nám. Plaza de Independencia se návštěvníci dostanou k jezeru uprostřed parku. Odtud vedou stezky ke krásné Růžové zahradě (La Rosaleda), formální francouzské zahradě Jardín de Don Cecilio a k Jardines de Cecilio Rodríguez v andaluském stylu. Křišťálový palác (Palacio de Cristal) z roku 1887 je okázalý pavilon ze skla a litiny, v němž bývají umístěny výstavy umění. Křišťálový palác se zrcadlí v jezírku s krásnou fontánou. Návštěvníci však v parku naleznou také další zajímavé fontány, jako je Los Galápagos (Želvy), El Ángel Caído (Padlý anděl) a La Alcachofa (Artyčok). Oblíbenou aktivitou místních je plavba ve člunu po klidném jezeře v parku. Pokud zde budete s dětmi, můžete je vzít na loutkové představení v Teatro de Títeres, procházet se po stezkách s krásnými výhledy a vyhřívat se na slunci nebo odpočívat ve stínu v některé z venkovních kaváren v parku. Zájemci o pozorování hvězd zde naleznou observatoř z roku 1790.

 

Královský palác a zahrady

16 hlavních turistických atrakcí Madridu 3
Campo del Moro

Grandiozní palác je španělskou verzí Versailles, královským palácem, který má zapůsobit. Ale narozdíl od Versailles, což je dnes muzeum, Královský palác v Madridu stále slouží jako oficiální sídlo panovníka, španělského krále, a používá se k oficiálním státním příležitostem. Palác nechal postavit král Filip V. v 18. století. Majestátní neoklasicistická fasáda je celá vytvořená ze žuly a z bílého kamene z Colmenaru. Jónské sloupy a dórské pilastry na fasádě se zakládají na kresbách, které sochař Bernini původně zamýšlel pro Louvre v Paříži. Na balustrádě jsou umístěny sochy španělských králů. Nejnápadnějším prvkem v interiéru je však impozantní schodiště u vstupu do haly s freskou Triumf náboženství a církve, které vede do hlavního patra. Po celém paláci zdobí stěny mistrovská díla: obrazy od Velázqueze, Goyi, Rubense, El Greca a Caravaggia, a nádherné vlámské a francouzské tapiserie. Apartmány krále Karla III. patří k nejkrásnějším místnostem v Královském paláci: mají rafinovanou výzdobou z doby osvícenství. Trůnní sál (Salón del Trono), mistrovské dílo v rokokovém stylu, je zdoben freskami od Tiepola, včetně fresky Velikost španělské monarchie, která patří k jeho nejlepším dílům. Trůnní sál dodnes slouží pro státní ceremonie a je obložen honosným červeným sametem a vyzdoben cennými tapiseriemi, zrcadly, nábytkem a lustry. Milovníci historie by měli navštívit také Královskou zbrojnici, která obsahuje asi 3000 exponátů pocházejících z dob středověku. Vystavena je zde zbroj a zbraně, které používali španělští králové v průběhu staletí. Návštěvníci by si také měli nechat čas na prohlídku zahrad Campo del Moro. Krásné historické zahrady byly vytvořeny během vlády Filipa II. a jsou upraveny ve formálním francouzském stylu s fontánami a širokými chodníky. Zahrada o rozloze 20 ha představuje tiché útočiště uprostřed Madridu a je skvělým místem pro relaxaci a příjemné procházky.

Adresa: Calle Bailén, Madrid

 

Projděte se po náměstí Plaza Mayor

Elegantní náměstí ze 17. století bylo zbudováno za vlády krále Filipa III. a sloužilo jako centrum obchodu a života ve městě, a také jako místo, kde se konaly ceremoniály, jako je vyhlášení nového krále nebo kanonizace světců. Kromě toho náměstí sloužilo k býčím zápasům, divadelním představením a rytířským turnajům. Plaza Mayor získalo současnou podobu po požáru v roce 1790, kdy byly rohy uzavřeny, a bylo vytvořeno 9 vstupních oblouků, které vedou na Calle de Toledo, Calle Mayor, Calle Postas a další ulice. I dnes je Plaza Mayor významným místem setkávání v Madridu. Rozlehlé kameny dlážděné náměstí je pouze pro pěší, s mnoha venkovními kavárnami a stylovými restauracemi ve stínu arkád. Večer zde bývá živo a jedná se o vyhledávaný cíl místem místních i turistů.

 

Náměstí Puerta del Sol – srdce města

Náměstí Puerta del Sol („Brána slunce“) bylo pojmenováno podle symbolu slunce na staré městské bráně, která zde kdysi stála. Prostorné náměstí je navíc v souladu s vycházejícím sluncem. Kromě toho, že je centrem veřejné dopravy (s několika autobusovými zastávkami a vstupy do metra), je náměstí Puerta del Sol také „kilometrem nula“, bodem, od kterého se měří všechny vzdálenosti na v silniční síti v zemi. Puerta del Sol bylo také dějištěm mnoha historických událostí, včetně španělského odporu vůči Napoleonovi 2. května 1808, a v roce 1931 zde byla vyhlášena druhá republika. Dnes je náměstí oblíbeným cílem, kam se lidé přicházejí bavit. Puerta del Sol je dokola lemováno obchody a kavárnami a patří k nejrušnějším náměstím v Madridu. Hned vedle Puerta del Sol se nachází největší madridský obchodní dům El Corte Inglés, kde se prodává vše od oblečení, bot a plavek až po tradiční španělské vějíře. Nedaleko odtud najdete La Violeta, tradiční starosvětskou cukrárnu, která prodává madridskou specialitu, bonbony fialky.

 

Muzeum Národního centra umění královny Sofie

Muzeum Národního centra umění královny Sofie (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía), které otevřela královna Sofie v roce 1986, je avantgardní centrum současného umění v Madridu. Elegantní moderní budovu navrhl architekt Antonio Fernández Alba a svými prvky připomíná Centrum Pompidou v Paříži, především 3 skleněnými věžemi, v nichž jsou umístěny výtahy na vnější straně budovy. Překvapení čeká na návštěvníky v krásné zahradě ve vnitřním dvoře, která je plná pozoruhodných skulptur. Muzeum královny Sofie obsahuje ve svých sbírkách více jak 23 000 uměleckých prací. Se svém důkladném zastoupení španělského moderního a současného umění zahrnuje sbírka mistrovská díla např. od Joana Miró, Pabla Picassa, Salvadora Dalího a Alexandera Caldera. Díla jsou vystavena v různých místnostech a prostorech v rozsáhlém exhibičním prostoru o rozloze 39 000 m2. Muzeum zahrnuje také knihkupectví, obchod se suvenýry a 2 kavárny/restaurace.

Adresa: 52 Santa Isabel, Madrid 

 

Kybelina fontána a ulice Gran Via 

16 hlavních turistických atrakcí Madridu 4

Kybelina fontána (Fuente de Cibeles), která stojí na významné dopravní křižovatce, patří k nejikoničtějším monumentům Madridu. Sousoší v životní velikosti zobrazuje starověkou bohyni Kybelé jedoucí na vozíku taženém lvy. Fontánu vytvořili v roce 1782 Francisco Gutiérrez a Roberto Michel a jejím původním účelem bylo skýtat vodu pro veřejnost. Za fontánou stojí Kybelin palác (Palacio de Cibeles), v němž je umístěno kulturní centrum CentroCentro, které hostí výstavy umění a workshopy, konference a koncerty. Palác má také 2 restaurace: kavárnu Colección Cibeles a restauraci Palacio de Cibeles v 6. patře, což je elegantní zařízení s krásnými výhledy na město. Návštěvníci mohou rovněž obdivovat panoramatické výhledy z vyhlídkové terasy Mirador v 8. patře budovy. Nedaleko odtud (když půjdete po Calle de Alcala) se nachází jedna z nejoblíbenějších madridských nákupních ulic, Gran Vía, kde naleznete zde mnoho restaurací, hotelů a divadel. Hned u Gran Vía na Calle de Jovellanos je slavné divadlo Teatro de la Zarzuela, které nabízí baletní představení a koncerty klasické hudby, včetně představení zarzuela,  unikátního typu satirické opery s písněmi v doprovodu klasické španělské kytarové hudby.

Adresa: Plaza de Cibeles, Madrid

 

Chrám Debod: staroegyptský chrám

V parku La Montaña (blízko nám. Plaza de España) návštěvníci naleznou starověký egyptský chrám. Ten byl darem od Egypta za pomoc Španělska při záchraně chrámů v Abú Simbelu během stavby Asuánské přehrady; chrám Debod byl dopraven do Madridu v roce 1968. Byl postaven pro kušiteského krále Adikhalamaniho ve 2. stol. př.n.l. a zasvěcen egyptským božstvům Amonovi a Isis. Uvnitř můžete spatřit dobře zachovalou původní výzdobu, což je u archeologické památky vzácné. Klidná zahrada kolem stavby zahrnuje jezírka a fontánu, které byly vytvořeny pro zrcadlení a kouzelný efekt.

Adresa: Parque de la Montaña, Calle de Ferraz, Madrid

 

Goyovy fresky v kapli sv. Antonína z La Floridy

Z největších uměleckých pokladů Madridu patří k méně navštěvovaným skvělé fresky od Francesca Goyi, které zdobí kapli Sv. Antonína z La Floridy (Hermitage of San Antonio de la Florida). Malá kaple na břehu řeky Manzanares za Královským palácem hosto každoročně 13. června festival na počest sv. Antonín z Padovy, avšak interiér kostela se stal poutním místem také pro milovníky umění. Fresky patří mezi Goyovy nejlepší práce a zobrazují zázrak, který provedl tento světec, a zároveň scény z každodenního života v Madridu. Fresky ukazují Goyovu smělost v uměleckém stylu a revoluční malířské techniky. Namalovány byly v době zlomu v Goyově kariéře a jsou považovány za předchůdce moderní malby. Kaple je považována na španělskou Národní památku a už neslouží k náboženským účelům, aby byly chráněny cenné fresky.

Adresa: Glorieta San Antonio de la Florida, Madrid

 

Muzeum krásných umění Thyssen-Bornemisza

Muzeum Thyssen-Bornemisza nabízí přehled evropského umění od 13. století do konce 20. století. Vystavuje téměř 1000 obrazů a jeho sbírka pokrývá středověké náboženské umění, portréty z renesančního období, biblická témata, barokní období, rokoko, romantismus, impresionismus, fauvismus, expresionismus, moderní umění a pop art. Muzeum rovněž zahrnuje vynikající sbírku americké malby 19. století. Ve sbírce naleznete renomovaná mistrovská díla, jako je Kristus a samaritánka od Duccio di Buoninsegny, Venuše a Amor od P.P. Rubense, Zvěstování od El Greca, Mladý rytíř v krajině od Vittore Carpaccia, Ježíš mezi doktory od Albrechta Dürera, Houpačka od Jean-Honoré Fragonarda, Tanečnice v zeleném od Edgara Degase a Les Vessenots v Auvers od Vincenta van Gogha.

Adresa: 8 Paseo del Prado, Madrid 

 

Estadio Santiago Bernabéu: stadion Real Madrid

16 hlavních turistických atrakcí Madridu 5

Ne všechny turistické atrakce Madridu se točí kolem umění. Jedno z nejnavštěvovanějších muzeí přitahuje fotbalové fanoušky na stadion domácího týmu Real Madrid. Návštěvníci si mohou prohlédnout stadion, a také muzeum s přehlídkou trofejí, týmových artefaktů a dočasné expozice. Prohlídky také skýtají fanouškům příležitost se podívat na plochu z horní části stadionu.

Adresa: Avenida de Concha Espina 1, 28036 Madrid 

 

Královská bazilika sv. Františka Velikého

Královskou baziliku sv. Františka Velikého (Basilica de San Francisco el Grande) nechal zbudovat král Karel III. v roce 1761 pro františkánský klášter. Kostel navrhl Francisco Cabezas, který rovněž vytvořil neoklasicistický architektonický plán kostela Santa Maria in Campitelli v Římě. Stavbu dokončil v roce 1784 architekt Francesco Sabatini. V interiéru se nachází pozoruhodná kopule vysoká 58 m (tj. větší než kopule katedrály sv. Pavla v Londýně). Kaple baziliky zdobí nádherné malby včetně mistovských prací od španělských starých mistrů. V první kapli vlevo je Goyův San Bernardino a Velázquezův Sv. Bonaventura a Zjevení Panny Marie sv. Antonínovi. V kostele se nachází také obraz Sv. Bonaventury od Zurbarána. Kostelní muzeum v ambitu vystavuje řadu náboženského umění a artefaktů.

Adresa: Plaza de San Francisco el Grande, Madrid

 

Muzeum Sorolla

Půvabné Muzeum Sorolla je věnováno dílu Joaquína Sorolly, nejslavnějšího španělského impresionistického malíře. Více jak 1200 maleb a kreseb je vystaveno v umělcově domě a ateliéru, který si uchoval původní výzdobu. Rozsáhlá sbírka obsahuje široké zastoupení Sorollových prací. Návštěvníci by si rovněž neměli nechat ujít zahradní patio. Nádherný venkovní prostor, který navrhl Sorolla, je doplněn bublající fontánou a dekorativními dlaždicemi v andaluském stylu ve stínu stromů.

Adresa: 37 Paseo del General Martínez Campos, Madrid

 

Národní archeologické muzeum

Národní archeologické muzeum (Museo Arqueológico Nacional) založila královna Isabela II. v roce 1867 a jeho bohatá sbírka artefaktů sahá od prehistorických dob do 19. století. Expozice přinášejí archeologické nálezy, etnografii, dekorativní umění od starověku, a také staré mince. K nejzajímavějším exponátům permanentní sbírky patří egyptské mumie, hispánsko-římské a islámské archeologické nálezy, vizigótské koruny a mudejarská (španělská muslimská) keramika. K nejcennějším artefaktům patří busta Paní z Elche.

Adresa: 13 Calle de Serrano, Madrid

 

Muzeum Lázaro Galdiano

Muzeum Lázaro Galdiano vystavuje výjimečnou soukromou sbírku finančníka Lázara Galdiana umístěnou v jeho sídle Parque Florido. Muzeum nabízí rozsáhlou sbírku asi 9000 uměleckých prací vystavených ve 30 místnostech. Sbírka je mimořádně rozmanitá: zahrnuje zbroj, mince a medaile, a také šperky, barokní křišťál a tapiserie. Podívejte se na španělské obrazy 16. a 17. století od slavných mistrů, jako je El Greco, Goya, Velázquez, Zurbarán, Ribera, Pereda a Murillo. K uměleckým dílům patří Čarodějnický sabat od F. Goyi, Sv. František z Assisi v extázi od El Greca, Sv. Jan Křtitel v divočině od Hieronyma Bosche, Cabeza de Muchacha (Dívčí hlava) od Velázqueze, Mladý Spasitel od Giovanniho Boltraffia a La Tienda od Luise Pareta.

Adresa: 122 Calle de Serrano, Madrid

 

Puerta de Alcalá 

Mohutný neoklasicistický triumfální oblouk nechal postavit král Karel III. na oslavu příchodu panovníků do španělské metropole. Monument navrhl Francesco Sabatini a postaven byl v letech 1769-1778. Elegantní žulová brána vysoká téměř 30 m působí velkolepým dojmem. Její fasádu zdobí sochy, hlavice sloupů a dekorativní reliéfy. Hned pod monumentem na 54 Calle de Alcalá se nachází Pasteleria Vait, nejoblíbenější cukrárna/patisserie v Madridu, která nabízí skvělé zákusky, sušenky, pečivo, čokoládové bonbony a horkou čokoládu.

Adresa: Plaza de la Independencia, Madrid

***

KDE SE UBYTOVAT

Kdekoli mezi Královským palácem a parkem Buen Retiro, v oblasti, která zahrnuje náměstí Plaza Mayor a Puerta del Sol, se můžete ubytovat a budete v blízkosti pamětihodností města. Většina hlavních turistických atrakcí se nachází právě zde, tak jako nejvíce muzeí umění na ulici Paseo del Prado, která je nazývána také Míle umění a vede paralelně s parkem Buen Retiro. Naleznete zde následující hotely s výborným hodnocením.

Luxusní hotely: Catalonia Las Cortes 4* se nachází mezi Plaza Mayor a Muzeem Prado ve zrenovovaném paláci z 18. století s původními architektonickými detaily. Prostorné elegantní pokoje nabízejí moderní vybavení, jako je plochá TV a kávovar. Hotel Atlantico 4* stojí na ulici Gran Via uprostřed nákupního okrsku, jen kousek pěšky od všech hlavních atrakcí; hotel má 2 kavárny, z nichž jedna se nachází na střešní terase, který skýtá vynikající výhledy. Pokoje mají klasickou výzdobu a jsou vybaveny moderním zařízením. Nedaleko předních madridských muzeí naleznete také The Westin Palace Madrid 5* v ikonické historické památkové budově z roku 1912, kterou nechal postavit král Alfons XIII.. Jedná se o honosný hotel, který patří k nejluxusnějším ve Španělsku; k jeho nabídce patří 3 restaurace, fitcentrum, spa a kadeřnický salon.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: NH Madrid Nacional 4* je umístěn v památkové budově naproti botanické zahrady Real Jardín Botánico na bulváru Paseo del Prado nedaleko vlakového nádraží Atocha. Moderní hotel se nachází v madridském „uměleckém trojúhelníku“ jen pár kroků od Národního muzea královny Sofie. Artrip Hotel 2* dostává nadšené recenze díky svým pokojům v promyšleném současném stylu, útulné atmosféře a službám concierge. Hotel se nachází jen asi 10 minut pěšky od Muzea královny Sofie a o něco dál od Muzea Prado.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: jen kousek pěšky od Muzea Prado a Plaza Mayor se nachází Ibis Styles Madrid Prado 3* nabízející pohodlné pokoje v originálním stylu; některé mají balkon a/nebo výhled na město. Moderní hotel má hlavní recepci otevřenou 24 hodin denně. Mezi Královským palácem a nám. Puerta del Sol najdete Hotel Francisco I 2*, který se těší tichému místu na pěší ulici. Turisté ocení, že okolní oblast je plná obchodů a restaurací. Nedaleko Plaza Mayor a Puerta del Sol nabízí Mayerling Hotel 2* pohodlné pokoje vyzdobené v elegantním minimalistickém stylu. Hotel nabízí hlavní recepci otevřenou 24 hodin denně a služby concierge.

Akční nabídka ubytování:

***

TIPY A VÝLETY

Jednodenní prohlídka hlavních atrakcí Madridu: řada návštěvníků, kteří jsou ve městě poprvé, se vydává na prohlídku města s mnoha zastávkami (hop-on hop-off). Zahrnuje 15-20 zastávek na 2 různých trasách, kam patří hlavní atrakce, jako je Královský palác, nám. Puerta del Sol a fontána Cibeles.

Prohlídka měst na segwayi: zajímavý nový způsob, jak si prohlédnout pamětihodnosti, nabízí prohlídka Madridu na segwayi. Výlet pro malé skupiny zahrnuje bezpečnostní instruktáž, helmu a průvodce (také v angličtině). Můžete si vybrat z 3 různých tras.

Návštěva města na seznamu UNESCO: jedná se o celodenní výlet s návštěvou měst Avila a Segovia (UNESCO) nedaleko Madridu. Další historie a kultura na Vás čekají při půldenním nebo celodenním výletu do Toleda, kde můžete obdivovat mistrovská díla od El Greca, procházet se středověkými ulicemi města a navštívit skvělé historické památky.

Návštěva klidné duchovní lokality: další památkou na seznamu UNESCO je klášter El Escorial, který můžete navštívit spolu s Údolím padlých (El Valle de los Caídos). Jedná se o pětihodinový výlet z Madridu, který zahrnuje okružní dopravu, komentovanou prohlídku kláštera z 15. století a návštěvu památníku vojáků padlých za španělské občanské války (1936-1939).