13 hlavních turistických atrakcí Kréty

13 hlavních turistických atrakcí Kréty 1

Krétu obklopuje pobřeží o délce více jak 1000 km s nádhernými plážemi a v pozadí s horami tyčícími se do výšky více jak 2400 m, takže se nepodobá žádnému jinému řeckému ostrovu. Je přitom největším ostrovem Řecka a pátým největším ve Středozemním moři. Hlavní lákadlo Kréty představují úžasné pláže se zlatým pískem a tyrkysovým mořem, ostrov však nabízí také významné minojské archeologické lokality, dramatické soutěsky, pěkná města s benátským přístavem a pevností, a malá pobřežní městečka, kde můžete najít klidnější životní tempo.

Na severním pobřeží leží stará přístavní města Chania, Rethymno, Heraklion a Agios Nikoloas, nejoblíbenější turistické destinace na ostrově. Nejlepší destinace, kam se na Krétě můžete vydat za nakupováním, nočním životem, muzei a kulturními atrakcemi, naleznete na severním pobřeží ostrova. Na odlehlém jižním pobřeží, které odděluje od Afriky Libyjské moře, leží osobité přímořské vesnice, kam můžete uniknout před hlavním turistickým ruchem. Je to nejlepší místo pro cestovatele, kteří hledají tiché útočiště, a přitom si chtějí užít dovolenou na pláži. Působivé hornaté vnitrozemí ostrova zahrnuje úrodnou půdu, takže zde najdete velkou část zemědělství v zemi, spolu s půvabnými vesnicemi s nabílenými domy v úzkých klikatých uličkách. Dobré silnice a dálnice spojují velká města na severním pobřeží s městy na jižním pobřeží, takže umožňují krásné cestování přes hory. Zde se dozvíte, kam se se vydat a na co se podívat, když budete na Krétě.

.

Pláže na Krétě

Většina návštěvníků přicházejících na Krétu v době od jara do podzimu chce relaxovat na zdejších krásných plážích. Ne všechny pláže jsou ale stejné. Některé z krétských pláží jsou oblázkové, ale jiné patří k nejkrásnějším plážím s jemným pískem vůbec, s křišťálově čistým mořem, které pod středozemním sluncem září v tyrkysovém odstínu. Nejznámější pláže jsou Elafonissi s  bílým a růžovým pískem a Balos (také nazývaná Laguna Balos), které se obě nacházejí v blízkosti města  Chania. Jsou to místa, která byste si určitě neměli nechat ujít, ale přitom představují pouze špičku ledovce, pokud jde o nádherné pláže na Krétě. Dramatickou scenérii naleznete na odlehlém jižním pobřeží ostrova. Zde leží pěkné městečko Matala s fantastickým úsekem pláže, na jednom konci obklopeným jeskyněmi. Pláž Preveli nacházející se na konci soutěsky a s obrovskými skalisky v pozadí (přesto dobře pěšky dostupná) je další přední lokalita na této straně ostrova. Na severním pobřeží můžete zavítat na pláže kolem města Agios Nikolaos v malebném zálivu Mirabello Bay. K nejlepším zde patří pláž Voulisma, ale pokud budete mít čas vydat se dále, pláž Vai Beach (známá také jako Palm Beach) je další z vynikajících pláží ostrova.

 

Palác v Knossu

13 hlavních turistických atrakcí Kréty 2

Knóssos je nejvýznamnější archeologická lokalita na Krétě. Minojci, před-řecká kultura doby bronzové a první námořní velmoc ve Středomoří, byli pojmenováni podle legendárního krále Mínóa. Knóssos nedaleko město Heraklion je místem, kde stál palác krále Mínóa. Minojský palác je monumentální obytný komplex, v jehož centru leží velké nádvoří, kde patrně probíhalo obřadní „skákání přes býky“ (to znamenalo běžet k býkovi, uchopit ho za rohy a udělat přes něj přemet). Knóssos byl opuštěn kolem roku 1450 př.n.l.. Archeologové si nejsou jisti proč: možná za tím bylo katastrofální zemětřesení po výbuchu sopky na Santorini, nebo možná byla Kréta napadena útočníky. Ať už je to jakkoli, Mínojci zcela zmizeli. 

 

Město Agios Nikolaos

Agios Nikolaos, obklopené krásnými plážemi a shlížející na záliv Mirabello Bay, je půvabné město na severním pobřeží východní Kréty, asi 65 km východně od Heraklionu. I když je to jednoznačně město vítající turisty, působí méně turisticky orientované než jiná místa, jako je Chania. K hlavním atrakcím patří procházka kolem jezera Voulismeni s mnoha nábřežními kavárnami a restauracemi, a s nedalekou oblastí přístavu shlížející na moře. Když tudy půjdete z přístavu směrem na pláž Kitroplatia, budete míjet dvě slavné sochy a úžasné výhledy přes Mirabello Bay až k vysokým horám východní Kréty. Nedaleko Agios Nikolaos můžete navštívit jeskyni Diktaean (Psychro) se stalaktity a stalagmity, nebo se vydat do horské vesnice Kritsa, kde místní řemeslníci prodávají tradiční řemeslné výrobky, jako je kožené zboží, keramika a ručně tkané koberečky. Při cestě do Kritsy se zastavte u kostelíka Panagia Kera (Panny Marie z Kery) z 13. století, kde můžete obdivovat nádherné byzantské fresky. Nedaleko od Agios Nikolaos se nacházejí luxusní plážové hotely a vily v Elounda. Když se odtud vydáte autem, naproti přes záliv budete moct spatřit ruiny na ostrově Spinalonga, kde se kdysi nacházelo leprosárium. Mnoho lidí se tam dnes vydává na výlet lodí, která vyplouvá z přístavu v Agios Nikolaos.

 

Město Chania

Chania je největší město na západě Kréty a byla metropolí ostrova až do roku 1971, kdy se jí stal Heraklion. Město shlíží na Egejské moře a v pozadí má Lefka Ori („Bílé hory“), jejichž vrcholky bývají v zimě pokryty sněhem. Podoba města pochází z dlouhého období, které ostrov strávil pod benátskou nadvládou (1204-1645). Chania je místem, které můžete dobře poznávat pěšky. Labyrint romantických uliček s budovami v pastelových barvách je obklopen zbytky obranných hradeb z 16. století, takže město sahá až k rybářskému přístavu. Městská tržnice postavená v roce 1911 stojí za návštěvu kvůli čerstvé sezónní produkci a místním výrobkům, jako je krétský sýr a med. Chania má letiště (12 km severovýchocndě od města na poloostrově Akrotiri ) a je také obsluhována pravidlenými trajekty z přístavu Pireus u Athén. Představuje dobrou základnu pro návštěvu pláží Elafonissi a Balos, a pro pěší túry v soutěsce Samaria.

 

Soutěska Samaria

Kréta je známá svými mimořádnými soutěskami, z nichž nejpůsobivější je Samaria (úvodní foto), která se nachází v Národním parku Samaria a je Biosférickou rezervací UNESCO. Hlavní důvod, proč sem turisté přicházejí, je podniknout túru dlouhou 16 km, která vede soutěskou. Z Xylóskalo hned u Omalos Village soutěska klesá 1250 m až k Libyjskému moři u vesnice Agia Roumeli na slunečném jižním pobřeží ostrova. Řeka Tarraios, která v létě vysychá, ale v zimě se zaplavuje, protéká soutěskou po délce s vysokými skalami na obou stranách. Soutěska je přístupná návštěvníkům od května do poloviny října. Přestože túra většinou vede z kopce a největší výškový pokles se objevuje hned na prvních pár kilometrech, kamenitá stezka je poměrně náročná a nedoporučuje se lidem, kteří nemají v pořádku kolena. Ale vyznavači pěší turistiky, kteří chtějí podniknout zajímavou jednodenní túru, si ji nesmí nechat ujít. Túra Vám zabere 4-6 hodin, podle Vaší kondice, ale i s dopravou počítejte s min. 12 hodinami od chvíle, kdy opustíte Váš hotel v Chania až do Vašeho návratu sem. Je to jednosměrná trasa, kde na konci čeká trajekt a autobus, který dopravuje turisty zpět do města. Většina lidí podniká túru v rámci organizovaného jednodenního pěšího výletu z Chania, který skýtá zajištěnou dopravu. Túru do soutěsky Samaria můžete podniknout také z Heraklionu, to bude ale znamenat velmi dlouhý den.

Akční nabídka Omalos Village

Město Heraklion

Heraklion (Iraklion) je metropolí ostrova a představuje příjemné překvapení pro návštěvníky, kteří sem zavítají poprvé. Staré město je labyrintem ulic určených pouze pro pěší a lemovaných obchody a restauracemi. Obří stromy skýtají hojnost stínu na náměstích, kde můžete celé hodiny sedět u kávy ve venkovní kavárně. Heraklion také představuje základnu pro návštěvy Knóssu a poznávání centrální části Kréty. Tak jako mnoho jiných pěkných pobřežních měst svoji současnou dispozici získalo pod nadvládou Benátčanů, kteří zde vládli v letech 1204-1669, což bylo období viditelného rozkvětu kultury na ostrově; malíř El Greco se narodil ve vesnici Fodele nedaleko Heraklionu. Také významný spisovatel 20. století Nikos Kazantzakis (autor Řeka Zorby, 1946) pocházel z Heraklionu a dnes můžete spatřit jeho hrob ve starém městě. Mnoho turistů začíná svoji návštěvu ostrova právě v Heraklionu, kde se nachází mezinárodní letiště (5 km východně od města) a přístav trajektů se spoji do athénského přístavu Pireus a na několik dalších řeckých ostrovů. Při jednodenním výletu z Heraklionu můžete navštívit také Santorinu.

 

Město Rethymno

Na polovině cesty mezi městy Chania a Heraklion leží Rethymno, jehož staré město je tvořeno převážně budovami z benátského období. Je zde však také svědectví doby strávené pod tureckou nadvládou (1669-1898), jako je vysoký minaret. Rethymno, které je skvělým cílem pro jednodenní výlet z letovisek na severním pobřeží, má vše, co potřebujete pro den strávený cestováním místo na pláži. Mnoho historických budov bylo proměněno v butikové hotýlky, obchody a restaurace. Odpoledne můžete strávit procházením po stinných klikatých uličkách a hledáním nejlepšího záběru, a pak si dát dlouhý oběd ve starém benátském přístavu. V horách za Rethymnem leží tradiční vesnice a některá vynikající centra pro agroturistiku. Město představuje dobrou základnu pro návštěvu nedalekých atrakcí, jako je soutěska Samaria a hora Ída (Psiloritis).

 

Archeologické muzeum v Heraklionu

S historií Kréty se jistě bohatě seznámíte v Archeologickém muzeu v Heraklionu. Artefakty jsou vystaveny v celkem 27 místnostech a sálech. Pozornost věnujte krásným freskám starým 3500 let z Knóssu a glazované keramické sošce Hadí bohyně pocházející z doby kolem roku 1600 př.n.l.. Významný je také hliněný Disk z Faistu, který pochází z roku 100 př.n.l. a nese spirálu s podivnými symboly. Hlavní pozornost je však věnována Mínojcům s jejich pozoruhodnými freskami znázorňujícími hrdé a štíhlé mladé muže a ženy v jasných odstínech terakotové červené, okrově žluté a kobaltově modré. Jedná se o muzeum světového významu a hlavní turistickou atrakci Heraklionu, která se nachází ve východní části starého města.  

 

Klášter Preveli

13 hlavních turistických atrakcí Kréty 3

Klášter Preveli ze 17. století, postavený poblíž vrcholu hory a nabízející daleké výhledy na Libyjské moře, představuje pěkný cíl pro jednodenní výlet z nedalekých měst, jako je Rethymno či Georgioupoli. K hlavním atrakcím patří nádvoří a terasy, horský pramen a malé klimatizované muzeum se sbírkou náboženských artefaktů. Také zde najdete mnoho mnoho přátelských koček, které čekají, aby mohly hosty přivítat. Za vstup do kláštera se platí malé vstupné a vyžadováno je vhodné oblečení. Ženy dostanou k zapůjčení sukni, pokud jejich oblečení nezahaluje kolena. Klášter se nachází jen kousek autem od pobřežní vesnice Plakias, která představuje dobrou zastávku na oběd. Nedaleko kláštera se nachází pláž Preveli Beach, další z oblíbených turistických atrakcí Kréty. K pláži je to sice ještě kus pěšky dolů, ale pokud nechcete jít až k moři, už odtud budete mít výhled na pláž i pobřeží.

 

Pláž Preveli Beach

Preveli je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na Krétě. Leží na jižním pobřeží v ústí menší říčky, na obou stranách je lemována vysokými skalami a shlíží na Libyjské moře. Ze severního pobřeží se sem snadno dostanete po dobré silnici, takže je pláž skvělým cílem pro jednodenní výlet. Pamatujte však na to, že od parkoviště budete muset jít dál po kamenité stezce dolů pěšky asi 30 minut. To možná nepůsobí tak obtížně, ale cesta zpátky pod žhnoucím odpoledním sluncem bude v každém případě obtížnější, takže je potřeba s sebou mít dobré boty a dobře plánovat. Na pláž Preveli Beach se také můžete dostat lodí z nedaleké vesnice Plakias. Pokud se sem budete chtít podívat během dne stráveného návštěvou pamětihodností, spojte návštěvu pláže se zastávkou v nedalekém klášteře Preveli. Poté zamiřte do Plakias na oběd a dejte si nějaké tradiční řecký food.

Poprvé v Řecku – hlavní zážitky

Vesnice Plakias

Kdysi skromná rybářská vesnice je dnes jedním z nejpohodovějších a nejpříjemnějších plážových měst na jižním pobřeží ostrova. Na rozdíl od mnoha jiných na severním pobřeží, která jsou velmi rozvinutá, si Plakias uchovává neokázalý dojem a nabízí podniky s jídlem patřící k nejlepším v okolní oblasti. Naleznete zde dlouhou pláž ve tvaru půlměsíce ležící ve velmi široké zátoce. Pláž blízko centra města představuje směsici oblázků a písku a za ní najdete taverny a obchody; ale dál na východ je tišší a písek je měkčí. Plakias je dobré místo, kde si můžete udělat základnu pro výlety na pláž Preveli Beach, do Kláštera Preveli, na pláž Souda Beach nebo do Rethymna, které leží 40 minut cesty odtud.

 

Pláž Matala Beach

13 hlavních turistických atrakcí Kréty 4

Matala Beach je jedna z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších pláží na jižním pobřeží Kréty. Pláž tvoří obrovský oblouk písku na jedné straně se skalní stěnou provrtanou jeskyněmi, které shlížejí na neuvěřitelně modré moře. Matala je skvělý cíl pro jednodenní výlet z destinací na severním pobřeží, jako je Heraklion či Rethymno. Můžete zde relaxovat na slunci, plavat, prozkoumávat jeskyně nebo dát si oběd v restauraci na pobřeží. Poté si můžete nakoupit suvenýry v některém z obchodů v uličkách pouze pro pěší hned za pláží. Ve zdejších jeskyních bydleli hippies v 60. letech; někteří cestovatelé možná pamatují tuto pláž ze písně Carey od Joni Mitchell.

 

Frangokastello

Pokud hledáte vstřícné městečko, kde se toho moc neděje, Frangokastello může být tím pravým místem pro Vás. Pobřežní město nemá obchody pro turisty, ale zato dobré restaurace, starou pevnost a pár pěkných pláží. Je to jeden ze skrytých klenotů Kréty. Frangokastello leží na jižním pobřeží asi 45 minut autem na západ od vesnice Plakias, takže je mimo hlavní turistickou trasu. Autem se sem dostanete buď přes Plakias, horskou soutěskou s úžasnými výhledy na jižní pobřeží oběma směry, nebo působivou soutěskou Imbros a přes menší pláně, s vysokými horami na jedné straně a mořem na druhé. Ve městečku Frangokastello můžete buď ležet na pláži a hledět na modré Libyjské moře, nebo se obrátit směrem k horám a obdivovat impozantní benátskou pevnost. Když půjdete z města kousek pěšky, dostanete se na zcela nerozvinutou pláž s písečnými horami v pozadí.

Co dělat a na co se podívat v Řecku