Oktoberfest v Mnichově je zpět bez omezení

Oktoberfest v Mnichově je zpět bez omezení 1

Letos v září opět zazní tradiční zvolání „O’zapft is!“ (je naraženo) na slavném Oktoberfestu v Mnichově, který pokračuje po 2 letech přestávky.

Mnichov oznámil, že mimořádně oblíbená obří oslava piva, jídla a tradičních krojů letos proběhne od 17. září do 3. října 2022 (kdy je v Německu státní svátek) poté, co se po 2 roky nekonala kvůli pandemii. Při oznámení zprávy starosta Mnichova Dieter Reiter řekl, že se festival vrací „bez podmínek a omezení“ – to znamená, že nebudou vyžadovány roušky ani předložení očkovacího pasu pro vstup, ani společenský odstup uvnitř stanů.

Festival, který se v nedávných letech rozrostl na více jak 7 mil. návštěvníků, začal v roce 1880 při příležitosti svatby kněžny Terezie Sasko-Hildburghausenské (manželky Ludvíka I. Bavorského). O 2 roky později se objevily pivní stany a dnes je to jedna z největších turistických atrakcí v Německu. Obvykle se akce koná spolehlivě a byla zrušena jen několikrát. Poprvé to bylo kvůli napoleonským válkám jen 4 roky po zahájení festivalu. Pak v roce 1854 kvůli epidemii cholery, v 1886 kvůli prusko-rakouské válce, v 1870 kvůli prusko-francouzské válce a v 1873 kvůli další epidemii cholery. K posledním případům zrušení došlo za I. a II. světové války, kdy byl Oktoberfest zrušen několik let po sobě. Kvůli současnému světovému dění však rozhodnutí přijít letos opět s festivalem není bráno na lehkou váhu, řekl starosta Reiter. Objevily se obavy, že dvouapůltýdenní oslava není na místě vzhledem k stále přítomnému riziku viru a probíhající ruské invazi na Ukrajině, ale nakonec došlo ke shodě, že „je na každém, aby se rozhodl/a, zda a do jaké míry chce slavit,“ řekl Reiter na tiskové konferenci. „Těším se na Oktoberfest 2022, který se snad bude líbit každému, kdo se rozhodne přijít.“

 

Pravidla pro vstup do Německa

Omezení v Německu v posledních měsících polevila a je pravděpodobné, že se v době, kdy začne Oktoberfest, uvolní ještě více. V současné době úředníci vyžadují, aby lidé příchozí ze zemí EU nebo schengenské zóny předložili Digitální certifikát EU COVID jako doklad o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu. Cestující ze zemí mimo EU musí být očkováni.

Bavorsko a jeho lákadla