Vakcíny fungují, takže nemusíme panikařit kvůli variantám viru

Vakcíny fungují, takže nemusíme panikařit kvůli variantám viru 1

Odborníci zdůrazňují, že vakcíny proti covid-19 si vedou dobře, přesto je zde stále urgentní potřeba snížit stále vysoký počet případů.

V USA bylo v posledních týdnech identifikováno několik nových variant koronaviru a vědci usilovně pátrají, zda tyto kmeny mohou zemi ohrozit – a pokud ano, jak. Odborníci se přesto shodují na jedné věci, a to je schopnost vakcíny překonávat očekávání, což se se týká také nových „variant zájmu“.

„Virus není neporazitelný, a i přes všechny jeho varianty si vakcíny vedou velmi dobře,“ řekl Jeremy Kamil, docent mikrobiologie a imunologie na poliklinice LSU Health Shreveport. „To je skutečně vynikající a lidé by měli slavit.“

I když je pravděpodobné, že se časem objeví další varianty s tím, jak se po celé zemi vynořují místní epidemie, podle Kamila to samotné není důvod k poplachu. Místo abychom se znepokojovali nad každým novým kmenem, který se objeví, v tuto chvíli nejdůležitější je zvládnout virus tím, že se budeme držet v bezpečí a necháme se očkovat – především proto, že jsou vakcíny tak účinné při prevenci hospitalizace a úmrtí.

„Některé varianty jsou přenosnější, a my o tom máme silné důkazy, ale lidé by si z celé záležitosti s variantami měli vzít jediné ponaučení: nezanedbávejte ochranná opatření,“ řekl Kamil, který spolupracoval na vedení výzkumného týmu, jenž v únoru identifikoval dříve neznámou variantu v Louisianě. Ale některé státy přestávají být na pozoru, přestože počet případů v USA se vytrvale drží vysoko.

Dr. Anthony Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci a přední odborník na nemoci v zemi, řekl, že počet případů se zastavil na úrovni, která je skutečně velmi vysoká. Podle úřadu CDC v posledním týdnu denně zemřelo v průměru 1706 lidí, zatímco v té době bylo hlášeno průměru více jak 59 000 případů. Mezitím některé státy, jako je Mississippi, Texas, Alabama, Arizona, Západní Virginie a Connecticut, oznámily významné změny pandemických omezení spojené s rouškami a limity pro shromažďování uvnitř. Vědci mapovali tři hlavní „varianty zájmu“: první, která se poprvé objevila ve Velké Británii, druhou, která patrně vznikla v Jihoafrické republice, a kteří, která byla poprvé hlášena v Brazílii. V nedávných týdnech v USA byly nové „domácí“ varianty identifikovány v New Yorku a v Kalifornii, a také v Louisianě, ačkoli je příliš brzy, abychom věděli, jaký vliv mohou mít na křivku pandemie v zemi.

Není nic neobvyklého, že se patogen v průběhu času mění. Když virus koluje a vyvíjí se, očekává se, že dojde k nahodilým mutacím včetně takových, které mohou způsobit větší nakažlivost či smrtelnost viru. A čím déle je koronavirus ponechán nespoutanému šíření, tím více příležitostí má k vytvoření potenciálně znepokojivých mutací.

I když patogen přeskočí na lidi, není dokonale zformován na šíření se lidskou populací, takže bychom mohli očekávat evoluci směrem k větší infekčnosti,“ řekl Andrew Read, profesor biologie a entomologie na univerzitě v Pennsylvánii, který se specializuje na evoluční genetiku infekčních chorob. Proto by lidé měli znovu zdvojnásobit své úsilí o zmírnění šíření nemoci, což zahrnuje praktikování společenského odstupu a nošení roušek na veřejnosti. Předchází se tak zvýšení počtu nových nakažených přitom, jak se objevují nové přenosnější varianty.

To nezmění, co bychom měli dělat,“ řekl Read. „Je to jen silnější argument, jak se ujistit, že správné restrikce přicházejí ve správnou chvíli.“

A jeden z významných nástrojů na boj s šířením variant viru jsou vakcíny. V současnosti existují tři vakcíny, které byly autorizovány pro použití v USA: od Moderna a Pfizer-BioNTech, které vyžadují dvě dávky, a jednodávková od Johnson & Johnson v partnerství se společností Janssen Pharmaceuticals. Probíhá výzkum zabývající se zkoumáním, jak si tyto vakcíny vedou proti známým variantám viru, ale první výsledky byly slibné. Tempo vakcinace v USA vykazovalo stálý nárůst a nedávno byly vydány 2 mil. dávek denně. Všechny tři vakcíny podle všeho nabízejí silnou ochranu proti britské variantě. V prvních analýzách se ukázalo, že vakcíny Moderna a Pfizer chrání méně proti jihoafrické variantě, ačkoli neutralizační protilátky, které se mohou vázat k virům a blokovat je, aby se nedostaly do buněk, zůstaly u obou nad ochrannou úrovní.

Společnost Johnson & Johnson prováděla testování v Jihoafrické republice, kde je první identifikovaná varianta široce rozšířená, a zjistila přitom, že jejich vakcína měla účinnost 64 % při předcházení střední a vážné formě nemoci. U vakcíny Johnson & Johnson je také ukázala účinnost 66 % proti variantě, která byla poprvé hlášena v Brazílii. Při testech vakcína předešla 100 % hospitalizacím a úmrtím spojeným s covid-19.  A podle studie laboratoře publikované 8. března v akademickém žurnále New England Journal of Medicine vakcína Pfizer-BioNTech patrně nabízí silnou ochranu také proti variantě, která pochází z Brazílie. Studie byla provedena za použití vzorků krve odebraných od lidí, kteří vakcínu dostali. Tyto první výsledky jsou důležité, řekl Kamil, protože ukazují, že vakcíny účinkují.

„Pokud jde o varianty, máme dostatečně silné svědectví, že když se necháte očkovat, budete chráněni před vážnými situacemi, jako je hospitalizace a úmrtí.“

I když některé vakcíny ukazují nižší účinnost vůči jihoafrické variantě, přesto injekce nabízejí silnou ochranu před rozvinutím vážné choroby působením tohoto kmene.

 „Ochrana před infekcí a nemoc jsou dvě odlišné věci,“ řekl Kamil. Jinými slovy, očkovaná osoba se může nakazit koronavirem, ale nákaza nejspíš nepovede k onemocnění.

„V nejhorším případě onemocníte, ale nejspíš nebudete muset jít do nemocnice.“ To znamená, že i když varianty viru způsobí další vzestup počtu nákaz, nemocnice v zemi nejspíš budou ušetřeny náporu, jak tomu bylo u předchozích vln.

Jakmile naočkujeme téměř každého ve skupině s vysokým a se středním rizikem, a pokud budou vakcíny silně účinkovat co se týče předcházení nemoci od různých kmenů, pak nás to dostane z opravdu drsného místa,“ řekla Jennie Lavine, postdoktorandka na Univerzitě Emory. Společnosti vyrábějící léky už upravují své formulace pro vakcíny, aby se lépe zaměřovaly na nové varianty viru, ale odborníci říkají, že zatím na ně výkon dosavadních vakcín zapůsobil.

„Jsem nadšen, že tyto vakcíny jsou hned od začátku tak dobré,“ řekl Read. „Nebyly ještě ani optimalizovány a hned tak dobře fungují. Neměli bychom proto nechat odvádět svojí pozornost malichernostmi od velkého triumfu.“

I když je možné, že koronavirus zmutuje nějakým způsobem, který mu umožní uniknout ochraně, kterou přinášejí vakcíny, neexistují zatím žádné důkazy, že by k tomu už někde došlo.

„Nic u variant, které jsme doposud viděli, neukazuje, že by vakcíny měly rychle ztratit na významu,“ řekl Read. „Může se stát, že budou o něco méně účinné a bude potřeba provést jejich vylepšení, ale neviděli jsme nic, co by se blížilo dokonalému úniku účinkům vakcín.“

Je však důležité, aby lidé zůstali bdělí i tváří v tvář dobrým zprávám.

„Ať už jste předtím dělali cokoli, co se týče nefarmaceutické intervence (jako je společenský odstup a nošení roušek), je nutné v tom zvýšit úsilí, abychom snížili přenos,“ řekl Lavine.

CDC zveřejnila aktualizovaný návod pro lidi, kteří už byli plně vakcinováni proti covid-19.  Doporučení říkají, že očkovaní lidé se mohou bezpečně scházet v malých skupinách z různých domácností, a to bez roušek či společenského odstupu. Aktualizace od CDC představuje první americké federální pokyny v oblasti veřejného zdraví týkající se obnovení a pokračování normálních aktivit, až budou lidé plně očkováni. Ale pro ty, kdo na očkování teprve čekají – zatímco ti očkovaní už budou venku na veřejnosti – zůstávají platit standardní opatření.

„Zpráva je jednoduchá: buďte v klidu, noste roušku a nechejte se vakcinovat, jakmile budete moct,“ řekl Kamil.

***

Nový český antigenní test na bazi slin výrabí společnost Bakter Medical. Testy doporučují přední čeští odborníci, protože podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i ne-zdravotníky a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních klubů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo odchodem na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/