14 tipů, co dělat v Římě s dětmi

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 1

Cestování s dětmi je náročné a mimořádně obohacující zároveň. Na jedné straně je to výzva, udržet pozornost těch menších a zaujat větší včetně teenagerů. Na druhé straně chcete, aby poznali ducha místa a absorbovali co nejvíce z místní historie, kultury a umění. Je lákavé dívat se jen po dětských hřištích, známých značkách foodfoodů a věcech, které jsou stejné jako doma. Ale jste s dětmi v Římě, takže jim pomozte poznat, kde jsou, a dělejte věci, které jsou pro Věčné město jedinečné. Při tom Vám může pomoci následující článek.

Najdete zde místa, která můžete navštívit, a věci originální pro Itálii a Řím a zdůrazňují jedinečné místo Říma v historii. pro pořádek uvádíme i ​​jiné činnosti, které jsou prostě zábavné. Kdo by nechtěl sedět na schodech a jíst zmrzlinu – zvlášť když patří k nejproslulejším na světě?

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 2

Podívejte se, kde žili lvi pod Koloseem

Obrovský flaviovský amfiteátr známý jako Koloseum je nejslavnějším symbolem Říma a jeho nejoblíbenější turistickou atrakcí. Donedávna ale nebylo možné navštívit část, která děti zajímá nejvíce. Hluboko pod podlahou arény, kde probíhala představení, se nachází spleť tunelů, chodeb a komor, kde gladiátoři a divoká zvířata čekali na svou konfrontaci se smrtí nahoře. Podzemní úložný prostor nazývaný hypogeum uchovával klece s levharty, medvědy, lvy a slony, kteří byli použiti buď v bitvách, nebo v cirkusovém či jiném představení. Systém kladek podobný výtahu a obsluhovaný otroky dopravoval zvířata nahoru do arény. Na odpolední veřejný přístup do hypogea je potřeba mít rezervaci předem, nebo se zúčastnit balíčkové prohlídky města, která ho zahrnuje.

Římské Koloseum má novou podlahu

Poznejte více o gladiátorech

I menší děti slyšely o římských gladiátorech a zde mají šanci se o nich dozvědět více od lidí zabývajících se rekonstrukcí historie, kteří toto dávné umění přivádějí k životu. Děti si mohou obléct tuniku a kožené rukavice a naučit se autentickou gladiátorskou práci s meči. Výuka trvá 2 hodiny a začíná návštěvou muzea Gruppo Storico Romano, kde mohou vidět autentické artefakty a vyzkoušet si repliky zbroje. Programu se mohou účastnit děti od 6 let, ale pokud budou o pár let starší, přinese jim více. Nakonec si odnesou diplom, že jsou gladiátory. Jiné celodenní programy jsou vhodné pro dospělé, kteří se chtějí na jeden den stát gladiátory.

Adresa: Via Appia Antica 18, Řím

 

Shlédněte loutkové představení

Loutková divadla mají dlouhou tradici v mnoha částech Evropy (včetně ČR) a Řím nabízí 2 různá místa, kde ho děti mohou shlédnout. Prvním je Teatrino di Pulcinella al Gianicolo, tradiční loutkové divadlo pod širým nebem v parku Colle del Gianicolo (kopec Janiculum) nedaleko nám. Piazzale Garibaldi. Vystupuje zde neapolský maňásek Pulcinella známý i jinde v zahraničí. O víkendech se hraje půlhodinové představení ráno a pak druhé pozdě odpoledne. Vstup je zdarma, ale dejte dětem pár mincí, aby je pak mohly dát do kolujícího klobouku. V loutkovém divadle Teatro San Carlino uvidíte Pulcinellu v trochu jiném prostředí a formátu, kde loutky komunikují s loutkáři a dalšími vystupujícími a hudebníky v živém a zajímavém představení.

Adresa: Viale dei Bambini

 

Pádlujte na člunu nebo se projeďte na kole v zahradách Borghese 

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 3

Druhý největší veřejný park v Římě nabízí dětem šanci vybít energii a přitom se připojíte k místniím na jednom z jejich oblíbených míst. Existují nejrůznější způsoby, jak si park prohlédnout. Můžete si vypůjčit loďku na jezeře, čtyřkolku, jízdní kolo, nebo jet na segwayi. Kromě toho zde najdete dětská hřiště, o víkendu jízdy na ponících, zahrady a velmi dobré zoo Bioparco di Roma, ve kterém můžete jezdit roztomilým vláčkem.

 

Dejte si italskou zmrzlinu

Téměř kdekoli v Římě Vaše děti zahlédnou vozíky a obchůdky prodávající proslulou a vynikající italskou zmrzlinu (gelato). Ta je uváděna jako jeden z významných důvodů pro návštěvu Itálie. Gelato však není pouze lahůdka pro děti a existují příchutě přizpůsobené spíše chutím dospělých. Zde uvádíme nejrozšířenější druhy:

  • Fregola: chutná jako skutečné jahody, ne bonbony
  • Limone: citronová, osvěžující s trochou kyselosti
  • Frutti di bosco: směs lesního ovoce
  • Bacio: čokoláda a lískový oříšek, jako vychlazená Nutella
  • Puffo: italská verze of zmrzliny „šmoula“, kterou snadno poznáte podle její jasně modré barvy; obvykle chutná jako žvýkačka, ale někdy může chutnat jako lékořice.
  • Cioccolato: čokoládová, kterou mívají děti nejraději (zvlášť pokud na sobě mají světlé oblečení).

Bohužel už není možné sedět na Španělských schodech a jíst gelato, tak jako Audrey Hepburn v  Prázdninách v Římě (1953). Kvůli poškození, které způsobovalo rozlité jídlo na významných památkách, Řím zavedl zákaz konzumace na všech historických památkách a fontánách. To se spolu se Španělskými schody vztahuje na mramorové fontány na nám. Piazza Navona, zdi kolem Pantheonu a další místa historického významu. Není to kvůli tomu, že by v Římě byli tak nestyloví, ale protože chtějí chránit své město pro další staletí a turisty.

Poznámka: čím blíže budete hlavním památkám, tím dražší je zmrzlina, takže se nejdříve dobře podívejte na ceny, než necháte děti si vybírat.

 

Setkejte se s mumií a čtěte hieroglyfy ve Vatikánu 

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 4

Při tolika vynikajících muzeích a sbírkách ve Vatikánu je těžké určit, kde začít, především pokud se snažíte udržet zájem dětí. Ale sázkou na jistotu je Egyptské muzeum v parku Cortile della Pigna. Mnohé z exponátů sem byly přeneseny z Hadriánovy vily (Villa Adriana) v Tivoli (fascinující místo hned za Římem), kde je nashromáždil císař Hadrián. Další výhodou tohoto muzea je jeho velikost s pouze 9 místnostmi, takže není tak velké, aby bylo zahlcující. V místnostech jsou umístěny některé vynikající příklady egyptského umění: sochy bohů a faraonů, čedičové a dřevěné malované sarkofágy, mumifikované hlavy, hierofycké nápisy, sochy zvířat a papyry. Sbírku doplňuje umění ze starověké Mezopotámie a monumentální reliéfy z asyrských paláců. Když budete ve Vatikánu, navštivte Svatopetrskou baziliku, možná i s výstupem nahoru do kopule, a Sixtinskou kapli s Michelangelovým stropem. Pokud tak učiníte, pamatujte na přísné předpisy týkající se oblékání: ani děti nesmí vstoupit dovnitř v šortkách nebo s nezakrytými rameny.

Tipy na výlety z Říma

Podívejte se dírou ve střeše Pantheonu 

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 5

Vaše děti asi nebudou čekat, že by mohly zmoknout uprostřed tak působivé a solidně působící budovy, ale právě uprostřed střechy Pantheonu se nachází velká díra. A je zde už asi 2000 let. Když se budou ptát, proč tam je, nastane vhodný čase jim říct, že se jedná o nejkompletnější a nejlépe zachovalou starořímskou budovu v Římě, kterou nechal postavit v roce 27 př.n.l. císař Hadrián. Navíc jeho kopule (dóm) má průměr více jak 42 m a visí bez jakékoli podpory kromě té, která je umístěna ve stěnách. A teď k otvoru: protože mají stěny na starosti skrývání podpěr pro kopuli, už nezbylo místo na okna. Takže kruh o průměru 3,6 m představuje jediný zdroj světla. Nedávný výzkum naznačil, že mohl mít také další účel. Budova je navržena tak, aby vždy 21. dubna (v den kdy staří Římané slavili založení Města) v poledne, když císař vstoupil do Pantheonu, slunce svítílo přímo na vchod. Když vešel, vypadal jako by byl zázračně obklopen světlem. A pokud sem zavítáte v deštivý den, pod spodní částí kopule najdete velkou kaluž.

 

Hledejte obří nohu 

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 6

Když budete v Pantheonu, vydejte se za něj na nám. Piazza della Minerva (kde najdete obelisk na sloním hřbetu od Berniniho) a dál do uličky Via del Pie‘ di Marmo („Ulice u mramorové nohy“). Ano, skutečně je zde mramorová noha, téměř tak velká jako malé auto a obutá do sandálu. To jediné zbylo z obrovské sochy egyptské bohyně Isis, jejíž kult byl ve starém Římě oblíbený. Socha patřila k několika velkým monumentům v chrámu božstev Isis a Sarapis kousek odtud. Vzhledem k velikosti nohy (chodidla) musela být socha vysoká asi 7,5 m! Přitom to není jediná obří noha bez těla, kterou Vaše děti v Římě najdou, takže můžete navrhnout, aby hledali, kde jsou ostatní.

Tip a nápověda: jedna je ve Vatikánských muzeích, obutá do kompletního sandálu, a druhá bosá v Kapitolských muzeích.

 

Nechte se okouzlit Římem po setmění

Když se rozsvítí světla, starobylé ulice Říma se rozzáří, fontány se lesknou a město získá magickou auru. Tehdy se jeho obyvatelé vydávají na večerní procházku na své oblíbeném náměstí, zatímco atrakce a obchody pro tento den zavřely a většina turistů zamířila zpátky do svých hotelů. Vy s dětmi se můžete přidat k místním při odlehčené prohlídce, která Vás zavede z rušného nám. Piazza Campo dei Fiori k pamětihodnostem, jako je nám. Piazza Venezia, fontána di Trevi, Pantheon a rušná Piazza Navona. Při večerní prohlídce osvětleným Římem pro rodiny s dětmi zabaví průvodce děti hrami, hledáním pokladů a soutěžemi, zatímco se budou seznamovat s historií Říma. Večer pak zakončíte pizzou a bezkonkurenční italskou zmrzlinou.

 

Prohlédněte si katakomby

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 7

Které dítě by odolalo strašidelným tunelům, obzvlášť když jsou to navíc hrobky?  Nemusíte jim říkat předem, že při návštěvě dostanou porci historie Říma. Dvoje nejlepší se nacházejí kus od sebe na Via Appia. Největší jsou Kalixtovy katakomby pocházející z 2. stol. n.l. a pohřebiště několika raných papežů. Zdobí je barevné kresby znázorňující holubice, ryby a další raně křesťanské symboly. Pod nedaleko bazilikou vybudovanou za císaře Konstantina se nacházejí Katakomby svatého Šebestiána, kde byly ukryty ostatky sv. Petra a sv. Pavla předtím, než byly přesunuty do Vatikánu a Baziliky sv. Pavla za Hradbami (San Paolo Fuori le Mura). Také zde jsou stěny pokryty raně křesťanskými kresbami. V rozporu s rozšířenou představou se zde křesťané nikdy neukrývali před pronásledováním. Katakomby byly pohřebištěm pro ty, kteří si nemohli dovolit výstřední hrobky a pomníky kolem Via Appia. Ke katakombám se dostanete autobusem č. 118.

Adresa: Via Appia Antica 136, Řím

Návštěva katakomb v Římě i jinde v Itálii

Navštivte kostel, který stojí na jiném kostele, a ten na domě

Městská archeologii je zajímavá pro lidi všeho věku, ale pro děti je představa doslovných vrstev historie obzvlášť fascinující. Takové 3 vrstvy má bazilika sv. Klementa (San Clemente) nedaleko od Kolosea. Až si prohlédnete zlatou mozaiku v kopuli, sestupte a podívejte se, co bylo objeveno při opravách základů před asi 150 lety. A pak sestupte ještě hlouběji a podívejte se, co leží pod tím. Nebo aby to bylo v historickém sledu, což je pro děti snazší si představit, začněte odspodu. Někdy v 1. stol. n.l. zde stála velkolepá budova obklopující dvůr a vedle ní byla menší cihlová budova kolem dvora s Mithrovým chrámem z 2. století. Díky vykopávkám se můžete projít ulicemi římského okrsku, prohlédnout si chrám a podívat se na kašnu napájenou z pramene – to vše je dnes v podzemí. Ve 4. století tyto ulice, místnosti a dvory byly zasypány, aby vytvořily základy pro baziliku, která existovala zhruba do roku 1100, kdy začala být nestabilní a byla uzavřena. Tak jako ulice a budovy pod ní byla zasypána sutí a nahoře byl vybudován nový kostel – který zde stojí dodnes.

Adresa: Via di San Giovanni in Laterano 108, Řím

 

Hoďte minci do fontány di Trevi 

14 tipů, co dělat v Římě s dětmi 8

Žádný turista by neměl opustit Řím, aniž by dostál tradici, která existuje už od dob starých Římanů, kteří v těchto ulicích chodili v tógách. Když se vydávali na cestu, Římané často hodili minci do jezírka či fontány, aby poprosili bohy o šťastný návrat. Dnes se tolik turistů chce vrátit do Věčného města, že je kolem Fontána di Trevi stále dav a její dno je pokryté mincemi. Několik tisíc eur, které jsou každou noc vybrány, pak jdou na jídlo pro lidi v nouzi. Nejslavnější římská fontána Trevi byla postavena na samém počátku 18. století, ale fontána se na tomto místě nacházela už od 1. století, kdy zde byla konečná akvaduktu přivádějícího vodu do Agrippových lázní. Nevíme sice, kterou rukou starověcí Římané mince házeli, dnešní tradice však říká používat pravou ruku a házet přes levé rameno. Teenagery může zajímat, že zatímco první mince Vám má zajistit návrat do Říma, můžete hodin i druhou minci, abyste našli lásku. Bez záruky, samozřejmě.

 

Nakupte si na piknik na náměstí Campo dei Fiori

Široké náměstí Campo dei Fiori je jedno z nejrušnějších v Římě a leží nedaleko Pantheonu v okrsku s úzkými středověkými ulicemi, které představují pěknou změnu po velkolepých veřejných monumentech a ruinách starověkého Říma. Zde mohou děti poznat Řím jako skutečné živé město plné lidí věnujících se svým každodenním činnostem. Rušný a pestrý trh na náměstí je v plném proudu během dopoledne a kolem poledne, kdy se můžete zásobit potravinami (jako je čerstvé ovoce) na piknik, přidat čerstvý chléb z pekařství u náměstí a sýry+salámy z malých obchůdků v okolních ulicích (hledejte nápis salumeria). Také si zde všímejte názvů ulic: ulice byly pojmenovány podle řemeslníků, jejichž dílny je ve středověku lemovaly: Via dei Cappellari znamená „ulice kloboučníků“ a Via dei Balestrari „ulice výrobců kuší“. Při překládání názvů a starých profesí si děti mohou pomoct kapesním italským slovníkem. Asi 20 minut pěšky z Campo dei Fiori přes řeku se dostanete do velkého parku Gianicolo (Janiculus) s výhledy na město a skvělými místy na piknik.

 

Navštivte Neronův Zlatý dům

I když příběh o tom, jak Nero hrát na loutnu u hořícího Říma, není pravdivý, děti o tomto římském panovníkovi určitě slyšely. Měl opravdu zájem ohněm srovnat se zemí velkou část města a nechal na tomto místě postavit svůj palác Domus Aurea, Zlatý dům. Ten byl dalšími císaři zasypán při pokusu vymazat jeho památku, přitom však palác úspěšně uchovali pro lidi o 2000 let později. Nedávné vykopávky odhalily celé místnosti obložené mramorem a zdobené zlatem a drahými kameny. Některé z místností a sálů můžete vidět a žasnout nad neomezeným bohatstvím a mocí římských císařů. Svůj velkolepý palác však Nero nikdy nedokončil, ačkoli jeho plány počítaly s tím, že nakonec bude tak velký, jako je dnešní Vatikán.

Adresa: Via della Domus Aurea, Řím

***

KDE SE UBYTOVAT

Doporučujeme následující hotely vhodné pro rodiny s dětmi a nacházející se v blízkosti hlavních turistických atrakcí Říma:

Martis Palace Hotel Rome 4* nabízí butikový luxus a propojené pokoje, které jsou ideální pro rodiny se staršími dětmi. Personál je vstřícný a jistě oceníte posezení na střešní terase. Akční nabídka ubytování zde.

The Independent Hotel 4* – cenově dostupný hotel se nachází v působivém okrsku Esquilino v docházkové vzdálenosti od nádraží Termini; nabízí prostorné  rodinné apartmány a střešní terasu. Akční nabídka ubytování zde.  

iQ Hotel Roma 4* i přes ceny střední úrovně je hotel stylově současný a nabízí pro každého v rodině něco: dětské hřiště, fitcentrum & saunu a samoobslužnou prádelnu. Akční nabídka ubytování zde.  

Navona Colors Hotel 2* – za ekonomické ceny můžete být ubytování blízko Vatikánu, v barevně vyzdobených pokojích buď s vlastní nebo se společnou koupelnou. Akční nabídka ubytování zde.  

Více zde: Řím – kde se ubytovat