Návštěva jižní Sumatry

Návštěva jižní Sumatry 1

Destinace tak rozsáhlá jako je ostrov Sumatra, šestý největší ostrov světa, může neohroženým cestovatelům nabídnout nespočet zážitků, exotiky a dobrodružství. A přestože orangutani v Bukit Lawangu a poklidné okolí jezera Danau Toba přitahují na severní Sumatru stálý příliv návštěvníků, jižní regiony obrovského ostrova ležícího na rovníku jsou neméně pozoruhodné a zajímavé. Počítejte s mnohahodinovými cestami autobusem po klikatících se horských cestách, ale utěšujte se přitom nadějí, že své zážitky budete sdílet pouze s hrstkou stejně smýšlejících cestovatelů.  

Hlavní turistické atrakce Indonésie 

Padang – město s velkým stylem   

Ponořte se do centra matrilineárního národa Minangkabau v okolí města Padang, kam se dostanete přímými lety z Kuala Lumpuru (s aeroliniemi Air Asia) nebo z Jakarty (s Lion Air). Padang byl v roce 2009 zasažen silným zemětřesením 7,9 stupně, pobřežní město se odhodlaně znovu staví na nohy. Můžete pozorovat sumatranský západ slunce nad grilovanými dary moře a vychlazením pivem Bintang z prosté chýše, které lemují pláž v Padangu, anebo se vrhnout do mnohachodových ochutnávek kořeněného nasi padang, místního pokrmu, který si získal většinu jihovýchodní Asie. Padang je také počátečním bodem pro túry do džungle nebo surfařské výpravy na Mentavajské ostrovy (plavba trajektem trvá asi 10 hodin).

Kontaktujte: Regina Adventures nebo Nando Sumatra Tour v Padangu, kde Vám mohou zařídit pokračování v cestě, pěší túry nebo surfařské dobrodružství na Mentavajských ostrovech.

Návštěva jižní Sumatry 2

Bukkittinggi – město v mlžných horách   

Z Padangu je to asi 2 hodiny cesty minibusem do horského městečka Bukittinggi. V dřívějších dobách, než se objevilo lákadlo v podobě pohodlných letů z Medanu v severní Sumatře přímo na Bali, bylo Bukkittinggi centrem pro cestovatele směřující po souši na Jávu. Stále je zde poměrně čilá baťůžkářská turistika, kterou podporuje zdejší levné ubytování a možnost vyšplhat na vulkanické vrcholy Gunung Merapi a Gunung Singgalang. K dalším méně náročným atrakcím patří návštěva vesnice Palupuh, kterou obklopují plantáže na kopi luwak (tzv. cibetkovou kávu) a lesy s obřími květy raflézií.  

Kontaktujte: Lite’n’Easy Tour & Travel v čajovně Bedudal Café v Bukittinggi, pokud máte zájem o výstup na Gunung Merapi a jiné aktivní výlety v okolí města. V Palupuhu jsou k dispozici ochutnávky kávy kopi luwak a lekce vaření kuchyně Minangkabau v podniku Rafflesia Luwak Coffee.

Džungle v indonésii 

Méně náročné výlety do Harau Valley a Danau Maninjau

Pokud Vám přijde obchodní ruch v Bukkittinggi příliš velký, snadno se odtud dostanete do poklidnějších destinací. Domluvte si cestu třístupňovou kombinací místní autobus+minibus+motocykl (nebo si objednejte dopravu u CK Lite’n’Easy Tour & Travel) do Danau Valley, které se nachází asi 60 km severovýchodně od Bukittinggi. Jedná se o úzké údolí ohraničené vysokými vápencovými skalami a pokryté lesknoucími se rýžovými políčky, které je oblíbeným cílem milovníků lezení po skalách. Ostatní cestovatelé se zde mohou vydat na túru do džungle nebo jen tak relaxovat ve zdejší ospalé vesničce. Z Bukittinggi se asi za 2 hodiny dostanete vratkým asijským autobusem západním směrem k jezeru Danau Maninjau, kde pozoruhodný konečný sestup k obrovskému vulkanickému jezeru obnáší 44 zatáček. Dnes lemují okraj jezera rybí farmy, jezero Maninjau je však stále dobrým místem, kde můžete „dobít baterie“ po dlouhém cestování sumatranskými autobusy.  

Ubytujte se: v Abdi Homestay v Harau Valley s vynikající domácí stravou od přátelských majitelů zařízení. V Danau Maninjau se ubytovací zařízení Muaro Beach Bungalows nachází u jezera (mimo rybí farmy) a může Vám zařídit pěší túry nebo pronájem motocyklu.

Sopky v Indonésii

Krui – vynořující se surfařská destinace   

Ostrov Nias a Mentavajské ostrovy jsou známé vynikajícími vlnami, tyto destinace u západního pobřeží Sumatry však bývají drahé a obtížně dostupné. U jižního pobřeží Sumatry ležící Krui se dnes vynořuje jako cíl pro znalé surfaře, a odlehlá surfingová scéna na plážích, jako je Tanjung Setia, uspokojí i návštěvníky ne-surfaře. Cesta sem však není jednoduchá, zabere asi 17 hodin autobusem z Padangu nebo 6 hodin z nejbližšího letiště v Bandar Lampungu. Možnosti ubytování sahají od jednoduchých penzionů u pláže až po pohodlnější surfařské chaty s přímým výhledem na proslulý zlom Karang Nyimbor v Krui

Kontaktujte: Alberta z Hello Mister Surf Shop v Krui, který zařizuje túry do džungle v nedalekém Národním parku Bukit Barisan. Kromě toho Vám může zorganizovat lekce surfování na milosrdnějším zlomu na pláži Tanjung Setia nebo dopravu autobusem dále na jih do Bandarlampungu. Odtud se pak už snadno dostanete přes Sundský průliv a můžete pokračovat v cestě po souši východním směrem na Jávu.

Divy Indonésie