Zajímavosti o japonské kuchyni

Zajímavosti o japonské kuchyni 1

Japonsko je země s bohatou historií, kulturou, tradicemi, ale také technologickým a vědeckým pokrokem. Navíc je známá také svou tradiční kuchyní nazývanou washoku, což lze přeložit jako „japonské jídlo“. Washoku se zakládá především na rýži s polévkou miso a některými dalšími pokrmy s důrazem na sezónní ingredience. Zahrnuje rovněž přílohy, jako je naložená zelenina, zelenina vařená ve vývaru a ryby. Velmi častou součástí jsou ryby a mořské plody, které se grilují nebo podávají syrové ve formě sushi nebo sashimi. Navíc bývá rýže často nahrazována nudlemi, např. typu udon a soba.

V posledním desetiletí se japonská kuchyně rozšířila do celého světa. V mnoha zemích mají pokrmy, jako je sushi, nudle udon a nudle soba, velkou fanouškovskou základnu. Ale i po svém rozšíření je japonská kuchyně stále zčásti neprozkoumaná a existuje mnoho věcí, které nejsou tolik známé. Abychom na ně vrhli trochu světla, zde přinášíme některá zajímavá fakta o japonské kuchyni.

Zajímavosti o japonské kuchyni 2

​Ichijyusansai – 1 polévka a 3 chody

Japonská kuchyně je synonymem zdravého jídla a silně souvisí s dlouhověkostí v zemi. Stojí za tím především ichijyusansai, tj. jídlo skládající se z bílé rýže a polévky, masa či ryby, a přílohy v podobě zeleniny či mořských řas, to vše jen lehce ochuceno, aby vynikla přirozená chuť surovin.

​Ryba fugu – smrtelně jedovatá, a přesto obecně konzumovaná

Fugu, japonská ryba čtverzubec, obsahuje toxin patřící k nejsilnějším na světě – tetrodotoxin. Šéfkuchaři připravující fugu musí mít speciální licenci, aby dokázali odstranit potenciálně smrtící orgány. I přes riziko se ročně v Japonsku zkonzumuje asi 10 000 tun fugu, která je považována za zimní lahůdku.   

​Kvalita a opět kvalita

Kvalita sashimi, tj. velmi natenko nakrájeného syrového rybího masa, které se podává v sushi, není v pravé japonské restauraci nikdy ohrožena. V některých případech se ryba nechává živá ve vodě a nakrájí se a podává až na objednávku. Navíc je možné podávat jako syrové sashimi také několik dalších druhů masa. K nejoblíbenějším patří hovězí sashimi, ale existuje také koňské nebo jelení.

Pozor na wasabi

Pravé wasabi patří k ingrediencím, které je vůbec nejobtížnější vypěstovat, proto je rostlina velmi drahá. Z tohoto důvodu je většina wasabi v restauracích ve skutečnosti křen smíchaný se zeleným barvivem. Pravé wasabi má více bylinnou vůni než nepravé a svoji ostrost ztrácí už asi 15 minut po nastrouhání.

Je na seznamu UNESCO

Japonská kuchyně je jedna ze tří národních kuchyní, u kterých OSN uznaly jejich kulturní význam. V prosinci 2013 zapsala organizace UNESCO tradiční japonskou kuchyni na seznam Nehmotného kulturního dědictví, což znamená, že zachování tohoto způsobu přípravy jídla je zásadní pro přežití tradiční kultury.

​Jednoduchost je klíčem k chuti

Japonská kuchyně se často skládá z jen pár položek, které jsou převážně čerstvé a plné chuti. Kvalitní ingredience jsou proto klíčovou součástí vaření. Japonští šéfkuchaři mohou používat jednoduché metody vaření, aby zvýraznili přirozené barvy a chutě ingrediencí, které zpracovávají. Je pozoruhodné, jak dokážou připravit nejchutnější jídla z obyčejných základních surovin, jako je rýže, ryby, mořské řasy a nudle.

​Konzumace masa je poměrně nová záležitost

Až do poloviny 19. století nebylo maso běžnou součástí japonské kuchyně, což souvisí vlivem buddhismu, který zakazuje zabíjet zvířata. Ale od roku 1868 Japonsko zrušilo politiku izolace země, která trvala více než 200 let, a vznikla moderní země v západoevropském stylu. S tím se rozšířila také konzumace masa.

Japonské kuchařské nože