Proč místo Dubrovníku navštívit raději Šibenik

Proč místo Dubrovníku navštívit raději Šibenik 1

Chorvatsko, země s pouhými 4 miliony obyvatel, v roce 2022 přivítalo 18,9 milionů návštěvníků, takže turistický ruch zde opět vzkvétá.

A má to svůj dobrý důvod: je to úžasná země plná přírodních divů a pozoruhodné historie. Nejedná se přitom o nový trend: lidé míří za odpočinkem na východní pobřeží Jadranu už od 80. let 19. století, kdy se kolem dechberoucího modrého moře rozmnožily resorty. Přesto nic nemohlo Chorvaty na Dalmatském pobřeží připravit na efekt Hry o trůny. Seriál HBO se částečně natáčel v Dubrovníku, takže následoval nevídaný rozmach turismu, kterým se nabývají rovněž vědci ze Záhřebské univerzity.

 

Kam se nevydávat: do Dubrovníku

Dubrovník není nazýván „perla Jadranu“ bezdůvodně. Středověké hradby starého města obklopují velkolepou barokní architekturu a mramorové budovy lesknoucí se na slunci. Za tichého dne je působivý a evokativní, kdy Vás přenese do mořeplavecké historie staré několik staletí… Problém však je, že tiché dny jsou vzácností. Při tom, jak do Dubrovníku v hlavní sezóně míří řada letů z velkých evropských města i z New Yorku, zatímco osobní lodě přistávají někdy 3 denně, se staré město rychle zaplní. Davy lidí ucpou staré ulice, které se změní v jednu masu těl. A pak je zde další nevyhnutelný faktor Dubrovníku – přemrštěné ceny ubytování. Počítejte s tím, že zaplatíte min. 40 EUR za noc ve společné ložnici a od 100 EUR výše za vlastní pokoj.

Možná namítáte: „Proč se tam nevydat mimo hlavní sezónu?“ – Proto, že staré město bývá uzavřeno. Podobně jako Benátky se i Dubrovník stal obětí svého úspěchu. Pouze hrstka místních si dnes může dovolit žít v historickém centru, a kvůli tomu je celoročně otevřeno jen velmi málo obchodů a podniků. To znamená, že chcete-li vidět město bez davů, časové okénko se zužuje na konec května a začátek října. Přitom v Chorvatsku naleznete alternativy, které uchvátí po celou sezónu a bez návalu davů. 

Akční nabídka ubytování: The Pucic Palace 5*

Nejlepší plážové resorty v Chorvatsku

 

Kam se vydat: do Šibeniku

Proč místo Dubrovníku navštívit raději Šibenik 2

Šibenik má historii stejně tak bohatou jako Dubrovník, ale jeho staré město je nepochybně mnohem klidnější. Město leží v zátoce mezi Zadarem a Splitem a jistě má mnoho podobného s Dubrovníkem. Oba byly ve středověku centry námořního obchodu. Oba dobyla Benátská republika, takže nabízejí spoustu nádherné architektury v benátském stylu. A oba samozřejmě leží u modrého lesknoucího se Jadranu. Přitom Šibenik má pouze 34 000 obyvatel a postrádá davy turistů. To znamená, že kromě idylické krásy zde stále funguje normální každodenní život a ve vzduchu panuje lehčí atmosféra. Z nábřežní promenády Riva vedou schody k historické katedrále Sv. Jakuba (úvodní foto) vybudované z bílého kamene vytěženého na nedalekém ostrově Brač. Spatříte zde koláž architektonických stylů různých období, s gotickými i renesančními prvky navršenými na sobě jako vrstvy dortu. V jeho souvislém centru naleznete 22 elegantních kostelů, kdy kostel a klášter Sv. Vavřince představuje nezbytnou zastávku s klidnou meditativní zahradou.

Proč místo Dubrovníku navštívit raději Šibenik 3
Pevnost Sv. Mikuláše, Šibenik

Šibenik také nabízí skvělé restaurace. More (v čele s legendární Irenou), stálice podávající dary moře, představuje vynikající podnik na nábřeží Riva. Vedle toho Pelegrini je michelinská instituce, kde šéfkuchař Rudolf Štefan připravuje 4chodové menu svým hostům, k nimž často patří elita země (např. fotbalista Luka Modrić). Staré město působí více jak Královo přístaviště z Hry o trůny než Dubrovník, kdy úzké uličky a průchody spojují širší ulice dlážděné mramorem, které všechny směřují nahoru k pevnosti sv. Michaela na kopci. Citadela, která byla v průběhu staletí několikrát zničena a znovu postavena, prý zahrnuje stopy pocházející z doby železné; nejstarší záznam je z roku 1066, kdy zde stál kostel. Dnes se v pevnosti nachází koncertní sál, kde vystoupil např. Bryan Ferry, Róisín Murphy a The National. Jednou z pozoruhodných přírodních lokalit v blízkosti Šibeniku je Národní park Krka. Také zde najdete ústí řek, kde si můžete zaplavat, a oblázkové pláže, kde se můžete opalovat: pláž Banj nabízí výhled na staré město, pláž Rezalište leží 10 minut cesty autem na východ a pláž Olive Beach je vzdálena 15 minut cesty autem (nebo se tam dostanete motorovým člunem z Rivy). Lodě Vás rovněž dopraví na krásné souostroví Kornati, další z velkolepých národních parků v Chorvatsku. Díky tomu všemu je na čase začít plánovat návštěvu – než totéž udělají i ostatní.

Akční nabídka ubytování:

Jak na to  

Šibenik je vzdálen 50 minut autem z letiště od Zadaru a 55 minut od letiště ve Splitu, která obě nabízejí pravidelné spojení se Záhřebem a dalšími evropskými metropolemi. Pokud do země přicestujete vlakem či autobusem, zamiřte do Záhřebu a odtud pokračujte autobusem místního dopravce Arriva Croatia (4 hodiny).