Co jíst v Řecku a Turecku

Co jíst v Řecku a Turecku 1

Kuchyně Řecka a Turecka mají své rozdíly, ale obě jsou součástí širší tradice osmanské kuchyně – vaření historické Osmanské říše, která regionu vládla po celá staletí. Turecká kuchyně se na různých místech země liší, kdy jídlo ve městě Istanbulu je nejvíce ovlivněnou královskými (sultánskými) kulinářskými tradicemi. Turecké pokrmy v okolí Istanbulu zahrnují rýžové pokrmy, kofte (kuličky z kořeněného mletého masa), plněné vinné listy a ryby. V jižním Turecku se kuchyně zaměřuje na meze, řadu malých talířů s teplými i studenými pokrmy podávaných na začátku jídla, na masové kebaby a baklavu jako dezert.

Co jíst v Řecku a Turecku 2
turecká kuchyně

Také v řecké kuchyni je rovněž oblíbený (kterému se v Řecku říká souvlaki), závitky z vinných listů a baklava. Základními ingrediencemi mnoha oblíbených řeckých pokrmů je olivový olej, sýr feta a omáčka tzatziki. Při návštěvě Řecka je skvělé, jak snadno se lodí dostanete z jedné destinace do další, což se především týká řeckých ostrovů. Zde uvádíme, která jídla byste měli ochutnat v některých oblíbených řeckých destinacích.

Athény

V Athénách si dejte gyros. Oblíbené pouliční jídlo v pita chlebu se připravuje na vertikálním grilu (rotisserie) a k němu se podávají hranolky, rajčata, cibule a tzatziki. V Athénách ho najdete všude. Za jídlem s porcí kulinářské historie se vydejte do Bairaktaris Taverna na nám. Monastirakiou, která funguje už od roku 1879.

Santorini

Ostrov Santorini je proslulý fazolemi fava, které se však nepodobají se ničemu, co znáte z domova; proto si nechte poradit a objednejte si je. Ve městě Oia nabízí restaurace Ambrosia předkrm Santorini Fava (kromě jiných oblíbených místních jídel). Navíc výhled z restaurace na sopku je bezkonkurenční.

Mykonos

Mykonos je metropole nočního života v Řecku a ideální místo, kde si dát pozdě večer mezes s řeckým vínem. Výhledy na okrsek Malé Benátky jsou fantastické, ale bývá turisticky orientovaný a předražený. Budete-li si chtít dát jídlo jako místní, vydejte se o pár uliček dál do vnitrozemí. Restaurace Eva’s Garden se může chlubit zeleným romantickým patiem a nabídkou meze; menu zahrnuje oblíbené pokrmy, jako je slaný koláč plněný špenátem a grilovaný sýr halloumi. Pokud noční život není „Váš šálek kávy“, můžete se alespoň naučit připravovat meze v kurzu vaření přímo v domě místních obyvatel. Díky osobním autentickým zážitkům, jako je tento, cestování tolik milujeme. Vždyť přece přátelství se nejlépe pěstují nad jídlem a vínem.