Hlavní turistické atrakce Barcelony, ubytování a tipy na výlety 2/2

Hlavní turistické atrakce Barcelony, ubytování a tipy na výlety 2/2 1

Kouzelná fontána Montjuïc

K nejoblíbenějším večerním aktivitám v Barceloně patří pozorování kouzelné fontány Montjuïc nedaleko nám. Plaça d’Espanya v okrsku Montjuïc (úvodní foto). Velká secesní fontána je dílem architekta Carlese Buigase, které vytvořil pro Mezinárodní výstavu 1929. Magická fontána v Montjuïc nadchne lidi všeho věku svou choreografií světel a hudby. Představení probíhá od čtvrtka do neděle v létě a v pátek a sobotu mimo hlavní sezónu. Večerní show trvá několik hodin, s hudbou každé půl hodiny.

Adresa: 1 Plaça de Carles Buïgas, Barcelona

 

Plaça del Rei – náměstí

Plaça del Rei je tiché náměstí v Gotické čtvrti obklopené impozantními středověkými budovami. Velkolepá architektura vypráví o významu těchto staveb: jednalo se o palác katalánských hrabat (Palau Reial Major), poručíkův palác z 16. století a královskou kapli ze 14. století. K nejpůsobivějším historickýám památkám na náměstí patří budova Casa Clariana Padellàs z 16. století, v níž je umístěno Muzeum historie Barcelony, MUHBA (Museu d’Història de la Ciutat de Barcelona). Pozoruhodné muzeum se zabývá historií Barcelony v průběhu 2000 let, počínaje římským obdobím přes renesanci a baroko až do španělské občanské války ve 20. století. Plaça del Rei rovněž slouží jako místo konání venkovních koncertů.

 

Stadion Camp Nou a FC Barcelona 

Hlavní turistické atrakce Barcelony, ubytování a tipy na výlety 2/2 2

Tak jako jsou katalánské modernistické budovy nezbytnou zastávkou pro příznivce architektury, Camp Nou si zase nesmí nechat ujít fotbaloví fanoušci. Camp Nou byl jedním z míst, kde probíhala letní olympiáda 1992 v Barceloně a dnes je sídlem týmu FC Barcelona. Stadion s 99 354 místy na sezení je největší v Evropě a druhý největší na světě. Camp Nou nabízí komentované prohlídky s oficiálními průvodci FC Barcelona. Prohlídky (španělsky a anglicky) pokrývají nejzajímavější části stadionu, jako je hřiště, šatna týmu, tunel hráčů a boxy komentátorů. Součástí komentované prohlídky je rovněž návštěva muzea Barça. Barça Museum (FC Barcelona Museum) vystavuje trofeje, fotografie a multimediální expozice včetně videí vítězných gólů FC Barcelony. Barça Café v Camp Nou je příjemné místo, kde můžete sledovat živé zápasy i záznamy na velkých TV obrazovkách. V otevřené kuchyni pracují šéfkuchaři, které mohou hosté pozorovat, jak chystají tradiční katalánské pokrmy, jako je grilované maso a ryby připravené v troubě vytápěné dřevem, a také oblíbené tapas hráčů FC Barcelona. Barça Cafe má otevřeno denně od 10 do 19 hodin.

Adresa: 12 Calle d’Aristides Maillol, Barcelona

 

Výhledy a Muzea umění v Montjuïcu

Okrsek na kopci se nachází na místě starého židovského hřbitova, což vysvětluje jeho jméno Mont Juïc („Židovská hora“). Dosahuje nadmořské výšky 213 m a na jeho vrcholu se zvedá pevnost Castell de Montjuïc, zatímco prudce svažuje k pobřeží. Prostor zdobí Parc de Montjuïc, krásný přírodní park se skvělými výhledy. K atrakcím okrsku Montjuïc patří Národní muzeum katalánského umění (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Je umístěno v Národním paláci a vystavuje výjimečnou sbírku katalánského umění od 10. do 20. staletí včetně skulptur, maleb, kreseb, rytin a fotografií. Muzeum rovněž vystavuje evropské renesanční a barokní umění, a také sbírku moderního umění zahrnující avantgardní díla vytvořená po II. světové válce. Další oblíbené místo představuje Španělská vesnice (Poble Espanyol ). Půvabná uměle vytvořená vesnice vznikla pro Světovou výstavu 1929. V Montjuïc se také konala LOH 1992 a turisté mohou navštívit stadion, kde probíhaly sportovní soutěže.

 

La Barceloneta – předměstí

Někdejší rybářská vesnice La Barceloneta (dnes pobřežní okrsek Barcelony) leží vedle přístavu osobních lodí a hraničí s dlouhou širokou pláží Sant Sebastià Beach, kam se místní chodí opalovat, surfovat a bavit v  rybích restauracích a tapas barech shlížejících na moře. Pláž Sant Sebastià skýtá širokou škálu vybavení: je zde pobřežní hlídka, veřejné wc, sprchy, prostor pro rekreační sporty, půjčovny lehátek a slunečníků, stánky se zmrzlinou a snack bary. Dlouhá promenáda lemovaná palmami spojuje pláž Sant Sebastià s přístavišti plnými jachet. V okrsku La Barceloneta se rovněž nalézá oblíbená pláž Barceloneta, která má vynikající zařízení včetně pobřežní hlídky, veřejného wc, převlékáren, sprch, půjčoven lehátek a slunečníků, snack barů, stánků se zmrzlinou, prostoru pro rekreační sporty (včetně plážového volejbalu a pingpongu) a restaurace. Obdivovat výhledy na pobřeží, přístaviště a přístav La Barceloneta můžete při jízdě lanovkou Port Cable Car, která sem vede z vrcholu kopce Montjuïc.

 

Reial Monestir de Santa Maria de Pedralbes – klášter 

Hlavní turistické atrakce Barcelony, ubytování a tipy na výlety 2/2 3

Reial Monestir de Santa Maria de Pedralbes, skvělý příklad katalánské gotické architektury, leží na mírném svahu Sant Pere Màrtir na okraji Barcelony. Královna Elisenda de Montcada založila klášter v roce 1327 pro řád sester Svaté Kláry. Klášter má dva svatostánky: katalánský gotický kostel ze 14. století a menší kapli Svatého Michaela vyzdobenou nádhernými nástěnnými malbami. Ty pocházejí z počátku 14. století a vytvořil je Ferrer Bassa v italizujícím stylu trecento . Malby se dnes skví ve své původní kráse díky pečlivé renovaci. Hlavním znakem kláštera je však jeho klidný třípatrový ambit, což je největší gotický ambit na světě. Ambit obklopují hlavní budovy kláštera (budova kapituly, refektář, společná ložnice atd.). Uprostřed ambitu leží tichá zahrada vytvořená tak, aby podněcovala ke kontemplaci a meditaci. Klášter vystavuje vynikající sbírku středověkého církevního umění ze 14. století, ale také pozdější náboženské umění z 20. století. Královský klášter Santa Maria de Pedralbes dodnes spravují sestry sv. Kláry, ale klášter byl proměněn v muzeum, které je po celý rok přístupné veřejnosti (kromě pondělí). Platí se vstupné, ale vstup je zdarma vždy první neděli v měsíci. Od návštěvníků se očekává, že budou respektovat tiché prostředí náboženské komunity.

Adresa: 9 Baixada del Monestir, Barcelona

 

Mercat de la Boqueria – tržnice

Barevné přehlídky ovoce a zeleniny, sendviče, lesknoucí se kandované ovoce, sladké a slané pečivo, čokoládové bonbony, legrační figurky z marcipánu, čerstvě připravené smoothies, španělské mandle, burritos, chleba, sklenice s olivami, papriky navlečené na šňůrách… tržnice Boqueria je plná barev a vůní. Od roku 1836 tvoří tradiční venkovní trh ústřední bod v samém srdci města na La Rambla. Místní obyvatelé ho navštěvují pravidelně a ze všech koutů Katalánska sem přicházejí lidé nakupovat gurmánské potraviny a produkty. Za rušného dne se zdá, že se tu sešla polovina Barcelony. Turisté zírají na spousty autentických místních specialit a pak uvažují, co si vybrat na oběd „za pochodu“ nebo na piknik. Mercat de la Boqueria zahrnuje rovněž neformální tapas bary, kde mohou turisté ochutnat místní pokrmy a bavit se s místními.

Adresa: 91 La Rambla, Barcelona

 

Fundació Joan Miró – muzeum umění

Každý, kdo má rád moderní umění, by měl navštívit Fundació Joan Miró v okrsku Parc de Montjuïc. Muzeum Fundació Joan Miró bylo otevřeno v roce 1975 umělcem samotným coby centrum pro výzkum současného umění. Dnes se Fundació věnuje studiu Miróova díla, a také uchovávání současného umění. Muzeum rovněž hostí dočasné výstavy umělců 20. a 21. století. Návštěvníci zde naleznou stálou sbírku obrazů, kreseb a soch od Joana Miróa, a také tematické expozice. Architektura a design muzea dokonale ladí s avantgardním stylem Miróova umění. Elegantní interiér zahrnuje světlé prostorné galerie využívající světlíky a velká okna, která nabízejí výhled do vnitřního dvora nebo do zahrady. Střešní terasa skýtá daleké výhledy na panorama Barcelony. Muzeum je přístupné veřejnosti pro samostatné návštěvy, ale také komentované prohlídky. Ty probíhají španělsky, katalánsky, francouzsky a anglicky. Fundació Joan Miró zahrnuje obchod s dárky, knihkupectví a restauraci. V průběhu roku se zde konají speciální umělecké workshopy a vzdělávací programy.

Adresa: Parc de Montjuïc, Barcelona

 

Parc del Laberint

Za pohořím Serra de Collserola v okrsku Horta-Guinardó leží 55 akrový park pocházející z roku 1792, nejstarší upravený zelený prostor v Barceloně. Park je kombinací formální zahrady s romantické zahrady včetně vodopádu a zalesněné části. Při procházce parkem Parc del Laberint se dostanete k malým náměstíčkům, záhonům s pestrými květinami, neoklasicistických skulpturám mytologických postav a k labyrintu (který dal parku jméno). Dále v parku naleznete Torre Soberana, panský dům ze 14. století zrestaurovaný v maurském stylu 19. století.

Adresa: 1 Passeig dels Castanyers, Barcelona

 

Quadrat d’Or – okrsek

Quadrat d’Or („Zlatý kvadrant“) je část okrsku Eixample proslulá svou modernistickou architekturou. Kvadrant se nachází mezi nám. Plaça de Catalunya a ulicemi Avinguda de la Diagonal, Passeig de Sant Joan a Carrer de Muntaner. Hlavní ulice vedoucí přes něj se jmenuje Passeig de Gràcia. V této oblasti spatříte výjimečné avantgardní budovy inspirované dílem Antoni Gaudího a vybudované na konci 19. a počátku 20. století. Svou stopu zde zanechali různí architekti a výsledkem je rozmanitost modernistických stylů. Quadrat d’Or představuje skutečné muzeum pod širým nebem, kdy nabízí pozoruhodná překvapení na každém kroku. Návštěvníci mohou najít zajímavé detaily z keramiky, vitrážová okna, železné kování, dekorativní reliéfy, mozaiky a sochy.

Hlavní turistické atrakce Barcelony 1/2

***

Hlavní turistické atrakce Barcelony, ubytování a tipy na výlety 2/2 4
Parc del Laberint

KDE SE UBYTOVAT

Mnohé z atrakcí Barcelony jsou soustředěny v působivých ulicích Gotické čtvrti a v přilehlém okrsku Eixample, zatímco jiné jsou rozesety na různých místech dále. Naštěstí pro turisty je k dispozici bohatý výběr hotelů všech cenových kategorií. Zde uvádíme některé hotely s vynikajícím hodnocením v Barceloně:

Luxusní hotely: v samém srdci Gotické čtvrti najdete Mercer Hotel Barcelona 5*, který zabírá několik historických budov kolem staré římské zdi. K původním architektonickým prvkům patří fresky z 12. století a středověké oblouky. Hotel má kvalitní restauraci, neformální tapas bar a střešní terasu s bazénem a snack barem. Casa Camper Barcelona 4* se nachází jen kousek pěšky od Plaça de Catalunya, La Rambla a Mercat de la Boqueria. Moderní butikový hotel se může chlubit špičkovým vybavením, stylovým tapas barem a michelinskou restaurací inspirovanou japonskou kuchyní, střešní terasou s úžasnými výhledy na město, tělocvičnou a místností na hraní her. Ubytování zahrnuje snídani a po celý den bezplatné občerstvení. Ve staré budově na okraji Gotické čtvrti sídlí Hotel El Palace Barcelona 5*, který nabízí honosné ubytování s vynikajícím vybavením, které zahrnuje parkování, fitcentrum, střešní plavecký bazén, spa s mayskou tematikou, několik gurmánských restaurací, a také nádhernou historickou halu, kde se podává odpolední čaj a občerstvení. Mandarin Oriental Barcelona 5*

Hotely střední třídy: nedaleko trasy La Rambla a na okraji Gotické čtvrti najdete Yurbban Trafalgar Hotel 3*, který se může chlubit jednou z nejlepších střešních teras v Barceloně s dalekými výhledy na město. Stylový hotel v současném stylu zahrnuje fitcentrum, restauraci specializující se na středomořskou kuchyni a střešní bazén. Hotel Europark 3* je obklopen obchody a restauracemi v rušném okrsku Eixample, mezi Gotickou čtvrtí a bazilikou Sagrada Família. Butikový hotel má fitcentrum, tapas bar a střešní terasu s bazénem. Na příhodném místě v blízkosti mnoha turistických atrakcí najdete Room Mate Pau 3* jen pár kroků od Plaça de Catalunya a kousek pěšky od Gotické čtvrti. Renomovaná interiérová designérka Teresa Sapey butikový hotel vylepšila eklektickým moderním dekorem. K zařízení hotelu patří služby concierge, recepční přepážka otevřená 24 hodin denně, snídaně formou bufetu a patio ve dvoře. Jen pár bloků na sever od Gotické čtvrti v okrsku Eixample stojí Hotel Constanza Barcelona 2* skýtající moderní současné pokoje se zrenovovanými koupelnami, mnohé s balkonem. Cestovatelé sólo ocení zdejší jednolůžkové pokoje. Útulná moderní restaurace v hotelu podává tapas a středomořskou kuchyni.

Ekonomické hotely: ibis Barcelona Centro 2* vzdálený 30 minut chůze od Gotické čtvrti stojí jen pár kroků od baziliky Sagrada Família a je obklopen restauracemi, kavárnami a obchody. Poblíž je stanice metra se spoji k ostatním atrakcím města. Hostal Orleans 2*

***

TIPY A VÝLETY

Prohlídka památek a pamětihodností: navštívit nejikoničtější pamětihodnosti města můžete při prohlídce toho nejlepšího z Barcelony, která zahrnuje komentář týkající se historie a umění. Výlet s průvodcem nabízí pěší prohlídku Gotické čtvrti a přednostní vstup do baziliky Sagrada Família.

Navštivte venkovskou krajinu: krajina kolem Barcelony je poseta malebnými městečky a organizovaný výlet představuje snadný způsob, jak si oblast prohlédnout. Jednodenní návštěva středověké vesnice pro menší skupiny Vás zavede do pěkných městeček Besalú, Castellfollit de la Roca a Rupit, kde můžete obdivovat historické budovy, toulat se kamennými uličkami a relaxovat v malé venkovní kavárně.

Obdivujte Dalího díla: fanoušci díla Salvadora Dalího si nesmí nechat ujít pobřeží Costa Brava: na tomto slunečném úseku pobřeží najdou Dalího rodiště a několik muzeí věnovaných jeho umění. Výlet z Barcelony do Muzea S. Dalího, Port Lligat a Cadaques, zavede návštěvníky do fantastických muzeí spolu se zajímavým doprovodným komentářem.

Navštivte vesnice a hory: poznejte půvabná historická města a obdivujte svěží vysokohorskou krajinu při jednodenním výletu z z Barcelony přes Španělsko do Francie a Andorry. Celodenní výlet zahrnuje zastávky ve středověké vesnici Baga a v lázeňském městě Ax-les-Thermes, Francie, včetně vyhlídkové jízdy přes Pyreneje do Andorry.