Co můžete dělat v britském Manchesteru zadarmo

Co můžete dělat v britském Manchesteru zadarmo 1

Poznávání míst, zvuků a tajemství města Vás nemusí přijít na velkou částku. I přes vzrůstající popularitu města a rozvoj luxusního bydlení v Manchesteru návštěvníci najdou značný počet možností, co dělat zadarmo nebo velmi levně.  

Výlety do muzeí, historické lokality staré staletí a procházky po pěkných parcích patří k nejlepším možnostem, co dělat v Manchesteru zadarmo. Také najdete příležitosti poznat zdejší proslulou hudební scénu a nezaplatit přitom ani penny. Zde uvádíme náš výběr po ty, kdo budou ve městě poprvé, a pro návštěvníky hledící na rozpočet. 

 

Navštivte městská muzea

Tak jako v Londýně má také většina muzeí a galerií v Manchesteru vstup zdarma. A protože si můžete vybírat z více jak desítky, zaručeně najdete kulturní atrakci, která Vás zaujme. Národní fotbalové muzeum je jistá volba pro sportovní fanoušky, zatímco Muzeum Manchesteru Vám poskytne stručný přehled vývoje města, od římské výspy až po průmyslové monstrum, prostřednictvím archeologických a etnologických expozic. Děsivější zážitek nabízí vstup do vězeňských cel z 19. století v pozoruhodném Policejním muzeu Velkého Manchesteru (Greater Manchester Police Museum). Návštěva muzea patří k nejlepším bezplatným aktivitám v Manchesteru, také pokud zde budete s dětmi (od batolat po teenagery). Muzeum vědy a průmyslu (Science and Industry Museum) je nejvhodnější muzeum pro rodiny s dětmi díky jeho interaktivním expozicím týkajícím se všeho, od vesmíru a IT až po místní továrny na zpracování bavlny.  

 

Hloubejte nad krásnými obrazy v místní galerii 

Co můžete dělat v britském Manchesteru zadarmo 2

Zatímco muzea v Manchesteru rozšíří Vaše znalosti jeho historie a kultury, jeho galerie umění budou apelovat na Vaši kreativní stránku. Manchester Art Gallery s velkolepou řeckou jónskou fasádou stojí jen pár kroků od impozantní památkově chráněné Radnice (foto). Galerie, která je přirozeným počátečním bodem pro celodenní poznávání umění ve městě, uchovává stálé expozice věnované renesančním a prerafaelitským mistrům, a také stále se střídající přehlídku moderního umění.  Můžete se projít po Oxford Rd kolem areálu Manchesterské univerzity až ke galerii Whitworth Art Gallery, která vystavuje působivou sbírku zahrnující práce od L. Freuda, Cézanna a Warhola. Naproti tramvajové zastávky Salford Crescent se nachází Muzeum a galerie Salford, další méně známá instituce, která obsahuje skvělé obrazy a artefakty z viktoriánské éry.

 

Samostatně si prohlédněte streetart v ulicích Manchesteru

Návštěvy galerií nejsou jediná bezplatná aktivita s tematikou umění v centru Manchesteru. Vyhněte se hektické Market St a vstupte do stylové Northern Quarter (Severní čtvrti), kde najdete nápadné nástěnné malby (muraly) zdobící zdejší charakteristické budovy z červených cihel. Ve stylovém okrsku najdete streetart patřící k nejlepším ve městě, včetně zobrazení včel-dělnic na Oldham St a obrovského obrazu Anthony Burgesse (spisovatele pocházejícího z Manchesteru a autora scénáře k filmu Mechanický pomeranč) na Oak St. Dále můžete vidět působivý mural George Floyda na Stevenson Square, kde se objevil v roce 2020 na podporu hnutí Black Lives Matter.

 

Procházejte se v městském parku

Zajímají Vás bezplatné venkovní aktivity v Manchesteru? Nic nepředčí pobytu v některém ze zelených parků ve městě. Nejlepší parky najdete mimo centrum města na předměstích Velkého Manchesteru. Patří k nim Fletcher Moss Park vhodný pro rodiny s dětmi a ležící předměstí East Didsbury, který se může chlubit krásnou botanickou zahradou, a Alexandra Parkztělesnění elegantního viktoriánského parku na předměstí Whalley Range.

 

Probuďte knihomola v sobě v historické knihovně 

Co můžete dělat v britském Manchesteru zadarmo 3

Z Manchesteru vzešli v průběhu staletí někteří vynikající spisovatelé, jako je Anthony Burgess a Elizabeth Gaskell, a literární zdatnost města se vztahuje také na jeho knihovny. V centru města jsou 3 instituce, každá s výjimečnou historií a zajímavou výzdobou. Co je ještě důležitější, všechny mají vstup zdarma. Knihovnu John Rylands Library (foto) nemůžete minout kvůli její dramatické viktoriánské gotické architektuře a rozsáhlým sbírkám vzácných knih. Dále je zde proslulá Manchester Central Library (Centrální knihovna) nedaleko Radnice. Kulatá budova s kopulí vybudovaná ve 30. letech 20. století uchovává tisíce knih a rozsáhlý archiv natočených celovečerních filmů a televizních seriálů. A pak zde najdete Chetham’s Library starou 600 let. Nachází se za Manchesterskou katedrálou a je známá tím, že se zde scházeli Friedrich/Bedřich Engels a Karl Marx, když ve 40. letech 19. století studovali ve městě. Interiéry z tmavého dřeva, slabé osvětlení a rozpadající se prastaré svazky přispívají k prostředí dávných časů. Zdarma můžete navštívit veřejnou část knihovny, anebo zaplatit 6,50 GB za soukromou prohlídku celé budovy.

 

Římské ruiny ve čtvrti Castlefield

S jeho mrakodrapy a stylově upravenými skladišti je snadné zapomenout, že je historie Manchesteru dlouhá více jak tisíciletí. Pokud byste se před 2000 lety ocitli v oblasti čtvrti Castlefield, stáli byste uvnitř pevnosti Mamucium. Přestože se z původní pevnosti dochovalo jen málo, naleznete rekonstrukce pevnosti i jejích obranných zdí, když půjdete kousek na jih od Muzea vědy a průmyslu.  Za teplých dnů se travnaté pole vedle pevnosti, známá jako Castlefield Urban Heritage Park, zaplní milovníky slunce a lidmi na pikniku.

 

Jazz zdarma v klubu Matt & Phred’s

Klenot Severní čtvrti na Tib Street je jedním z nejlepších míst s živým jazzem ve městě už víc jak desetiletí. Jazzový klub Matt and Phred’s hostí vystoupení 6 večerů v týdnu a vystupující přicházejí z celého severu Anglie. Většina akcí má vstup zdarma, takže se jedná o ideální místo pro strávení nenákladného večera. Můžete si rezervovat stůl předem nebo jednoduše večer přijít.

 

Obdivujte vitrážová okna v Manchesterské katedrále

Katedrála v Yorku sice přitahuje veškerou pozornost, když jde o kostely ve městech na severu Anglie, přesto je pozdně gotická Manchesterská katedrála ukrytá za hlavním nákupním okrskem ideální pro ty, kdo hledají chvíli klidu. Kaleidoskopická vitrážová okna představují hlavní atrakci katedrályí. Původní viktoriánská okna byla poškozena během náletů za II. světové války, takže to, co dnes uvidíte, pochází z 60. let nebo pozdější doby. Podívejte se na jasně červené Okno ohně, což je živá připomínka škod způsobených za II. světové války. Také je zde duhově zbarvené Okno uzdravení, instalované aby připomínalo obnovu budovy po bombovém útoku organizace IRA v roce 1996. Éterická budova pravidelně hostí hudební koncerty, od klasických kvartet po indie-folkové kapely, ale v takových případech se platí vstupné.

Liverpool – doky, fotbal a Beatles

Seznamte se s tudorovským obdobím v sídle Ordsall Hall

V poměrně šedivém okrsku mezi čtvrtěmi Castlefield a Salford Quays leží jedna z nejpozoruhodnějších (a nedoceněných) památkových lokalit v Manchesteru. Poznávat upravené zahrady sídla Ordsall Hall a pečlivě zrenovované interiéry je skvělá aktivita, které se v Manchesteru můžete věnovat o víkendu. Budova na tomto místě stojí už od začátku 12. století, zatímco současné sídlo pochází z tudorovského období. Poznejte, co se typicky připravovalo v kuchyni v 16. století, obdivujte dřevěné obložení ve Velkém sále a seznamte se s někdejšími obyvateli sídla, k nimž patřil prerafaelitský malíř nebo royalista z období anglické občanské války (17. století). Také děti zde najdou spoustu zajímavých věcí, od workshopů a tudorovských „převlékacích stanovišť“ až po venkovní divadlo (v letních měsících).

Akční nabídka ubytování