16 turistických atrakcí turecké Antalye

16 turistických atrakcí turecké Antalye 1

Antalya nabízí spoustu možností aktivit pro každého. Pokud upřednostňujete prohlížení památek, měli byste zamířit to Aspendosu a starého města Antalye; město má rovněž ideální polohu jako základna pro jednodenní výlety k historickým atrakcím rozesetým mezi okolními kopci. Jiné turisty však historie nezajímá; pro ně Antalya má fantastické pláže a výlety lodí kolem pobřeží, které skýtají lákavé výhledy. Ať už hledáte kterýkoli typ dovolené, můžete se inspirovat tímto přehledem hlavních atrakcí Antalye.

 

Staré město Antalya

Okrsek Kaleiçi podobající se labyrintu je jako stvořený k procházkám. Perfektně zrestaurované nabílené osmanské domy s červenými střechami lemují kamenné ulice, kde dnes najdete spoustu butikových hotelů, obchodů se suvenýry, galerií a restaurací. Můžete samozřejmě jen tak nasávat prostředí starého světa, ale také zde najdete spoustu menších turistických atrakcí. Hlavní náměstí bylo kdysi prostorem u brány (do pevnosti) s hodinovou věží obloženou kameny, zatímco mešita Tekeli Mehmet Paşa z 18. století stojí za pozornost kvůli svému bohatě zdobenému obkládanému interiéru. Na ul. Hesapçi Sokak najdete známý Kesik Minare („zkrácený minaret“). Představuje jediný dochovaný zbytek z budovy zničené požárem v 19. století, která vznikla původně jako římský chrám, byla proměněna v byzantský kostel a nakonec se z ní stala mešita.

 

Vyplujte ze starého přístavu na Středozemní moře

Starý přístav v Antalyi, který leží v mezeře mezi útesy v severozápadním rohu starého města, představuje malebný shluk kaváren a restaurací shlížejících na pohupující se jachty připravené vyplout na Středozemní moře. V současné klidné atmosféře výletních plaveb je obtížné si představit, že byl kdysi významným ekonomickým centrem oblasti Antalye: od 2. století až do poloviny 20. století to byl hlavní přístav, kterým do města a okolní oblasti přicházel obchod a prosperita. Dnes tady můžete pozorovat slunce zapadající nad mořem a přitom popíjet kávu, nebo nasednout do některé z lodí a vydat se na jednodenní výlet;  lodní výlety jsou zaměřeny na návštěvníky, kteří hledají slunce a pláže, s krásnými výhledy na pobřeží a plaváním ve Středozemním moři.

Více zde:

Relaxujte na pláži Konyaalti

16 turistických atrakcí turecké Antalye 2

Západně od centra Antalye leží pláž Konyaalti, jeden z předních písčitých úseků v Antalyi, s malebným pozadím hor svažujících se dolů k pobřeží. Během léta je tento úsek (více oblázkový než písčitý) mimořádně oblíbeným cílem místních i zahraničních návštěvníků, kde klidné dny na pláži usnadňuje spousta zařízení a vybavení. Vypůjčit si můžete plážová lehátka a slunečníky, k dispozici jsou toalety a sprchy, zatímco promenáda lemovaná palmami za pláží nabízí obchody s občerstvením, kavárny a restaurace, kdybyste dostali chuť na něco k jídlu. Pláž je dobře přístupná z města, takže se jedná o velmi oblíbené místo pro turisty, kteří se ubytovali v některém stylovém butikovém hotelu ve starém městě, i pro návštěvníky ubytované v plážových hotelech.

Adresa: Akdeniz Bulvarı

 

Jednodenní výlet do Aspendosu

Hlavní důvod, proč milovníci historie míří do Antalye je výlet do starověkého města Aspendos ležícího 47 km východně odtud. Archeologická lokalita zahrnuje římské divadlo často považované za nejlépe zachovalé svého druhu na světě a jednu z předních turistických atrakcí v Turecku. Obdobím slávy prošel Aspendos ve 2. a 3. stol.n.l., kdy vznikla většina staveb, jejichž ruiny dnes uvidíte. Kromě divadla, které bylo plně zrekonstruováno a může v něm sedět až 15 000 diváků, zůstává většina lokality v ruinách a bude zajímat asi jen největší nadšence. Pokud budete mít omezené množství času, ale přitom chtít stihnout co nejvíce památek v regionu Antalye, je možné podniknout celodenní výlet do Aspendosu, Perge a k vodopádu Manavgat, při kterém stihnete tři nejoblíbenější atrakce v jednom dni. Zahrnuje prohlídku římských ruin Aspendosu a Perge, vstup do Aspendosu a návštěvu vodopádu (který se nachází blízko města Side), oběd a vyzvednutí z hotelu v Antalyi + dopravu zpět.

 

Opalování a plavání na pláži Lara

Jižně od centra Antalye leží pláž Lara oblíbená kvůli svému měkkému bílému písku a vybavení pro rodiny s dětmi, v pozadí s kavárnami a restauracemi, a se spoustou aktivit. Návštvníci, kteří chtějí vyrazit na vodu, zde najdou půjčovnu vodních skútrů a standup paddleboardů, zatímco ti, kdo nechtějí dělat nic namáhavějšího než odpočívat na slunci, si zde mohou vypůjčit plážová lehátka a slunečníky. V okolí najdete velké množství plážových resortů a hotelů, takže pro turisty, kteří přijíždějí do Antalye kvůli plážovým radovánkám, představuje Lara Beach hlavní atrakci. Pamatujte přitom na skutečnost, že během hlavních letních měsíců může být pláž přelidněná.

Pláže v Antalyi

Ruiny města Termessos

Aspendos sice sklízí hlavní slávu a pozornost turistů, ale Termessos 34 km severozápadně od Antalye ho předčí, pokud jde o atmosféru. Řekům ani Římanům se nepodařilo zkrotit bojovné obyvatele Pisidie, kteří vášnivě bránili svoji nezávislost z horského, strašidelně působícího města Termessos. Uvidíte zde dobře zachovalé zbytky starověkého města rozeseté po skalnatém svahu kopce, s dechberoucími výhledy na okolní krajinu. Obujte si pevné boty a vezměte s sebou spoustu vody, pokud si budete chtít lokalitu plně prohlédnout. Ulice s kolonádou a horní agora jsou obzvlášť působivé, ale nenechte si ujít ani divadlo, kde najdete fanstatické výhledy na vrcholky pohoří Taurus.

 

Muzeum Antalye

Pokud Vás zajímá antická historie této části pobřeží Turecka, nenechte si ujít návštěvu vynikajícího Muzea Antalye. Oslnivé expozice ukazují nejlepší nálezy ze všech hlavních archeologických lokalit v okolní krajině. Navíc je sbírka vystavena příkladným způsobem, takže usnadňuje pochopení bohaté a značně komplikované historie této části pobřeží. Velká archeologická část nabízí exponáty od doby bronzové po dobu byzantskou, i když známé jsou především sochy vytvořené během helénistického a římského období ve starověkých městech Perge, Xanthos a Patara.

Adresa: Konyaaltı Caddesi 88

 

Obdivujte Yivli Minare

Jednu z nejcharakterističtějších pamětihodností Antalye nacházející se ve starém městě, Yivli Minare („rýhovaný minaret“), nechal postavit seldžucký sultán Alaeddin Keykubad (1219-36). Minaret je typickým a mimořádně dobře zachovalým příkladem seldžucké architektury s hranatou základnou, na níž leží oktagonální část nesoucí žlábkovaný dřík, zatímco vrchol zdobí galerie s nepravými oblouky. Přilehlá mešita ze 14. století slouží svému účelu do dnešního dne. Minaret stojí hned vedle brány Kale vedoucí do starého města. Naproti minaretu spatříte hodinovou věž z osmanské éry a v okolí pár hrobek ze 14. století.

Adresa: Cumhuriyet Caddesi

 

Hadriánova brána 

16 turistických atrakcí turecké Antalye 3

Nejdramatičtější vstup do okrsku starého města představuje tzv. Hadriánova brána (turecky nazývaná Uçkapılar), hlavní brána vedoucí do východní části starého města. V této části města se podařilo zachovat značné úseky helénistických a římských městských hradeb, ale Hadriánova brána představuje nejvýznamnější součást. Byla vybudována v roce 130 n.l. pro návštěvu císaře Hadriána a je to velkolepá tříoblouková mramorová brána lemovaná impozantními věžemi a s bohatou ryteckou výzdobou. Když budete procházet pod oblouky, podívejte se na strop, kde uvidíte nejlepší rytiny.

Adresa: Atatürk Caddesi

 

Výhledy z římské pevnosti

Podsaditá válcová věž vysoká 14 m byla vybudována ve 2. stol. n.l. a shlíží na starý přístav z okraje Parku Karaalioğlu. Nikdo dnes neví, jaký byl její přesný účel, ale většina odborníků se shoduje, že působila jako strážní věž či maják nad rušným přístavem. Dnes představuje skvělé místo pro pozorování západu slunce nebo panoramatické výhledy na starý přístav. Park samotný je přední lokalitou pro pořádání pikniků a klidné místo plné květin, kam můžete uniknout z ulic města. Udělejte to jako místní a vydejte se sem na procházku v době soumraku. Kolem najdete vynikající kavárny, pokud byste se potřebovali posilnit.

 

Rafting na divoké řece v Národním parku Kaňon Köprülü

Pro milovníky vody a každého kdo, touží po adrenalinu, představuje NP Kaňon Köprülü 90 km severovýchodně od Antalye jednu z předních destinací pro jednodenní výlet. Modrozelená řeka Köprülü se klikatí mezi dramaticky působícími rozeklanými skalami a stala se jedním z nejoblíbenějších cílů pro rafting na divoké řece v Turecku. Většina lidí se sem vydá z Antalye na půldenní výlet s raftingem, ale pokud byste se chtěli vydat dále, národní park nabízí rovněž spoustu příležitostí pro pěší turistiku a pár starověkých ruin. Pokud se nebudete chtít vydat na přímo vodu, ale rádi byste viděli scenérii v kaňonu, v hlavní vesnici naleznete nábřežní kavárny se skvělými výhledy. NP Köprülü Canyon je rovněž dobře přístupný z města Side, které leží 64 km jihovýchodně od parku.

 

Starověké město Perge

Velký stadion plný suti, napůl zničené chrámy a obří agora s kolonádou v Perge jsou prodchnuty atmosférou dávné slávy. Kdysi se jednalo o metropoli starověké Pamfýlie, která vzkvétala v době řecké a pak římské vlády. Zdejší ruiny asi 17 km východně od Antalye nejsou tak známé jako jiné na středozemním pobřeží Turecka, a proto také přitahují menší davy a návštěvníci si mohou v klidu prohlížet dlouhou ulici s kolonádou a napůl zřícené chrámy. Obzvlášť zajímavé jsou římské lázně, helénistická brána a prostor akropole s dalekými výhledy. Jedná se o nejlépe dostupnou lokalitu starověkého města, kam se odvážní cestovatelé mohou vydat z Antalye, protože systém tramvají v Antalyi dnes sahá až k městu Aksu, odkud je to už jen 2 km (pěšky) ke vstupu.

 

Olympos a Chiméra

Téměř dvoj-vesnice Olympos a Çirali asi 84 km jihozápadně od Antalye leží na pěkném úseku pobřeží nedaleko zarostlých ruin starověkého lýkijského města Olympos. Kromě ruin ke zdejším oblíbeným atrakcím patří také chiméra (chimaera), přirozeně se objevující „věčné plameny“ (vývěry zemního plynu), které se vynořují ze skalnaté hory. Olympos je oblíbeným cílem baťůžkářů a má pověst místa rušného po setmění, zatímco Çirali je více odlehlé a nabízí především relaxaci na pláži. Obě místa jsou ideálním cílem pro každého, kdo hledá plážovou dovolenou mimo účelově vybudované turistické resorty v Turecku.

 

Jednodenní výlet s návštěvou starověké lokality Phaselis

Starý lýkijský přístav Phaselis asi 60 km jihozápadně od Antalye je místem, kde Alexandr Veliký v roce 334 př.n.l. založil své zimní sídlo. Najdete zde zbytky divadla, akvaduktu, chrámů a ulice s kolonádou, které si můžete prohlédnout spolu s oblouky Hadriánovy brány (poznámka: jiné než je ve městě Antalya), které byly vybudovány v roce 114 n.l.. Ruiny se nacházejí na velmi pěkném místě u moře a malé muzeum na místě vystavuje vykopávky. Budete-li mít čas, pár kilometrů před lokalitou Phaselis najdete lanovku Olympos Teleferik, která jezdí po svahu hory Tahtali na vrchol (2275 m) skýtající panoramatické výhledy na pobřeží.

 

Navštivte krasové prameny v regionu Antalya

Vápencová krajina kolem Antalye je bohatá na krasové prameny, závrty a vodopády. Vápencové usazeniny z pramenů nahromaděné během 1,5-2 mil. let vytvořily velké travertinové terasy – při podobném procesu vznikly také slavné terasy v tureckém Pamukkale. V Kırkgöz a v Pınarbası severozápadně od Antalye najdete prameny a závrty, ale nejslavnějším krasovým prkem v okolní oblasti jsou vodopády Horní Düden. Zdejší kaskády, vzdálené 10 km severně od centra Antalye, se řítí do úzkého kaňonu vedle vyhlídkové plošiny s kavárnou a prostorem pro pikniky. Výlet sem představuje příjemnou změnu po hojnosti historických památek v Antalyi.

 

Potápění v jeskyni Karain

Jeskyně Karain asi 27 km severozápadně od Antalye nedaleko obce Döşemealtı byla osídlena pravěkými lidmi a přinesla nálezy z období spodního a středního paleolitu. Některé z nálezů jsou vystaveny v malém, ale pozoruhodně obsáhlém muzeu na místě. Široké klenuté jeskyně představují dobrou příležitost pro nenáročný průzkum jeskyní a jsou velmi oblíbeným cílem místních rodin, které chtějí vyrazit ven z města. Pokud to bude možné, snažte se sem přijít v týdnu, kdy bývá méně rušno. Budete-li mít auto z půjčovny, návštěva jeskyně a muzea spolu s krasovými prameny o něco dál na sever představují dobrý tip na jednodenní výlet. Milovníci jeskyní si v okolí Antalye mohou prohlédnout také další jeskyně, které jsou dostupné při jednodenních výletech. Asi 45 km severně od města najdete jeskyni Kocain Cave, která je ukryta hluboko v krasových horách regionu. Jeskyni o délce 600 m jako první prozkoumával K. Kökten, jehož nálezy ukázaly, že byla obydlena už v pravěku. U vstupu je obrovská římská cisterna na vodu a také stopy velmi raného osídlení. Jeskyně je kolosálních rozměrů a spatříte v ní mamutí stalagmity, které se zformovaly do podivných a ztřeštěných tvarů. Vezměte si s sebou baterku a pevné boty, pokud budete chtít blíže prozkoumat vnitřek jeskyně, protože zde může být velmi kluzko.

***

16 turistických atrakcí turecké Antalye 4

KDE SE UBYTOVAT

Budete-li v Antalyi poprvé, výběr místa, kde se ubytujete, závisí na tom, co máte v plánu dělat. Pokud Vaším hlavním cílem bude poznávat historické prostředí města, udělejte si základnu v prostoru starého města (Kaleiçi) s jeho změtí kamenných ulic a nabílených osmanských domů. Pokud je však Vaší prioritou moře, písek a slunce, nejlepší volbou bude plážový okrsek u Lara Beach s luxusními resorty all inclusive. Odtud je staré město vzdáleno 30 minut cesty autem, což znamená snadný půldenní nebo celodenní výlet.

Luxusní hotely: na pláži v okrsku Lara leží Aska Lara Resort & Spa 5*, resort vhodný pro rodiny s dětmi s výběrem bazénů, honosným spa a celou zábavní zónou včetně parku se skluzavkami, zipline a lezeckou stěnou, aby se malí hosté nenudili. Ideální místo pro luxusní a příjemnou rodinnou dovolenou, Delphin Imperial Hotel 5* (také na pláži Lara), nabízí velké moderní pokoje s akcenty a balkony ze světlého dřeva, rozsáhlý areál s tenisovými kurty a několika bazény (takže vždy bude dost místa na opalování se), dále tělocvičnu, spa a spoustu podniků s jídlem. Dětem jsou k dispozici dobře vybavené herní plochy a vodní skluzavky. Pokud jde o ubytování all inclusive, Liberty Hotels Lara 5* je další plážové zařízené vhodné pro rodiny s dětmi, známé svými vynikajícími restauracemi, pokoji v současném stylu a velkými bazény. Děti mohou dovádět na skluzavkách, hrát si v arkádě a herní místnosti nebo se přidat k aktivitám v dětském klubu, zatímco dospělí si dopřejí spa nebo si zahrají tenis na kurtech.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: přímo v srdci starého města najdete Kaucuk Hotel 3* v butikovém stylu, kde pokoje mají kamenné stěny, mnohé bohatě zdobený dřevěný strop a vyzařují starosvětský osmanský styl, zatímco dvůr s palmami nabízí bazén; snídaně je v ceně. Nedaleko odtud ve starém městě stojí vstřícný Eski Masal Hotel 4* se snídaní v ceně, bazénem ve dvoře a osobitě navrženými pokoji, každý s vlastním jedinečným charakterem.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: rovněž ve starém městě se nachází vzorně čistý Hotel Frankfurt 2* pouhých 8 minut chůze od Hadriánovy brány. Domácký Hadrian Gate Hotel 2* s vynikající hodnotou je vzdálen jen 100 m od slavné brány, nabízí bazén a snídani v ceně. Také v srdci starého města a 5 minut pěšky od pláže najdete Bacchus Pension 3*, jehož oblíbená nejvyšší terasa skýtá fantastické výhledy na moře.

Akční nabídka ubytování:

 

TIPY A VÝLETY

Prohlídky starého města (Kaleiçi):  prohlídka Antalye na elektrokole znamená 4 hodiny prohlížení pamětihodností pohodovým tempem, kdy navštívíte hlavní pamětihodnosti, jako je Hadriánova brána a Římský přístav. Zahrnuto je občerstvení a vyzvednutí z hotelu v Antalyi + doprava zpátky.

Prohlídka města Antalye představuje dobrou volbu, pokud budete mít omezené množství času. V jednom dni zahrnuje pěší prohlídku Kaleiçi, hodinový lodní výlet z Římského přístavu s výhledy na pobřeží a návštěvu Akvária v Antalyi. Zahrnut je oběd a vyzvednutí z hotelu + doprava zpátky.