Playa del Carmen mimo obvyklé trasy

Playa del Carmen mimo obvyklé trasy 1

Playa del Carmen se pyšní tím, že je opakem Cancúnu, asi nejslavnějšího letoviska v Mexiku, a tohle město na Mayské riviéře skutečně vyzařuje autentičtější atmosféru než Cancún (který orientován především na americké turisty). Ale nenechte se mýlit, jak říkají místní, Playa je zrovna tak elitářská a zaměřená na turisty…

Přitom Vám chceme nabídnout rady místních, pokud budete chtít odbočit z běžných turistických tras a poznat zblízka mexický způsob života. Zde uvádíme tipy, jak to provést ve městě, kde pasti na turisty číhají na každém rohu.

 

S jízdním kolem budete mít svobodu  

Dávno pryč jsou doby, kdy bylo možné malou rybářskou vesničku Playu celou projít pěšky. Při posledním sčítání překročil počet obyvatel 150 000, takže se stala největším a nejrychleji rostoucím městem Mayské riviéry. V důsledku růstu obyvatelstva se hranice města stále rozšiřují a stále více lidí sahá po jízdním kole jako dopravním prostředku.   

Půjčovny jízdních kol se nacházejí po celém městě a většinou si neúčtují více než 10 USD na den, a to včetně zámku a helmy. Pokud se tedy chcete podívat na každodenní život v obytných čtvrtích Playa, vydejte se na kole západním směrem za dálnici 307, anebo severně od Avenida Constituyentes. Pokud budete potřebovat rychlé občerstvení, po celém městě naleznete spoustu lákavých zmrzlináren, anebo můžete zajít do místní oblíbené La Floresta (na dálnici 307 a Calle 14 Norte), což je podnik u silnice specializující se na tacos s rybami a garnáty.    

Delší cestu můžete podniknout po dálnici 307 asi 25 km jižním směrem k cenotám (vápencovým krasovým závrtům) Cristalino a El Jardin del Eden. Když sem dorazíte brzy, asi kolem 8 hod. ráno, budete mít nejspíš tyto nádherné vodní plochy jen pro sebe.

Blíže, zhruba na poloviční cestě mezi Playa del Carmen a Cristalino, se nachází Karibský eko park Punta Venado bohatý na faunu i flóru. Park zabírá téměř 8 km² převážně panenské džungle a nabízí komentované výlety na koních kombinované s dalšími venkovními aktivitami, jako je šnorchlování, plavba na kajaku nebo plavání v cenotě. První ze tří výletů za den začíná v 9 hod. a (podobně jako při návštěvě cenot) při něm v tuto dobu přijdete jen do minimálního kontaktu s ostatními turisty; navíc můžete jet zpět do Playa na kole v rozumnou denní dobu z hlediska horka. Park leží 2 km východně od odbočky z dálnice 307 na Punta Venado

Playa del Carmen mimo obvyklé trasy 2

Jezte a pijte tam, co místní

Když se v Playa del Carmen vyhnete hlavní turistické trase, vyplatí se Vám to především v oblasti jídla a pití. Sice zde nebudete mít při jídle dokonalý výhled na oceán nebo možnost pozorování lidí na chodníku z kavárny na Quinta Avenida, rušné pěší trase ve městě, místo toho však získáte skvělou místní chuť a opravdu nezapomenutelné zážitky, přičemž se vyhnete placení přemrštěných cen pro turisty.   

Kuchyni na Mayské riviéře vládnou čerstvé dary moře a jen málokdo je umí připravit lépe než Los Aguachiles, otevřená restaurace ve stylu mexické cantiny, která se stala obrovským hitem u místních obyvatel. Zdejší pokrmy, jako jsou tuňákové tostadas nebo tacos s garnáty, jsou připravovány gurmánským způsobem a podávány ve zcela skromných a neokázalých podmínkách. Nechejte se navnadit osvěžujícím nápojem michelada (pivo, sůl, limetka a rajčatová šťáva Clamato). Los Aguachiles se nachází na Calle 34 a Avenida 25 kousek cesty taxíkem z hlavního náměstí v Playa.

Asi 2 km severně od centra města leží jeden z předních snídaňových podniků v Playa, La Cueva del Chango. Pravidelní hosté sem většinou chodí na chilaquiles (lehce osmažené tortillové proužky zalité salsou, s vejcem či kuřetem nahoře). Také se rychle rozšířila pověst o La Cueva del Chango (Jeskyni opic“), která dnes přitahuje směs místních i turistů, ale na rozdíl od mnoha jiných úspěšných restaurací ve městě je stále cenově dostupná, takže je skvělou volbou, ať už si chcete dát oběd či večeři. Po jídle pak můžete ochutnat mescal, kouřový alkoholický nápoj z agáve – opravdu silný.   

Pokud si chcete dát další destiláty z agáve, navštivte bouřlivý podnik Cantina Don PP a dejte si zde pár skleniček tequily. Je to jeden z mála autentických podniků typu cantinas v Playa a přitahuje především mexickou klientelu. Naleznete ho na rohu dálnice 307 a Calle 14 Bis. Pamatujte však na to, že majitel dodržuje tradiční otvírací hodiny pro cantinas, takže obvykle zavírá kolem 22 hod.. Takže pokud budete chtít pokračovat v hýření, zamiřte do podniku Fusion, kde zastihnete mexické kapely hrající rockové písně ve španělštině. Nachází se sice přímo uprostřed turistické zóny a ceny tomu odpovídají, místní hudební skupiny však oslovují mladé Mexičany, takže se jedná o ideální místo, kde se můžete seznamovat s lidmi z města.     

 

Poznejte Playa ze strany místních  

Pokud se chcete blíže seznámit s místní komunitou, můžete si zvolit program s ubytováním v místní rodině. Jazykové školy Playalingue del Caribe a International House nabízejí krátké intenzivní jazykové kursy (španělsko-anglické) s možností ubytování v mexické rodině, která většinou bydlí daleko od turistického centra.  

Nejdůležitějším slovem je zde „ponoření“. Místo abyste ztráceli čas s jinými cizinci v v hotelu či na ubytovně, zde si kromě školy budete španělštinu procvičovat u stolu se se svými hostiteli nebo (s trochou tekutého povzbuzení) v blízkém baru.   

Navíc místní rodiny představují skvělý zdroj informací o restauracích s tradičním jídlem, aktivitách a méně známých pamětihodnostech v oblasti. Chcete se do místní kultury ponořit ještě hlouběji? Jazykové školy často nabízejí také další kurzy, např. mexického vaření, latinskoamerických tanců, ale také mayského umění a historie. Můžete nám věřit, že alespoň částečná znalost místní kultury a jazyka Vám výrazně pomůžete ve městě, které je plné pastí na turisty.    

Akční nabídka ubytování