Tipy na jednodenní výlety z Říma

Tipy na jednodenní výlety z Říma 1

V Římě je toho tolik k vidění, že může být obtížné se odtud vůbec dostat. Když se však vydáte do okolní oblasti Lazio, najdete zde celou řadu historických památek i ráje pro milovníky jídla. Ještě dál pak leží města Florencie, Neapol a Pompeje, které můžete navštívit z italské metropole během jediného dne.  

 

Projděte se po antických ulicích v Ostii

Jeden z nejméně náročných výletů z Říma je jednodenní výlet do archeologické lokality Scavi Archeologici di Ostia Antica. Podobá se menším Pompejím a je to fascinující historické místo, kde spatříte výborně zachovalé zbytky starého římského přístavu.  Ke zdejším atrakcím patří Neptunovy lázně (Terme di Nettuno), komplex z 2. století s krásnými podlahovými mozaikami, strmým amfiteátrem a s thermopoliem, což bylo jakési rychlé občerstvení, kde můžete rozeznat stopy po menu namalovaném na stěnách. Poněkud modernější restaurace Ristorante Monumento se nachází se nedaleko hlavního vchodu a podává lahodné těstoviny a místní dary moře.   

Jak se tam dostat: vlakem Ostia Lido ze Stazione San Paolo (vedle stanice metra Piramide) v Římě, vystoupíte v Ostia Antica (25 minut). 

Návštěva italské Ostie

Villy v Tivoli

Navštivte Tivoli, město patřící k památkám chráněným UNESCO a ležící 30 km východně od Říma. Pokud přijedete veřejnou dopravou, bude nejlepší začít od Villy d’Este, stylové renesanční vily na vrcholku kopce v samém centru. Až si prohlédnete květnaté manýristické fresky a nápadné zahradní fontány, dejte si oběd v nedaleké restauraci Trattoria del FalconePosilnění se pak vydejte dolů k Ville Adriana vzdálené asi 5 km. Obrovská usedlost císaře Hadriána je opravdu zajímavá a její ruiny se tyčí mezi zkroucenými olivovníky a obrovskými piniemi.   

Jak se tam dostat: do Tivoli se dostanete běžným autobusem Cotral ze stanice metra Ponte Mammolo v Římě (za 50 minut); k Ville Adriana se z historického centra Tivoli dostanete místním autobusem CAT 4 nebo 4X z Largo Garibaldi. 

 

Výlet za lahůdkami do Castelli Romani

Castelli Romani je pěkné místo s kopci porostlými vinnou révou a s vulkanickými jezery ležící na jižním okraji Říma a představuje skvělý cíl pro milovníky jídla. Ve Frascati si můžete pochutnat na porchettě (závinu z pečeného bůčku s bylinkami) a místním bílém víně v Cantina Simonetti, jednom z mnoha vinných sklepů (cantine) ve městě. Předtím si můžete prohlédnout Scuderie Aldobrandini, malé muzeum mapující historii oblasti. Rafinovanější jídlo dostanete v Antico Ristorante Pagnanelli, známé restaurací nabízející sezónní jídla a fantastické výhledy na jezero Lago Albano. Castel Gandolfo je místo papežovy letní rezidence: Palazzo Apostolico (Pontificio) nedávno poprvé otevřel své dveře veřejnosti, takže když budete mít rezervaci předem, můžete navštívit zdejší muzeum v I. patře a pěstěné zahrady.   

Jak se tam dostat: přímé vlakové spoje obsluhují Frascati (30 minut) a Castel Gandolfo (na trase Albano Laziale, cesta trvá 45 minut) z římského nádraží Termini. 

 

Pohlédněte si město mrtvých v Cerveteri

Pokud byste chtěli nahlédnout do ztraceného světa starověkých Etrusků, vydejte se do Necropoli di Banditaccia v Cerveteri, což je další památka chráněná UNESCO. Pozoruhodná nekropole ležící hned vedle moderního města je skutečným městem mrtvých s ulicemi, náměstími a terasami z kruhových hrobek porostlých trávou, které se nazývají tumuli.  Až si je prohlédnete, další poznatky o Etruscích získáte v muzeu Museo Nazionale Cerite, které se nachází v historickém centru města. Nedaleké náměstí Antica Locanda Le Ginestre je pak předním místem, kde seženete kvalitní místní potraviny.  

Jak se tam dostat: z Říma od stanice metra Cornelia jezdí do Cerveteri pravidelné autobusy Cotral (55 minut). Pokud budete cestovat autem, město je vzdáleno 35 km severně od Říma a leží vedle autostrády A12. Z historického centra města z hlavního náměstí se dostanete k nekropoli autobusem G.   

Návštěva katakomb v Římě i jinde v Itálii  

Gotický zázrak v Orvietu  

Zhruba v polovině cesty mezi Římem a Florencií se nachází Orvieto, město na vrcholu kopce, které představuje klasický cíl výletů. Jeho krásné středověké uličky je radost poznávat a naleznete zde rovněž spoustu dobrých restaurací, které můžete vyzkoušet. Nejzajímavějším bodem Vaší návštěvy však bude úžasná katedrála, která je jedním z nejvýznamnějších gotických kostelů v Itálii. Pruhovaný Duomo je pozoruhodný zvenku i zevnitř, má unikátní fasádu a ukrývá cyklus fresek od malíře Lucy Signorelliho znázorňujících Poslední soudAž navštívíte katedrálu Duomo, můžete se podívat do daleka z věže Orvieto nebo prozkoumat podzemí města. Chutné posilňující jídlo si pak dejte v restauraci Trattoria del Moro Aronne

Jak se tam dostat: pravidelné vlakové spoje jezdí do Orvieta z římského nádraží Termini (cesta trvá 1 hod. 15 minut); pokud pojedete autem, Orvieto se nachází hned mimo hlavní severojižní autostrádu A1. 

Jak se dostat z Říma na Capri 

Starověké divy v Neapoli a v Pompejích

Pokud si budete chtít udělat nezapomenutelný den, nastupte do vlaku a zamiřte na jih do Neapole a Pompejí. Obojí můžete stihnout při jednodenním výletě z Říma, musíte však být opravdu nadšení a plní energie. Abyste se dostali do Pompejí už dopoledne, vydejte se na cestu časně z římského Termini vlakem Frecciarossa až na nádraží Napoli Centrale, a pak vlakem Circumvesuviana do Pompei-Scavi-Villa dei Misteri. Pompeje jsou rozsáhlé a budete potřebovat asi 3 hodiny, abyste stihli navštívit jen nejznámější místa, jako je forum, lupanar (starověký nevěstinec) a amfiteátr. Až budete zpátky v Neapoli, ochutnejte pravou neapolskou pizzu v Pizzerii Gino Sorbillo, jedné ze slavných pizzerií v historickém centru města. Poté zamiřte do muzea Museo Archeologico Nazionale a obdivujte zde úžasné klasické umění, nebo do barokního Cappella Sansevero, kde budete obdivovat úžasnou sochu Zahaleného Krista (Cristo velato) od Giuseppe Sanmartina.     

Jak se tam dostat: časté vlakové spoje jezdí z římského Termini na nádraží Napoli Centrale (1 hod. 15 minut). 

 

Renesanční poklady Florencie  

Protože je Florencie vzdálená pouze 1,5 hod. cesty rychlým vlakem, můžete ji navštívit během jednodenního výletu. Nestihnete sice vidět všechno, ale zvládnete alespoň hlavní památky, zvlášť pokud budete mít předem rezervovány vstupenky na stránkách Firenze MuseiZ vlakového nádraží jděte pěšky na náměstí Piazza del Duomo, kde se nachází trojice slavných památek: katedrála Duomo s typickou červenou kopulí, Giottovy zvonice (campanile) a Baptisterie Sv. Jana. Poté běžte na náměstí Piazza della Signoria, kde navštívíte okázalou florentskou radnici Starý palác (Palazzo Vecchio) a na vlastní oči spatříte renesanční mistrovská díla v Galerii UffiziAbyste získali novou energii pro svoje toulky, zastavte se na neformální oběd v restauraci Mercato Generali nebo na kávu v Gilli, což je jedna z historických kaváren ve městě.   

Jak se tam dostat: pravidelné vlaky spojují římské nádraží Termini s florentským nádražím Stazione di Santa Maria Novella (1 hod. 30 minut).