Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a praček

Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a praček 1

Čína a Jižní Korea se cla dotknou nejvíce. Země se ohradili, že rozhodnutí poškozuje pravidla světového obchodu.

Spojené státy přistoupily k tvrdému uplatňování politiky „Amerika na prvním místě“. Tím jsou vysoké cel na solární panely a pračky.Cílem je podpora domácích výrobců, několik firmy z oblasti obnovitelných zdrojů energie však s rozhodnutím nesouhlasí a varují před propouštěním. Mnohé projekty v této oblasti se totiž pro zvýšené náklady budou muset zrušit nebo odložit.

Americký prezident Donald Trump v pondělí (22.1.) Schválil cel na solární panely a pračky. Uvedl, že tento krok by měl pomoci domácím producentem, což je základem jeho politiky „America First“ (Amerika na prvním místě).

Poškozování domácích firem

Trumpová rozhodnutí je považováno za nejvýraznější krok v oblasti obchodu od jeho rozhodnutí odstoupit od Trans-pacifické partnerství (TPP) a přehodnotit NAFTA (NAFTA).

Trump schválil cla na doporučení americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC), která uvedla, že dovoz těchto produktů poškozuje domácí firmy.

Výsledné cla však ani v jednom z případů nejsou v souladu s očekáváním. Cla na solární panely jsou nižší, než domácí producenti očekávali, zatímco nejvyšší cla na pračky jsou vyšší, než se předpokládalo a jsou vyšší i ve srovnání s doporučením ITC.

Na většinu dovážených solárních panelů se uplatní v prvním roce cla ve výši 30 procent, do čtvrtého roku od zahájení platnosti by měly klesnout na 15 procent. Určitý objem však bude možné dovézt bez cla.

Čína a Jižní Korea se cla dotknou nejvíce

V případě praček je clo stanovené v prvním roce na 20 procent a 50 procent, přičemž nižší clo platí pro prvních 1,2 milionu dovezených praček a výš nad tento objem. V 3. roce klesnou cla na 16 procent a 40 procent.

K rozhodnutí prezidenta USA už reagovali Čína i Jižní Korea, kterých se cla dotknou nejvíce. Zástupci obou zemí uvedli, že rozhodnutí poškozuje pravidla světového obchodu. Cla se kromě čínských výrobců dotknou například firmy Samsung. Ta přitom teprve nedávno spustila výrobu praček v Jižní Karolíně.

Kromě ní na cla doplatí i firma LG Electronics, která začala stavět závod v americkém státě Tennessee. Samsung prohlásil, že tento krok pouze poškodí běžné spotřebitele, kterým se zvýší ceny a sníží možnost výběru.

Nespokojenost Mexika

Nespokojenost dalo najevo i Mexiko, protože v jeho případě ITC uvedla, že dovoz z této země amerických výrobců neohrožuje. Přesto Trump schválil cla i pro dovoz z Mexika. Navíc, Washington oznámil, že následovat budou další kroky.

Cla podpoří zejména amerického výrobce praček Whirlpool či producentů solárních panelů Suniva a Solar World Americas. Na druhé straně, krok ostře kritizují zastánci obnovitelných zdrojů a firmy z této oblasti. Ztížení dovozu totiž zvýší náklady na instalaci solárních panelů.

Sdružení firem v oblasti sluneční energie SEIA odhaduje, že jen tento rok by v důsledku zrušení některých projektů mohlo přijít v USA o práci kolem 23.000 lidí.