Hlavní turistické atrakce Barcelony 1/2

Hlavní turistické atrakce Barcelony 1/2 1

Katalánská metropole Barcelona je úžasné pobřežní velkoměsto, které se může chlubit svojí krásou a slunečným životním stylem. Nádherné scenérie, dechberoucí architektura a skvělé kulturní atrakce vytvářejí lákavou destinaci. K jejímu kouzlu samozřejmě přispívá také příjemné středomořské klima.

Barcelona zahrnuje působivou středověkou čtvrť Barri Gotic s kouzelnými starosvětským prostředím, ale ještě více je známá svou modernistickou architekturou. Na podobě města zanechal přetrvávající stopu slavný architekt Antoni Gaudí svými avantgardními surrealistickými budovami, z nichž některé jsou na seznamu památek UNESCO. Po prohlídce pamětihodností mohou turisté jen tak relaxovat a nasávat zdejší radostnou atmosféru. Návštěvníci se mohou projít po třídě La Rambla, kde rádi tráví čas místní, opalovat se na písčitých plážích u přístavu a dopřát si v klidu jídlo na venkovní terase restaurace. K nejlepším možnostem, jak poznávat Barcelonu, patří bezcílé potulování se a objevování skrytých vedlejších ulic s malými kavárnami nebo zastávka na některém z klidných náměstí, kde pouliční muzikanti vybrnkávají španělské melodie. Příjemná překvapení na Vás čekají za každým rohem. 

 

Chrám Sagrada Familia

Hlavní turistické atrakce Barcelony 1/2 2

Basílica de la Sagrada Família (bazilika Sv. Rodiny) se nachází v severní části města, kde dominuje okolí svými 18 charakteristickými věžemi tyčícími se nad ostatními budovami. Fantastická stavba a jeden z nejvýstřednějších kostelů v Evropě je na seznamu památek UNESCO. Antoni Gaudí,  renomovaný katalánský architekt moderní doby, dostal v roce 1883 zakázku, aby vybudoval baziliku v neogotickém stylu. Ale místo aby se držel plánu, vytvořil ikonický příklad surrealistické secesní architektury. Neměl v mysli žádné pevné nápady, raději plány pozměňoval a doplňoval při tom, jak práce postupovaly. Přestože Gaudí původně předvídat trvání stavby na 10-15 let, budova za jeho života nebyla dokončena.  Od roku 1926 v práci na bazilice pokračovalo několik dalších architektů podle Gaudího plánů. V roce 2010 byla dokončena hlavní loď a baziliku vysvětlil papež Benedikt XVI. (ačkoli práce stále pokračují a má být dokončena do roku 2026). Návštěvníci bývají ohromeni okázalým exteriérem s působivou scénou Narození Krista na fasádě, a také s Pašijemi, které zobrazují utrpení, smrt a zmrtvýchvstání Ježíše. I když bazilika nebyla nikdy dokončena, turisté mohou navštívit její interiér a obdivovat dechberoucí prostor a oslnivá umělecká díla. Hlavní loď je obrovský prostor dlouhý 90 m a vysoký 60 m. Na stropě se lesknou bohaté ozdobné detaily a pestrá vitrážová okna umožňují, aby dovnitř vnikalo éterické světlo. Apsida zahrnuje neobvyklý kříž s baldachýnem a lucernami. Celkový dojem je dechberoucí. Gaudí nejlépe vystihl podstatu svého architektonického mistrovského díla, když ho popsal jako „dílo, které je v rukou Božích a vůli lidí“. Bazilika je rovněž známá pod svým oficiálním španělským jménem Temple Expiatori de la Sagrada Família.

Adresa: 401 Carrer de Mallorca, Barcelona

 

Gotická čtvrť 

Už 2000 let představuje Gotická čtvrť (Barri Gòtic) duchovní i světské centrum města. Naleznete zde zbytky římských budov, ale nejlépe zastoupen je středověk. Katedrála Svatého Kříže a Sv. Eulálie byla vybudována uprostřed Gotické čtvrti mezi 13. a 15. stoletím. Kolem katedrály se vine labyrint kamenných ulic a uliček. Turisté se mohou procházet úzkými uličkami pro pěší a objevovat osobité butiky a restaurace, a pokud zabloudí, ponoří se do kouzelného prostředí středověkého světa bez dopravy. Malebná náměstí ožívají hovorem a smíchem lidí nebo melodiemi vybrnkávanými na španělské kytary. Ve skrytých koutech děti hrají fotbal a místní se baví na terasách kaváren ve dvorech.

 

Casa Milà (La Pedrera)

V okrsku Eixample poblíž elegantního bulváru Passeig de Gràcia se nachází Casa Milà (UNESCO), nejslavnější světská budova Antoni Gaudího (1852-1926). Casa Milà (úvodní foto) bývá také nazývána „La Pedrera“ („kamenolom“), protože budova připomíná otevřený lom. Okázalý avantgardní dům byl vybudován v letech 1906-1912 a vypadá spíše jako skulptura než funkční budova. Každá linie fasády z přírodního kamene je zaoblená, tak jako okna a kovové zábradlí balkonů v rostlinných tvarech. Dokonce i střecha má zvlněnou formu a doplňují ji zdobené komíny. Vstup do budovy vede z ul. Carrer de Provença, odkud se kovanou železnou branou dostanete do vnitřního dvora. Budovu podpírají žebrované oblouky, které byly navrženy pro nosné účely, což je prvek, které ukazuje Gaudího genia coby technika. Návštěvníci se mohou projít po střešní terase a zblízka se podívat na neobvykle tvarované komíny zdobené mozaikami. Prostor střechy rovněž návštěvníky odmění skvělými výhledy na město, které sahají až k bazilice Sagrada Família v dálce. V Casa Milà je umístěno kulturní centrum Fundació Catalunya, které během roku hostí různé akce, jako jsou přednášky, taneční představení a výstavy umění. Pamětihodnost je denně přístupná návštěvníkům pro samostatné prohlídky a k dispozici je audioprůvodce. Také zde probíhají komentované prohlídky na různá témata, včetně strašidelného zážitku se světelnou show, hudbou a občerstvením. Casa Milà je dobře uzpůsoben pro návštěvy turistů a zahrnuje butiky a stylové restaurace v mezipatře budovy. Patří k nim Cafè de la Pedrera nabízející gurmánskou katalánskou kuchyni k obědu nebo večeři, ale také podává brunch a tapas.

Adresa: 261-265 Carrer de Provença, Barcelona

 

La Rambla – společenské centrum Barcelony

Samotné srdce společenského života v Barceloně představuje La Rambla, široká třída stíněná stromy, která rozděluje staré město na dvě části. La Rambla vede od nám. Plaça de Catalunya, kde stojí krásný románský klášterní kostel Santa Anna z 12. století, až dolů k přístavu. Ulice tvoří široké chodníky pro pěší lemované obchody, restauracemi a venkovními kavárnami, takže je to jedno z nejoblíbenějších míst pro setkávání. Během dne mnoho místních nakupuje v tržnici Mercat de la Boqueria. V noci se skupiny přátel a rodiny vydávají na La Rambla na večerní procházku (paseo), aby si dopřáli čerstvý vzduch a mohli se těšit z okolního dění. V některé dny se mohou přihlížející setkat s živou hudbou, vystoupením mima nebo jiným improvizovaným pouličním představením. Na severní straně hraničí La Rambla s Gotickou čtvrtí a v její polovině leží Plaça Reial, pěkné náměstí lemované palmami a obklopené historickými budovami. Tyto elegantní domy mají akrády s obchody, kavárnami a restauracemi. Uprostřed se nachází Fontána tří grácií a dvojice pouličních lamp, které navrhl Antoni Gaudí a zahrnují okřídlené draky. Další významnou pamětihodností na La Rambla (č. 3-5) je Palau Güell (UNESCO), okázalý dům z roku 1886 a další dílo Antoni Gaudího. Majitel Eusebi Güell byl velkým mecenášem soukromých koncertů. Budova, která je přístupná veřejnosti při prohlídkách, zahrnuje honosnou výzdobu, cenné textilie a ručně vyráběný nábytek od Gaudího.

 

Pláž Bogatell

Jedna z nejlepších pláží ve Španělsku se nachází přímo v Barceloně. Místní lidé míří na pláž Bogatell se opalovat, bavit, relaxovat, zahrát si volejbal nebo se věnovat windsurfingu. K dalším aktivitám patří kitesurfing a plavba na kajaku. Pláž dlouhá 600 m má písčitý břeh a vynikající zařízení: toalety, sprchy, parkování, plážovou promenádu, snack bary a zmrzlinárny. Kvůli bezpečnosti je zde také několik stanovišť plavčíků.

Adresa: Sant Martí District, Barcelona

 

Palác katalánské hudby 

Hlavní turistické atrakce Barcelony 1/2 3

Palác katalánské hudby (Palau de la Música Catalana), který byl vybudován v letech 1905-1908 jako koncertní sál pro nadaci a sbor Orfeó Català, je dílem architekta Lluíse Domènech i Montanera vytvořeným v katalánském modernistickém stylu. Budova na seznamu UNESCO je příkladem zdobného secesního stylu. Fasáda zahrnuje spoustu mozaik, skulpturálních prvků a nádherného kování. Neméně pestrý a bohatý je dekor interiéru koncertního sálu. Auditorium zdobené secesními květinovými vzory a motivy ovoce skýtá skvělé prostředí pro hudební představení. Koncertní sál, kde může usednout asi 2200 lidí, je jediné auditorium v Evropě osvětlené během dne výhradně přirozeným světlem. Umělecká díla zdobí každý centimetr čtvereční stěn a stropu auditoria. Stěny na dvou stranách převážně nahrazují vitrážové tabule. Strop je tvořen obrovským vitrážovým světlíkem od Antonia Rigaltia, jehož ústřední částí je obrácená kopule v odstínech zlaté obklopené modrou, které naznačují slunce a nebe. Koncertní pódium zdobí skulptury múz. Během roku se v Palau de la Música Catalana koná řada večerních hudebních představení (včetně pop music, vystoupení španělské kytary, flamenca, jazzu, opery a klasické hudby). Interiér Palau si můžete prohlédnout i mimo koncertní představení při komentované prohlídce. Součástí je obchod s dárky a kavárna-restaurace Cafè Palau, která podává snídaně, obědy a odpolední občerstvení v útulném vnitřním prostoru nebo v příjemném venkovním patiu.

Adresa: 4-6 Calle Palau de la Música, Barcelona

 

Katedrála Santa Cruz y Santa Eulalia

V centru Gotické čtvrti na Monte Taber stojí Katedrála Sv. Kříže a Sv. Eulálie (Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia). Středověká katedrála je mistrovskými dílem katalánské gotiky s bohatě sochařsky zdobenou fasádou. Svatostánek obsahuje vynikající umělecká díla, včetně oltářního obrazu Proměnění Páně od Bernata Martorella, tak jako další středověké oltářní obrazy a pozoruhodné zlacené monstrance vykládané drahokamy. Katedrála má rovněž nádherný gotický kůr a základní kameny pocházející z 14. a 15. staletí. K překvapení mnoha návštěvníků v ambitu a v zahradě katedrály žije 13 hus, které symbolizují mučednictví Svaté Eulálie; jejich domovem je především jezírko v ambitu. Katedrální muzeum  vystavuje sbírku středověkých obrazů, kdy pozoruhodná je především Pieta od Bartolomého Bermeja. V katedrále Santa Cruz y Santa Eulalia probíhají mše několikrát denně, které jsou ve španělštině nebo v katalánštině.

Adresa: Plaça de la Seu, Barcelona

 

Parc Güell: Gaudího surrealistický park 

Hlavní turistické atrakce Barcelony 1/2 4

Přepychový park (UNESCO) o rozloze 19 ha ležící na svahu je barevný, veselý a plný okrasných prvků. Park Güell byl vytvořen v letech 1900 a 1914 a zahrnuje 12 akrů upravených zahrad se surrealistickými architektonickými prvky, které vytvořil Antoni Gaudí, a 8 akry borovicového lesa a olivových hájů. V prostoru zahrady najdete nádherné fontány, viadukty, umělé jeskyně (grotto), sloupovou síň, točité schodiště a částečně uzavřená posezení. Kreativní stavby jsou vyzdobeny pestrými mozaikami vytvořenými z úlomků keramiky. Naleznete zde místa pro pikniky a pozoruhodnou terasu, která skýtá panoramatické výhledy na město a moře. Sám Gaudí tuto část města (okrsek Gràcia) miloval a také zde bydlel. V Parku Güell se nachází Gaudího dům-muzeum (Casa Museu Gaud), kde Gaudí žil téměř dvě desetiletí. Muzeum informuje návštěvníky o Gaudího životě a architektonické práci. Sbírka zahrnuje dekorativní předměty a nábytek, které Gaudí navrhl. Do parku Parku Güell se platí vstupné. Protože se jedná o jednu z nejoblíbenějších turistických lokalit v Barceloně, doporučuje se přijít časně (pokud možno hned ráno), abyste se vyhnuli davům. K dispozici jsou komentované prohlídky.

Adresa: Carrer d’Olot, Barcelona

 

Casa Batlló

Další úžasné Gaudího dílo, Casa Batlló (UNESCO), je jedna z nejcharakterističtějších modernistických budov v Barceloně. Fantastický dům byl navržen jako soukromá rezidence pro výrobce textilu Josepa Batlló i Casanovase. Surrealistická budova s volně rozhoupanými tvary a ornamentální fasádou působí jako fantastický hrad z  pohádky. Většina designových detailů se zcela odchyluje od jakéhokoli architektonického precedentu. Rám okna v I. patře je ohraničen rozhoupanými tvary, které naznačují rostliny, zatímco jiné se podobají vstupům do jeskyně. K výstřednosti přispívají ozdobné glazované keramické obklady v zelené, modré a okrové barvě. Zvlněná střecha, jako je ta u Casa Milà, zahrnuje několik bohatě zdobených komínů. Gaudí také vytvořil výzdobu interiéru, kterou je možné spatřit v Casa Museu Gaudí v Parku Güell. Pro ty, kdo si chtějí dopřát vynikající gurmánské jídlo, je zde elegantní Moments Restaurant se 2 michelinskými hvězdičkami, vzdálená jen pár kroků odtud v hotelu Mandarin Oriental Barcelona 5* na 38-40 Passeig de Gràcia. Vynikající restaurace podává moderní katalánskou kuchyni připravenou ze sezonních ingrediencí.

Adresa: 43 Passeig de Gràcia, Barcelona

 

Picassovo muzeum v Barceloně

Picassovo muzeum (Museu Picasso de Barcelona), které bylo otevřeno v roce 1963, zabírá 5 středověkých paláců v Gotické čtvrti na ul. Calle de Montcada (pojmenované podle významného místního rodu z 12. století). Calle de Montcada je na seznamu historicko-uměleckých památek (Conjunto Monumental Histórico-Artístico) a těchto 5 paláců představuje pozoruhodné památky katalánské gotiky 13. a 14. staletí. Každá z budov zahrnuje centrální patio a velké venkovní schodiště. Sbírka muzea se zaměřuje na díla vytvořená Pablem Picassem v mládí. Obsahuje více jak 4000 prací a ukazuje talent umělce během jeho formativních let.  Vyčerpávající výběr pokrývá malby od roku 1895 až do jeho modrého období (1901-1904). Dalším lákadlem je sbírka několika obrazů vytvořených v roce 1917, k nimž patří Arlequín s postavou harlekýna (modelem byl tanečník z ruské baletní společnosti), El Paseo de Colón zobrazující Hotel Ranzini v č. 22 a Blanquita Suárez, portrét slavné zpěvačky té doby. Neměli byste si nechat ujít ani sérii obrazů nazvanou Las Meninas, které zobrazují infantku Margaritu Marii.

Adresa: 15-23 Calle de Montcada, Barcelona  

Hlavní turistické atrakce Barcelony 2/2