12 turistických atrakcí indického Džajpuru

12 turistických atrakcí indického Džajpuru 1

Cesta do Indie by nebyla kompletní bez návštěvy Džajpuru. Přezdívá se mu Růžové město kvůli růžovočervené barvě jeho historických budov, přičemž představuje pokladnici kultury a dědictví plnou architektonických klenotů. Přitom je součástí indického Zlatého trojúhelníku, oblíbeného turistického okruhu. Počítejte s tím, že budete uchváceni velkolepostí Džajpuru, metropole indického státu Rádžasthán. Městský palác Vám pomůže představit si luxusní životní styl džajpurské královské rodiny. Hned vedle naleznete astronomické nástroje v observatoři Jantar Mantar, která přináší tajemství vesmíru dolů na Zemi. V závislosti na době Vaší návštěvy možná budete moci spatřit některý z mnoha festivalů, které zaplňují kulturní kalendář města, např. Mezinárodní festival pouštění draků v lednu nebo Festival slonů na začátku jara. 

Indický zlatý trojúhelník 

Městský palác v Džajpuru 

12 turistických atrakcí indického Džajpuru 2

Městský palác stojí v samém srdci starého města Džajpuru už téměř tři staletí od doby, co se maharádža Sawai Jai Singh II. rozhodl přesunout sem svůj dvůr z města Amber. Pohádkově působící stavba chráněná mohutnými obrannými zdmi je dodnes domovem současného panovníka Džajpuru a je půvabnější a výstřednější než byste očekávali. Městský palác je nejen královský příbytek: je to rozsáhlý komplex budov obklopujících sérii udržovaných zahrad ve dvorech s výhledem na Džajpur a na vodní palác Jal Mahal. Celý komplex představuje úžasnou přehlídku radžastánské a mughalské architektury. Současní páni obývají nejpůsobivější budovu, palác Chandra Mahal, což je elegantní stavba se zahnutými okapy a střechami zdobenými kopulemi. Každé ze 7 pater je v úplně jiném stylu. Přízemí si můžete po zaplacení vstupného prohlédnout, ale výše se dostanete jedině se soukromou prohlídkou, kterou je nutné si rezervovat předem. V Městském paláci stojí za návštěvu Mubarak Mahal (Uvítací palác), kde jsou umístěny expozice oslnivých kostýmů a textilií, zbrojnice, prostor podobný muzeu vystavující krásné dýky a meče, Pritam Niwas Chowk (Paví dvůr), kde spatříte hypnotizující výzdobu dveří připomínající paví pera, a Diwan-i-Am (Síň pro veřejnost), kde je k vidění nádherná sbírka miniatur. Až si prohlédnete palác, navštivte obchod Friends of the Museum Bazar, kde najdete suvenýry patřící k nejkvalitnějším v Džajpuru (s adekvátně vysokými cenami).

Adresa: Tulsi Marg, Gangori Bazaar, J.D.A. Market, Pink City, Jaipur 

 

Observatoř Jantar Mantar 

12 turistických atrakcí indického Džajpuru 3

Na první pohled může Jantar Mantar působit jako shluk abstraktních skulptur v nadživotní velikosti. Není to však galerie umění, je to sbírka astronomických nástrojů, kterou před téměř 300 lety založil rádžputský panovník Jai Singh II. za účelem pozorování oblohy. Každá z asi dvacítky struktur v této památce UNESCO slouží svému specifickému účelu. Nápadné jsou především mohutné sluneční hodiny známé jako Samrat Yantra. Při výšce 27 m vrhají mohutný stín, který měří čas přesně na 2 sekundy. Také okázalý nástroj Jai Prakash sleduje plynutí času pomocí stínu kovové desky zavěšené nad zapuštěnou mísovitou konstrukcí. Další nástroje v observatoři pak slouží ke sledování hvězd a také k předpovídání zatmění. Pokud se chcete dozvědět, jak jednotlivé nástroje fungují, doporučujeme opatřit si soukromého průvodce pro Jantar Mantar

Adresa: Gangori Bazaar, J.D.A. Market, Pink City, Jaipur 

 

Hawa Mahal – Palác větru

Pokud máte předem představy o tom, jak vypadají budovy v Džajpuru, patrně se odvíjejí od Hawa Mahal (Palác větru) – úvodní foto. Má všechny typické architektonické prvky, které se objevují na pohlednicích města, od lososově růžové „děravé“ fasády, která má připomínat korunu boha Krišny, až po geometrické akcenty a řady malých okének. Ikonická stavba byla vybudována v roce 1799, aby umožňovala dámám z královské rodiny pozorovat slavnosti na ulici a nebýt přitom spatřeny veřejností. Jejích 953 oken umožňuje pronikání čerstvého vzduchu, takže se jedná o ideální letní palác. Turisté se rovněž mohou dozvědět o historii stavby v malém muzeu na místě, kde k nejzajímavějším patří sbírka obřadní zbroje. Také se můžete projít chodbami, které procházejí celým palácem. Všimněte si barevného skla v oknech a ve dveřích, které vrhá fantastickou záři do místností po celém paláci

Adresa: Hawa Mahal Rd., Badi Choupad, J.D.A. Market, Pink City, Jaipur 

 

Pevnost Amber Fort

V Džajpuru se nachází jedna z nejnavštěvovanějších pevností v Indii, Amber Fort. Vybudována byla v roce 1592 a je to monolit z pískovce a mramoru na vrcholu menšího kopce vzdáleného zhruba 20 minut cesty na severovýchod od centra Džajpuru. Pevnost je známá především jako nejčistší příklad radžastánské architektury. Návštěva Amber Fort vyžaduje krátký výstup do kopce, který ale určitě stojí za to. Zdobí ji složité vzory z vykládaného mramoru snad ve všech barvách duhy. Pevnost je členěna na čtyři oddělené části, z nichž každá má uvnitř pozoruhodnou zahradu. I když zvenčí o nich není ani potuchy, pevnost má také podzemní tunely, které si můžete prohlédnout (některé z nich byly restaurovány). Jedná se o památku na seznamu UNESCO s pozoruhodnou historií a legendami, ale nejlepší způsob, jak se s nimi seznámit, je se soukromým průvodcem.

Adresa: Devisinghpura, Amer, Jaipur 

Slavné pevnosti a paláce v Indii

Albert Hall Museum

Když anglický spisovatel Rudyard Kipling navštívil Albert Hall Museum http://alberthalljai pur.gov.in v Džajpuru, napsal, že muzeum je „výtka pro všechna další muzea v Indii od Kalkaty dolů“. To je opravdová chvála od syna kurátora, ale příhodná pro tuto renomovanou instituci. Nejstarší muzeum v Rádžasthánu se může chlubit rozsáhlou sbírkou umění historicky významných artefaktů. Spatřit zde můžete egyptskou mumii, staré mince z různých období indické historie, půvabné stálé expozice miniaturních maleb, oděvy z 18. století patřící členům různých kast a sbírku hliněných figurek z 19. století představujících jógové polohy. Když muzeum navštívíte večer, exteriér budovy je krásně osvětlen barevnými světly.

Adresa: Museum Road, Ram Niwas Garden, Kailash Puri, Adarsh Nagar, Jaipur 

 

Chrám Birla Mandir

Ve městě, které jako by bylo celé namočené do růžové barvy, vyniká Birla Mandir, výrazná budova z bílého mramoru. Hinduistický chrám vzdává hold Lakšmí, bohyni (mimo jiné) bohatství a čistoty, a Višnuovi, jednomu z hlavních indických bohů. Pozoruhodná budova vyzařuje ticho a klid, což je pravá atmosféra pro obdivování krásných mramorových řezeb, svatostánků bohů a nádherného výhledu na západ slunce. I když na prohlídku památky nepotřebujete více jak 30 minut, bude to pro Vás odpočinek po dni stráveném prohlížením památek.

Adresa: Jawahar Lal Nehru Marg, Tilak Nagar, Jaipur 

 

Pevnost Nahargarh

Když jde o prohlídku pamětihodností kolem Džajpuru, těžko byste našli lepší výhledy, než skýtá pevnost Nahargarh Fort. Je známá také jako Tygří pevnost, stará téměř 300 let a shlíží na celé město z vrcholu Aravalli Hills – vynikajícího místa pro stavbu, která kdysi měla bránit Džajpur před nepřáteli. Kromě této funkce však pevnost obsahuje také palác Madhavendra Bhawan, letní sídlo džajpurské královské rodiny. Honosná radžastánská budova ukrývá víc jak 10 identických budoárů pro královny, které jsou všechny spojeny s královým apartmánem chodbami plnými nástěnných maleb. Turisté si rovněž mohou prohlédnout zdejší muzeum voskových figurín a sochařský park. A pokud byste dostali hlad, udělejte si zastávku v některé z mnoha restaurací, které nabízejí tradiční indickou kuchyni.

Adresa: Krishna Nagar, Brahampuri, Jaipur 

 

Hinduistický chrám Galtaji 

12 turistických atrakcí indického Džajpuru 4

V pouštním státě Rádžasthánu bývají zdroje vody vzácné a ležící daleko od sebe. Proto není divu, že když lidé objevili přírodní pramen v  soutěsce v Aravalli Hills, postavili zde hinduistický chrám Galtaji (Galta Ji). Ten je umístěn mezi skalami a zahrnuje několik posvátných nádrží na vodu, z nichž některé mají skromný vodotrysk, a také fresky vyprávějící o hinduistickém bohu Krišnovi. I když oficiální jméno místa zní Galta Ji, je známé spíše jako Opičí chrám kvůli stovkám makaků a langurů, kteří zde žijí. Odvážní turisté mohou koupit pár arašídů u brány a pokusit se opice přilákat, ale lepší je tyto tvory jen pozorovat z dálky.

Stupňovité studny v Indii

Muzeum Amrapali

Když zakladatelé oblíbené indické klenotnické značky Amrapali Jewels začali sbírat staré šperky, uvědomili si, že některé z jedinečných klenotů zasluhují péči a vystavení. A tak se zrodilo Muzeum Amrapali. Muzeum šperků v Džajpuru zahrnuje dvě patra plná lesknoucích se šperků a předmětů ze sbírky obsahující asi 4000 kusů, takže ukazuje široký rozsah indického řemeslného umu. Expozice ukazují, jak vážně berou obyvatelé Rádžasthánu zlato, stříbro a drahé kameny. Mezi klenoty spatříte stříbrné pásky koňské nohy, vozík celý pokrytý stříbrem, zdobené návleky na boty a velkolepou svatební korunu pro ženicha ze státu Himáčalpradéš. I když jsou tyto kusy pouze vystaveny, široký výběr náhrdelníků, náramků a dalších šperků k prodeji je k dispozici v muzejním obchodě.  

Adresa: Ground Floor, K, 14/B, Ashok Marg, Panch Batti, C Scheme, Ashok Nagar, Jaipur 

 

Muzeum dědictví – Museum of Legacies

Po velkou část své historie většina nejvýznamnějších uměleckých a řemeslných prací Rádžasthánu spočívala v soukromých sbírkách, ke kterým veřejnost neměla přístup. To se však změnilo, když správa Rádžasthánu otevřela Museum of Legacies (Muzeum dědictví). Je umístěno v soukromém sídle starém 200 let a vystavuje výběr indických výšivek, obrovských rádžasthánských loutek, hinduistických obrázků pichwai a mnoho dalšího. Všimněte si rovněž nádherného mramorového mřížoví. Množství složitých detailů, které řemeslníci dokázaly vytesat z  tvrdého kamene, je fascinující.

Adresa: Kishanpole Bazaar Road, Modikhana, Jaipur 

 

Vodní palác Jal Mahal    

12 turistických atrakcí indického Džajpuru 5

Když se podíváte na Džal Mahal (Jal Mahal), možná Vám připadne jako přelud. Půvabný palác jakoby se vznášel na lesknoucí se hladině jezera Man Sagar, což představuje klidnou scénu ve srovnání se zbytkem chaotického města. I když vypadá, že má jen jedno patro, Vodní palác má čtyři další ponořená patra. Turisté sem nemají povolen přístup, to se však v budoucnu může změnit. Objevily se dokonce zvěsti, že podnikatelé chtějí chátrající stavbu proměnit v luxusní restauraci. Zatím ale obdivujte krásu paláce z dálky. V noci je nasvícený a vrhá zlatavý odraz na hladinu.

Hlavní turistické atrakce Indie 

Bazary a tržiště

Džajpur je mekkou nakupování suvenýrů v Indii. Tržnice v Růžovém městě přetékají vším od šperků/bižuterie a vzácných kamenů až po vyšívané textilie, kobaltově modrou keramiku a radžastánské loutky. Bezproblémové nakupování najdete v  Handicrafts Emporium naproti bráně Ajmeri. Státní prodejna nabízí kvalitní tradiční řemeslné výrobky, jako je modrá keramika zdobená žlutými květy, sady dřevořezeb znázorňujících radžastánské postavy a ručně potištěná sárí. Ceny zboží jsou pevně dané, takže sice nemůžete vysmlouvat slevu, ale také se vyhnete všem nepříjemnostem spojeným se smlouváním. Johari Bazaar je rájem všech milovníků šperků. V tržnici září ze všech stran desítky obchodů prodávajících vše od šperků k šatům až po zlato a stříbro. Bez ohledu na výši Vašeho rozpočtu zde určitě najdete něco krásného, co si odvezete s sebou domů. Nakonec si nenechte ujít rychlou návštěvu tržiště Bapu Bazaar. Nachází se jen pár bloků na jihozápad od Johari Bazaaru a je to turisty oblíbený trh plný ručně vyráběných cetek, místního textilu, zdobených pantoflí a různých suvenýrů.

Akční nabídka ubytování zde