O novozélandském víně

O novozélandském víně 1

Když budete procházet novozélandská vína v obchodě, nejspíš uvidíte hlavně sauvignon blanc a možná i pár dražších vín a všechny budou mít šroubovací uzávěry místo korkové zátky. Sauvignon blanc byl první a uspěl, ale novozélandský vinařský průmysl následoval s další odrůdou, která také stojí za pozornost. Novozélandská vína, která zahrnují chardonnay, pinot noir a další, čekají, až si jich všimnete. Dnes se seznámíme s regionem a různými typy vína, která pocházejí z Nového Zélandu.

Jaká jsou vína z Nového Zélandu (NZ)? Společným prvkem je pocit čerstvosti, ať už pijete svěží sauvignon blanc nebo silnější směs cabernet sauvignon. Většina vinic není daleko od oceánu s jeho chladivým efektem, což v hroznech uchovává aciditu – tento jas Vás po každém doušku připraví na další. Nový Zéland je tzv. vinařský region Nového světa. Vína Starého světa pocházejí z evropských zemí, např. Francie, Itálie, Německa a Španělska. Když se díváte na lahve ze Starého světa, na štítku uvidíte spíše místo (zemi, region či vinici) než odrůdu hroznů. Tato praxe se odvíjí od dlouhé tradice zaměření na místo spíše než hrozny – a od velmi přísných pravidel, co se kde smí pěstovat. Tak např. když je řeč o bílém víně ze Sancerre ve Francii, víme, že je to sauvignon blanc. Ale na Novém Zélandu jsou pravidla o něco volnější a názvy odrůd hroznů proto mají ústřední místo. Když si koupíte láhev, víte, že min. 85 % vína bylo vyrobeno v daném roce a z hroznů uvedených na vinětě – ale to je vše. Novozélandský vinařský průmysl je stále v plenkách ve srovnání s většinou zbytku vinařského světa. I když vinná réva se na ostrově pěstuje už víc jak 150 let, většina vinařského průmyslu té doby byla zničena hnutím za abstinenci a phylloxerou (mšička révokaz, hmyz, který zdevastoval vinice po celém světě v 19. a 20. století). Ale v posledních 15 letech prochází NZ vinařská scéna rozmachem. Výsadba samotného sauvignonu blanc vzrostla od roku 2002 téměř 5,5x. Navíc Nový Zéland leží na jižní polokouli, takže sklizeň probíhá o 6 měsíců dříve než ve vinicích na severní polokouli, např. v Evropě a Kalifornii. Takže když budete víno kupovat v září, můžete si všimnout, že už se prodává letošní sklizeň.

 

Snadné otevírání  

Velmi často naleznete vína z NZ se šroubovacím uzávěrem, který je znám také jako uzávěr Stelvin. Ve skutečnosti je takto uzavřeno asi 95 % veškerého NZ vína. Proč se výrobce vyhýbá korku? Odpovědí je 2,4,6-trichloroanisole (TCA), který se často přes korek dostane do vína a předá mu chuť a vůni mokrého kartonu a/nebo zatuchlého sklepa. To nezní moc lákavě, že? Šroubovací uzávěr se tedy stará o to, aby práce vinařů neskončila doslova v kanále. Spolu s Austrálií stojí Nový Zéland v čele, pokud jde o používání šroubovacích uzávěrů u vína všech cenových úrovní.  Takže i nejlepší vína z NZ nejspíš nebudou potřebovat vývrtku.

 

Sauvignon blanc

Pokud byste měli ochutnat jen jedno víno z Nového Zélandu, nejspíš to bude sauvignon blanc. Odrůda činí závratných 72 % produkce vína v zemi. Většina sauvignonu blanc je jako přátelské štěně, které vyskakuje ze sklenice a chce si hrát. Není to víno, kde byste museli hledat chutě a vůně, protože jsou hned v popředí, abyste si jich všimli. Novozélandský sauvignon blanc má klasickou bylinnou stránku hroznu (můžete cítit trochu papriky kapie a jalapeño) v kombinaci se zralým ovocem, jako je maracuja a růžový grapefruit. Vína bývají také často přirovnávána k angreštu, který má něco kyselosti tak jako sauvignon blanc. I když hrozny sauvignon blanc najdete na obou hlavních NZ ostrovech, vedou v Marlborough na Jižním ostrově. V lokalitě je dostatek slunečního svitu, ale také silné působení oceánu a chladné noci. To vínu pomáhá skýtat něco vůně zralého tropického ovoce, kterou vyrovnává osvěžující acidita. Chtěli byste nějaké dobré příklady ochutnat? Podívejte se po lahvích z Dog Point Vineyard a Mohua. Přestože nejspíš naleznete novozélandská vína nabízející kyselý aromatický styl typu sauvignon blanc, někteří výrobci se od něj odchylují. Pár vinařů jde ve stopách těch v Bordeaux a v údolí Loiry (jako je Didier Dagueneau) a nechávají víno fermentovat či zrát v dubových sudech. Chtěli byste ochutnat? Podívejte se po lahvích Te Koko v Cloudy Bay. Víno je fermentováno v dubových sudech a lahve jsou pak uchovávány ve sklepě 3 roky předtím, než jsou dány do prodeje. I když má Te Koko svěží aciditu jako sauvignonu blanc, je to komplexní víno s úžasnou texturou. Spíše než typickou vůni marakuji a grapefruitu ucítíte trochu jemné meruňky, citronové dřeně a zázvoru. Vína, jako je tohle, ukazují, že novozélandský sauvignon blanc má stále čím překvapit.

O novozélandském víně 2

Chardonnay

I když novozélandskému bílému vínu dominuje sauvignon blanc, chardonnay je jeho mladší sourozenec, který čeká, až si ho všimnete. Mnohé z hroznů chardonnay z NZ skýtají hloubku a jas podobající se bílému burgundskému. I když se jedná o víno Nového světa, chardonnay z NZ nemá příliš společného např. se zralejšími příklady z Kalifornie v USA. Většina hroznů chardonnay pochází z Marlborough, Hawke’s Bay nebo z Gisborne. Chladivý efekt oceánu v těchto lokalitách nedovolí ovocným chutím & vůním v novozélandském chardonnay dosáhnout příliš tropické povahy. Dokonce i vína plnějšího stylu s patrným vlivem dubu mají lahodnou kyselost, která Vás přiměje sáhnout po další sklence. Díky nádechu bílé broskve, citronové kůry a zralého sýra se jedná o skvělé víno k jídlu. Nevíte, kde začít? Podívejte se na nabídku chardonnay z Kumeu River Wines v Aucklandu.

 

Pinot noir

Máte-li rádi pinot noir (rulandské modré) z Willamette Valley v americkém Oregonu nebo ze Sonoma County v Kalifornii, měli byste se dívat po pinot noir z NZ. Ve skutečnosti mezi těmito dvěma regionu probíhá čilá kulturní výměna. Kvůli rozdílým ročním obdobím často uslyšíte o praktikantech z vinařství cestujících přes Tichý oceán, aby prošli dvěma sklizněmi za rok. To se týká i nejlepších v oboru – Ted Lemon z Littorai v Sonomě vyrábí víno také např. v Burn Cottage v Central Otago, NZ . Styl se na různých místech v zemi liší, takže je obtížné dělat generalizace, ale většina výrobců na NZ se snaží využít rovnováhu, které jim skýtá klima. Novozélandské hrozny pinot nemají váhu jako ty z teplejšího klimatu, ale ani zemité houbové tóny burgundského vína. Většina hroznů pinot z NZ má něco chuti divoké (černé) třešně či jahody spolu s fialkami a hřebíčkem. Setkáte se především s pinot noir z Marlborough, Central Otago a Martinborough, který leží na nejjižnějším výběžku Severního ostrova. I když pinot noir v Marlborough může působit ve stínu sauvignonu blanc, výrobci, jako je GreywackeWither Hills, produkují příklady, které stojí za ochutnání. Lokalita Central Otago je mimořádná, pokud jde o klima. Vliv moře je zde méně silný, protože hrozny rostou dál ve vnitrozemí a ve vyšší nadmořské výšce. Vína si uchovávají charakteristickou NZ čerstvost, ale často mají více alkoholu a jsou plnější než vína z lokalit více na jihu. Vína pinot noir z Central Otago bývají skvěle koncentrovaná a hebká. Nebývají však levná – láhev pinotu z Central Otago Vás vyjde na min. 30 dolarů. K hlavním výrobcům z Central Otago patří Rippon, Felton Road, Mt. Difficulty.

 

Červené směsi bordeaux

Směsi cabernet sauvignonu a merlotu ze Severního ostrova v regionu Hawke’s Bay skutečně září. Oblíbené směsi pocházejí z Gimblett Gravels, okrsku pěstujícím víno na jemném písku a štěrku kolem řeky Ngaruroro. Lokalita je mimořádně vhodná pro tyto hrozny, protože zdejší půda a vyšší teplota umožňují hroznům dosáhnout dokonalé zralosti. Podívejte se na Te Kahu od Craggy Range nebo Gimblett od Trinity Hill: tyto směsi jsou jako gymnasti, kteří se nenásilně pohybují po nerovných tyčích a předvádějí fantastickou ukázku síly. Jsou elegantní a čerstvé s bohatými taniny s texturou. Máte-li rádi směsi cabernet-merlot ze státu Washington, USA, nebo z Jižní Ameriky, určitě Vás uchvátí jejich aroma divoké (černé) třešně, cedrového dřeva a hřebíčku.

 

Syrah

Syrah se sice nachází na okraji novozélandského vína, ale určitě stojí za pozornost. Tak jako merlot a cabernet se nejčastěji drží teplejšího klimatu na Severním ostrově, kde dozrává nejlépe. Novozélandský syrah nabízí pikantní chuť černého pepře doplňující šťavnatou švestku a fialky. I když postrádají divoký prvek zvěřiny, které má syrah z severní Rhony ve Francii, tato strukturovaná vína neodpovídají ani slunečnému stylu australského shirazu. Ochutnejte je sami a začněte vínem z Mission Estate Winery, což je výrobce s historií sahající do roku 1851.

Poznámka: všechna výše uvedená vinařství poskytla testovací vzorky kvůli hodnocení, s výjimkou Greywacke, Rippon, Felton Road, Mt. Difficulty a Burn Cottage.