17 hlavních atrakcí španělského Katalánska

17 hlavních atrakcí španělského Katalánska 1

Katalánsko (Katalánie) ohraničené horami a Středozemním mořem je tradiční region Španělska, vášnivě hrdý na svou jedinečnou kulturu.

Barcelona představuje jednu z nejoblíbenějších destinací v Katalánsku. Barevné pobřežní město překypuje atrakcemi a možnostmi aktivit. Se svým působivým starým městem, slavnou modernistickou architekturou, krásnými plážemi a živou městskou kulturou má Barcelona pro každý typ cestovatele něco. Co do historického významu s Barcelonou mohou soupeřit středověká města Girona a Tarragona, dávná římská metropole regionu. O něco dále v idylické krajině se zelenými údolími a mírnými kopci najdou turisté působivá historická města, malebné přístavy a tiché vesnice, kde nejhlasitější zvuky představuje cvrlikání ptáků a kostelní zvony. Katalánské pobřeží nadchne milovníky slunce svými přímořskými destinacemi, jako je letovisko Sitges a odlehlé zátoky u města Cadaqués na Costa Brava nebo klidné moře u pobřeží Costa Daurada. Na každé zastávce láká turisty místní gastronomie se specialitami, jako je Bacallà a la Llauna (smažená treska v paprikové omáčce se zelenou petrželí), escalivada (pečený lilek, kapie a cibule v olivovém oleji) a esqueixada (salát z papriky, rajčat a solené tresky). 

 

Barcelona 

17 hlavních atrakcí španělského Katalánska 2

Slunečná a rušná Barcelona, která je metropolí Katalánska, nabízí nádhernou středomořskou scenérii v kombinaci s dynamickou energií města. Nejpůsobivější částí starého města je Barri Gòtic (Gotická čtvrť), příjemný okrsek s mimořádně úzkými ulicemi, starobylými uličkami a tichými náměstími, kde se scházejí místní. Často uslyšíte pouliční muzikanty, jak na skrytých náměstích hrají na klasickou španělskou kytaru, což dál přispívá ke kouzlu prostředí. Nejživější tah v Barceloně je La Rambla, třída lemovaná stromy s mnoha obchody a venkovními kavárnami vyhledávanými turisty. La Rambla je centrem společenského života ve městě a překypuje energií ve dne i v noci. Když budete procházet po La Rambla, můžete obdivovat palác Palau Güell, mistrovské dílo avantgardní architektury Antoni Gaudího. Je na seznamu památek UNESCO a původně na konci 19. století byl navržen jako soukromé sídlo rodiny Güellových. K hlavním atrakcím Barcelony patří bazilika Sagrada Familia,  surrealistická stavba a fungující svatostánek, a Park Güell (UNESCO), veřejný park s fantastickými lavičkami a hravými fontánami zdobenými barevnými keramickými úlomky. Bazilika Sagrada Familia i Park Güell jsou na seznamu UNESCO a vytvořil je Antoni Gaudí.

Barcelona je známá svými kulturními atrakcemi a může se chlubit více jak 50 špičkovými muzei. K oblíbeným muzeím patří Picassovo muzeum, které vystavuje sbírku Picassových děl od jeho raného období, a Národní muzeum umění Katalánska s dobře uspořádanou sbírkou románského a gotického umění, renesančních a barokních obrazů, katalánského modernistického umění a fotografií. Pro mnoho návštěvníků představuje další lákadlo jídlo. Barcelona nabízí 19 michelinských restaurací. Pokud jde o katalánskou gastronomii mezi prohlídkami pamětihodností, gurmáni si mohou dopřát jídlo v restauraci Moments (se 2 michelin.  hvězdičkami) na elegantní třídě Passeig de Gràcia v hotelu Mandarin Oriental Barcelona 5*, jen pár kroků od Gaudího Casa Batlló a pár bloků od Casa Milà (La Pedrera), nejslavnější obytné budovy vytvořené Gaudím.

 

Pobřeží Costa Brava 

Pobřeží Costa Brava („Drsné pobřeží“) se táhne od města Blanes severovýchodním směrem až ke katalánské hranici s Francií a jedná se o nejpůsobivější úsek pobřeží ve Španělsku. Pobřeží o délce téměř 2000 km se skalnatými útesy a idylickými plážemi patří k nejoblíbenějším přímořským rekreačním destinacím v západní Evropě a jeho nabílená městečka přitahují umělce včetně Dalího, Picassa a M. Chagalla. Písčité pláže,  jako je ta v pestrém rybářském městečku Calella de Palafrugell, leží ukryté v zátokách pod útesy, zatímc jiná městečka, jako je Santa Susanna, mají na výběr z několika pláží, od rušných úseků plných lidí a kiosků přes tiché zátoky až po pláže vybavené na vodní sporty včetně plachtění na plachetnici.

 

Klášter Montserrat 

17 hlavních atrakcí španělského Katalánska 3

Nádherný benediktinský klášter Montserrat stojí na skalnatém výběžku obklopený fantasticky zerodovanými skalami. Pozoruhodná přírodní lokalita působí neskutečným a inspirativním dojmem. Lanovka převáží návštěvníky ke klášteru – převýšení je více jak 500 m. Z této vyvýšené polohy se nabízejí dechberoucí výhledy na krajinu Katalánska. Historie kláštera sahá až do roku 1025, kdy byl založen na místě malé horské poustevny/opatství Santa Maria de Montserrat. Brzy se však začaly šířit zprávy o zázracích, které zde vykonala Panna Maria, a klášter se rozrostl ve významné poutní místo. Rytina Panny Marie Montserratské z 12. století, známá jako „La Moreneta“, je dodnes uctívána věřícími a Montserrat patří k předním turistickým atrakcím Španělska https://www.topmagazine.cz/sestnact-hlavnich-turistickych-atrakci-spanelska/  . Klášterní komplex zahrnuje románský kostel, knihovnu pocházející z 12. století a muzeum výtvarného umění a archeologie. Návštěvníci zde rovněž naleznou obchody, restaurace, trh s potravinami a jídelnu. Turisté mohou přenocovat v Hotelu Abat Cisneros 3*, který je umístěn ve zmodernizované klášterní budově, která sloužila jako ubytovna poutníků od roku 1563.

 

Město Girona

Girona je lesknoucí se korunní klenot Katalánska. Středověké město s hradbami ležící 103 km od Barcelony vykazuje bohaté kulturní dědictví s různými vlivy, od starých Římanů přes maurské Araby až po Židy. Staré město vybudované na pravém břehu řeky Onyar zahrnuje dvě oblasti ležící za starobylými hradbami: Força Vella, která kopíruje původní římské město založené před více jak 2000 lety, a středověkou čtvrť, která město rozšířila ve 14. a 15. staletí. Působivé historické čtvrti jsou tvořeny úzkými ulicemi pouze pro pěší a působivými středověkými budovami. Ve Força Vella se tyčí katedrála v Gironě představující zajímavou směsici architektonických prvků: má románský ambit, gotický interiér a barokní fasádu. Klenutá chrámová loď je druhá největší na světě (po Svatopetrské bazilice ve Vatikánu). Pokladnice katedrály vystavuje vzácnou románskou tapisérii známou jako Gobelín Stvoření spolu se středověkými rukopisy. K dalším významným náboženským památkám patří benediktinský klášter Sant Pere de Galligants z 12. století, románská kaple Sant Nicolau (dnes používaná jako prostor pro výstavy) a klášter Sant Domènec de Girona ze 13. století (na seznamu španělských památek), který je obklopen krásnou zahradou.

Hlavním lákadlem starého města je La Rambla de la Llibertat, pěší ulice s arkádami lemovaná obchody a venkovními kavárnami. Náměstí Plaça de l’Oli a Plaça del Vi si uchovala své původní prostředí. Další zajímavá oblast, která stojí za pozornost, je stará židovská čtvrť (El Call), jedna z nejlépe zachovalých ve Španělsku, která byla domovem židovské komunity od 12. do 15. století. Během středověku zde fungovala významná synagoga a centrum kabalistických studií. Muzeum  židovské historie (Museu d’Història dels Jueus) je umístěno v bývalé synagoze v židovské čtvrti. Nedaleko odtud mohou návštěvníci objevovat kulturní odkaz Maurů. Arabské lázně (Els Banys Àrabs de Girona), které byly vybudovány v 12. století a prošly proměnou ve 13. století, zahrnují pavilon se sloupy v islámském stylu zakončenými oktagonální kupolí.

 

Město Tarragona

Tarragona je rušné přímořské město, které má vše podstatné: slunce, pláže, vynikající restaurace a zajímavé historické památky. Přístavní město ležící asi 100 km od Barcelony na Costa Daurada určitě stojí za výlet, anebo jako alternativní základna pro poznávání Katalánska. Milovníci pláži zde jistě rádi stráví pár dní. Většina města nabízí výhled na Středozemí moře a pozoruhodná pláž Milagro je v docházkové vzdálenosti od historického centra. Příznivci historie budou nadšeni římskými stavbami (UNESCO) po celé Tarragoně, především mimořádně dobře zachovalým římským amfiteátrem z 2. století. K předním atrakcím Tarragony patří také katedrála z románského období a středověké centrum města s pozoruhodným labyrintem úzkých uliček pouze pro pěší. V Tarragoně si nenechte ujít malebný přístavní okrsek Barrio El Serrallo, zatímco El Serrallo je stará rybářská vesnice a dnes živý pobřežní okrsek. V přístavu kotví velká flotila rybářských lodí, kdy úlovky bývají prodávány na zdejším rybím trhu. V nábřežních restauracích v okrsku si můžete dopřát vynikající jídlo z ryb či mořských plodů.

 

Město Sitges

U Středozemního moře jen 42 km od Barcelony leží Sitges, který láká návštěvníky hledající zlatavé pláže a relaxaci s hýčkáním. Město má pláž s Modrou vlajkou s klidným mořem ideálním na plavání. K prostředí přímořského letoviska přispívá přístaviště pro jachty a golfová hřiště. Sitges ale také nabízí kulturu: jeho historické centrum zahrnuje pěkný kostel kostel Sant Bartomeu i Santa Tecla. Na konci 19. a na začátku 20. staletí byla vybudována řada pamětihodností ve stylu španělského modernismu. Vynikajícím příkladem avantgardní modernistické architektury je Muzeum Cau Ferrat v budově, kde žil španělský umělec Santiago Rusiñol. Jeho dům a ateliér se stal místem setkávání mnoha umělců a intelektuálů, což do města přineslo bohémskou atmosféru. Sitges má hodně co nabídnout také těm, kdo ocení gurmánskou kuchyni. Město se může chlubit řadou renomovaných restaurací, které podávají vynikající kuchyni, především katalánské pokrmy.

 

Dalího muzeum ve Figueres 

17 hlavních atrakcí španělského Katalánska 4

Tradiční katalánské město Figueres, které je známé díky svému spojení se Salvadorem Dalím, leží na tiché říční pláni v provincii Girona, 140 km od Barcelony. Hlavní atrakcí města je Muzeum-divadlo Salvadora Dalího, které se věnuje dílu tohoto génia surrealismu. Muzeum je umístěno v budově Městského divadla z 19. století, přináší všechny aspekty Dalího umění a vystavuje některé z jeho nejvýznamnějších mistrovských prací-obrazů. Široká sbírka ukazuje celý rozsah umělcova kreativního projevu. Zahrnuje také filmovou knihovnu se sbírkou audiovizuálního obsahu vytvořeného Dalím. V průběhu roku muzeum hostí dočasné expozice.

Adresa: 5 Plaza Gala-Salvador Dalí, 17600 Figueres

 

Národní park Cadaqués a Národní park Cap de Creus

Nedaleko Přírodního parku Cap de Creus leží Cadaqués, půvabné městečko na pobřeží Costa Brava 170 km od Barcelony. Jeho staré město s nabílenými domy kolem kryté zátoky skýtá prostředí charakteristické pro středomořský přístav. Městečko okouzluje po celá desetiletí umělce a dnes nabízí dynamickou kulturní scénu s mnoha galeriemi a muzei. NP Cap de Creus je přírodní rezervace na poloostrově Creus zahrnující čistý úsek pobřeží a tyrkysově modrého moře. Drsné skalnaté pobřeží NP Cap de Creus skýtá příležitosti pro pěší turistiku a procházky do přírody. Asi 30 minut autem od Cap de Creus leží pobřežní městečko Roses, jehož historie sahá až k řecké kolonii. Ve městě Roses najdete monumentální renesanční citadelu La Ciudadela shlížející na Středozemní moře.

 

Klášter Poblet 

Klášter Poblet (Real Monasterio de Santa María de Poblet) se nachází 141 km od Barcelony v NP Poblet. Klášterní komplex (úvodní foto) je majestátní a leží v klidné krajině s kopci porostlými vinicemi. Je obklopen obrannými hradbami s cimbuřím, takže z dálky vypadá jako opevněná citadela. Klášter byl založen v 12. století pro cisterciácké mnichy, kteří zde sídlí po celá staletí. V komplexu budov dodnes působí fungující klášter s refektářem a společnými ložnicemi mnichů. Klášterní komplex, který je klenotem cisterciácké architektury, byl z velké části vybudován v 14. století, s výjimkou románsko-gotického ambitu, který pochází z 12.-13. století, a pár architektonických prvků, které byly doplněny v 15. a 17. staletí. Klášter je na seznamu památek UNESCO.

Klášter Poblet od 13. století sloužil jako královský pantheon (pohřebiště). V klášterní bazilice Santa María de Poblet jsou umístěny hrobky aragonských králů. Turisté mohou klášter navštívit po celý rok s výjimkou 1. ledna, 27. února, 2. července, 25. prosince 26. prosince. Klášter je otevřen pro návštěvníky pondělí do soboty od 10 do 17,30 a v neděli od 10,30 do 17,30; polední přestávka bývá denně od 12,30 do 15 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout baziliku, ambit a kapitulu. Klášterní komplex rovněž zahrnuje muzeum a knihovnu s archivem historických dokumentů.

V komplexu se nachází 3* hotel, který nahradil ubytovnu pro poutníky ze 13. století. Hostatgeria de Poblet 3* nabízí turistům klidný nocleh v přírodní rezervaci. Pokoje mají minimalistický moderní dekor a skýtají skvělé výhledy na hory. Zařízení hotelu zahrnuje služby concierge, kavárnu, snídaňový bufet, noviny zdarma, herní místnost a půjčovnu jízdních kol.

Adresa: Monasterio de Poblet, 43448 Vimbodi

17 hlavních atrakcí španělského Katalánska 5
Costa Brava

Středověké město Vic

Malebné středověké město Vic leží v tichém prostředí na břehu řeky Mèder asi 72 km od Barcelony a je známé svým uměleckým dědictvím. Město má dvě historické čtvrti: oblast kolem hradu Castillo de Montcada a kolem katedrály. Katedrála Sant Pere (otevřeno denně 10-13 a 16-19 hod.) představuje výborné místo, kde můžete začít prohlídku. Má románskou zvonici, gotický ambit a neoklasicisticko-barokní fasádu, takže kombinuje architektonické styly odrážející renovace během staletí. Interiér katedrály je zdoben nádhernými nástěnnými malbami od Josepa María Serta. Další nezbytnou zastávkou je Biskupské muzeum ve Vic (Museu Episcopal de Vic) na nám. Plaça Bisbe Oliba. Je umístěno v moderní budově hned vedle zvonice katedrály a uchovává sbírky výtvarného umění, archeologie, textilií, nábytku a dekorativních předmětů. K nejzajímavějším exponátům patří římské mince, renesanční oltářní obrazy a mistrovské náboženské obrazy+sochy  z románského a středověkého období.

Pro ty, kdo hledají nocleh s hýčkáním, je tu luxusní hotel Parador de Vic-Sau 4* ukrytý v zelené zahradě s výhledy na pohoří Guillerías a přehradu Sau Reservoir. Hotel nabízí venkovní bazén a kvalitní restauraci, která podává tradiční katalánskou kuchyni. Menu obsahuje speciality z okresu Osuna (část Katalánska, kde se hotel nachází).

 

Město Besalú

Půvabné středověké město Besalú je tvořeno malebnou změtí kamenných ulic a tichých náměstí, kde uvidíte působivé historické budovy. Město má starou sefardskou čtvrť se středověkými židovskými lázněmi, které sloužily k rituálnímu omývání. V Besalú najdete několik pozoruhodných starobylých křesťanských památek, jako je benediktinský klášter Sant Pere z 10. století, kolegiátní kostel Santa María z 12. století, románský kostel Sant Vicenç z 13. století a Sant Julià ze 17. století. Dalším pozůstatkem minulosti města je Starý most (Puente Viejo) vybudovaný v 11. století a zrenovovaný ve 14. století. Besalú leží 133 km od Barcelony v klidné části Katalánska, nedaleko přírodní rezervace La Garrotxa ve zvlněných kopcích na začátku Pyrenejí.

Město Olot a podhůří Pyrenejí

Město Olot ležící v podhůří Pyrenejí (112 km od Barcelony) nabízí pohodovou atmosféru a dynamický kulturní život. Příjemné třídy lemované stromy, malebné venkovní kavárny a stará šlechtická sídla propůjčují městu elegantní prostředí. K turistickým atrakcím Olotu patří muzeum moderního umění, řada galerií a farní kostel Sant Esteve z 18. století s vynikajícím barokním oltářním obrazem. Muzeum Garrotxa je věnováno umělecké a kulturní historii okresu Garrotxa. Zahrnuje galerii vystavující díla umělců Escola d’Art d’Olot (umělecké školy v Olotu) a další prostor věnovaný umění 20. a 21. století. Pro ty, kdo se zajímají o současné umění, je muzeum jedním z nejlepších, které mohou v regionu navštívit. Milovníci přírody se mohou vydat na výlet z Olotu do NP Zona Volcánica de la Garrotxa, kde najdou pozoruhodnou drsnou krajinu vytvořenou sopkami.

.

Město La Seu d’Urgell

Cestovatelé se mohou vydat za relaxací do poklidného městečka La Seu d’Urgell, které má krásné okolí v pozadí s katalánskými horami a andorrskými Pyrenejemi. Malebné historické město leží v provincii Lleida 173 km od Barcelony a 88 km od NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Nejzajímavější pamětihodností je románská katedrála s patrnými italskými vlivy vybudovaná v 11. a 12. staletí. Dále zde najdete románský kostel Sant Miquel z 11. století, Ayuntamiento (radnici) z 15. století  a klášter Sant Domingo, který byl proměněn v hotel Parador de Turismo 4*.

 

Románský klášter Santa María de Ripoll

17 hlavních atrakcí španělského Katalánska 6

Románský klášter Santa María de Ripoll představoval ve středověku významné klášterní centrum Katalánska. Pochází z 12. století a jeho komplex zahrnuje kostel s mimořádným portikem zobrazujícím biblické scény a s klidným ambitem, který měl inspirovat k rozjímání a meditaci. Další zajímavou náboženskou stavbou v Ripollu je kostel Iglesia de Sant Pere z 12. století  s pre-románskými architektonickými prvky. Dnes je v kostele umístěno etnografické muzeum města. V 19. století s příchodem železnice se Ripoll (109 km od Barcelony) stal rušným obchodním městem s vzkvétajícím textilním průmyslem.

 

Město Banyoles

Idylické útočiště v přírodě leží jen 18 km od Girony a 121 km od Barcelony, nedaleko Přírodní rezervace La Garrotxa. Město obklopené zelenými kopci Sierra Rocacorba leží mezi dvěma řekami na břehu jezera Banyoles. Banyoles má starobylou historii s významným textilním průmyslem od 13. století. V malebném centru města se nachází několik zajímavých náboženských budov: kostel Santa María del Turers ze 14. století  a neoklasicistický klášter of Sant Esteve. K dalším pamětihodnostem patří Pia Almoina, středověký dům vybudovaný v 14. století, kde je dnes umístěno Archeologické muzeum, a Llotja del Tint, budova z 15. století, v níž se kdysi barvily textilie. Hlavním lákadlem Banyolesu je však krásné jezero s obvodem 6 km. Jedná se o skvělé místo pro relaxaci, procházky přírodou, cyklistiku nebo plavbu na člunu. Turisté si zde mohou vypůjčit člun na veslování, kajak nebo kanoi. Další oblíbenou aktivitou je rybaření.

 

Katedrála v Solsoně

Nádherná katedrála v Solsoně 107 km od Barcelony byla vybudována ve 14. století v gotickém stylu, ale jsou zde patrné architektonické prvky staršího románského stylu. Návštěvníci obdivují prostorný klenutý interiér s jednou lodí. Typicky pro románský styl má interiér 3 apsidy vyzdobené arkádami. Z původní románské stavby pochází také zvonice. Fasádu zdobí barokní prvky z 18. století, zatímco v neoklasicistickém ambitu je k vidění románská kamenná ikona-socha Panny Marie z kláštera.

 

Embalse de Talarn – jezero s hydroelektrárnou

Asi 8 km severně od obce Tremp najdete Embalse de Talarn, velké jezero-přehradu, na níž funguje hydroelektrárna. Jedna z největších sladkovodních ploch v Katalánsku je obklopena krásnou scenérií s borovicemi a izolovanými zátokami. K oblíbeným aktivitám patří rybaření, pozorování ptactva, plavba na člunu a kempování. Okolním terénem se vinou značené pěší turistické stezky a trasy pro vozidla 4×4.

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.