Navštivte Aix-en-Provence

Navštivte Aix-en-Provence 1

Aix-en-Provence (eks en prováns) se svými historickými fasádami, dlážděnými náměstími, klikatícími se ulicemi a termálními prameny oplývá provensálským půvabem. Je známé také jako „Město tisíci fontán“, s dechberoucím pohořím a krajinou v pozadí a s vynikající gastronomií k tomu. Díky svému kompaktnímu centru si město snadno můžete prohlédnout pěšky. Nejprve se vydejte na hlavní tah Cours Mirabeau, ulici lemovanou kavárnami, restauracemi a elegantními velkými domy, zastíněnou řadami starých platanů. Na chvíli se posaďte na terase, dejte si kávu a pozorujte život kolem. Na Cours Mirabeau se nacházejí tři z nejvýznamnějších fontán ve městě. Uvidíte zde dílo z 19. století zobrazující krále Reného držícího hrozen vína odrůdy muškát, které přinesl do Provence v 15. století; dále přírodní termální pramen zakrytý mechem a pocházející z římských dob, a také fontánu La Rotonde z roku 1860 pod mohutnými sochami představujícími Umění, Architekturu a Spravedlnost. Ale nejpozoruhodnější z fontán ve městě je Fontána se 4 delfíny ze 17. století ve čtvrti Mazarin.

Navštivte Aix-en-Provence 2
Thermes Sextius

Lidé míří do Aix už od římských dob kvůli léčivým vlastnostem zdejších termálních pramenů. K minulým hostům patřily takové osobnosti, jako je Winston Churchill a Pablo Picasso. Dnes hlavní lákadlo pro návštěvníky lázni představuje Thermes Sextius v samém srdci starého města, moderní lázeňský komplex nabízející různé terapie. Pokud jde o umění, Aix is neoddělitelně spjato s Paulem Cézannem, postimpresionalistickým malířem 19. století, který který se zde narodil a chodil do školy. Během svého života se inspiroval nedalekým horským hřebenem Sainte-Victoire, který se objevuje v mnoha jeho dílech. Můžete mu vzdát hold návštěvou jeho ateliéru na severním okraji města. Kromě toho je Aix centrem také jiných druhů umění. Během roku se zde koná řada festivalů, z nichž nejznámější je Musique dans la Rue a Festival d’Aix-en-Provence. Souvislé, dobře zachovalé a po většinu roku sluncem zalité Aix představuje ideální základnu pro poznávání krás Provence.

Turistická kancelář: Office de Tourisme má ochotný personál, nabízí stohy brožur a možnost rezervovat si ubytování v hotelu, stůl v restauraci, vstupenku na představení nebo výlet, takže by měla být Vaši první zastávkou ve městě.

Turistický pas: #provenceaixperience City Pass platí 24, 48 nebo 72 hodin a zahrnuje 14 aktivit nebo míst, zvláštní nabídky a exkluzivní nabídky od Turistické kanceláře Aix en Provence. Ceny jsou od 25 EUR a zahrnují dopravu v regionální autobusové síti v Aix-en-Provence.

Navštivte Aix-en-Provence 3

Jak se tam dostat

Letecky

Nejsou k dispozici žádné přímé lety do Aix en Provence. British Airways, Ryanair a easyJet nabízejí lety do nedaleké Marseille.

Po silnici

Dálnice (autoroutes) mají v označení „A“, národní silnice (routes nationales) „N“ a vedlejší silnice (routes départementales) písmeno „D“. Doprava jezdí vpravo a řidiči musí dát přednost vozidlu jedoucímu zprava, pokud není přítomna značka „passage protégé“ (široká šipka, žlutý kosočtverec nebo „X“ na trojúhelníku) nebo pokud řidič není na kruhovém objezdu označeném „Vous n’avez pas la priorité“ („Nemáte přednost“). Platí se mýtné (péages). Maximální povolená rychlost na dálnicích je 130 km/h, mimo zastavěné oblasti 90 km/h a v zastavěných oblastech 50 km/h, pokud není uvedeno jinak. Minimální věk pro řízení je 18 let. Při řízení musíte mít stále u sebe svůj ŘP, doklady o registraci auta a o pojištění, reflexní vestu a červený trojúhelník. Francouzská policie pokutuje řidiče za přestupky na místě. Občanům EU, kteří přicestují do Francie vlastním vozem, se velmi doporoučuje obstarat si Zelenou kartu, bez níž je pojistné krytí omezeno na minimální zákonné krytí ve Francii. Zelená karta ho zvyšuje na úroveň krytí, kterou poskytuje domácí pojistka majitele vozu. VINCI Autoroutes zodpovídá za síť dálnic v jižní Francii a poskytuje informace o dopravě. Automobile Club d’Aix-en-Provence et du Pays d’Aix může poskytnout další informace o cestování autem v Provence.

Poruchová služba: Garage Mavel

Trasy: dálnice A7 vede na sever směrem do Lyonu a Paříže a na jih do Marseille. Dálnice A54 a A9 vedou na západ do Arles, Nîmes a Montpellieru; A8 vede na východ k Nice.

Autobusy

Autobusové nádraží v Aix-en-Provence najdete na avenue de l Europe. RDT13 provozuje autobusové spoje do většiny destinací v okrese (département). Eurolines zajišťuje přímé autobusové spoje z Paříže, a také spoje do dalších evropských metropolí.

Doba cesty: z Marseille 30 minut, z Paříže 7 hodin, z Toulouse 4 hodiny, z Nice 1 hodina 50 minut.

Vlakem

Rychlovlaky TGV spojují Aix-en-Provence s Paříží a s Marseille. Nádraží pro vlaky TGV v Aix-en-Provence leží asi 16 km západně od města. Jedná se o moderní nádraží s obchody, kavárnami a restauracemi, a také několika půjčovnami aut. Kromě toho se v centru města na rue Gustave Desplaces nachází vlakové nádraží, které slouží pro místní a národní spoje (pouze v rámci Francie). Společnost SNCFprovozuje vlakové spoje v rámci Francie, včetně spojení vlaky TGV z pařížského nádraží Paris Gare de Lyon, které zastavují v Aix-en-Provence na cestě do Marseille. 

Doba cesty: z Nice 3 hodiny, z Londýna 7 hodin, z Paříže 3 hodiny.

Doprava ve městě

Kyvadlové autobusy (navettes) obstarávají přímé spojení mezi nádražím pro vlaky TGV a centrem města. K dispozici jsou také další autobusy, taxi a snadný přístup na dálnici A8.

Navštivte Aix-en-Provence 4
Bastide du Jas de Bouffan

Co dělat a na co se podívat

Trhy v Aix-en-Provence – každý den v centru Aix najdete nějaký trh. Největší trh s potravinami se koná na nám. Place des Prêcheurs v úterý, čtvrtek a sobotu dopoledne. Místní prodejci mají stanoviště na nám. Place Richelme nedaleko Place d’Hotel de Ville, kde najdete stánky s květinami v úterý, čtvrtek a sobotu, a také všechno možné na Place Verdun.

Vasarelyho nadace (Fondation Vasarely) se nachází hned za centrem Aix ve čtvrti Jas de Bouffan a založil ji malíř Victor Vasarely v roce 1976 na podporu integrace umění v architektuře. Pokrývá vývoj díla autora, který původně používal pouze černou a bílou barvu a další barvy přibral až v 60. letech.

Hotel de Ville (radnice) je nápadná budova ze 17. století s výzdobou v klasickém antickém a v italském stylu. Má krásný kovaný vstup a je bohatě zdobená dřevořezbami a tapisériemi. Zahrnuje rovněž hodinovou věž z 16. století. Budova shlíží na pěkné náměstí, kde spatříte budovu Obilné burzy (Halle des Grains) z 18. století.

Granetovo muzeum (Le Musée Granet) – jedno z nejlepších muzeí v regionu vystavuje díla francouzských malířů 6. a 17. století, ale také holandských, vlámských a italských umělců. Muzeum bylo rozšířeno díky renovaci Kaple bílých kajícníků (Chapelle des Pénitents Blancs) opodál. Uchovává asi 300 prací umělců, jako je Renoir, Monet, Van Gogh, Degas a Picasso. 

Katedrála Sv. Spasitele (Cathédrale St-Sauveur) byla vybudována mezi 5. a 15. stoletím a je známá svoji zajímavou kombinací architektonických stylů včetně románského, barokního a gotického. K nejzajímavějším prvkům patří dvojitá chrámová loď, portál s bohatě vyřezávanými dveřmi a baptisterium obklopené kruhem z mramorových sloupů.

Cézannův ateliér (Atelier de Cézanne) – řada návštěvníků Aix-en-Provence se zajímá o dílo Paula Cézanna a zde mají příležitost vidět několik jemu známých objektů, které se objevily na jeho obrazech. Ateliér je vybaven audio/video místností, kde návštěvníci mohou shlédnout související filmy. Denně probíhají prohlídky také v angličtině.

Pavilon Vendome (Pavillon de Vendôme) je obklopen krásnou francouzskou zahradou, takže skýtá návštěvníkům příležitost vidět typický soukromý dům Aix v 18. století. Dobře zachovalý nábytek, obrazy a další artefakty ze 17. a 18. století umožňují nahlédnout do života místní aristokracie té doby.

Hôtel de Caumont Centre d’Art z 18. století v samém srdci čtvrti Mazarin patří k nejkrásnějším soukromým domům ve městě. Můžete si ho prohlédnout a obdivovat upravenou zahradu a bohatě zdobené salony. Kromě toho uchovává expozice věnované velkým umělcům od 14. do 19. století, a také se zde konají koncerty.

Bastide du Jas de Bouffan (foto) – spojte návštěvu Cézannova ateliéru s prohlídkou Cézannova rodného domu. Cézannovi žili 40 let ve velkém domě z 18. století a některé pokoje a okolní pozemky jsou přístupné veřejnosti. Komentované prohlídky probíhají francouzsky i anglicky.  

Musée Estienne de Saint-Jean, dříve nazývané Musée du Vieil Aix, je jeden z nejhezčích soukromých velkých domů ze 17. století ve městě. Krásně vyřezávané dveře se otevírají do haly s velkolepou kovanou balustrádou. Hlavní obytné prostory, které zahrnují části původního dekoru, obsahují památky z minulosti Aix.

Akční nabídka ubytování: