Bavorsko a jeho lákadla

Bavorsko a jeho lákadla 1

Největší německá země Bavorsko leží v jihovýchodním rohu země a hraničí s Rakouskem a s ČR. Je to jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v Německu nabízející mnoho atrakcí a scenérie patřící k nejkrásnějším v zemi, včetně pozoruhodných horských vrcholků, zvlněných kopců a pěkných jezer. Středem země se vine řeka Dunaj. V Bavorsku se nacházejí města patřící k nejkrásnějším v Německu a celá oblast je prodchnuta historií. Je to jedna z nejvíce tradičních částí země plná romantických hradů a zámků, velkolepých císařských paláců a starosvětských zvyků, naleznete zde však také mnoho dalších atrakcí, jako je živá scéna současného umění, špičková architektura a design, a také vynikající interaktivní muzea. 

 

Zámek Neuschwanstein

Bavorsko a jeho lákadla 2

Možná byl „šílený“ král Ludvík II. výstřední při výběru pohádkového novoromantického stylu svého hradu, ale jeho výběr byl geniální. Věže a věžičky se tyčí na skalnatém vrcholku nad lesem a jezerem s panoramatem Bavorských Alp v dálce. Zámek bývá považován za inspiraci pro pohádkové hrady Walta Disneyho a je v každém ohledu stejně tak fantastický uvnitř, jako je při prvním pohledu zvenčí. Trůnní sál, Sál zpěváků a další velkolepé místnosti jsou bohatě vyzdobené tématy čerpanými z heroických legend, opery a romantické literatury. Výhledy z okna na Alpy jsou dechberoucí.

Na protějším skalnatém vrcholu se tyčí další zámek císařského rodu Wittlebachů, Hohenschwangau. Nedaleko odtud se nachází králova lovecká chata, zámek Linderhof (níže), neméně fantastická architektonická přehlídka. Můžete spojit prohlídky obou zámků krále Ludvíka se zastávkou v krásné bavorské vesnici Oberammergau při výletu z Mnichova, který zabere 10,5 hodiny.

Adresa: Neuschwansteinstraße 20, Schwangau

 

Náměstí Marienplatz a katedrála Frauenkirche, Mnichov

Metropole Bavorska Mnichov je třetí největší město v zemi a domov mnoha významných turistických atrakcí Německa. Leží na řece Isar na okraji Bavorských Alp, a je to jedno z nejlepších míst, odkud se můžete vydávat poznávat tuto spolkovou zemi. Začít můžete na centrálním náměstí Marienplatz, jehož celou jednu stranu zabírá velkolepá novogotická fasáda Nové radnice (Neues Rathaus). Radniční orloj (Glockenspiel), obrovské hodiny s pohybujícími se postavami, se dá do pohybu každé ráno v 11 hod. (a také v 17 hod. v době od dubna do října), kdy přiláká velký dav. Jeden konec rozlehlého náměstí tvoří stupňový štít Staré radnice a u druhého konce náměstí se tyčí charakteristická dvojice věží katedrály Frauenkirche. Jen pár kroků od nám. Marienplatz se nacházejí dva další významné kostely: kostel sv. Petra (Peterskirche) z románského období a kostel sv. Michaela (Michaelskirche), největší renesanční kostel severně od Alp. Marienplatz je centrem mnoha aktivit, od pravidelných koncertů a festivalů až po skvělé Vánoční trhy.

 

Zugspitze a Bavorské Alpy 

Bavorsko a jeho lákadla 3
Berchtesgaden a hora Watzmann

Bavorská Zugspitze je součást pohoří Wetterstein, které se táhne kolem hranice mezi Rakouskem a Německem. Na východní vrchol (2962 m) obklopený strmými údolími se můžete dostat ozubnicovou železnicí Bayerische Zugspitzbahn. Jedná se o nejvyšší horu Něecka, která je velmi oblíbeným cílem pěších turistů a nabízí řadu stezek různých úrovní (a kdo se chce na vrchol dostat bez námahy, může se tam svézt). Ve stanici Zugspitz-Westgipfel je umístěna panoramatická restaurace v nadm. výšce 2950 m. Nedaleký Schneefernerhaus na severním okraji pláně Zugspitzplatt je oblíbeným cílem lyžařů v zimě. Je to nejvýše položený lyžařský areál Německu, který ožívá milovníky zimních sportů z celé Evropy, jež sem přicházejí kvůli skvělému sněhu a večerním aktivitám (après ski). Bavorské Alpy pokračují na jih od Mnichova k rakouské hranici a od krásného Bodamského jezera na západě až k do blízkosti Salzburgu na východě. Dosahují výšky téměř 3000 m a jejich krásu umocňují hluboká ledovcová údolí a náhorní pláně s řadou jezer, takže Bavorské Alpy nabízejí spoustu možností aktivit. Kromě zimních sportů jsou k dispozici letní výletu všeho druhu: procházky lesem, snadné výstupy a jízdy lanovkou se skvělými výhledy. Hluboko v údolích v krajině leží města patřící k nejkrásnějším v Bavorsku.  Obzvlášť malebná jsou města Garmisch-Partenkirchen, Mittenwald a Berchtesgaden s barevně natřenými domy a barokními farními kostely.

Kam se vydat v Německu v zimě

Nymphenburg a Rezidence – královské paláce v Mnichově

Mnichovská Rezidence, sídlo vévodů, kurfiřtů a bavorských králů po celá staletí, je jeden z nejkrásnějších paláců ve střední Evropě. V létě se královská rodina přesunula do svého vzdušného venkovského paláce Nymphenburg obklopeného nádhernými zahradami. Rozlehlý komplex Rezidence ležící uprostřed města zahrnuje 7 velkých nádvoří a má 3 hlavní části/sekce: pozdně renesanční Starou rezidenci (Alte Residenz), Königsbau a Festsaalbau (recepční sál) s výhledem na park Hofgarten. Nádherné Antiquarium z 16. století je dnes součástí Muzea Residence (Residenz Museum). K hlavním atrakcím patří Pokladnice, Dvorní kostel Všech Svatých (Allerheiligen-Hofkirche), a Divadlo Cuvilliés, spolu s řadou starých dvorů a krásnou dvorní zahradou.

Značně odlišná atmosféra panuje v pozdně barokním paláci Nymphenburg, který jakoby se vznášel nad kanálem, zahradami a jezírky s fontánami. V Centrálním pavilonu ze 17. století postaveném ve stylu italské vily naleznete bohatě zdobený třípatrový Kamenný sál (Steinerner Saal) a nábytkem vybavené soukromé pokoje, zatímco ve vnějších budovách můžete navštívit palácovou kapli a Marstallmuseum se sbírkou státních kočárů a vozů. Pro mnohé jsou hlavním důvodem pro návštěvou Nymphenburgu nádherné zahrady ze 17. století s jejich formálními záhony, bludišti z živého plotu, palmovým skleníkem a fontánami, a pak Amalienburg, velkolepá lovecká chata se Zrcadlovým sálem.

 

Norimberský hrad a staré město 

Bavorsko a jeho lákadla 4

Přestože historické Staré město v Norimberku postihlo vážné poškození za II. světové války, od té doby bylo pečlivě restaurováno do jeho původního stavu před válkou. Staré město, které je obklopeno hradbami o délce více jak 4 km, pochází z doby od 12. do 16. století a dominuje mu norimberský hrad, pevnost vysoká 351 m, která patří k nejvýznamnějším dochovaným středověkým pevnostem v Evropě. Norimberský hrad, který byl sídlem německých králů a císařů více jak 500 let, obsahuje několik historických staveb, které můžete navštívit: císařské stáje z 15. století, Pětiúhelníkovou věž z roku 1040, Císařský hrad (Kaiserburg) z 11. století a kapli ze 13. století, domek s Hlubokou studnou (foto) a věž Sinwell s panoramatickými výhledy přes štítové střechy Starého města. Muzeum Kaiserburg pak vystavuje středověké zbraně a zbroj. Hned pod hradem se nachází hrázděný Dům Albrechta Dürera, muzeum věnované tomuto umělci a jeho práci. K dalším atrakcím Starého města patří nám. Hauptmarkt, kde se konají proslulé norimberské Vánoční trhy, a gotický kostel Sv. Vavřince (St. Lorenz, Lorenzkirche) ze 14. století s rozetovým oknem širokým 9 m.

Adresa: Auf der Burg 13, Nürnberg

 

Rothenburg a Romantická trasa

Středověká města s hradbami Rothenburg-ob-der-Tauber, Dinkelsbühl a Nördlingen jsou hlavní atrakce silniční trasy, která se vine krásnou zvlněnou krajinou Bavorska a severu Badenska-Württemberska. Rothenburg je jedno z nejlépe dochovaných středověkých měst v Evropě: jeho malebné ulice jsou lemovány hrázděnými domy a jeho obchody a kavárny označeny kovanými znameními. Staré město je obehnáno hradbami, které jakoby ho chránily před zřícením se do řeky Tauber dole. Prosinec po celý rok je ve zdejším nejslavnějším obchodě, který se nazývá Vánoční vesnice Käthe Wohlfahrt a nachází se vedle Tržního náměstí.  Město Dinkelsbühl vděčí za svoji prosperitu obchodu s vlnou v 15. a 16. staletí, kdy byly zbudovány domy se štítovými střechami na nám. Weinmarkt. Všimněte si především bohatě zdobené dřevěné lišty na Německém domě a na měšťanském domě Hezelhof z 16. století. Vždy v červenci Dinkelsbühl slaví Kinderzeche, tradiční dětský festival patřící k nejbarevnějším v Německu.  Jednodenní výlet s návštěvou Rothenburgu a Harburgu (10,5 hodiny) z Mnichova vede po malebné Romantické trase se zastávkou v hradu Harburg a pak s návštěvou Rothenburgu.

 

Zámek Linderhof

Zámek Linderhof byl oblíbeným místem krále Ludvíka II., a snadno poznáte proč. I když se třpytí bohatou výzdobou, jeho rozměry a poloha uprostřed krásných zelených lesů mu dává intimní kvalitu příznivou pro život. Při prohlídce spatříte Zrcadlový sál, audienční místnost, kterou Ludvík používal jako studovnu, 2 komnaty s tapiseriemi, královu ložnici a jídelnu. Při komentované prohlídce (na vyžádání předem) se dozvíte více o tomto výstředním králi. Při prohlídce se dostanete také do Venušiny jeskyně, Ludvíkovy fantastické umělé jeskyně, ale krásné zahrady a pozemky si můžete prohlédnout sami; naleznete zde krajinářské i formální zahrady, fontány a jezírka, a k tomu maurský pavilon.

Adresa: Linderhof 12, Ettal

 

Jezero Königssee a Orlí hnízdo 

Jedním z nejkrásnějších míst v Bavorsku je smaragdově zelené Königssee, jezero obklopené strmými zalesněnými horskými svahy a skalami v pohoří Watzmann. Na jeho břehu se zvedají charakteristické červené kopule malého poutního kostelíka sv. Bartoloměje odrážející se na hladině. Kostel pochází z roku 1697 a uvnitř můžete vidět krásnou štukovou výzdobu. Dostanete se sem lodí ze Schönau; pěší stezka pak vede kolem východního břehu jezera a nabízí skvělé výhledy na kostel a jezero z místa zvaného Malerwinkel. Nedaleký Berchtesgaden patří k nejoblíbenějším městům-letoviskům v Bavorských Alpách a je obklop horami Hoher Göll, Watzmann, Hochkalter a Untersberg. Můžete se vydat autem po strmé silnici Kehlsteinstrasse dlouhé 6,5 km až k nechvalně známému symbolu moci nacistického režimu známému jako Orlí hnízdo. Nebo můžete vyjet lesknoucím se mosazným výtahem uvnitř hory, který byl – tak jako samotný Kehlsteinhaus (= Orlí hnízdo)  – vybudován, aby zapůsobil. Ve skutečnosti se zde Hitler zdržoval jen zřídka a dnes zde najdete jen pár původních prvků, ale i se jedná o ponurou připomínku té doby. Uvnitř je umístěna restaurace nabízející panoramatické výhledy na Alpy.

 

Památník v koncentračním táboře Dachau

Před II. světovou válkou a nacistickým obdobím bylo městečko Dachau známé díky svému hradu a jako plenér pro zdejší uměleckou osadu. Dnes je jeho jméno téměř synonymem pro holocaust, protože se zde nacházel známý koncentrační tábor Dachau, kde během nacistického režimu zahynulo 41 000 lidí. KZ-Gedenkstätte Dachau dnes představuje ponurý památník těchto obětí, ale také nespočtu dalších. Zrekonstruovány byly obytné budovy a cely, kde příběhy vězňů vyprávějí fotografie, osobní svědectví a dokumenty. K dispozici jsou komentované prohlídky (také v angličtině) nebo se sem můžete vydat při výletu vlakem z Mnichova s informovaným průvodcem, který Vám poskytne výklad k tomu, co vidíte.

Adresa: Pater-Roth-Str. 2a, Dachau

 

Zámek Herrenchiemsee

Král Ludvík II. Bavorský si vybral ostrov na Chiemsee, největším bavorském jezeře, jako místo pro svůj třetí a největší palác Herrenchiemsee. Představoval si ho jako rivala Versailles, pokud jde o velkolepost a okázalost, včetně Zrcadlového sálu. Palác byl ale dokončen jen zčásti v době, když se král utopil v jezeře nedaleko zámku Neuschwanstein ve věku 40 let. Většina paláce byla dokončena tak, jak si představoval, včetně Zrcadlového sálu, Státního schodiště, Státní ložnice a Ludvíkova Malého apartmánu bohatě vyzdobeného v rokokovém stylu. Muzeum krále Ludvíka II. vystavuje artefakty a bytové zařízení spojené s jeho životem, zatímco okolní zahrady (rovněž vytvořené podle Versailles) jsou vyzdobeny fontánami a sochami. Na ostrov se dostanete lodí z přístavišť Prien nebo Stock. Zámek si můžete prohlédnout při komentovaných prohlídkách, které jsou k dispozici také v angličtině. Na menším ostrově Frauenchiemsee leží klášter založený v 8. století a rozšířený ve 12. a 13.  století. Dochovaly se části původního kostela, zatímco současný kostel pochází z 11. století. Na ostrově se koná vždy v prosinci krásný vánoční trh, kde se prodávají pěkné ručně vyráběné dárky a ozdoby.

 

Anglická zahrada, Mnichov

Jedním z nejoblíbenějších míst v Mnichově pro místní i pro turisty je Anglická zahrada (Englischer Garten), kam se lidé vydávají na procházky, běhat a jezdit na kole díky 78 km stezek (včetně jezdeckých), zatímco milovníci slunce zde najdou rozsáhlé travnaté plochy a břehy řeky. Čínská věž (Chinesischen Turm), pagoda vysoká 25 m, nabízí kavárnu a je stále centrem aktivity, především v prosinci, kdy hostí vánoční trhy (jedny z mnoha v Mnichově). Nejnovějším prvkem parku je Japonská zahrada na samostatném ostrově i s autentickou čajovnou, která byla městu věnována na počest LOH 1972. V parku se rovněž nachází Bavorské národní muzeum se středověkými německými sochami a tapiseriemi a Bavorská státní archeologická sbírka místních prehistorických artefaktů.  

 

Císařské Řezno (Regensburg)

Staré císařské město Řezno (Regensburg) leží na nejsevernějším místě Dunaje, kde se do něj vlévá řeka Regen (Řezná) a je odtud splavný až k Černému moři. Středověké staré město, které je tvořeno kostely a aristokratickými domy ze 13. a 14. staletí, je na seznamu památek UNESCO. Přes Dunaj vede Kamenný most (Steinerne Brücke) dlouhý 310 m, který byl postaven ve 12. století a je mistrovským dílem středověkého umu, zatímco katedrála sv. Petra (Dom St. Peter) z 13. století na centrálním náměstí Domplatz  je považována za nejlepší gotický kostel v Bavorsku, s krásným západním průčelím a s dvojicí věží, které se tyčí do výšky 105 m. K nejzajímavějším prvkům interiéru patří krásná vitrážová okna ze 14. století a postavy Nanebevzetí z roku 1280. Románská kaple Všech Svatých u ambitu ze 14. století ukrývá nástěnné malby, zatímco kaple Sv. Štěpána je starší než katedrála a pochází z doby kolem roku 800 n.l.. Katedrálu proslavil její chlapecký sbor Domspatzen, který patří k nejlepším v Evropě.

 

Katedrála v Bamberku

Bavorsko a jeho lákadla 5
Bamberský rytíř

Katedrála v Bamberku, kterou místní důvěrně nazývají Domberg, se tyčí vysoko na kopci s výhledem na nejmalebnější města v Bavorsku. Mistrovské dílo církevní architektury se čtyřmi věžemi pocházející z počátku 13. století zahrnuje portál Knížecí vchod (Fürstentor) s postavami apoštolů a proroků a reliéf Posledního soudu. Za pozornost stojí také Adamův vchod (Adamspforte) a Vchod Panny (Marienpforte). Uvnitř se nachází hrobka Jindřicha II., který zemřel v roce 1024, a jeho choti Kunhuty Lucemburské. Nejznámějším prvkem katedrály je však Bamberský rytíř (Bamberský jezdec) vytvořený v roce 1240. Identita znázorněné postavy je dodnes tajemná; různé teorie ji považují za císaře Jindřicha II., krále Štěpána I. Uherského (švagra Jindřicha II.) nebo císaře svaté říše římské Fridricha II., který byl významný patron přestavby katedrály. Diecézní muzeum vystavuje katedrální pokladnici s rouchy a císařskými rouchy Jindřicha II.. K dalším zajímavým místům ve starém městě patří Stará radnice (Altes Rathaus), kde je dnes umístěno muzeum porcelánu, a Altenburg, hrad z 12. století ležící se na nejvyšším ze 7 kopců kolem města.

Adresa: Domplatz 5, Bamberg

 

Pasov a Dunaj

Pasov (Passau) leží na hranicích s Rakouskem v místě soutoku řek Dunaje a Innu a je proslulý svými domy v italském stylu s plochými střechami ze 17. století. K dalším atrakcím Starého města, které bývá považováno za jedno z nejmalebnějších v Evropě, patří pevnost Oberhaus, kostel Mariahilf a půvabné schodové uličky svažující se k tokům obou řek. Na nám. Domplatz obklopeném starými domy stojí katedrála Sv. Štěpána (Stephansdom), která ukrývá mohutné varhany, největší v Evropě a druhé největší na světě. Pozdně gotický východní konec katedrály pochází z roku 1407 a nádherná barokní chrámová loď byla připojena v roce 1678. Za pozornost stojí rovněž nám. Residenzplatz se svými starými domy a Nový biskupský palác (Neue Residenz) z roku 1772, v němž je umístěna katedrální klenotnice a Diecézní muzeum. Nejzajímavější muzeum především pro ty, kdo obdivují výrobky ze skla a secesi, je Glasmuseum Passau, které vystavuje největší sbírku českého skla na světě. Sbírka zahrnuje díla z let 1650 to 1950 a více jak 1000 kusů značky Loetz, včetně těch, které byly vystaveny na Světové výstavě 1900 v Paříži. Pasov je počáteční bod pro plavby po Dunaji, ať už se jedná o krátké výlety nebo delší plavby do Vídně, Budapešti a až k Černému moři.

 

Muzea umění v mnichovském okrsku Kunstareal

Umělecký okrsek kolem neoklasicistického náměstí Königsplatz zahrnuje skupinu muzeí patřící k nejlepším v Evropě. Tři pinakotéky (obrazárny) pokrývají všechny hlavní evropská umělecká hnutí a styly. Ve Staré pinakotéce (Alte Pinakothek) jsou k vidění holandští a vlámští mistři a vynikající italské, německé, francouzské, španělské a středověké obrazy. Nová pinakotéka (Neue Pinakothek) nabízí díla od období rokoka do secese. Státní galerie moderního umění (Pinakothek der Moderne) nabízí výjimečnou sbírku více jak 20 000 prací od roku 1900, zahrnující Bauhaus, kubismus, futurismus, fauvismus a další významná avantgardní hnutí, s díly od Picassa, Warhola, Magritty a Dalího. Glyptotéka a Státní sbírka starožitností (Staatliche Antikensammlung) se obracejí dál do minulosti a nabízejí starověké sochy a klasické umění. Šesté a nejnovější muzeum je Lenbachhaus, vila Franze von Lenbacha v italizujícím stylu, která – i s novým rozšířením – nabízí nejlepší sbírku prací od Der Blauer Reiter („Modrý rytíř“), skupiny evropských expresionistických malířů v čele s Vasilijem Kandinským a Franzem Marcem.

Adresa: Königsplatz, München 

Akční nabídka ubytování