12 hlavních turistických atrakcí chorvatské Istrie

12 hlavních turistických atrakcí chorvatské Istrie 1

Istrie, která vyčnívá do Jaderského moře na severozápadě Chorvatska, je krásný region, který je geograficky kompaktní a snadno ho můžete prozkoumávat. Základnu si můžete udělat v jednom z 3 největších měst, což je Rovinj, Pula a Lovran, a odtud podnikat řadu jednodenních výletů. Na Istrii najdete řadu historických a přírodních atrakcí a možností aktivit, včetně procházení se v ulicích starobylých měst a plavání či potápění v čistém modrém Jadranu. Na severozápadním pobřeží poloostrova leží Poreč, historické město známé svojí krásnou bazilikou sv. Eufrazia (UNESCO), zatímco dále na jih se nachází historické město Rovinj a ostrovy tvořící Národní park Brijuni. Oblast Istrie je obydlená už dlouho, takže zde najdete ruiny a další stopy po Ilyrech i Římanech. Jeden z největších dochovaných římských amfiteátrů najdete v Pule, což je zároveň jedno z nejoblíbenějších měst v regionu.

 

Pěší prohlídka starého Rovinje 

12 hlavních turistických atrakcí chorvatské Istrie 2

Rovinj ležící na kousku země vyčnívajícím do Jadranu a založený Římany je pěkné středověké město s mnoha vynikajícími možnostmi aktivit. Nenechte si ujít návštěvu barokní katedrály sv. Eufemie (Katedrala Sveta Eufemija) z 18. století s obrovskou zvonicí, která představuje nejvyšší bod ve městě. Na hlavním náměstí (Trg Marsala Tita) najdete starou radnici, známou také jako Komunální palác. Dále zde najdete Balbiho oblouk (Arco dei Balbi), který se otevírá do přístavu s jeho mnoha příjemnými restauracemi a kavárnami. Barokní oblouk byl vybudován ve druhé polovině 17. století a vyznačuje se bohatou výzdobou, včetně vytesané hlavy Turka na vnější zdi, zatímco na vnitřní zdi je vytesaná hlava Benátčana. Nad obloukem je umístěn erb rodu Balbi a reliéf Lva sv. Marka, symbol Benátek. Balbiho oblouk stojí u vchodu do staré benátské čtvrti. Je to příjemná oblast s malebnými náměstíčky a strmými vedlejšími ulicemi se směsicí architektonických stylů včetně gotických, renesančních, barokních a neoklasicistických vlivů. Prohlédnout si historické staré město můžete také při komentované pěší prohlídce Rovinje.

 

Plavání a šnorchlování na plážích v Rabacu

Pokud si přejete strávit nějaký čas na pláži, měli byste zamířit do městečka Rabac. Kdysi malá rybářská vesnička v Kvarnerském zálivu se  rozrostla v oblíbené letovisko známé svými oblázkovými plážemi a čistým modrým mořem. Pláž Girandella patří k nejlepším a může se chlubit vynikající čistotou vody. Je to skvělé místo, kam se můžete vydat plavat, šnorchlovat nebo se potápět, a přitom spatřit hojnost ryb. Také se zúčastnit výletu lodí do okolní zátoky. Pláž je sice oblázková a je zde jen málo stínu, v létě si však můžete vypůjčit (za peníze) slunečník a lehátko. Pláž se navíc rychle zaplní. Ve městě samotném najdete spíše turisticky orientované prostředí než historickou atmosféru, a také dlouhou promenádu k procházkám. Kolem promenády jezdí elektrický vlak spojující různé resorty a centrum města. V této neokázalé rekreační destinaci také najdete spoustu kaváren, obchodů a restaurací.

 

Staré městské hradby v Motovunu

12 hlavních turistických atrakcí chorvatské Istrie 3

Motovun ležící vysoko na kopci nad údolím řeky Mirna je fotogenické starobylé město s hradbami pocházející ze 14. století, kdy Benátčané vybudovali dvojí silné hradby na jeho ochranu. Dnes je město známé konáním oblíbeného filmového festivalu vždy v létě, uměleckou atmosférou a až pohádkovými výhledy. V centru města najdete směsici gotických a románských budov, v nichž jsou umístěny ateliéry umělců, butiky, restaurace a kavárny. Motovun stojí na začátku Motovunského lesa, odkud pocházejí proslulé istrijské lanýže.

 

Římský amfiteátr v Pule 

12 hlavních turistických atrakcí chorvatské Istrie 4

Převážně díky svému univerzitnímu statusu je Pula (Pola) známá svou živou komunitou s mnoha skvělými restauracemi, hotely a kulturními akcemi. Je to oblíbená destinace pro jednodenní výlety, k jejímž hlavním atrakcím patří římské ruiny, především slavný amfiteátr v Pule. Jeden z největších amfiteátrů svého druhu byl vybudován za císaře Vespasiána v 1. století zhruba ve stejné době jako Koloseum v Římě. Mohlo v něm usednout více jak 20 000 diváků a jeho aréna sloužila ke gladiátorským zápasům, později k rytířským turnajům. Proběhlo zde velké množství restaurátorských prací a dnes může amfiteátr pojmout 5000 sedících diváků. V létě se zde konají festivaly a představení, zatímco v podzemních tunelech jsou vystaveny archeologické nálezy a expozice o místním olivovém průmyslu. Za pozornost v Pule stojí také staré římské forum, pěší zóna, která i dnes slouží jako jedno z ústředních shromaždišť ve městě. Nejlépe zachovalou částí fóra je Chrám Říma a Augusta (Augustov Hram) na severní straně náměstíčka s mnoha římskými sochami.

Adresa: Flavijevska ul., 52100, Pula, Chorvatsko

 

Národní park Brijuni

NP Brijuni (Nacionalni Park Brijuni) je tvořen 2 velkými a 12 malými ostrovy a ostrůvky a sloužil jako letní sídlo jugoslávského prezidenta maršála Tita od roku 1949 až do jeho smrti v roce 1980. Kromě bavení hlav států a filmových hvězd zavedl Tito na ostrovech řadu zvláštností, včetně afrických zvířat, jako jsou sloni, zebry a antilopy, spolu s druhy rostlin nepůvodních v Chorvatsku. Dnes jsou přístupné veřejnosti pouze 2 hlavní ostrovy Veli Brijun a Mali Brijun, i když přístup je omezený (park můžete navštívit organizovanou prohlídkou, pokud nejste ubytovaní v některém z hotelů na ostrově Veli Brijun; i pak je návštěva některých částí povolena jen s průvodcem). Hlavními atrakcemi NP Brijuni jsou zbytky byzantské pevnosti z 2. století, římská vila, kostel sv. Germaina, safari park a zajímavá expozice o Titovi. Přístup na ostrovy je obvykle z města Fažana, kde se nachází úřad NP Brijuni. Také odtud odplouvá trajekt.

Adresa: Brijuni, 52100 Pula, Chorvatsko

Objevte krásy chorvatského pobřeží na jachtě od Goolets 

Letovisko Opatija

Opatija, jedno z předních letovisek v Chorvatsku, je skvělá rekreační destinace s mnoha elegantními starobylými hotely, které lemují pobřeží a po celý rok přitahují návštěvníky. Zdejší klima je mírné i v zimě, protože město je chráněno pohořím Učka před studenou bórou vanoucí z Jadranu. Kromě toho je pohoří Učka nejvyšším místem na istrijském poloostrově a může se chlubit krásnými scenériemi. Díky svému mírnému klimatu má Opatija na výběr z mnoha restaurací pod širým nebem, kdy většina restaurací a hotelů nabízí příjemné terasy a patia, někdy celoročně. Obzvlášť příjemná je procházka po promenádě Lungomare (níže), která zde začíná a táhne se asi 12 km, přičemž nabízí scenérie patřící k nejkrásnějším v zemi.

 

Muzeum v Pazinu

Hlavní atrakcí Pazinu, jednoho z největších měst ve vnitrozemí Istrie, je středověký hrad (kaštel) s  pozoruhodnou polohou. Hrad vybudovaný v 9. století stojí dramaticky vysoko na útesu s výhledem na rokli a se vstupem přes padací most. Současný plán hradu pochází ze 14. století, kdy byla jeho 4 křídla spojena, čímž vzniklo nádvoří. Dnes je v hradu umístěno Etnografické muzeum Istrie (EMI) s mnoha expozicemi tradičních krojů, textilu, zemědělského nářadí, rybářského vybavení, hudebních nástrojů a předmětů do domácnosti. V hradu se také nalézá Občanské muzeum s archeologickými nálezy, a také sbírkami zvonů a zbraní. K dalším zajímavým stavbám v Pazinu patří středověký kostel Panny Marie a kostel sv. Františka (Sv Frane) z 15. století.

Adresa: Trg istarskog razvoda 1, 52000, Pazin, Chorvatsko

 

Historický Poreč a bazilika sv. Eufrazia

Poreč, jedna z nejoblíbenějších a nejpropagovanějších turistických destinací na Istrii, se může chlubit krásným nábřežím s řetězcem hotelů a turistických komplexů táhnoucí se asi 6 km kolem Modré laguny (Plava Laguna) a Zelené Laguny. Jedná se o oblíbené místo pro vodní sporty, jako je vodní lyžování, parasailing, plachtění na plachetnici a plavba na kajaku. Historické centrum města vyrostlo na původním římském plánu z dob, kdy bylo město známé jako Colonia Iulia Parentium. Hlavní atrakcí z raného období města ja krásná Bazilika sv. Eufrazia (Eufrazijeva bazilika) z 6. století, která je na seznamu památek UNESCO a je známá svými krásnými mozaikami na zlatém pozadí. K nejzajímavějším prvkům patří sarkofág ze 4. století s ostatky sv. Maura, ciborium z 13. století, zatímco k oltáři vedou mramorové sloupy a zlaté mozaiky nad schody.  Nenechte si ujít návštěvu Muzea Poreče umístěného v barokním Sinčićově paláci, s expozicemi o historii města se zvláštním zaměřením na římské a raně křesťanské období. Sbírky obsahují archeologické nálezy od 3. stol. př.n.l., jako jsou úlomky nádob, náboženské ikony a malby, chórové lavice a nábytek. Poté se projděte po malebném přístavu, kde se kavárny táhnou kolem promenády, nebo se vydejte vodním taxi na nedaleký ostrov Sveti Nikola s oblíbenými plážemi.

Adresa: Eufrazijeva ul. 22, 52440, Poreč, Chorvatsko

 

Staré opevněné město Lovran 

12 hlavních turistických atrakcí chorvatské Istrie 5

Jen 5 km od Opatije leží Lovran, jedno z nejvyhledávanějších letních letovisek v Chorvatsku. Lovran je chráněn před studeným větrem v zimě pohořím Učka a táhne se kolem pobřeží, takže se těší mírnému klimatu, které zajišťuje ruch po celý rok. Nenechte si ujít prohlídku staré opevněné části města, kde se dochovaly některé úseky původních hradeb. K oblíbeným atrakcím v historickém okrsku patří románská zvonice a barokní kostel sv. Jiří (Sv Juraj) ze 14. století na hlavním náměstí. K oblíbeným každoročním akcím v Lovranu patří Oslavy svátku svatého Jiří v dubnu, Rybářské hody v letních měsících, Marunada (slavnost jedlých kaštanů) v říjnu, a Jachtařská regata v listopadu.

 

Promenáda Lungomare 

Lungomare je pěkná promenáda dlouhá 12 km, která vede kolem pobřeží od opatijské čtvrti Volosko až k Lovranu. Vybudována byla na konci 19. století, když se Opatija začala rozvíjet coby letovisko, a dnes je to jedna z hlavních atrakcí oblasti. Lungomare představuje vhodné místo k procházkám nebo hledání vlastního kousku nábřeží, kde budete moct nasávat slunce: můžete se usadit na některém z mnoha skalních výčnělků kolem moře.

 

Historické atrakce ve Vrsaru

Vrsar (Orsera), kdysi opevněná rybářská vesnice s původem sahajícím až do římských dob, obsahuje mnoho římských ruin včetně zbytků staré vily a lomu Montraker, stále používaného sochaři a jejich žáky jako zdroj kamene. Také je zde možné vidět staré římské opevnění, především u mořské brány z téhož období, zatímco k zajímavým stavbám z pozdějších období patří románský kostel Panny Marie (Sv Marija) z 10. století nedaleko nábřeží. Zajímavý je rovněž hrad Vergottini z 12. století známý také jako Biskupský palác, a nedaleký kostel sv. Martina z 19. století. Také byste si neměli nechat ujít Sochařský park Dušana Džamonji jen kousek za městem. Jižně od Vrsaru se nachází Limský záliv, mořská rezervace s mnoha vápencovými jeskyněmi, z nichž v jedné pobýval poustevník sv. Romuald.

 

Malá katedrála v městečku Pican

Malebná vesnice Pićan, která byla v římských dobách známá jako Petena, leží asi 12 km jihovýchodně od Pazinu a těší se náboženskému významu od 5. století, s dlouhou historií jako biskupský stolec. Dnes se městečko může chlubit řadou dobře zachovalých středověkých budov, včetně pěkných městských bran pocházejících z 14. a 15. staletí. Za pozornost stojí také katedrála sv. Nikefora, původně vybudovaná ve 14. století a kompletně přestavěná na počátku 18. století. Je pěkným příkladem řecké pravoslavné katedrály a neměli byste si ji nechat ujít. K nejzajímavějším prvkům patří hlavní oltář s obrazem Zvěstování od Valentina Metzingera. Zajímavý je rovněž románský kostel sv. Michaela (Sv Mihovil) s krásnými freskami z 15. století.

12 hlavních turistických atrakcí chorvatské Istrie 6

KDE SE UBYTOVAT

Istrie je geograficky malá oblast, takže cestovat zde je poměrně snadné. Udělejte si základnu v některém z větších měst, odkud se při jednodenních výletech dostanete ke všem atrakcím v oblasti. Nejlepší je však si vypůjčit auto, protože veřejná doprava není nejlepší. Doporučujeme následující zařízení ve městech Rovinj, Pula a Lovran.

Luxusní hotely: Hotel Monte Mulini 5* se nachází v Rovinji a nabízí apartmány a pokoje s krásnými výhledy na zátoku, stylovým dekorem a hlubokými vanami na relaxaci. V areálu je nádherný bazén na nábřeží a vynikající restaurace. Další luxusní volbou je o něco méně honosný Hotel Adriatic 4* také v Rovinji. Butikové zařízení nabízí fantastickou polohu s výhledy na město, současný dekor a zajímavé umění. Také můžete vyzkoušet Hotel Lone v Rovinji, s lépe cenově dostupným luxusem, fantastickým designem interiéru a skvělou polohu.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy a ekonomické hotely: v Pule najdete Park Plaza Arena Pula 3* s dobrou hodnotou. Nabízí soukromou pláž, slunečnou terasu, venkovní bazén a římské lázně. Další výbornou možností střední třídy v Pule je Oasi – Boutique Hotel & Restaurant 4*. Nabízí výběr pokojů včetně apartmánů pro rodiny s dětmi a dobrou restauraci v místě. Pokud hledáte ekonomický hotel, zkuste Hotel Park Lovran 4*; nabízí výhledy na moře, přátelský personál, bazén a saunu.

Akční nabídka ubytování: