Místa, kde návštěvníci ztratí pojem o čase

Místa, kde návštěvníci ztratí pojem o čase 1

Měli jste naplánováno jen pár dní, abyste si prohlédli známý chrám, nakoupili nějaké drobnosti na tržišti a prošli se po městě, než se vydáte na další zastávku Vaší cesty. Přesto se nějak stalo, uplynul týden a nejenže jste stále tady, ale ani se Vám nechce v dohledné době odcházet. Našli jste si oblíbený bar, kde Vás personál zdraví jako starého známého, a recepční ve Vašem pensionu už neskrývá zmatení, když dennodenně žádáte o prodloužení pobytu o další noc.  

Nejste v tom sami: ať už se jedná o čtrnáctidenní dovolenou nebo rok trvající dobrodružnou cestu, mnozí cestovatelé, kteří navštíví více destinací, najednou zjistí, že na jednom místě tráví déle, než měli v plánu. Zde uvádíme výběr míst, kde návštěvník ztratí pojem o čase, a k tomu i důvody, proč je tak obtížné odtud odejít.  

 

Ubud, Bali, Indonésie – příliš poklidný

Ubud je ideálním místem pro znavené cestovatele, kde mohou obnovit svoji tělesnou i duševní pohodu. Město se zdobenými hinduistickými chrámy, barevnými obětinami a kvetoucími stromy na každé ulici si udrželo spirituální a poklidnou atmosféru i přes svoji oblíbenost. Je zde hojnost fantastických lázní nabízejících cenově dostupné kúry, takže se jedná o výborné místo, kde se můžete zotavit poté, co jste se předtím bavili v některém z rušných plážových letovisek na Bali.  

 

Co můžete vidět a dělat

Chrám Pura Taman Saraswati stojící za jezírkem plným lotosových květů je ideálním prostředím, kde můžete shlédnout představení tradičního balinéského tance. Projděte se po ekologické opičí rezervaci Sacred Forest Monkey Sanctuary, pamatujte však přitom na to, že pokud u sebe budete mít jakékoli jídlo, Váš klid nebude trvat déle, než se objeví tito drzí tvorové.  

 

Antigua, Guatemala – příliš mnoho na poznávání   

Míříte do Antiguy za dobrodružstvím nebo se učit španělštinu? V každém případě buďte připraveni na to, že budete žasnout nad kulturním bohatstvím ukrytým v jejích osobitých pestrobarevných uličkách. Antigua je plná náboženských památek, muzeí a galerií, takže kvůli svému historickému významu získala status památky chráněné UNESCO. A kdyby to vše nestačilo, krása koloniální architektury a úchvatná poloha Antiguy si Vás brzy svým kouzlem podmaní.

 

Co můžete vidět a dělat

Můžete si vybírat z desítek jazykových škol vyučujících španělštinu, z nichž nejstarší je Proyecto Lingüístico Francisco Marroquín. Navštivte také zářivě žlutý kostel La Merced a opuštěný klášter Las Capuchinas.

 

San Sebastián, Španělsko – příliš lákavý

I když si mnoho turistů už vyzkoušelo navštívit za jediný večer řadu hospod a barů, jíst ve více podnicích za večer nebývá tak obvyklé; to však neplatí v San Sebastiánu, kde je to ideální způsob jídla. Zdejší oblast je pro milovníky jídla známá svým občerstvením pintxos, což jsou malé kousky, často podávané s místním vínem, jako je rioja či txakoli. Pintxos bary bývají typicky malé a rušné, se stálým přílivem zákazníků, kteří si zde dají v rychlosti jídlo, a pak zamíří do dalšího podniku. Pro cestovatele je zdejší živá atmosféra stejně tak návyková jako samotné jídlo.  

 

Co můžete vidět a dělat

Poklidné dny lze strávit na dvou vynikajících městských plážích, Playa de la Concha (vhodná pro rodiny s dětmi) a Playa de Gros (oblíbená surfaři), a večer se pak vydat do gurmánského ráje. Borda Berri a Bar Goiz Argi jsou dva z mnoha pintxos barů, které stojí za návštěvu.  

 

San Pedro de Atacama, Chile – příliš mnoho k vidění   

Rozmanitá a pozoruhodná scenérie kolem San Pedro de Atacama s rozlehlými solnými pláněmi, obrovskými písečnými dunami, tryskajícími gejzíry a sněhem pokrytými vrcholky hor nadchne i toho nejvíce zcestovalého návštěvníka. Okolní poušť Atacama je tak nehostinné prostředí, že mnozí návštěvníci vůbec netušili, kolik je toho k vidění a dělání kolem města San Pedro – avšak jakmile to zjistí, nebudou odtud spěchat pryč.

 

Co můžete vidět a dělat

Pozorování západu slunce v Údolí Měsíce, když ozáří Andy, je zde nejoblíbenější aktivitou, a výlet spojený s pozorováním hvězdné oblohy je nutností; místo je považováno za nejlepší lokalitu z hlediska podmínek pro pozorování noční oblohy na světě.

 

Luang Prabang, Laos – příliš pohodový 

Po peklu a chaosu měst jihovýchodní Asie nabízí příjemný Luang Prabang vítanou úlevu. Poklidné dny tu lze strávit procházením se kolem chrámů, jízdou na kole v tichých ulicích a relaxací v malebných kavárnách. Vyberte si pension s balkonem s výhledem na řeku Mekong, natáhněte se do houpací sítě a pozorujte, jak se řeka vine městem; přitom budete prožívat takový klid, že si ani nevšimnete, že dny přešly v týdny.

 

Co můžete vidět a dělat

Prohlédněte si hlavní atrakci města, vizuálně dokonalý klášterní komplex Wat Xieng Thong, a pak se vydejte na noční trh, krásně klidné místo, kde si můžete koupit místní zboží.  

 

Brighton, Anglie – příliš eklektický  

Tradiční britské rodinné přímořské letovisko nebo ráj pro pro zábavu a netradiční party? Brighton má mnoho tváří a Vy budete nakonec chtít poznat všechny. Je to město, kde si dáte k jídlu smaženou rybu s hranolky při procházce po pláži a  kde budete nakupovat v tradičním (retro) stylu v North Laine, ale také místo hédonistických nocí v živých barech, rušných představení, show a festivalů. Ať už máte rádi cokoli, v Brightonu to najdete.  

 

Co můžete vidět a dělat

Královský pavilon (Royal Pavilion) by měl být na předtím místě ve Vašem programu: díky unikátní kombinaci královské velkoleposti a stylu Dálného východu je perfektním odrazem celého eklektického města Brightonu. Za návštěvu stojí také nezávislé obchody a butiky v centru The Lanes.

 

Queenstown, Nový Zéland – příliš zábavy

Jen málo zemí na světě má tolik možností pro venkovní dobrodružné aktivity jako Nový Zéland, a žádné jiné neztělesňuje dobrodružného ducha lépe než Queenstown. Tam kde jiní vidí pouze malebnou scenérii, obyvatel Queenstownu spatřuje přírodní tělocvičnu. Řeky jsou určeny na rychlou plavbu na tryskovém člunu, kopce na skákání s padákem a mosty pouhé plošiny pro bungee jumping. Zábava však neskončí ani tehdy, když zapadne slunce. Najdete zde více barů na osobu než kdekoli jinde v zemi, takže se snadno přesvědčíte, proč je noční život v Queenstownu tak proslulý. 

 

Co můžete vidět a dělat

Visutý most Kawarau Bridge Bungy je originální atrakce, zatímco Nevis Bungy nabízí skákání ze závratné výšky 134 m (patří k nejvyšším na světě). Vyjeďte lanovkou Skyline Gondola na vrchol Bob’s Peak a dolů sjeďte na saních, vydejte se tryskovým člunem po řece Shotover River, anebo zkuste tzv. sáňkování na divoké vodě