19 turistických atrakcí Hamburku

19 turistických atrakcí Hamburku 1

Hamburk, druhé největší město Německa po metropoli Berlíně, leží na konci dlouhého estuáru řeky Labe. Díky své poloze je významným spojovacím článkem mezi mořem a sítí vodních tras ve vnitrozemí Německa i řadou ostrovů. Město je známé především díky svému přístavu. Kromě toho, že představuje významnou dopravní křižovatku, se Hamburk stal jedním z nejvýznamnějších kulturních a komerčních center Evropy, a také významnou turistickou destinací.

Jediná část starého Hamburku, která přežila staletí požárů a válek, úzká klikatící se ulice Deichstrasse, umožňuje poznat něco z minulosti města. Ulice vybudovaná dávno před skladišti z 19. století a přístavním komplexem 21. století nabízí pohled do hanzovní minulosti města. Hanzovní liga byla středověká asociace nezávislých přístavních měst a obchodníků u Baltského moře a v severním Atlantiku fungující od 11. do 18. staletí, někde až do 19. století. Její charakteristickou architekturu můžete vidět na celém baltském pobřeží Německa. Deichstrasse Vás zavede přímo na most přes jeden z mnoha kanálů ve městě. Mohutná cihlová skladiště vybudovaná dlouho po vyblednutí slávy hanzy tvoří jakýsi kaňon po stranách kanálu. Druhý most pro pěší vede do rušeného nového okrsku Hafencity, kde se mísí staré a nové v nápadné směsici cihlových neo-hanzovních budov z 19. století a současných apartmánů ze skla a oceli, s balkony vyčnívajícími nad kavárnami přímo u historických plachetnic. V této oblasti najdete také mnohé z nejzajímavějších aktivit v Hamburku. 

 

Vydejte se pěšky k přístavu a do okrsku Speicherstadt

19 turistických atrakcí Hamburku 2

Hamburský přístav (Hamburger Hafen, HafenCity) zabírá 100 km² v přílivové oblasti a představuje námořní vstupní bránu do Německa. Je také místem, kde najdete mnohé z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí města. Za letních večerů a o víkendech bývá plný místních lidí, kteří sem chodí za odpočinkem. Pěkná pěší stezka Vás zavede do starého okrsku Speicherstadt z 19. století, historického komplexu skladovacích budov s nepřetržitými řadami vysokých cihlových budov, kde se kdysi skladoval tabák, káva, sušené ovoce a koření. Vybudován byl v letech 1883-1927 a prý se jedná o největší okrsek sladů na světě, který je od roku 2015 na seznamu památek UNESCO. Další pamětihodností hamburského přístavu je Köhlbrandbrücke, most dlouhý téměř 4 km a překlenující přístav. Nejnovějším a nejpozoruhodnějším dodatkem je však Elbphilharmonie, nejvýznamnější kulturní instituce města (níže). Přiléhá k ní přístaviště Traditionsschiffhafen/Sandtorhafen kolem poloostrova, dnes skvělé místo, kde můžete spatřit zakotvené staré „vysoké lodě“. Pokud budete mít dostatek času, skvělý způsob, jak si prohlédnout přístav, nabízí vyhlídková plavba, kdy řada lodí vyplouvá z mola Landungsbrücken.

 

Miniatur Wunderland

I když bývá propagován jako největší model železnice na světě, hamburský Miniatur Wunderland představuje mnohem více než jen přehlídku vláčků. Je to jedna z nejlepších atrakcí, kterou můžete navštívit v historickém okrsku Speicherstadt. Největší model železnice se může chlubit více jak 15 400 m kolejí a 1040 vláčky (takže počítejte s tím, že zde strávíte hodně času, především pokud tu budete s dětmi). Byl postaven ve skutečně mohutném rozsahu a zabírá 2300 m²! K nejzajímavějším prvkům patří části věnované USA, Skandinávii a Německu, a také letiště s letadly, které skutečně vzlétají, dále asi 100 000 vozů, které se skutečně hýbou, to vše nasvícené více jak 500 000 světélky a zahrnující asi 400 000 maličkých originálních lidských postaviček. Protože je to jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí v Německu, můžete se vyhnout čekání v dlouhé frontě, když si vstupenku rezervujete online. K dispozici jsou zábavné komentované prohlídky „za scénu“, tak jako restaurace a občerstvení na místě, včetně restaurace pro děti.

Adresa: Kehrwieder 2-4/Block D, 20457 Hamburg

 

Koncertní sál Elbphilharmonie 

19 turistických atrakcí Hamburku 3

Impozantní Elbphilharmonie („Labská filharmonie“), místními nazývaná Elphi, je korunním klenotem revitalizovaného hamburského přístavu. Nachází se na špičce poloostrova Grasbrook a tato výrazná nová budova se rychle stala významnou pamětihodností města. Je považována za jednu z největších (a akusticky nejpříznivějších) koncertních síní na světě. Otevřena byla za velké slávy v roce 2017, přičemž základu tvoří šestipatrový někdejší sklad kakaa, čaje a tabáku vybudovaný z červených cihel v 60. letech 20. století. Nad tím se tyčí dalších 20 pater ze zaobleného lesknoucího se skla. Největší z celkem 3 koncertních sálů má 2150 míst na sezení a pokrývá ho 10 000 kovových desek speciálně navržených tak, aby ladily zvukové vlny. V budově je rovněž umístěn hotel, byty, restaurace a další prvky včetně parkování. Veřejně přístupná vyhlídková plošina Elbphilharmonie Plaza skýtá nádherné výhledy na přístav a město.

Příznivci klasické hudby by rovněž měli navštívit Hamburskou státní operu (Staatsoper Hamburg). Jedná se o špičkové zařízení s bohatým programem operních představení a vynikající akustikou.

Adresa: Platz der Deutschen Einheit 1, 20457, Hamburg

 

Hamburger Kunsthalle – galerie

Hamburger Kunsthalle, která zabírá 3 samostatné propojené budovy na ul. Glockengießerwall, je jedna z předních galerií umění v Německu. K hlavním atrakcím patří řada oltářních obrazů, prací místních umělců 14. století, a také holandských mistrů 16. a 17. staletí. Zajímavá je rovněž pěkná sbírka německých a francouzských obrazů 19. století, a k tomu značná sbírka moderního a současného umění. K dispozici jsou prohlídky a zábavné programy pro děti. Další pozoruhodná sbírka umění je umístěna v Deichtorhallen Hamburg, jedné z největších galerií současného umění a fotografie v Evropě.

Adresa: Glockengießerwall 1, D-20095 Hamburg

 

Hamburská radnice a Mönckebergstraße

Uprostřed hamburského náměstí Rathausmarkt se tyčí majestátní radnice (Rathaus). Bohatě zdobená neo-renesanční budova přiléhající k Burze (Börse) byla dokončena v roce 1897 a tvoří ji 647 místností, z nichž mnohé jsou přístupné veřejnosti při každoroční Muzejní noci). K zajímavým prvkům patří malovaný strop v Císařském sále, který zobrazuje význam německé obchodní plavby. K dispozici jsou komentované prohlídky, tak jako příležitost pozorovat zdejší zastupitele při práci. Od radnice vede široká nákupní třída Mönckebergstraße, přední nákupní a obchdní trasa ve městě, kolem katedrály sv. Petra ze 14. století, krásné ukázky cihlové hanzovní architektury s pozoruhodnou zvonicí vysokou 133 m. Sloup v jižní části kostela nese obraz nazvaný Vánoce 1813, připomínající občany města, kteří byli v tom roce zamčeni v kostele, protože odmítli dodávat potraviny Napoleonovým vojskům. Odtud pak můžete pokračovat po Mönckebergstraße až k Hlavnímu nádraží a k divadlu Schauspielhaus.

Adresa: Rathausmarkt 1, 20095 Hamburg

 

Kostel sv. Michaela

Nejslavnější z mnoha kostelů v Hamburku, kostel sv. Michaela (Hauptkirche Sankt Michaelis), byl vybudován v barokním stylu v letech 1750-1762 a představuje jednu z hlavních pamětihodností města. Při jeho návštěvě můžete zdolat jeho věž vysokou 132 m a místními nazývanou Michel. Dostanete se tam po schodech nebo výtahem a vyhlídková plošina nahoře skýtají vynikající panoramatické výhledy na město a přístav, což je obzvlášť krásné během pravidelných večerních otevíracích hodin. Všimněte si také slavné bronzové sochy archanděla Michaela zabíjejícího ďábla, skvělého umělecké dílo, které můžete spatřit nad vchodem. Zajímavá je i krypta kostela, místo posledního odpočinku asi 2425 lidí a jedna z nejzajímavějších koncertních prostor ve městě. Ve dvoře východně od kostela se nacházejí Krameramtswohnungen, obydlí byla původně vybudována pro vdovy po členech místního cechu obchodníků. Na místě je také zajímavé muzeum.

Adresa: Englische Planke 1, 20459 Hamburg

 

Historické vysoké lodě: Rickmer Rickmers a Cap San Diego

Zakotvená na řece u přístaviště Landungsbrücken je Rickmer Rickmers, třístěžňová loď s dlouhou a pestrou historií. Postavena byla v roce 1896 a vrátila se do Hamburku v roce 1983; po 4 letech v rukou restaurátorů se změnila v muzeum zaměřující se na roli obchodního námořnictva v 19. a na počátku 20. století (na palubě je k dispozici restaurace). MS Cap San Diego, nákladní loď z 60. let 20. století, je další obchodní námořní loď-muzeum, kde mají návštěvníci přístup do všech částí plavidla, od můstku po strojovnu (možné je také přenocování na lodi). Odlišný pohled na období Studené války nabízí někdejší sovětská ponorka B-515, dnes muzeum zakotvené u St. Pauli Fischmarkt 10. Pokud se zajímáte o umění s námořní tématikou, stojí za to navštívit Altonaer Museum, které uchovává řadu zajímavých maleb, skulptur a kulturních artefaktů souvisejících s loděmi a mořem.

Adresa: Bei den St. Pauli-Landungsbrücken 1a, 20359 Hamburg

 

Mezinárodní námořní muzeum

Mezinárodní námořní muzeum Hamburk (IMMH) (Internationales Maritimes Museum Hamburg) je skvělé místo, kde se můžete dozvědět více o bohaté námořní historii Hamburku a všem, co souvisí s mořem. Muzeum je umístěno ve starém městském skladišti, mohutné historické budově z červených cihel v HafenCity, a jeho fascinující expozice pokrývají více jak 3000 let lidského spojení s vodou. Nejstarší vystavený artefakt je kanoe vydlabaná z kmene stromu před mnoha tisíciletími, která byla vytažena z Labe. Modely ukazují, jak se vyvíjela plavba a lodní doprava, od fénické galéry přes vikinské dlouhé lodě až po karavely z doby zámořských objevů. Celé patro (je jich celkem 10) je věnováno nejnovějšímu námořnímu výzkumu včetně filmů, které natočili podmořští roboti, a záznamů podmořských zvuků. Další galerie je plná námořního umění. Nejnovějším doplňkem je pak skvělý lodní simulátor, který Vám umožní vyzkoušet si řízení kontejnerové lodi. K dispozici je řada prohlídek a workshopů, a také malé bistro příhodně nazvané „Úlovek dne“.

Adresa: Koreastraße 1, 20457 Hamburg

 

Hamburská jezera Alster

Centrum prostoru vnitřního města tvoří Vnitřní Alster (Binnenalster) a Vnější Alster (Aussenalster), dvě umělá jezera spojená s řekami Alster a Labem. Právě zde najdete nejmalebnější náměstí a historické třídy ve městě, a také slavné pěší zóny passagens. K nejlepším trasám patří elegantní promenáda Jungfernstieg s kavárnami a přístavišti pro výletní lodě, a bulvár Ballindamm s největším nákupním centrem ve městě. Jezera jsou také oblíbeným místem pro plavbu na plachetnici a kajaku v létě a bruslení v zimě, a lemuje je řada krásných parků a zahrad. Kromě toho prostor vyhledávají cyklisté. Oblíbený je také prostor Pöseldorf/Rotherbaum s galeriemi, butiky a kavárnami spolu s kanály, které spojují jezera s Labem. Pokud se sem vydáte na konci léta, nenechte si ujít návštěvu každoroční Alstervergnügen, pouliční slavnosti kolem jezer se spoustou zábavy včetně řady koncertů.

 

Muzeum umění a designu

Hamburské Muzeum umění a designu (MKG) (Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg) stojící na praktické místě nedaleko vlakového nádraží a patří (spolu s Bavorským národním muzeem v Mnichově) k nejobsáhlejším přehlídkám německého, evropského a asijského užitého umění v zemi. Založeno bylo v roce 1874 a navrženo podle londýnského Victoria and Albert Museum, přičemž známé je především svými sbírkami porcelánu, nábytku a stříbra ze severního Německa. Další sbírky obsahují užité umění z východní Asie nebo práce Oskara Kokoschky. Zajímavá je rovněž velká sbírka klávesových nástrojů a expozice porcelánu. Na místě je k dispozici restaurace a knihkupectví.

Za pozornost stojí také Muzeum Hamburku (Museum für Hamburgische Geschichte). Pochází z 30. let 19. století a uchovává velkou sbírku artefaktů, které (spolu s doprovodnými expozicemi a informacemi) nabízejí detailní pohled na život ve městě v průběhu staletí.

Adresa: Steintorplatz 1, D-20099 Hamburg

 

Hřbitov Ohlsdorf – jeden z největších hřbitovů na světě

Hřbitov Ohlsdorf (Ohlsdorfer Friedhof) je největší zelený hřbitov na světě, ale také jeden z nejvýznamnějších. Při rozloze 961 akrů zahrnuje 12 kaplí, více jak 1,5 million pohřbených a asi 280 000 pohřebních míst. Naleznete zde také Hřbitov komise pro válečné hroby v Hamburku, kde je pohřbeno více jak 400 spojeneckých válečných zajatců spolu s mnoha dalšími, kteří zahynuli v bojích na německé půdě. K dalším významným památníkům patří ty věnované obětem nacistické perzekuce, obětem Operace Gomora za II. světové války a členům protinacistického odboje ve městě. Nenechte se odradit tím, že se jedná o hřbitov: památníky a muzeum každoročně navštíví více jak 2 miliony lidí, kteří se zároveň se mohou procházet příjemnými zahradami se stezkami o celkové délce 17 km.

Dalším významným památníkem v Hamburku je Bismarckův pomník, nejznámější z mnoha věžovitých památníků v Německu na památku nejváženějšího státníka země. K dispozici jsou mimořádně zajímavé komentované prohlídky, které doporučujeme.

Adresa: Fuhlsbüttler Straße 756, 22337 Hamburg

Hlavní turistické atrakce Berlína

Parky Planten un Blomen a Wallringpark

U mol v St. Pauli v Hamburku se nachází Wallringpark, velká rekreační oblast zahrnující oblíbené venkovní prostory, jako je Stará botanická zahrada a Malý a Velký Wallanlagen, zahrady vytvořené kolem linie starého opevnění. Nejlepší z těchto parků je Planten un Blomen („Rostliny a Květiny“), krásný park o rozloze 116 akrů založený v roce 1821 zasazením platanu, který zde můžete vidět dodnes. Jedná se o vynikající místo pro relaxaci a uspořádání pikniku, nebo se sem můžete vydat večer a poslechnout si proslulý koncert se světlou show či hudební vystoupení. Od Wallringparku stačí pár minut chůze a dostanete se k Telekomunikační věži Heinricha Hertze vysoké 272 m, zde často nazývané Tele-Michel; v současnosti je sice pro veřejnost uzavřená, ale i tak představuje impozantní pohled.

Adresa: Marseiller Str., 20355 Hamburg

 

Kostel sv. Jakuba s historickými varhanami

Pár minut chůze na východ od centra Hamburku Vás zavede ke krásnému kostelu sv. Jakuba (St. Jacob’s/Hauptkirche St. Jacobi), který patří k nejvýznamnějším náboženským lokalitám ve městě (po kostelu Sv. Michaela). Na tomto místě stojí kostel už od roku 1255, i když tehdy to bylo místo za hradbami města. Nádherná stavba ze 14. století, kterou můžete vidět dnes, uchovává řadu významných artefaktů a architektonických atrakcí včetně středověkých oltářů.  Asi nejvýznamnějším prvkem jsou však varhany Arp Schnitger. Velkolepý hudební nástroj byl vytvořen v roce 1693 a patří k nejstarším a nejlépe zachovalým stále používaným varhanám, s 60 registry a více jak 4000 píšťalami! Návštěvníci si je mohou poslechnout během pravidelných koncertů a recitálů, často v doprovodu kostelního sboru. K dispozici jsou zajímavé prohlídky kostela, včetně prohlídky zaměřené speciálně na hudbu a varhany, které můžeme jen doporučit.

Adresa: Jakobikirchhof 22, 20095 Hamburg

 

Muzeum Rothenbaum a Muzeum prototypů

Muzeum Rothenbaum: kultury a umění světa (MARKK) (Museum am Rothenbaum: Kulturen und Künste der Welt, dříve Hamburské muzeum etnologie) bylo založeno v roce 1879 a je jedním z největších muzeí tohoto druhu v Evropě. Fascinující muzeum zaměřené na „kultury a umění světa“ se může chlubit více jak 350 000 artefakty a dokumenty. K hlavním atrakcím patří pláštík na zakrytí Tóry z roku 1711, africká expozice s tradičními kulturními a náboženskými předměty a zábavné interaktivní prvky, jako je fotbálek, xylofony a kamery.

Za pozornost stojí rovněž PROTOTYP Museum, automobilové muzeum, které se zaměřuje exkluzivně na prototypy vozidel. Většina ze 45 vystavených vozidel jsou závodní a sportovní vozy a doprovází je expozice související s jejich historií a řidiči. Fanoušci značky Porsche si mohou vyzkoušet řízení na simulátoru tohoto vozu. Na místě je k dispozici kavárna.

Adresa: Rothenbaumchausee 64, 20148 Hamburg

 

Altona a Altonaer Museum  

19 turistických atrakcí Hamburku 4

Nad vysokým břehem Labe leží rušný „lepší“ okrsek Altona. Je oblíbeným místem k prohlídkám díky řadě krásných neoklasicistických budov, z nichž mnohé jsou chráněny coby historické památky. Naleznete zde také ulici Museumstrasse, která vede od konce aleje Palmaille severním směrem, a Altonaer Museum s expozicemi souvisejícími s geologií, krajinou, osídlením a ekonomií státu Šlesvicko-Holštýnsko a regionu Dolní Labe. K dalším atrakcím patří přehlídka námořních artefaktů, jako jsou staré modely a dochované figuríny kdysi zdobící přídě lodě. Poté si prohlédněte okolí kolem Altony včetně parku Altonaer Balkon (foto): budete odměněni krásnými výhledy na řeku a přístav, a také rybářský přístav a rybí trh.

Adresa: Museumstrasse 23, 22765 Hamburg

 

Museumshafen Oevelgoenne se starými loděmi

Oblíbený pobřežní okrsek Oevelgoenne (Övelgönne) zahrnuje Nový labský tunel (3,5 km) vedoucí pod řekou Labe. Zde v blízkosti trajektové zastávky Neumühlen na hlavním dopravním kanále na Labi naleznete venkovní muzeum Museumshafen s asi 20 historickými plavidly z období let 1880 až 1960, pečlivě zrestaurovanými soukromou společností. Impozantní sbírka starých lodí zahrnuje tradiční německé a holandské lodě s plochým dnem, nákladní čluny, rybářské lodě a parní remorkéry, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti. K větším lodím patří loď Stettin, kdysi ledoborec u roku 1933 dnes používaný na vyhlídkové plavby. Za pozornost stojí také řada domů kapitánů a pilotů na ul. Elbuferweg a Oevelgonner Seekiste, malé muzeum s různými výstavkami námořních artefaktů.

Adresa: Baron-Voght-Straße 50, D-22609 Hamburg

 

Jenischův dům

Nedaleko Nového labského tunelu v okrsku Klein Flottbek leží Jenischpark (110 akrů), jeden z největších a nejatraktivnějších otevřených prostorů ve městě. Naleznete zde krásný neoklasicistický Jenischův dům (Jenisch-Haus) z 19. století s místnostmi odrážejícími vkus prosperující střední třídy, a to v různých stylech, od stylu Ludvíka XVI. až po secesi. Jedná se o pobočku Altonaer Museum (výše). V parku rovněž najdete muzeum Ernst Barlach Haus se sbírkami soch, kreseb a grafických tisků.

Adresa: 50 Baron-Voght-Straße, Hamburg 22609 

 

Zoologická zahrada Tierpark Hagenbeck

O něco dále, na severovýchodním předměstí Stellingen se nachází Tierpark Hagenbeck, městská zoo zřízená v roce 1907 pro sbírku exotických zvířat, která vlastnil místní obchodník (nejprve s rybami, pak s exotickými zvířaty) Carl Hagenbeck. Zoo dodnes řídí jeho potomci. Vynikající zařízení bylo první na světě, které použilo otevřené výběhy obklopené příkopy namísto klecí, takže zvýšilo prostor, který měla zvířata k dispozici. Byla to také první zahrada, která začala zvířata seskupovat podle druhů, což inspirovalo pak majitele dalších zooparků. Další rodinnou atrakcí, která stojí za návštěvu, je Planetarium Hamburg umístěné ve staré vodárenské věži a Muzeum čokolády CHOCOVERSUM, zábavné interaktivní muzeum s přehlídkami zaměřujícími se na výrobu čokolády.  Mimo jiné si zde můžete sami vyrobit tabulku čokolády.

Adresa: Lokstedter Grenzstraße 2, 22527 Hamburg

 

Zámek Ahrensburg

Asi 23 km severovýchodně od Hamburku leží město Ahrensburg proslulé svým zámkem, Schloss Ahrensburg. Byl vybudován v roce 1595 a dnes je v něm umístěno muzeum. Mnohé z jeho původních interiérů a vybavení jsou dodnes v původním stavu, takže skýtají fascinující pohled do života zdejší šlechty. Zámek také tvoří pozadí pro různé koncerty a akce pořádané v jeho atraktivním areálu.

Adresa: Lübecker Straße 1, D-22926 Ahrensburg 

***

19 turistických atrakcí Hamburku 5

KDE SE UBYTOVAT

Pokud si přejete poznávat hlavní atrakce Hamburku, měli byste se ubytovat v centrálním okrsku Hamburg-Mitte. Snadno se odtud pěšky dostanete k Miniatur Wunderland, největšímu modelu železnice na světě, a ke stále stále rušnému přístavu, ale kromě toho tu najdete také skvělé možnosti nakupování, restaurace a galerie umění. Následující výborně hodnocené hotely mají dobrou polohu pro poznávání města.

Luxusní hotely: na jezero Vnitřní Alster shlíží Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten 5* nabízející obrovské apartmány, spa procedury a „čaj o páté“ v luxusním Velkém sále s ohništěm a s uměleckými díly. Jen pár minut cesty od hamburského hlavního vlakového nádraží stojí Park Hyatt Hamburg 5*, který se může chlubit prostornými pokoji s balkony a vyhřívanou podlahou v koupelnách, a také krytým bazénem a spa. Současné prostředí pak nabízí The Madison Hamburg 4* s prostornými pokoji (některé mají kuchyňku), velkým krytým bazénem a restaurací na místě.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Hotel St. Annen 3*, malý hotel v blízkosti hamburského přístavu, nabízí prostorné pokoje, z nichž nejlepší nabízejí výhled do vnitřního dvora. Pokud dáváte přednost osobitému a hravému prostředí, vyzkoušejte Prizeotel Hamburg-City 2* s velkými pokoji s „dešťovou sprchou“ a s vyhřívanými dlaždicemi. Za zvážení stojí také Hotel Wedina: nabízí výhled na jezero Vnější Alster a je to oblíbené místo pro relaxaci s knihou díky dobře vybavené knihovně a příjemné zahradě ve dvoře.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: na vyšším konci v nabídce ekonomických hotelů se umísťuje Superbude Hotel Hostel St. Georg ve stylu Art Deco, který nabízí osobité barevné a tiché pokoje rodinné velikosti. K dalším cenově dostupným možnostem v blízkosti atrakcí a zábavy ve čtvrti Hamburg-Mitte patří Motel One Hamburg Alster s moderním dekorem a nábytkem, a také Ibis Hamburg St. Pauli Messe 2* oblíbený pro svoje umístění v přístavu a své moderní pohodlné pokoje.

Akční nabídka ubytování:

Co dělat v Hamburku s omezeným rozpočtem