Památky a atrakce řeckého ostrova Délos

Památky a atrakce řeckého ostrova Délos 1

Pokud patříte k milovníkům historie a příznivcům řecké mytologie, pak byste si určitě neměli nechat ujít návštěvu řeckého ostrova Délos. Pustý skalnatý ostrov ležící jen 10 km jihozápadně od Mykonosu je podle legend místem narození boha Apollona a bohyně Artemis a dnes představuje jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Řecku. Ve starověku byl místem takového významu, že ostrovy, které jej obklopovaly, byly nazývány Kyklady, protože ležely v kruhu (kyklos) kolem posvátného ostrova. Od 9. stol. př.n.l. podnikali starověcí Řekové z celého řeckého světa poutě na Délos, aby vzdali hold Apollonovi. Když byl pak Délos v roce 167 př.n.l. vyhlášen nezávislým přístavem, stal se jedním z hlavních obchodních center ve východním Středomoří. Kolem svatostánku vyrostlo město, kde si bohatí kupci, bankéři a majitelé lodí ze široka daleka stavěli luxusní domy zdobené sochami, freskami a s mozaikovými podlahami. Kolem roku 90 př.n.l. na Délu žilo podle odhadů 30 000 obyvatel. Dnes se jedná o lokalitu chráněno UNESCO, kterou můžete navštívit při lodním výletu (plavba trvá 30 minut) z Mykonosu.

 

Lví terasa

Lví terasa (úvodní foto), která shlíží na Posvátné jezero, je jedna z nejčastěji fotografovaných atrakcí na Délu. Spatřit zde můžete řadu velkolepých soch lvů z bílého mramoru — původně jich bylo devět, ale dochovalo se jen pět (a i ty jsou ve skutečnosti repliky, protože originály se nacházejí v Muzeu Délos). Jeden z chybějících lvů dnes shlíží na Arsenal v italských Benátkách z Délu byl odvezen v 17. století. Lvi, kteří jsou ve skrčené pozici a působí, jako by střežili jezero, pocházejí ze 7. stol. př.n.l. a byly darem Apollonovi od lidí z ostrova Naxos.

 

Posvátný okrsek

Do Posvátného okrsku se vstupovalo z jihu po široké dlážděné cestě, která vedla mezi dvěma dórskými stoa až k Propylejím z 2. stol. př.n.l., hlavní vstupní bráně do svatostánku. Odtud se můžete dostat ke třem paralelním chrámům Apollóna, a naproti nim v centru okrsku byl vybudován Keraton, jónský chrám na žulových základech obklopený sloupy. Keraton, který byl zasvěcen Apollonovi a ukrýval proslulý oltář s beraními rohy, byl pravděpodobně postaven na místě staršího chrámu ze 7. stol. př.n.l..

Hlavní turistické atrakce Santorini

Posvátné jezero

V oválném Posvátném jezeře kdysi plavaly labutě, ale dnes je prázdné, a to od roku 1925, kdy bylo vypuštěno kvůli epidemii malárie. Právě zde na břehu jezera pod palmou podle řecké mytologie bohyně Létó porodila Apollona. Jezero, které leží pod Lví terasou, označuje konec Posvátného okrsku.

 

Chrám Isis a Archeologické muzeum

Restaurovaný Chrám Isis stojící na menším kopci pochází z 2. stol. př.n.l.. V tomto dórském chrámu se nachází dolní část sochy (od pasu dolů) bohyně Isis. Původně staroegyptská bohyně Isis/Eset představující ideální matku a manželku byla později uctívána Řeky i Římany. Před chrámem stojí oltář této bohyně.

Archeologické muzeum je vzdálen 10 minut pěšky po nové stezce severním směrem od Chrámu Isis. V muzeu můžete spatřit působivou sbírku nálezů z této lokality, i když některé z nejlepších artefaktů jsou dnes umístěny v Národním archeologickém muzeu a v Muzeu kykladského umění v Athénách. Ve dvou centrálních místnostech se nacházejí díla archaické umění včetně základny mramorové trojnožky s hlavou berana a s Gorgonami (ze 7. stol. př.n.l.), dále sfinga, několik soch kouroi a korai (6. stol. př.n.l.), mohutná mramorová ruka Apollóna z Naxu a tři postavy sedících žen (7. stol. př.n.l.). Vedle muzea je umístěna malá kavárna-restaurace.

Rhodos a Dodekany 

Divadelní čtvrť

Mezi vrcholem Kynthos a obchodním přístavem leží tzv. Divadelní čtvrť pocházející ze 3.-2. stol. př.n.l.. Úzké klikatící se ulice jsou dlážděny břidlicovými deskami. Domy, z nichž mnohé dosahují výšky 4-5 m, měly minimálně jedno horní poschodí. Za pozornost stojí především Dům trojzubce, který patrně patřil majiteli lodí nebo obchodníkovi, a jeho centrum tvoří dvůr s pěknou mozaikou znázorňující delfína plavajícího kolem kotvy. Na jihovýchodní straně čtvrti se nachází divadlo s hledištěm s 26 úrovněmi na sezení, které mohlo pojmout až 5500 diváků. Původně bylo mramorové, dnes je však částečně v troskách a zarostlé plevelem.

 

Dům Dionýsa

Dům Dionýsa v Divadelní čtvrti je pěknou ukázkou honosného soukromého obydlí z 2. stol. př.n.l.. Je to jeden z největších domů a původně měl dvě úrovně; dnes můžete vidět zbytky kamenného schodiště, které kdysi vedlo do horního patra. Nejzajímavější je však centrální dvůr s elegantními mramorovými sloupy a s podlahovou mozaikou znázorňující boha Dionýsa jedoucího na tygrovi.

 

Dům Kleopatry

Ve 2. stol. př.n.l. v Divadelní čtvrti stál honosný dům majitelky Kleopatry, ale nejedná se o slavnou egyptskou královnu. Tato Kleopatra byla podle desky u vchodu dcerou Adrasta z Myrrhinou a dvě bezhlavé sochy uvnitř ruin domu, který měl kdysi 12 místností kolem dvou otevřených dvorů, patří Kleopatře a jejímu manželovi Dioscoridovi. Není přitom známo, proč byly sochy umístěny uvnitř domu místo venku, jak bývalo obvyklé.

.

Výstup na vrchol Kynthos

Jednou z nejoblíbenějších aktivit na ostrově je výstup na vrchol kopce Kynthos/Cynthus (113 m), který nabízí panoramatické výhledy na ruiny a okolní krajinu. Na severní straně spatříte hornatý ostrov Tinos, na východní Mykonos, na jižní kopce na Naxu a na západní ostrov Syros. Po prastaré stezce a kamenných schodech se dostanete na skalnatý vrchol, kde ve 3. stol. př.n.l. stál Chrám Dia a Athény. Pamatujte na to, že na vrcholu může foukat silný vítr.

Hlavní turistické atrakce Kréty 

Památky a atrakce řeckého ostrova Délos 2
Portara na ostrově Naxos – zbytek Apollonova chrámu

 

TIPY NA VÝLETY

Jednodenní výlety z Mykonosu na Délos: Délos si můžete prohlédnout při jednodenního lodního výletu z Mykonosu, což představuje skvělý způsob, jak během Vašeho pobytu poznat co nejvíce. K dispozici je pětihodinový poznávací výlet s odborným výkladem historika coby průvodce. Dostanete se na všechna hlavní místa a ke starověkým památkám na Délosu, a pak můžete připojit oběd v Mykonian Spiti & Farm, po němž se vydáte na pěší prohlídku starého města Mykonos. Je to oblíbená volba cestujících z osobních lodí, kteří na Mykonosu zastavují pouze na jeden den.

Další archeologické lokality v Řecku

KDE SE UBYTOVAT

Na ostrově Délos samotném není žádné ubytování, ale ostrov Mykonos leží jen kousek odtud. Mykonos je plný hotelů, resortů a ubytovacích zařízení všech cenových kategorií, ale spíše těch dražších a luxusnějších; navíc se tato zařízení v létě rychle zaplní.

Luxusní hotely: Rocabella Mykonos Hotel & Spa 4*  je luxusní hotel, který se nachází kousek mimo Město Mykonos, ale k dispozici je bezplatná kyvadlová doprava. Nejlepší pokoje s balkonem skýtají fantastické výhledy na moře, a také je na místě restaurace. Zvažte také Mykonos Princess Hotel 5* , který nabízí zážitky z butikového resortu v blízkosti pláže. Další možností je Palladium Boutique Hotel 5* s fantastickým bazénem a honosnými pokoji s výhledy na moře.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy a ekonomické hotely: jen kousek pěšky od pláže Ornos Beach najdete Corfos Hotel, hotel střední třídy s nabílenými vilami a bazénem s mořskou vodou. Také můžete zkusit Aeolos Mykonos Hotel ve Městě Mykonos, který nabízí vřelou pohostinost, světlé pokoje a pěkný bazén. Hotel Tagoo skýtá pěkné výhledy na moře, perfektní pokoje a noci plné místní zábavy. Argo Hotel Mykonos je spíše ekonomická volba, která se nachází v blízkosti pláže, má pokoje pro rodiny s dětmi a nabízí snídani v ceně.

Akční nabídka ubytování: