Antigua a Barbuda v Karibiku

Antigua a Barbuda v Karibiku 1

Antigua a Barbuda, kdysi britské kolonie v Karibiku, se mohou chlubit plážemi patřícími k nejúžasnějším na světě. Antigua hrdě prohlašuje, že má „pláž na každý den v roce“ a Barbuda, ospalá sestra Antiguy, také nabízí některé vynikající úseky narůžovělého písku se stylovými resorty. Nepřekvapuje, že na tohle oslnivé pobřeží přichází mnoho filmových hvězd a magnátů plavat, surfovat, opalovat se a zapomenout na vše ostatní.

Většina návštěvníků zamíří na ostrov Antigua. Mnozí připlouvají do přístavu osobních lodí v pestré metropoli St. John’s, kde hlavní lákadla představuje nakupování, muzea a historické budovy. Město seznamuje se svou historií strategického námořního přístavu a milovníci zvířat si zde mohou zaplavat s přátelskými rejnoky. Na klidné Barbudě žijí jen necelá 2 % obyvatelstva obou ostrovů. Milovníci klidu a přírody si mohou užívat ticha, zatímco milovníci ptactva vyhledávají proslulou rezervaci fregatek. Na obou ostrovech je k dispozici spousta vodních sportů, jako je potápění, plavání, rybaření, plachtění na plachetnici a windsurfing, zatímco hráči golfu najdou na Antigui pár hřišť v krásném prostředí. 

 

Half Moon Bay, Antigua

Na jihovýchodním konci Antiguy leží Half Moon Bay, zátoka lemovaná pláží patřící k nejlepším v Karibiku. Idylický půlměsíc jemného bílého písku a azurového moře, chráněný podmořským útesem a v pozadí s přírodní zelení, nabízí v klidných dnech vynikající šnorchlování. Když se ale zvedne vítr, může být příboj silný. Malá restaurace hned u pláže podává občerstvení a můžete si zde také vypůjčit plážová křesílka a slunečníky. Pamatujte na to, že pláž bývá obtížné najít, takže přijde vhod GPS.

 

Stingray City, Antigua

Pokud máte celoživotně strach z rejnoků, po tomhle zážitku s nimi ho už mít nebudete. Po 5 minutách plavby motorovým člunem z východního pobřeží ostrova se dostanete k Stingray City, mělčině s písčitým dnem mezi tropickým útesem, kde se stovky krotkých jižních rejnoků vznášejí v křišťálově čistém moři a čekají, až je návštěvníci nakrmí. Podle svého přání můžete mezi nimi stát, plavat nebo šnorchlovat, a po setkání si prohlédnout okolní korálové útesy. Vrcholem celého dobrodružství je cítit jejich hebká sametová těla otírající se o Vaši pokožku. Výlet do Stingray City je jedna z nejoblíbenějších aktivit na Antigui.

 

Seventeen Mile Beach, Barbuda

Ti, kdo jednou pohlédnou na 17 Mile Beach („17mílová pláž“) na Barbudě, zřejmě už nespatří lepší úsek pobřeží. Úžasná pláž s narůžovělým pískem omývaná azurovými vlnami odděluje lagunu od Karibského moře a zapůsobí i na nejnáročnější znalce pláží. Procházka po nádherném úseku pobřeží patří k nejoblíbenějším věcem na Barbudě. Písek je zde měkký jako mouka a díky odlehlosti pláže můžete jít celé kilometry a nepotkat živou duši. Na pláž se dostanete bud lodí, nebo (dáváte-li přednost pohledu z ptačí perspektivy) se nad ní můžete proletět helikoptérou. Výlety sem často zahrnují výborný oběd na pláži. Také můžete zkombinovat návštěvu této pláže se zastávkou v nedaleké ptačí rezervaci fregatek; obě atrakce jsou oblíbené cíle jednodenních výletů z Antiguy.  

Tip: pláž nemá žádné vybavení ani stín, takže pokud zde nebudete s organizovaným výletem, měli byste si přinést vlastní jídlo a vodu, a také dostatečnou ochranu proti slunci.

 

Dickenson Bay, Antigua 

Antigua a Barbuda v Karibiku 2

Na vzdáleném severozápadě Antiguy leží Dickenson Bay, jedna z neoblíbenějších a nejkrásnějším pláží na Antigui. Naleznete zde vše, co potřebujete pro klidný (anebo vzrušující) den u moře. Úsek měkkého bílého písku dlouhý 1,5 km je lemován resorty a restauracemi a můžete si zde vyzkoušet celou řadu vodních sportů. Zátoka je chráněná podmořským útesem u břehu, takže je ideální na plavání, a na písku najdete přístřešky půjčující vše, co je potřeba pro vodní aktivity, jako je plavba na vodním skútru (jet skiing), plavba na kajaku nebo šnorchlování. Zátoka je také centrem windsurfingu na ostrově. Pokud Vám ale stačí obsadit si místo na písku a hledět na fascinující modré moře, můžete si vypůjčit lehátka a slunečníky. Na Dickenson Bay také najdete proslulou červenou telefonní budku, která se objevuje na mnoha fotografiích turistů na Instagramu. Po dni stráveném na slunci si můžete dopřát čerstvé dary moře v některé z restaurací shlížejících na pláž nebo si objednat uklidňující masáže na pobřeží. Na Dickenson Bay se nacházejí některé z nejoblíbenějších resortů a hotelů na ostrově, jako je Sandals Grande Antigua Resort & Spa a Siboney Beach Club.

 

Národní park Nelson’s Dockyard, Antigua

NP Nelson’s Dockyard v přístavu English Harbour je oblíbeným cílem turistů zahrnujícím řadu atrakcí. Jeho hlavní nárok na slávu spočívá v tom, že jsou to jediné nepřetržitě fungující georgiánské doky na světě;  nacházejí se zde někdejší Britské námořní doky z 18. století, které jsou na seznamu UNESCO. Během své návštěvy se můžete dozvědět více o bohaté historii doků v muzeu Dockyard Museum umístěném v někdejším Admirálově domě. Ale také můžete nasávat prostředí při procházení se kolem krásně zrenovovaných kamenných skladišť, které ostře kontrastují s luxusnímo superjachtami v přístavišti. Většina starých budov byla proměněna v hotely, restaurace, obchody a galerie. Pokud byste se chtěli podívat o něco dále, v oblasti se také nacházejí některé vynikající přírodní stezky, které vedou k historickým pevnostem s panoramatickými výhledy. Na kopci v místě nazývaném Shirley Heights stojí pevnost Fort Shirley, která nabízí nejlepší výhledy (nezapomeňte si vzít fotoaparát), a také se můžete vydat k pevnosti Fort Berkeley u západního vstupu do přístavu. V parku se rovněž nalézá Clarence House z 18. století, původně vybudovaný pro budoucího britského krále Viléma IV.. Zajímavou multimediální prezentaci o historii ostrova můžete zhlédnout v Dow’s Hill Interpretation Centre, kam se dostanete, když půjdete po stezce Lookout Trail nedaleko Shirley Heights.

 

St. John’s, Antigua

St. John’s, metropole a přístav osobních lodí souostroví Antigua a Barbuda, je kaleidoskop barevných koloniálních domků a tržních stánků s hromadami tropického ovoce a květin. Na obzoru se tyčí bílé neobarokní věže katedrály sv. Jana (St. John’s Cathedral), jedné z nejcharakterističtějších budov na ostrově, která nedávno prošla důkladnou renovací. Přehled historie ostrova naleznete v maličkém Muzeu Antiguy a Barbudy (níže), a pokud byste se chtěli dozvědět příběhy z minulosti Antiguy, vydejte se k ruinám cukrové plantáže Betty’s Hope ze 17. století. Zdejší malé muzeum se zaměřuje na život otroků, kteří ho vybudovali. Metropole je častou zastávkou osobních lodí, takže nepřekvapuje, že nakupování je jedna z nejoblíbenějších aktivit v St. John’s. Spoustu bezcelních obchodů (duty free) najdete na Heritage Quay, zatímco stánky se suvenýry lákají na nákupní trase Redcliffe Quay; na rušné veřejné trhy u přístavu byste měli zamířit v pátek nebo v sobotu. Krásný výhledy na město a přístav budete mít, když po pěší stezce se vydáte k pevnosti Fort Barrington, vybudované na ochranu St. John’s před Francouzy.

 

Národní park Devil’s Bridge/Indian Town, Antigua

Dramatická scenérie NP Indian Town na drsném severovýchodním pobřeží zahrnuje přírodní vápencový Devil’s Bridge (Ďáblův most) během staletí vytvořený útočícím příbojem. Při přílivu vytlačují vlny gejzíry vody dírami v nedaleké skále. Park také nabízí některé zajímavé pěší turistické trasy a vynikající pozorování ptactva. V parku žije více jak 36 druhů ptáků hřadujících na akáciích, zatímco východní bod parku byl patrně kdysi tábořištěm domorodých Arawaků.

Kde: severovýchodní pobřeží Antiguy

 

Muzeum Antiguy a Barbudy

Muzeum Antiguy a Barbudy je skvělé místo, kde můžete blíže poznat historii těchto krásných ostrovů. Nebudete na to ani potřebovat moc času. Všechny expozice jsou v jedné místnosti a pokrývají témata, jako je geologický původ ostrova, koloniální historie, otroctví, archeologie, sporty a politická nezávislost v roce 1981. K hlavním lákadlům patří model obydlí Arawaků v životní velikosti, a také keramika, tkalcovské výrobky, nástroje a expozice o rozmanitých ekosystémech na ostrovech. Muzeum je umístěno v dřívější budově soudu u 18. století v St. John’s.

Adresa: Long Street, St. John’s

 

Silnice Fig Tree Drive, Antigua

Kolem jižního pobřeží Antiguy se vine silnice Fig Tree Drive deštnými pralesy, zemědělskou půdou i rybářskými vesnicemi. Malebná trasa nabízí pohled na místní život. Banánovníky (kterým místní říkají fíky, figs), mangovníky a kokosové palmy jsou rozesety v krajině, tak jako ruiny továren za zpracování cukrové třtiny. Stánky u cesty nabízejí čerstvě natrhané ovoce, především šťavnaté ananasy.  Najdete zde také Fig Tree Studio Art Gallery, galerii prodávající místní pestré řemeslné a umělecké výrobky, a pokud byste hledali nějakou aktivitu, udělejte si zastávku u Antigua Rainforest Zipline Tours, kde Vám zařídí vzrušující výlet do korun stromů.

 

Rezervace fregatek, Barbuda

Antigua a Barbuda v Karibiku 3

Rezervace fregatek (Frigate Bird Sanctuary) na Barbudě je rájem pro milovníky ptactva. Je přístupná pouze lodí, nachází se v severovýchodní laguně ostrova a je to jedna z největších hnízdících kolonií fregatek v Karibiku. Pro tyto velké mořské ptáky jsou typická jasně červená volata a rozpětí křídel 1,5 m. Rezervace přiláká také asi 150 dalších druhů ptáků, jako jsou volavky, kormoráni a pelikáni.

 

Jeskyně Darby Cave, Barbuda

Darby Cave vytvořená rozpouštěním vápence je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních prvků Barbudy. I když bývá často označována za jeskyni, ve skutečnosti se jedná o závrt o průměru více jak 100 m. V kontrastu s okolními suchými křovinami se bujná vegetace uvnitř podobá deštnému pralesu s kapradinami, vysokými palmami palmetto a hustými liánami ovinujícími se kolem kmenů stromů. Mezi zelení je možné zahlédnout řadu ptáků. Kapající voda také dala vzniknout stalagmitům pod převisem.

 

Martello Tower, Barbuda

Martello Tower vysoká 17 m je nejvyšší stavba na Barbudě a významný bod na ostrově. Britové stavěli takové obranné stavby po celé Britské říši a konkrétně tato je považována za nejstarší svého druhu v Karibiku. Věž stojí na pláži u Řeky (River), pár kilometrů jižně od vesnice a byla vybudována Brity na počátku 19. století na místě starší pevnosti, která byla patrně dílem Španělů. V roce 2017 prošla odolnost věže zkouškou, když na ostrov udeřil hurikán Irma a zničil 90 % staveb na Barbudě. Martello Tower byla jednou z mála, které zůstaly stát. Dnes najdete silné kamenné zdi a plošinu pro děla u této malé obranné pevnost téměř nedotčené a ruiny jsou připojeny ke zbytkům předchozí pevnosti. Na věž sice nemůžete vystoupit, ale můžete alespoň zdolat zadní část a obdivovat daleké výhledy na pobřeží.

Akční nabídka ubytování: