24 atrakcí Kapského města 2/2

24 atrakcí Kapského města 2/2 1

Jihoafrická muzea Iziko

Jihoafrická muzea Iziko (Iziko Museums of South Africa) zahrnují 11 muzeí, které spravuje rada jmenovaná jihoafrickým ministrem umění a kultury. Na předním místě mezi nimi stojí Museum  Bo-Kaap v okrsku Bo-Kaap, staré malajské čtvrti s pestře natřenými poschoďovými domy, kde dodnes žijí potomci otroků, kteří byli do Kapského města přivezeni ve druhé polovině 17. století z oblasti tehdejší Východní Indie. Vynikající muzeum ilustruje aspekty života muslimů v 19. století ve vzácném domě v kapském holandském stylu cca z roku 1763. Jedna místnost je věnována sbírce vozů a vozíků. Old Town House („Starý městský dům“) představuje další atrakci ve skupině muzeí. Byl vybudován v roce 1755 ve stylu holandského rokoka a nachází se na západní straně nám. Green Market Square. Kdysi to byla radnice Kapského města, dnes však vystavuje sbírku obrazů, kterou zemi věnoval sir Max Michaelis v roce 1914; tvoří ji převážně díla holandských a vlámských mistrů 17. století, včetně Franse Halse, Jana Steena, Jacoba van Ruysdaela a Jana van Goyena. Další atrakcí ve skupině je Koopmans-de Wet House vybudovaný v roce 1701 ve tvaru „U“, s fasádou od Louise Thibaulta (1771). Původní interiér byl zachován a skýtá pěkný obrázek životního stylu úspěšného obchodníka v 18. století. Dále je ve skupině Jihoafrické muzeum a planetárium a Jihoafrická národní galerie v zahradě Company’s Garden, které by měli navštívit ti, kdo se zajímají o přírodní historii a astronomii.

 

Kapské muzeum srdce

Kapské muzeum srdce (The Heart of Cape Town Museum) v nemocnici Groote Schuur Hospital bylo otevřeno v roce 2007 při příležitosti 40. výročí první transplantace srdce, kterou zde provedl doktor Christiaan Barnard. Zdejší docenti provázejí návštěvníky při pozoruhodné 2hodinové prohlídce, kde můžete spatřit rekonstrukce operačního zařízení v původních místnostech, kde operace proběhla. Prohlídka se zabývá vším od etických důsledků až po historii příjemce a dárce. I návštěvníci bez lékařského vzdělání ocení seznámení s historií tohoto zákroku zachraňujícího životy.

 

District Six Museum

V roce 1966 bylo 70 000 obyvatel multietnického District Six (6. okrsku) přestěhováno poté, co jihoafrická vláda rozhodla, že zde budou žít pouze bílí. Působivé District Six Museum („Muzeum 6. okrsku“) vzdává hold obyvatelům tohoto už zaniklého okrsku. Na podlaze muzea je velká mapa, kde někdejší obyvatelé mají označit svůj domov a další prvky v okrsku. Stálá expozice muzea se nazývá Digging Deeper a zaměřuje se na dokumentování různých aspektů života v 6. okrsku prostřednictvím působivého vizuálního zážitku, který zahrnuje multimediální dokumentární, digitální a zvukové prvky. Expozice seznamuje návštěvníky s někdejšími obyvateli a vypráví jejich životní příběhy.

Adresa: 25A Buitenkant Street, Cape Town

 

Zeitz MOCAA – Muzeum současného afrického umění

24 atrakcí Kapského města 2/2 2

Muzeum Zeitz MOCAA (Muzeum současného afrického umění) otevřené v roce 2017 je největší muzeum na kontinentě a věnuje se současnému africkému umění. Umístěno je v upraveném obilním sile s plochou o rozloze 9500 m² na nábřeží Victoria & Alfred Waterfront v pozadí s ikonickou Stolovou horou. Vizuálně působivé muzeum má 9 pater a více jak 100 galerií. Špičkové muzeum, srovnatelné s newyorským MoMA nebo londýnským Tate, vystavuje umění 21. století z celé Afriky i africké diaspory, včetně soukromé sbírky Jochena Zeitze (ředitele Pumy a ekologa narozeného v Německu https://www.topmagazine.cz/kam-se-vydat-v-nemecku-v-zime/   ). K nejlepším sbírkám patří série fotografií pozoruhodných „brýlí“ od Kenyana Cyruse Kabiru, pestré hravé výjevy od Jihoafričana Athi-Patra Ruga a fantastická tkaná nástěnná instalace vyrobená z vyhozených materiálů od El Anatsui původem z Ghany. Muzeum zahrnuje také centrum fotografie, divadelního umění a filmu, institut uměleckého vzdělávání, kurátorský vzdělávací program a Institut krojů a oděvů. Poloviční vstupné zaplatíte každý první pátek v měsíci od 16 do 21 hodin.

 

Čtvrť Bo-Kaap

Mírně zvlněné ulice s pestrobarevnými domky uvítají návštěvníky v kapském malajském okrsku nazývaném Bo-Kaap. Rušná oblast se nachází v samém srdci města na úpatí kopce Signal Hill a je domovem zdejší muslimské komunity, kterou tvoří potomci „kapských Malajců“, otroků přivezených holandskými osadníky z Indonésie, Malajsie nebo z afrických zemí. Obyvatelé vášnivě chrání svoji identitu, historii a budovy, takže návštěvníci zde často spatří nápisy „Toto dědictví je v ohrožení,“ vyvěšené ve snaze zabránit gentrifikaci. Seznámit se s původem okrsku můžete v Muzeu Bo-Kaap umístěném v nejstarších budovách v okrsku. Dejte si pravé malajské kari v místní restauraci, zmrzlinu, a poté se vydejte do okolních obchodů. Nenechte si ujít fotogenická pestré domy (ale nefotografujte místní obyvatele). Do Bo-Kaap se dostanete z Kapského města či z Victoria & Alfred Waterfront pěšky, z jiných míst taxíkem.

 

Surfování v Muizenbergu

Město Muizenberg, proslulé pestrými plážovými chatkami a vynikajícími surfingem, je vzdáleno asi 30 minut cesty autem od centra Kapského města. Leží na straně poloostrova u False Bay, takže voda je zde nepatrně teplejší než např. na pláži Camps Bay Beach. Pláž má Modrou vlajku a patří k nejlepším místům, kde se začátečníci mohou učit sjíždět vlny – zdejší příboj je stálý a vlny nejsou obrovské. Přesto byste si měli raději obléct neopren, protože voda je zde velmi chladná i v létě. Neopreny si můžete vypůjčit v řadě obchodů nacházejících se za dlouhým nábřežím u pláže. Také si můžete vypůjčit surfovací prkna a objednat si lekce u řady společností ve městě. Pestrobarevné plážové chatky, které často uvidíte na fotkách na sociálních médiích, jsou ve skutečnosti koupací boxy. Pocházejí už z viktoriánské éry, kdy se zde ženy převlékaly do plavek, resp. koupacích šatů dlouhých až po kotníky.

 

Zátoka Boulders Bay 

24 atrakcí Kapského města 2/2 3

Tučňáci jsou roztomilí kdekoli, ale když vidět, jak se kolébají ve svém přirozeném prostředí, je pro milovníky zvířat obzvlášť lahůdka. Asi hodinu cesty autem od Kapského města najdete Boulder’s Bay v Simon’s Town s chovnou kolonii více jak 2000 ohrožených afrických tučňáků. Krásná pláž s bílým pískem chráněná před větrem je součástí Národního parku a Chráněné mořské oblasti Stolová hora, takže se sem platí vstupné (ale stojí za to). Návštěvníci se mohou setkat zblízka s těmito charismatickými tvory, a to v pozoruhodném prostředí s obrovskými žulovými balvany, skalními jezírky, klidnými zátokami a krásně prázdnými úseky lesknoucího se písku. Jen kousek pěšky odtud leží pláž Foxy Beach, další skvělé místo pro pozorování tučňáků s pěší stezkou, která vede kolem hlavních lokalit. Jedná se o fantastický výlet pro rodiny s dětmi, milovníky zvířat i milovníky pláži. Můžete vyrazit na soukromý výlet z Kapského města k Mysu Dobré naděje a ke Kapskému mysu, abyste poznali fascinující faunu Kapského poloostrova. Při výletu si můžete sami zvolit program, zda chcete navštívit pláž Boulders Beach s tučňáky nebo Přírodní rezervaci Mys Dobré naděje, která je domovem stovek druhů ptáků, ale také antilop, paviánů a kapských zeber. 

 

Jednodenní výlet ke Kapskému mysu (Cape Point)

Asi 60 km od Kapského města na nejjižnějším výběžku NP Stolová hora leží Cape Point, součást Kapské květenné říše (UNESCO) a jedna z nejbohatších lokalit na floru na světě. Scénická silnice z Kapského města po Kapském poloostrově vede kolem surfařských lokalit v Muizenbergu a kolem pěkné pobřežní vesnice Kalk Bay, a také kolem předních pláží s tučňáky v Simon’s Town. Na vysokém útesu rovněž žije rozmanitá fauna. Najdete zde asi 250 druhů ptáků, dále antilopu losí, kapskou zebru, plazy a hejna drzých paviánů. Návštěvníci se mohou těšit výhledem z majáku na mysu, kam se dostanou lanovkou Flying Dutchman nebo po výstupu mnoha schodů. K dalším možnostem aktivit patří pozorování velryb, hledání mořských vraků přímo z pláže a přírodní stezky. Jiný pohled na zdejší fantastickou scenérii budete mít, když se vydáte na okružní jízdu po silnici Chapman’s Peak Drive se 114 zatáčkami a zastavíte se na jídlo v podobě darů moře ve městě Hout Bay či Noordhoek. Kapský mys je nejjihozápadnější výběžek Afriky (neplést se Střelkovým mysem asi 150 km odtud, což je nejjižnější výběžek kontinentu, kde se setkávají proudy dvou oceánů, Indického a Atlantského).

 

Pozorování velryb ve městě Hermanus

Asi 120 km východně od Kapského města leží Hermanus, jedna z metropolí pozorování velryb na světě. V době od červenco do listopadu zdejšími vodami proplouvají obrovské počty velryb jižních a návštěvníci je mohou zahlédnout i ze břehu – především v hlavním období v září, říjnu a listopadu. Pokud se vydáte pěšky, nejlepší místo, odkud můžete spatřit tyto velkolepé tvory, představuje Cliff Path (12 kilometrová  stezka po útesech), vyhlídkové terasy ve starém přístavu a lokalita Sievers Point. V jiném případě se můžete zúčastnit výletu na kajacích s průvodcem, některé z oblíbených lodních plaveb s pozorováním velryb nebo si zařídit vyhlídkový let, který Vám poskytne pohled z ptačí perspektivy. Město Hermanus oslavuje tyto úžasné kytovce při každoročním Velrybím festivalu v září a místo je také oblíbené kvůli svým krásným plážím a mnoha vodním sportům, včetně rybaření, plavání a potápění v kleci ke žralokům (výše).

 

Llandudno Beach

Mnoho turistů při návštěvě Kapského města zamíří na pláže v Camps Bay nebo Cliftonu. Když ale budete pokračovat na jiho směrem k Hout Bay, po asi 20 km se dostanete k pláži Llandudno Beach. Jedná se o místo, kam se vydávají obyvatelé KM, když v létě chtějí uniknout horku ve městě. Zdejší oceán je zaručeně chladný. Mořský proud přichází od Antarktidy tak jako u pláží v KM, ale pokud je skutečně horko, ledová voda může být osvěžující. Najdete zde dobré podmínky pro surfing a bodyboarding, ale měli byste si obléct neopren. Zabalte si věci na piknik, protože zde nejsou žádné restaurace. Nenajdete zde ani obchody, takže byste si měli vše, co budete potřebovat, donést s sebou, včetně plážových lehátek, slunečníků apod. K pláži se dostanete, když se vydáte po úzké a klikaté silnici, a najdete zde malé parkoviště. Pláž je obrácená západní směrem, takže nabízí skvělé pozorování západu slunce.

 

Stellenbosch – ráj pro milovníky dobrého jídla a vína 

24 atrakcí Kapského města 2/2 4

Asi 53 km východně od Kapského města leží Stellenbosch, jedno z nejhezčích menších měst v JAR. Elegantní panství v kapském holandském stylu se zvedá uprostřed mozaiky polí a vinic, se starými duby a horami v pozadí. Univerzitní město leží v malebném údolí a jeho úrodná půda produkuje plodiny patřící k nejlepším v zemi – ty pak používají zdejší renomované restaurace, venkovní kavárny i oblíbené trhy. S historií regionu se můžete seznámit v Muzeu vesnice, což je skupina 4 zrenovovaných domů a zahrad z let 1709-1850. Rupert Museum se pro změnu zaměřuje na dílo jihoafrických umělců a Botanická zahrada Univerzity Stellenbosch je příjemné místo k procházkám a relaxaci s organickým čajem či kávou. Outdoorová dobrodružství na Vás čekají v krásné Přírodní rezervaci Jonkershoek, kde se mohou milovníci přírody vydat pěšky či na kole po stezkách divočinou. Severně od Stellenbosche se nachází Paarl rovněž s krásnou scenérií a bohatou zemědělskou tradicí, zatímco půvabné město Franschoek asi 35 minut od Stellenbosche je známé jako kulinářská metropole JAR. Nedaleko Kapského města leží také Constantia Valley, další ráj pro milovníky jídla.

O jihoafrickém víně

Přílivová jezírka na pláži St. James

Pláž St. James Beach, která se nachází mezi rybářskou vesnicí Kalk Bay a plážovým městem Muizenberg, je vzdáleno asi 30 minut autem od Kapského města. Naleznete zde jedno z nejznámějších přílivových jezírek v okolí Matky měst. Představuje skvělé místo, kde se děti mohou koupat, protože přílivová jezírka jsou oddělena od otevřeného moře a útočících vln skalní či betonovou bariérou (takže je to něco jako přírodní koupaliště). Jezírka naplní vodou vždy při přílivu. Také St. James Beach je velmi vhodná pro rodiny s dětmi, protože zdejší příboj a písek jsou chráněny oddělením od větrné zátoky (ačkoli zde najdete i slušné podmínky pro surfing). Během léta může být na pláži rušno, především o víkendech, takže je potřeba vyrazit brzy, abyste se mohli koupat s menšími davy. Tak jako pláže v Muizenbergu nabízí St. James Beach pestré plážové chatky, které představují oblíbené pozadí pro fotografie na sociální média. A až se dostatečně pobavíte v moři, můžete si dát oběd nebo projít obchody v Kalk Bay, který je vzdálen asi 15 minut chůze odtud.

pokračování zde 

***

24 atrakcí Kapského města 2/2 5
The Silo Hotel

KDE SE UBYTOVAT

Doporučujeme následující hotely v Kapském městě na praktickém místě, se snadným přístupem k hlavním atrakcím, jako je Stolová hora a nábřeží Victoria & Alfred Waterfront. 

Luxusní hotely: MannaBay 4* je luxusní butikový hotel na okraji NP Table Mountain nabízející 8 apartmánů s originálním designem. Hotel má stylový dekor, pěkný venkovní bazén a čajové párty. Cape Grace Managed by Accor 5* je krásné zařízení na nábřeží s luxusním ubytováním, které se nachází mezi Victoria & Alfred Waterfront a mezinárodním přístavištěm pro jachty. The Silo Hotel 5*

Akční nabídka ubytování:

Nejlepší chaty v divočině

Hotely střední třídy: pod kopcem Signal Hill najdete Blackheath Lodge 4*, viktoriánský penzion se skvělým personálem, vyhřívaným bazénem a místní zahradou. Derwent House Boutique Hotel 4* je půvabný penzion v živé čtvrti Tamboerskloof/Gardens s pokoji oslavujícími africký design.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Antrim Villa ve viktoriánském stylu má afro-skandinávské akcenty, bazén s mořskou vodou a cenově dostupné sazby; nalézá se na dobrém místě v rekreační oblasti Green Point. Holiday Inn Express Cape Town City Centre 3* nacházející se v centru je moderní výšková budova s ekonomickými sazbami a snídaní v ceně.

Akční nabídka ubytování: