Liverpool – doky, fotbal a Beatles

Liverpool – doky, fotbal a Beatles 1

Liverpool je známý především díky Beatles a dvěma předním fotbalovým klubům, ale když nahlédnete pod povrch, rychle si uvědomíte, že město obnáší mnohem víc než jen sport a hudbu. Jeho vzkvétající kulturní scéna, historická architektura a nepotlačitelná touha po životě z něj činí nezapomenutelnou destinaci pro cestovatele. Město kdysi známé svou průmyslovou ošumělostí se změnilo natolik, že průmyslová minulost Liverpoolu dnes tvoří součást jeho osobitého půvabu. Díky desetiletím pečlivé regenerace města a více jak 2500 chráněným budovám (v čemž stojí hned za Londýnem), jsou nábřeží a pečlivě revitalizované okrsky plné muzeí, galerií, barů a restaurací, nabízí vynikající možnosti nakupování a spoustu pozoruhodných a stylových hotelů. Liverpool získal už dvakrát uznání od organizace UNESCO: jeho hudební dědictví a pokračující hudební vliv mu nedávno vynesly status Město hudby UNESCO (1 z pouze 19 na světě). Jeho nábřeží je památkou chráněnou UNESCO od roku 2004, což odráží globální význam města coby obchodního přístavu v době, kdy bylo britské impérium na svém vrcholu.

Albert Dock tvoří srdce historického nábřeží a hned za nimi jsou doky Stanley Dock, historické obchodní okrsky a rušná kulturní čtvrť´ kolem ulice William Brown Street. Když připočtete pár lesknoucích se nových staveb a ikonické nábřežní budovy na Pier Head  – Cunard Building, Port of Liverpool Building a Royal Liver Building (společně označovány jako „Tři grácie“), a získáte město s jedinečným a nezaměnitelným panoramatem.

Dnes kultura hraje stejně velkou roli pro návštěvníky z řad sázkařů, příznivců fotbalu i fanoušků Slavné čtyřky. Liverpool má více národních muzeí a galerií než kterékoli jiné britské město mimo Londýn. K nabídce jeho muzeí patří uznávané Muzeum Liverpoolu, Mezinárodní muzeum otroctví, Tate Liverpool a The Beatles Story, zatímco britské muzeum populární hudby British Music Experience (BME) je posledním příspěvkem na vzkvétající kulturní scéně města. Tak jako hudba i sport se v Liverpoolu stále drží, ať už v podobě davů, které se tlačí na tribunách při sledování týmů Liverpool či Everton, nebo pestře oblečených návštěvníků dostihů Grand National, které se každoročně konají na závodišti v Aintree.

Turistická kancelář: Liverpool Tourist Office

Liverpool – doky, fotbal a Beatles 2

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím poskytujícím lety do Liverpoolu z ostatních britských měst patří easyJet a Flybe. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Londýna, ale mezi oběma městy je dobré vlakové spojení. Také je možné použít letiště v Manchesteru, které je vzdálené od Liverpoolu asi 1 hodinu cesty přímým vlakem. Ceny domácích letů jsou po celý rok poměrně stálé, ale obvykle vzrostou v době letních prázdnin a Vánoc. Mezinárodní lety pak bývají levnější v  mimo měsíce červenec a srpen.

Doba letu: z Belfastu 50 minut, z New Yorku 12 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 18 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 12 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 28 hodin (včetně mezipřistání).

Autobusem

National Express provozuje pravidelné autobusové spojení mezi Liverpoolem a různými destinacemi ve Velké Británii, včetně autobusového nádraží Victoria Coach Station v Londýně. Terminál National Express se nachází v centru města na Norton Street, dobře pěšky dostupný z vlakového nádraží na Lime Street na severovýchodě města.

Doba cesty: z Londýna 4 hodiny, z Manchesteru 1 hodina, z Birminghamu 2 hodiny, z Newcastlu 3 hodiny 15 minut, z Leedsu 1 hodina 30 minut. 

Vlakem

Liverpool Lime Street je hlavní vlakové nádraží nacházející se severovýchodně od centra města. Liverpool má dobré železniční spojení s jinými britskými městy. Společnost Virgin Trains provozuje řadu spojů do Liverpoolu včetně rychlého spoje z Londýna vlaky Pendolino. K dalším železničním provozovatelům poskytujícím spoje do Liverpoolu patří East Midlands Trains, London Midland), Northern a Transpennine Express.

Doba cesty: z Londýna 2 hodiny 15 minut, z Manchesteru 50 minut, z Birminghamu 1 hodina 35 minut, z Newcastlu 3 hodiny.

Liverpool – doky, fotbal a Beatles 3

Ubytování ve stylových hotelech:

 1. Hard Day´s Night Hotel 4*akční nabídka zde
 2. Titanic Hotel Liverpool 2*akční nabídka zde
 3. The Nadler Liverpool  4*akční nabídka zde
 4. Hotel Ibis Liverpool Centre Albert Dock – Liverpool One 3* akční nabídka zde
 5. Dolby Hotel 2* akční nabídka zde
 6. Crowne Plaza Liverpool City Centre 4* akční nabídka zde
 7. Hope Street Hotel 4* akční nabídka zde
 8. Malmaison Liverpool 4* akční nabídka zde
 9. The Shankly Hotel 4* 

Liverpool – doky, fotbal a Beatles 4

Co dělat a na co se podívat

 • Muzeum Liverpoolu – nápadné muzeum připojímající loď se na třech patrech věnuje místní kultuře a historii. Nachází se v docích a jeho interaktivní sbírka seznamuje s tím, jak lidé a přístav tvořili podobu městu. Zahrnuje sekce věnované kreativní a sportovní historii, takže návštěvníci se mohou dozvědět o všem Beatles až po fotbal, to vše prezentováno z typickým liverpudlitánským zaujetím.  
 • Mersey Maritime Museum je námořní muzeum, které seznamuje s historií velkého liverpoolského přístavu; velkolepé muzeum nechává ožít příběh masové emigrace (z Irska v 19. století) i úzké vazby města s nešťastnou lodí Titanic. Zaměřuje se na historii Albertových doků prostřednictvím modelů, námořních kreseb, pestrobarevných plakátů a plavidel v reálné velikosti. Třetí patro představuje Mezinárodní muzeum otroctví a je věnované historii transatlantického obchodu s otroky s jeho nepříjemným dědictvím.
 • Liverpoolská katedrála – největší anglikánská katedrála v Británii dokončená v roce 1978 stojí za návštěvu už jen kvůli skvělým panoramatickým výhledům z věže. Ale vyhraďte si čas také na prohlídku pozoruhodného interiéru, kde jsou umístěna umělecká díla současných autorů včetně Tracey Eminové. Katedrála byla životním dílem architekta sira Giles Gilbert Scotta (který vytvořil také bývalou londýnskou elektrárnu Battersea Power Station a ikonickou britskou červenou telefonní budku).
 • The Beatles Story vícejazyční audioprůvodci provedou návštěvníky příběhem Slavné čtyřky; muzeum mapuje úspěch kapely od jejich raných dnů v Liverpoolu a Hamburku přes mezinárodní slávu až po její rozpad, a následné sólové kariéry jednotlivých členů. Spatříte zde vzácné fotografie kapely a rekonstrukce Cavern Clubu a studií Abbey Road Studios.
 • Tate Liverpool patří do skupiny muzeí Tate a je to jedna z největších galerií moderního a současného umění mimo Londýn s pracemi významných umělců 20. století od Jeana Arpa až po Andy Warhola. Kromě prezentování pravidelných hostujících expozic nabízí muzeum také prohlídky, přednášky, rodinné akce a kavárnu, kterou navrhl sir Peter Blake.
 • Albert Docks (Albertovy doky) – první systém uzavřených ohnivzdorných skladů v docích vybudovaný v roce 1846 se změnil v tlukoucí srdce osobitého nábřeží Liverpoolu – je to neodolatelná směs staré architektury a špičkového myšlení. Mnohé ze zdejších vzkvétajících muzeí, galerií, barů a restaurací jsou umístěny v upravených dřívějších skladech s ocelovou kolonádou.
 • Fotbalový klub Liverpool – ve městě se nacházejí dva nejúspěšnější fotbalové kluby Anglie: Liverpool a Everton. Prohlídka zázemí stadionu Goodison Park, kde má základnu tým Everton, představuje skvělý zážitek, ale jejich kabinet trofejí nezáří tolik jako anfieldská sbírka Liverpoolu, kterou zdobí 5 evropských trofejí. Při prohlídce se dostanete do interaktivního muzea, šaten a za scénu nové obrovské Hlavní tribuny (Main Stand).
 • British Music Experience – je pochopitelné, proč bylo umístěno britské muzeum populární hudby právě v Liverpoolu, a asi 10 % expozice je věnováno mimořádnému příspěvku města v této oblasti. Bezkonkurenční sbírka zahrnuje klenoty, jako jsou kostýmy Ziggy Stardust Davida Bowieho. Další vrstvu historie skýtá umístění muzea, které najdete v čekárně pro cestující v ikonické budově Cunard Building.
 • The Walker Art Gallery – galerii umění otevřenou v roce 1877 založil místní pivovarník a radní Andrew Barclay Walker. Dnes je v ní umístěna nejlepší sbírka soch a obrazů od 13. století až do současnosti v zemi, s obzvlášť působivou sbírkou prerafaelitského umění. K hlavním atrakcím patří obraz Peter Getting Out of Nick’s Pool od Davida Hockneyho.
 • Sefton Park Palm House – Liverpool se může chlubit více parky než Paříž, a Sefton Park je z nich možná nejpozoruhodnější. Historický park s rozlohou 95 ha, s jezery pro čluny a kvetoucími květinami je klidnou oázou ve městě. V jeho centru stojí viktoriánský palmový skleník z roku 1896 (zrekonstruovaný v roce 1993) a okolní sochy.