Proměňte svoji koupelnu v marocký hammam

Proměňte svoji koupelnu v marocký hammam 1

Hammam je jedna z nejstarších tradic péče o tělo: parní lázeň, kam se lidé přicházejí očišťovat a kde bývají úplně nazí.

„Hammam čistí pokožku tím, že odstraňuje odumřelé kožní buňky a vypotíte zde toxiny,” vysvětluje Malika Rojhani, ředitelka spa v hotelu Royal Mansour v Marrákéši.

Černé mýdlo a tradiční kessa (rukavice na drhnutí) je základem každého hammamu, ale můžete zde najít také další místní nástroje.“

Když si budete chtít vytvořit hammam doma, pusťte si horkou sprchu nebo naplňte vanu vodou tak, aby v koupelně byla spousta páry. Pak se na pár minut namočte do horké vody, abyste pokožku připravili na drhnutí: voda by měla být horká, aby se předešlo podráždění, říká Rojhani. Až se pokožka prohřeje, naneste na celé tělo tradiční marocké černé mýdlo, nechte ho působit asi 2-3 minuty a pak ho opláchněte. Pokud nemáte černé mýdlo, můžete použít obyčejné mýdlo, ale musí být bez tuku a bez vůní, upozorňuje Rojhani, protože hydratující ingredience neumožní správné fungování drhnutí. Tip: pokud máte mastnou pleť ženy, přidejte pár kapek citronové šťávy. Až opláchnete černé mýdlo, vydrhněte celé tělo rukavicí kessa, abyste odstranili odumřelé buňky. Nakonec Rojhani doporučuje inspirovat se typickou procedurou spa v Royal Mansour a vylepšit přírodní zábal pomocí tradičního marockého jílu Ghassoul (seženete na Amazonu), růžové vody a lžíce arganového oleje. Po skončení drhnutí ho naneste na tělo na 5 minut a pak opláchněte. Vaše kůže bude citelně čistá a mimořádně měkká.

Akční nabídka Royal Mansour