Indie: vyberte si trasu, která je pro Vás nejlepší

Indie: vyberte si trasu, která je pro Vás nejlepší 1

Indie dnes znovu vítá turisty po předchozím zákazu kvůli covidu-19, přitom existuje pár klíčových věcí, na které je třeba pamatovat, když budete chtít tuto rozsáhlou zemi navštívit. Připravte se na cestu svého života – a nezapomeňte sledovat aktuální situaci na stránkách CDC.

 

Vyberte si trasu, která je pro Vás nejlepší  

Indie nabízí opravdu hodně na obrovském prostoru, takže není možné při jedné návštěvě vidět všechno. Zamyslete se nad tím, co Vás zajímá, co byste chtěli vidět nejvíce a kolik času budete mít, a podle toho si naplánujte program svojí cesty. Buďte realističtí v tom, kolik toho zvládnete. Místo abyste se snažili obsáhnout celou zemi, Vaše cesta Vám dá více, když se soustředíte na jih nebo na sever země. K dispozici je však dostatek interních letů (nebo příjemnějších a stylovějších dálkových vlaků), které jsou nenákladné, takže se můžete přesunout ze severu na jih, pokud byste chtěli poznat oba světy. Zde uvádíme návrhy některých možných trasy, podle kterých se můžete řídit. 

Indie: vyberte si trasu, která je pro Vás nejlepší 2
Zlatý chrám v Amritsaru

Klasická trasa

Nejoblíbenější turistickou trasou v Indii je klasický Zlatý trojúhelník. Pokud máte omezené množství času, tohle je fantastický úvod do 3 předních indických destinací, Dillí, Agra a Džajpur, a můžete ho zvládnout za jediný týden, pokud Vám nebude vadit, že se budete každých pár dní přesouvat jinam. Začněte v Dillí, kde můžete spatřit památky, jako je Hamajúnova hrobka a Červená pevnost, pak se vydejte do Agry a prohlédněte si Tádž Mahal, pevnost Agra a Fatehpur Sikri. Nakonec se přesuňte do Džajpuru, kde si prohlédnete Růžové město s jeho pevností Amber, a pak se vrátíte zpět do Dillí, kde budete moct navštívit fantastické bazary a nakoupit si suvenýry předtím, než odletíte domů.

Stupňovité studny

Náboženské lokality  

Pokud Vás zajímají především chrámy, najdete je všude, ale na severu a v centru Indie budete mít obzvlášť bohatý výběr.  Můžete si prohlédnout Zlatý chrám v Amritsaru, budovy s vytesanými erotickými výjevy v Khadžuráhu, Sluneční chrám vytesaný do skály v Konáraku a řadu nádherných džinistických chrámů z bílého mramoru v Rádžasthánu a Gudžarátu. Chrámy na jihu představují něco trochu odlišného: mají podobu vysokých věží gopuram zdobených spoustou soch. Skvělé příklady najdete v Hampi, Madurai, Tiruččiráppalli a Tiruvannamalai, krásně zdobené chrámové jeskyně v lokalitách Ajanta a Ellora, a také na ostrově Elephanta nedaleko Bombaje.

Indie: vyberte si trasu, která je pro Vás nejlepší 3

Mughalské památky

Zájemci o islámskou architekturu naleznou pozoruhodné stavby v Dillí, kde se nachází Červená pevnost, mešity a minarety v komplexu Qutb Minar a Humajúnova hrobka. Nedaleko odtud můžete obdivovat další mughalskou nádheru ve městech Fatehpur Sikri a Agra, kde najdete slavný Tádž Mahal. Poté se můžete vydat poznávat působivou přehlídku mughalských pevností v Rádžasthánu, např. do Džaisalméru s pouštní pevností jako z 1000 a jedné noci.

Pevnosti v Indii

Pláže a vodní trasy

Indie: vyberte si trasu, která je pro Vás nejlepší 4

Za krásnými plážemi se vydejte na jih Indie. Pochutnejte si na bhelpuri (pufovaná rýže, nudle, zelené mango a pikantní omáčka) na pláži Girgaum Chowpatty v Bombaji a pak pokračujte na jih za pískem a sluncem v Goa. Vyberte si zde některou z proslulých pláží, jako je Arambol, Vagator a Palolem. Také můžete navštívit pláže s černými pískem Kovalam a Varkala v Kerale, nebo méně známé pláže se zlatým pískem na severu státu. Kerala (foto) je rovněž proslulá svými meandrujícími vodními toky, kde si můžete pronajmout hausbot či kanoi a vydat se na poklidnou plavbu. Neméně klidné je krásné jezero Dal ve Srinagaru v Kašmíru, kde (pokud bezpečnostní a politická situace dovolí) můžete pozorovat hory zvedající se z mlhy z okénka s dřevěným rámem na tradičním dřevěném hausbótu.

 

Setkání s divokou přírodou 

Největší šance na zahlédnutí tygra jsou v národních parcích v Madhjapradéši nebo Rádžasthánu, ale v celé Indii najdete národní rezervace, kde můžete pozorovat divoká zvířata, jako jsou lvi (Sasan Gir, Gudžarát), divocí asijští osli (Little Rann, Gudžarát), nosorožci indičtí (Asam) a divocí sloni (Wayanad v Kerale), a také hojnost druhů ptactva (Bharatpur, Rádžasthán). Kromě toho (i když se nejedná přímo o přírodu) je možné podniknout výlet na velbloudu do pouště z Džaisalméru či Bikaneru v Rádžasthánu.

 

Hory a pěší turistika

Sever země je rájem pro milovníky adrenalinových aktivit, které nabízí především údolí Kullu a výše položený terén ve státech Uttarakhand a Himáčalpradéš, od pěší turistiky přes lyžování až po rafting na divoké řece. Šimla, klasické horské městečko, je skvělým místem, kde můžete začít, stejně tak jako Manali dále na sever. Ideální sezóna pro pěší turistiku (trekking) je září/říjen po skončení monzunů. Pokud byste chtěli dobrodružství posunout o stupínek výše, vydejte se z Manali na velkolepou dvoudenní túru (což je možné od poloviny června do poloviny září) do města Léh v Ladaku, jehož horské vrcholky jsou protkány skvělými trasami pro trekking. Rišikéš představuje další přední místo pro rafting a trekking, spolu se známou poutní trasou ke 4 posvátným horským chrámům, zatímco další trasy na Vás čekají v hornatém státě Sikkim.

5 historických buddhistických chrámů v Asii

Duchovní Indie

Pokud jde o náboženské zájmy, na prvním místě je Váranasí (Benares) se starými pohřebními gháty u posvátné řeky Gangy, kde hinduisté vzdávají poslední poctu svým zemřelým. Ale s duchovní stránkou Indie se setkáte po celé zemi, především v poutních centrech, jako je Ajmer a Puškar v Rádžasthánu nebo v sikhském posvátném městě Amritsar v Pandžábu. Pokud byste se chtěli více zapojit, hodiny meditace a jógy naleznete téměř všude, od předměstí Dillí po ašramy v Rišikéši. Pokud jde o setkání s buddhismem, vydejte se do center tibetského buddhismu, jako je Léh v Ladaku nebo McLeod Ganj (v Dharamsale), který je sídlem dalajlámy a tibetské vlády v exilu.

Jóga v Indii