Bulharsko – země s bohatou historií

Bulharsko - země s bohatou historií 1

Pozoruhodné hory, pláže se zlatavým pískem a rušná města začala v posledních letech do Bulharska přitahovat davy dychtivých turistů z mnoha zemí světa. V důsledku toho se zde rychle rozrůstají krásná plážová a lyžařská letoviska. Velká města setřásla šedivou image komunistického období a staly se z nich rušné atraktivní destinace s nabídkou kulturních atrakcí, řadou možností nakupování a s pestrým nočním životem. V kontrastu s tím si mnoho menších měst a vesnic zachovalo autentického ducha a pohostinnost země, která je obzvlášť hrdá na své bohaté folklorní tradice. Vyznavači pěší turistiky zde naleznou pohoří, která zabírají velkou část země a kde je navíc možné zahlédnout spoustu pozoruhodných druhů. Pěší turistické stezky jsou dobře zmapované a vedou přes lesy, kolem jezer a vodopádů, s možností zahlédnout medvěda, vlka či rysa. Příznivci plavby na kajaku a průzkumů jeskyní si zde rovněž přijdou na své, přičemž k oblíbeným zimním aktivitám patří lyžování a chůze na sněžnicích. Samozřejmě hlavním lákadlem pro velkou část turistů jsou pozoruhodné čisté pláže kolem pobřeží Černého moře. Bulharské písčité pláže jsou méně navštěvované, rozvinuté a tedy i méně přelidněné, ale přitom nabízejí spoustu zařízení pro vodní sporty, takže se směle mohou rovnat s mnoha plážemi ve Středomoří. Kromě toho zde naleznete mnoho starších pobřežních měst s kamennými ulicemi a s historickými budovami. V Bulharsku se nachází celkem 7 památek na seznamu UNESCO: Nesebar (původně thrácké sídlo a v 6. století řecká kolonie), Bojanský kostel, monument jezdce v Madaře, Rilský klášter, thrácká hrobka v Kazanlaku a thrácká hrobka ve Sveštari. Kromě toho má Bulharsko 3 přírodní lokality, které jsou rovněž na seznamu UNESCO: pravěký bukový les v Karpatech, NP Pirin a Přírodní rezervace Srebarna.

Národní turistické informační centrum, 1 Sveta Nedelya Square, Sofia, 1040 

Bulharsko - země s bohatou historií 2
Belogradčik

Jak se tam dostat

Letecky

Bulgaria Air jsou národní aerolinie. K dalším aeroliniím létajícím do Sofie patří Aeroflot, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, EL AL, easyJet, Iberia, KLM, LOT, Lufthansa, Ryanair, Turkish Airlines a Wizz Air.

Hlavní letiště: Sofie, Burgas a Varna

Doba letu: z Londýna do Sofie 3 hodiny, z New Yorku do Sofie 11 hodin (včetně mezipřistání).

Odletová daň: není

Vlakem

Časté vlakové spoje jezdí do/z Sofie z/do Budapešti, Bělehradu a Bukurešti. Podrobnosti naleznete na stránkách bulharské státní železnice Balgarski Daržavni Železnici.

Po silnici

Do Bulharska se můžete dostat přes Rumunsko ze severu, přes Srbsko a Severní Makedonie ze západě, a přes Řecko a Turecko z jihu.

Z Rumunska do Bulharska: většina lidí používá Most Nové Evropy Calafat-Vidin; k dalším přechodům patří Most přátelství Giurgiu-Ruse, Negru Vodă-Kardam a Vama Veche-Durankulak.

Ze Srbska do Bulharska: nejčastěji se používá přechod Dimitrovgrad-Kalotina; k dalším přechodům patří Zaječar a Strezimirovci.

Lodí

Hlavní přístavy: Burgas a Varna u Černého moře.

Bulharsko - země s bohatou historií 3
Rilský klášter

Co dělat a na co se podívat

Belogradčik – prohlédněte si staré město ležící na úpatí pohoří Stara Planina (Balkan) na severozápadě Bulharska nedaleko hranice se Srbskem. K hlavním atrakcím patří středověká pevnost Belogradčik a Belogradčické skály, skvělý úsek bizarně tvarovaných barevných kamenných formací, který je chráněn jako národní přírodní památka. Za návštěvu stojí také místní Historické muzeum.

Pobřeží Černého moře – Bulharsko nabízí více jak 370 km krásného pobřeží s písčitými plážemi. K rušným letoviskům patří Slunečné pobřeží a Zlaté Písky, malebný resort Albena, historický Nesebar, kulturní a historické město Varna a přístavní město Burgas se středomořským prostředím.

Národní parky:

 • NP Rila na jihozápadě Bulharska je největší NP v zemi, kde naleznete vzácné rostliny a živočichy, včetně endemické reveně bulharské
 • NP Pirin, 90 km jižně od NP Rila, zahrnuje více jak 70 ledovcových jezer a vápencové skalní formace
 • NP Centrální Balkán v samém srdci Bulharska je oblíbeným cílem pěších turistů, jezdců na koních a horských cyklistů

Plovdiv – druhé největší město Bulharska je rozděleno řekou Marica. Postaveno bylo na 7 kopcích a může se chlubit pozoruhodnými starověkými ruinami. K hlavním atrakcím patří Staré divadlo, římský stadion, Archeologický komplex Nebet Tepe a vynikající muzea s mnoha archeologickými artefakty.

Plovdiv a víno – Plovdiv leží uprostřed Thráckého údolí, nejvýznamnějšího vinařského regionu v zemi, proto představuje ideální základnu pro poznávání okolních vinařství.

Rilský klášter – nechte se okouzlit širokou škálou nástěnných maleb, dřevořezeb, starých zbraní a Biblí psaných na pergamenu při návštěvě Rilského kláštera vzdáleného 121 km od Sofie. Většinu původní architektury z 10. století zničil požár a současné budovy pocházejí z 19. století, s výjimkou Hreljovy věže z 14. století.

Lyžování na svazích – lyžování je v Bulharsku podstatně levnější než v oblíbených letoviscích v západní Evropě. K nejlépe vybaveným lyžařským resortům patří Bansko, Borovets a Pamporovo.

Sofie – v bulharské metropoli můžete vidět různé architektonické styly, od řeckého přes římský a byzantský až po osmanský. Město se může chlubit řadou muzeí, památníků, kostelů, galerií umění a budov opery. Nejznámější stavbou je nádherná Katedrála svatého Alexandra Něvského s pozlacenými kopulemi.

Růžové údolí Kazanlak – po celá staletí Bulhaři pěstovali růže v oblasti známé jako Růžové údolí (úzký pás v centru země) a získávali z nich skvělou esenci, růžový olej. Údolí růží projde v květnu fantastickou proměnou, kdy ho pokryjí dechberoucí květy. V mnoha městech v oblasti se každoročně v květnu nebo na začátku června koná Festival růží.

Trigradská rokle – pozoruhodná rokle či kaňon se nachází v pohoří Rodopy nedaleko města Trigrad na jihu Bulharska a obklopují ji vertikální mramorové stěny tyčící se do výšky 300 m. Jedná se o oblíbenou lokalitu pro pěší turistiku, cyklistiku, pozorování ptactva a rybaření. Jeskyně Ďáblovo hrdlo (Ďáblův chřtán) je oblíbená turistická destinace, kde se voda z řeky Trigrad řítí obrovským vodopádem do „chřtánu“ a padá dalších 42 m dolů do propasti. Nedaleko odtud se nachází známá Haramiiska jeskyně, kde archeologové objevili doklady lidského osídlení staré více jak 4000 let.

Památky UNESCO:

 • Bojanský kostel je středověký bulharský pravoslavný kostel na okraji Sofie
 • Jezdec v Madaře – velký skalní reliéf znázorňující rytíře/jezdce bojujícího se lvem v lokalitě Madara
 • Rilský klášter – největší a nejslavnější východní pravoslavný klášter v Bulharsku
 • kostely vytesané do skály v Ivanovu – série kaplí, kostelů a klášterů v Přírodním parku Rusenski Lom
 • Thrácká hrobka v Kazanlaku – bohatě zdobená pohřební komora z helénistického období
 • Thrácká hrobka ve Sveštari – úžasná historická lokalita odrážející základní stavební principy thráckých kultovních budov

Varna – významné přímořské letovisko na bulharském pobřeží Černého moře přitahuje vyznavače slunce i příznivce kultury. Velkolepé římské lázně ve Varně jsou pozůstatkem římského dědictví v Bulharsku. Navštivte dobře zachovalé lázně, největší římskou veřejnou stavbu v Bulharsku, a pak se projděte městem s dalekými výhledy na Černé moře a nespočtem historických památek.

Veliko Tarnovo – starobylé město a metropole Druhé bulharské říše (1185-1396) leží na 3 kopcích obklopených řekou Jantra. Naleznete zde mimořádnou přehlídku historických uměleckých prací včetně zbytků kostelů.

Památky socialistické a brutalistické architektury ve východní Evropě

Kde se ubytovat v Sofii

 • Crowne Plaza Sofia, an IHG Hotel 5*, je pozoruhodný současný hotel, který stojí ve stínu pohoří Vitoša hned vedle Business Park Sofia, největšího business park v Buharsku. Nabízí vynikající zasedací místnosti a konferenční zařízení, takže přitahuje hlavně obchodní cestující, ale díky blízkosti hor, luxusnímu spa s kúrami a fitcentru může hodně nabídnout také ostatním návštěvníkům. Hotelový autobus Vás asi za 20 minut doveze do centra města 11 km severně odtud.
 • Sofia Balkan Palace 5* – impozantní hotel na vynikajícím místě je pamětihodností sám o sobě a předním z hotelů ve městě, který se může chlubit italským mramorem a zdobenými lustry. Nedávno prošlo renovací jeho 184 elegantních pokojů (včetně 18 apartmánů), které nabízejí klasický nábytek a vkusné barvy, a k tomu velký nový taneční sál. Všechny pokoje mají bezplatné Wi-Fi a k dispozici je malé fitcentrum a sauna.
 • Sense Hotel 5* otevřený v roce 2013, který propagován jako „první luxusní designový hotel v Sofii“, nabízí stylový design a skvělou polohu. Jeho 71 pokojů a apartmánů má všechny vymoženosti a k tomu velká okna skýtající působivé výhledy na město. Hotelový střešní bar představuje další skvělé místo, kde si můžete udělat představu o městě dole.
 • Central Hotel Sofia 4*– moderní hotel s dobrou polohou v centru nabízí 70 dobře zařízených pokojů, každý s bezplatným Wi-Fi a většinou s balkonem. Vybavení hotelu zahrnuje spa, saunu, zasedací místnosti, konferenční sály a velkou restauraci s terasou. Velký apartmán má prostor pro až 4 osoby.
 • Scotty’s Boutique Hotel 3* se nachází v centru naproti synagogy v půvabném zrenovovaném čtyřpatrovém domě (bez výtahu). Pokoje jsou prostorné a moderní, každý s jiným dekorem, ale všechny s osobitým současným vzhledem. Pokoje jsou prostorné a jasné, s podlahami z dřevěných desek, a většina má vlastní balkon.
 • Hotel Cheap 1* („Levný hotel“) – má nešťastné jméno pro hotel, který nabízí dobrou hodnotu, ale nepůsobí nijak skrblicky ani jako místo, kde by mělo šetření přednost před servisem a kvalitou. Nachází se nedaleko vlakového nádraží jen 10 minut pěšky od centra Sofie a jeho 18 pokojů nabízí vše, co budete potřebovat ať už při krátkém, nebo dlouhém pobytu. Všude v hotelu je bezplatné Wi-Fi, snídaně za příplatek.