10 kulturních destinací světa

10 kulturních destinací světa 1

Pokud Vás nudí klidná dovolená na pláži, doporučujeme vydat se poznávat staré civilizace, které formovaly a určovaly svět, který známe dnes. Prakticky každá současná země se mohla dostat na náš seznam, ale pro milovníky historie a kultury zde vybíráme 10 nejoblíbenějších kulturních destinací světa.

 

Sladký život v Itálii

10 kulturních destinací světa 2

Itálie, která je bohatá na umění a památky, nabízí opravdu hodně. Při cestě za zdejší kulturou máte možnost poznat úžasné památky z doby římské říše v rušné metropoli Římě, žasnout nad bohatstvím renesanční architektury v Benátkách a Florencii, navštívit starověkou lokalitu v Pompejích nedaleko krásného poloostrova Sorrento a ponořit se do „sladkého života“ (la dolce vita) na březích slunečné Sicílie.

Nejvhodnější doba k návštěvě: jaro (duben-červen) a podzim (konec září-říjen) jsou nejlepší měsíce pro návštěvu Itálie: teploty jsou mírné, dny slunečné a davy ještě ne tak veliké. V létě se města hemží návštěvníky a je nepříjemně horko. Zima na severu země může být překvapivě studená, vlhká a šedivá.

Doporučené luxusní hotely v Itálii:
 1. Řím: St Regis, Cavalieri by Waldorf Astoria, Hotel de Russie, Hotel Hassler
 2. Benátky: Aman Canal Grande, Gritti Palace
 3. Florencie a Toskánsko: St Regis Florence, Four Seasons, Villa Cora, Castiglion Del Bosco, Castel Monastero, Il Pellicano, Castello Del Nero
 4. Milán a Komské jezero: Park Hyatt, Four Seasons, Armani, Bulgari, Villa d’Este, Casta Diva Resort
 5. Neapol a Amalfitánské pobřeží: Casa Angelina, Hotel Caruso, J.K. Place Capri

Akční nabídka ubytování:

.

Svatyně v Japonsku

10 kulturních destinací světa 3

Nespočet starých chrámů, svatyní a tradičních okrsků gejš v Japonsku nabízí fascinující pohled na bohatou historii a kulturní dědictví země. Od chrámů ve skvělém císařském městě Kjóto (foto) až po rušnou moderní metropoli Tokio s jejími závratnými rozměry a blikajícími neony, nabídka „země vycházejícího slunce“ je téměř bez konce.

Nejvhodnější doba k návštěvě: do země se můžete vydat v podstatě kdykoli během roku. Zima na jižním ostrově Kjúšú a ostrově Okinawa bývá mírná, zatímco léto na severním ostrově Hokkaidó je chladné. Když se sem vydáte na konci března nebo na začátku dubna, můžete se těšit z krásného období kvetoucích sakur. Období od konce srpna do září je dobou tajfunů, i když většina bouří zůstane nad mořem a obvykle se vyzuří nad zemí jen v podobě blesků. Podzim, který zde probíhá v listopadu, patří k nejlepším obdobím pro návštěvu Japonska: dny jsou příjemné a mírně chladné a listí zbarvující odstíny červené krásně kontrastují s výrazně modrým nebem.

Doporučené luxusní hotely v Japonsku:
 1. Tokio: Mandarin Oriental, Conrad, Peninsula, Park Hyatt, Four Seasons, Shangri La, Ritz Carlton
 2. Osaka: St Regis, Ritz Carlton
 3. Další místa: Hoshinoya Karuizawa, Hoshinoya Kyoto, Gora Kadan, Wanosato, Tenku No Mori, Tobira Onsen Myojinkan, Sankara Hotel & Spa

Akční nabídka ubytování:

.

Staré civilizace v Řecku

Akropole Athény

Starořecká kultura byla předchůdkyní západní civilizace, která zde započala před asi 4000 lety. Dnes se můžete setkat se stopami řecké historie od období paleolitu až po římské období na stovkách archeologických lokalit, a také ve sbírkách muzeí, která jsou rozeseta po celé zemi. Vydejte se také na ostrovy, kde se mísí stará řecká architektura s vynikající středomořskou kuchyní a pestrým životním stylem.

Nejvhodnější doba k návštěvě: do Řecka je nejlepší se vydat na jaře a počátkem léta (od poloviny dubna do poloviny června) nebo na podzim (od září do poloviny října). Tak se vyhnete hlavní letní sezoně, kdy jsou přemrštěné, davy turistů a vysoké teploty (běžné jsou horké vlny).

Doporučené luxusní hotely v Řecku:
 1. Athény a řecká pevnina: King George Palace by the Luxury Collection, Amanzoe
 2. řecké ostrovy: Mystique by the Luxury Collection, Perivolas, Canaves Oia, Andronis Suites, Iconic Santorini, Grace Santorini, Mykonos Belvedere, Blue Palace by the Luxury Collection, Elounda Beach Hotel, Elounda Gulf Villas

Akční nabídka ubytování:

.

Maharádžové v Indii 

10 kulturních destinací světa 4
Jaipur

Indický subkontinent je fascinující, ohromující a úžasný, přičemž přetéká barvami, energií a kulturou. Můžete si prohlédnout metropoli Dillí s jejími tržišti, historickými mešitami a starými hrobkami panovníků. Také můžete navštívit starobylé posvátné město Varánasí a lokalitu Khadžuráho, která je proslulá svými krásnými kamennými reliéfy. Avšak pro většinu návštěvníků se nic nevyrovná nádheře a romantice Rádžastánu, s jeho četnými mughalskými stavbami a starodávnými chrámy. Vrcholem je pak pohled na Tádž Mahal, nejslavnější památník lásky na světě, při východu slunce.

Indický Zlatý trojúhelník

Nejvhodnější doba k návštěvě: do Indie je nejlepší se vydat od konce října (tj. konce období monzunů) do poloviny března. Duben a květen mohou být velmi horké a vlhké, kdy teplota přes den na pláních na severu překračuje 40 °C, ale v tyto měsíce jsou vhodné pro návštěvu himalájského podhůří a horských měst, jako je Shimla či Darjeeling. Vrcholné léto je příjemná doba v Kašmíru a Ladaku. Monzunové deště začínají na jihu koncem května a během následujících 6 týdnů se přesouvají na sever, i když přesné načasování se liší a určitě neprší každý den a stále.

Doporučené luxusní hotely v Indii:
 1. Nové Dillí a Agra: Oberoi Amarvilas, Oberoi New Delhi, Taj Mahal Hotel, The Lodhi
 2. Bombaj: Four Seasons, Oberoi, Taj Mahal Palace
 3. Rádžastán: Amanbagh, Oberoi Udaivilas, Umaid Bhawan Palace by Taj, Taj Lake Palace, Oberoi Rajvilas, Leela Palace Udaipur

Akční nabídka ubytování:

.

Staré chrámy v Kambodži 

10 kulturních destinací světa 5

Krajina Kambodži je překvapivě rozmanitá, s tropickými plážemi, odlehlými džunglemi, rýžovými políčky a plantážemi cukrových palem. Většina lidí sem však přichází kvůli ruinám velkolepých starých chrámů, jako je ikonický Angkor Wat, elegantní Angkor Thom a známý Ta Prohm (foto). Chrámové komplexy jsou rozlehlé, krásné a mají kouzlo, díky němuž vynikají mezi ostatními památkami světa. Pokud budete mít dostatek času, můžete zvážit kombinaci návštěvy starých chrámů v Angkor Watu s těmi v Borobuduru v Indonésii a Baganu/Pugamu v Myanmaru.

Buddhistické chrámy v Asii

Nejvhodnější doba k návštěvě: tak jako ve většině jihovýchodní Asie se klima v Kambodži v průběhu roku mění od teplého až po velmi horké. Probíhají zde čtyři roční období: chladnější a suché od listopadu do února, horké a suché od března do května, horké a mokré od června do srpna a chladnější a mokré od září do začátku listopadu. Nejlepší doba pro návštěvu je chladné období, kdy je obvykle příjemně sucho a teplo a krajina je po deštích ještě zelená.

Doporučené luxusní hotely v Siem Reap (nedaleko Angkor Wat):

Park Hyatt, Amansara, La Residence d’Angkor, Grand Hotel d’Angor by Raffles, Anantara

Akční nabídka ubytování:

.

Umění v Belgii a Nizozemsku 

10 kulturních destinací světa 6

V Belgii se můžete vydat do ulic dvou středověkých měst, která patří k nejzachovalejším na světě: Brugg (foto) a Gentu. Obě jsou plná paláců a katedrál s obrazy od „vlámských primitivů“ Van Eycka a Memlinga. Také můžete navštívit přístavní město Antverpy, kde naleznete mistrovská díla od Rubense, který zde žil. Poté se překročte hranici do Nizozemska, kde můžete obdivovat mimo jiné Rembrandtovu Noční hlídku, obrazy od Vermeera a mistrovská díla od Van Gogha v předních muzeích v Amsterdamu.

Nejvhodnější doba k návštěvě: nížinaté země Belgii a Nizozemsko je nejlepší navštívit na jaře (duben, květen) nebo na podzim (září, říjen, listopad), před či těsně po hlavní turistické sezóně v létě. Budete čelit menším davům turistů, setkáte se s mírnějšími teplotami (zdejší počasí je pověstně vrtkavé) a také poznáte země tak, jak je znají místní, v jejich klidnější podobě.

Doporučené luxusní hotely v Belgii a Nizozemsku:
 1. Nizozemsko: Sofitel, Andaz, Intercontinental, Conservatorium Hotel, Waldorf Astoria, Hotel de l’Europe
 2. Belgie: Hotel de Tuilerieën, Hotel Amigo

Akční nabídka ubytování:

.

Mayové ve Střední Americe

10 kulturních destinací světa 7

Tikal v Guatemale je nesporně nejpůsobivější mayská lokalita na světě, i když stále jen částečně vykopaná uprostřed temné a nepřístupné džungle. Ruiny komplexu tvoří asi 3000 dávných staveb, jako jsou hrobky, oltáře, obydlí, paláce, a také devítipatrová pyramida. Další významné mayské památky naleznete v sousedním Belize (úvodní foto) a Mexiku, kde k nejznámějším patří Chichen Itza a Tulum (foto). Pozadí pro ruiny chrámů tvoří bujně zelená džungle, exotické druhy zvířat, řítící se vodopády a tropické pláže.

Nejvhodnější doba k návštěvě: obecně teploty ve Střední Americe fungují podle stejného vzorce jako na severní polokouli: chladněji je v zimě (prosinec, leden) a tepleji v létě (červen, červenec, srpen), i když nejteplejší období nastává předtím, než přijdou deště, mezi březnem a květnem, kdy může být velmi horko a mokro. Ve Střední Americe probíhá období dešťů, které začíná v květnu/červnu a pokračuje až do září/října. Teploty v tomto období bývají vysoké a přestože denně prší, lijáky nebývají dlouhé. Také mohou přijít hurikány, především v době od července do října.

Doporučené luxusní hotely ve Střední Americe:
 1. Belize a Guatemala:  Blancaneaus lodge, La Lancha
 2. Mayská riviéra: Rosewood Mayakoba, Banyan Tree Mayakoba, Viceroy Riviera Maya, Maroma Resort & Spa, Esencia

Akční nabídka ubytování:

.

Faraoni a chrámy v Egyptě 

10 kulturních destinací světa 8

Od chrámů v Asuánu nedaleko Násirova jezera na jihu země až po středozemní pobřeží na severu, pobyt v Egyptě před Vámi rozvine bohatou tapiserii slavné minulosti. Většina návštěvníků začíná svou cestu v rušné metropoli Káhiře, kde jsou k vidění slavné pyramidy v Gíze a pozoruhodné Egyptské muzeum. Ale za hlavními památkami a zážitky je třeba se vydat dále na jih do Luxoru, kde se nacházelo starověké město Théby a kde je Údolí králů (s hrobkami faraonů) a majestátní chrámy Ramsese a Karnak.

Nejvhodnější doba k návštěvě: do Egypta byste se nejlépe měli vydat na podzim (září, říjen, listopad) nebo na jaře (únor, březen, duben). V prosinci a lednu je počasí relativně chladné, kromě jihu země, kde je zima velmi příjemná. Léto je jediná doba, které byste se kvůli klimatu měli vyhnout: v Káhiře je po většinu času od června do srpna vedro a nesnesitelně, a také ve zbytku Egypta včetně pobřeží Rudého moře může být nepříjemně horko.

Doporučené luxusní hotely a výletní lodi:

Four Seasons Sharm El Sheikh, Four Seasons Cairo, Conrad Cairo; lodě Oberoi Zahra, Sanctuary Sun Boat III, Sanctuary Sun Boat IV

Akční nabídka ubytování:

.

Skryté klenoty v Bhútánu 

10 kulturních destinací světa 9

Pevninou obklopené království Bhútán leží vysoko v mohutných Himalájích a představuje skrytý ráj, kam se dostane jen pár šťastných. Země Hřmícího draka nabízí pestré náboženství a pozoruhodnou okolní přírodu. Koná se zde řada svátků a slavností, které představuje bohaté vyjádření buddhismu Vadžrajána a lidé se při nich oblékají do svých nejlepších šatů a šperků. Je to tajemná země s třepetajícími se modlitebními praporky na horských hřebenech, krásnými kláštery „přilepenými“ na skalní stěně a zpívajícími mnichy v červených rouchách, spolu s dojmem dávno zapomenutých časů.

Nejvhodnější doba k návštěvě: nejlepší doba pro návštěvu Bhútánu je jaro (březen, duben a květen) nebo podzim (září, říjen, listopad). V těchto obdobích se konají hlavní bhútánské svátky a pěkné počasí na jaře a na podzim představuje ideální čas pro pěší túry v Bhútánu nebo pro cestování po zemi a obdivování skvělých výhledů na himalájské vrcholky.

Doporučené luxusní hotely:

Uma by Como, Uma Paro by Como, Amankora, Taj Tashi Thimphu

Akční nabídka ubytování:

Taj Tashi Thimphu

.

Incká stezka na Machu Picchu

10 kulturních destinací světa 10

Nejvýznamnější atrakcí Peru je mlhami zahalená incká citadela Machu Picchu, která byla objevena teprve v roce 1911 a patrně sloužila Inkům jako tajné obřadní místo. Bez ohledu na to, kolikrát jste viděli obrázky slavných inckých ruin, se nic nevyrovná pocitu bázně, který vyvolává lokalita vysoko v Andách, když ji spatříte na vlastní oči. A také se nic nevyrovná uspokojení, když se k Machu Picchu přiblížíte po svých, což znamená mimořádně krásnou (a náročnou) 5denní túru po Incké stezce, kterou byste si neměli nechat ujít.  

Nejvhodnější doba k návštěvě je od dubna do října. Může se objevit déšť nebo mlha, ale máte největší šanci lokalitu vidět v celé jeho kráse. Od června do srpna ji zaplaví davy turistů, které zničí klidnou atmosféru magického místa. Období dešťů probíhá od listopadu do března, kdy prší minimálně 3 dny v týdnu a Incká stezka je zavřená.

Doporučené luxusní hotely:

Sanctuary Lodge, Inkaterra Machu Picchu Pueblo hotel

Akční nabídka ubytování: